درمان واژینیت کاندیدایی

درمان واژینیت کاندیدایی

فهرست مطالب

واژینیت کاندیدایی به عنوان برفک واژن، عفونت مخمر واژن و کاندیدیازیس واژن شناخته می شود، که یکی عفونت های شایع در واژن محسوب می شود.این شرایط زمانی اتفاق می افتد که کاندیدا، قارچی طبیعی، بیش از حد رشد کرده و علائمی مانند خارش واژن، سوزش، درد در حین رابطه جنسی و ترشحات واژن ایجاد می کند.

 

برآورد می شود که 75 درصد از زنان در طول زندگی خود برفک واژن را تجربه می کنند، در 40-45 درصد دیگر نیز دوره های مکرر را تجربه می کنند. اغلب اوقات، این بیماری به دلیل تغییر در محیط واژن و دستگاه گوارش ایجاد می شود، که ممکن است در اثر عواملی مانند استفاده از برخی داروها یا وسایل پیشگیری از بارداری، بارداری و شرایطی از جمله دیابت و HIV ایجاد شود.

واژینیت کاندیدایی می تواند ناخوشایند باشد و پریشانی قابل توجهی ایجاد کند، اما اغلب می تواند با درمان به طور موثر کنترل شود که معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد قارچ یا کرم های پوستی است.

نام های دیگر واژینیت کاندیدایی

 1. برفک واژن
 2. کاندیدا ولووواژینیت
 3. عفونت قارچی واژن
 4. عفونت مخمر ولوواژینال
 5. برفک زدن
 6. کاندیدیازیس وولو

علائم واژینیت کاندیدایی

شایع ترین علائم ولووواژینیت کاندیدا یا برفک واژن شامل موارد زیر است:

زنانی که این بیماری را تجربه می کنند ممکن است همه این علائم را نداشته باشند و ممکن است شدت آن در هر فرد متفاوت باشد.

علائم واژینیت کاندیدایی

علل ایجاد ولووواژینیت کاندیدا

کاندیدا یک گروه از قارچ های طبیعی است که در دستگاه گوارش و کمتر در واژن، دهان و روی پوست یافت می شود. به طور معمول، کاندیدا به مقدار کم وجود دارد و هیچ علائمی ایجاد نمی کند.برفک زمانی اتفاق می افتد که تعادل میکروارگانیسم ها و در نتیجه  سطح pH در واژن به هم بخورد و کاندیدا تکثیر شود و باعث ایجاد علائمی شود که در بالا توضیح داده شد.این رشد بیش از حد کاندیدا معمولاً با تغییر در محیط دستگاه گوارش و واژن ایجاد می شود.

تغییرات در محیط دستگاه گوارش و واژن می تواند در نتیجه عوامل مختلفی رخ دهد، از جمله:

#مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها:

به طور معمول آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری ها، از جمله آنهایی که در واژن هستند، کار می کنند که این اتفاق می تواند تعادل باکتری ها را در واژن به هم بزند و باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود.

#پیشگیری از بارداری

 استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی حاوی استروژن، از جمله قرص ضد بارداری، می تواند واژینیت کاندیدایی را بیشتر کند. این امر در مورد وسایل پیشگیری از بارداری مانند اسفنج های واژن، دیافراگم ها و IUD نیز صدق می کند.

#بارداری:

باردار بودن احتمال ابتلا به واژینیت کاندیدایی را بیشتر می کند. درمان این بیماری در افراد باردار نیاز به رویکرد متفاوتی نسبت به موارد معمول دارد اما خطر کمی برای کودک به دنبال دارد.

#سیستم ایمنی ضعیف:

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر در معرض خطر ولووواژینیت کاندیدا قرار دارند. سیستم ایمنی ضعیف می تواند در نتیجه ی  شرایطی مانند HIV و همچنین استفاده از داروهایی از جمله داروهای مرتبط با شیمی درمانی، استروئیدها و آنهایی که اغلب به دنبال پیوند اعضا تجویز می شوند، رخ دهد.

 

#دیابت:

افراد دیابتی شانس بیشتری برای ابتلا به واژینیت کاندیدایی را دارند، خصوصاً اگر از نظر ضعف کنترل نشوند.

#فعالیت جنسی:

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر است. این بیماری عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی شود، اما در بعضی موارد می تواند به شرکای جنسی هر دو جنس منتقل شود.

#سن

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنان پس از بلوغ و یائسگی دیده می شود.

تشخیص

زنانی که علائم احتمالی برفک واژن را تجربه می کنند برای ارزیابی باید با پزشک مشورت کنند. علائم این بیماری همانند بسیاری از موارد دیگر است، از جمله واژینوز باکتریایی، درماتیت و تریکوموناس ولووواژینیت، که تشخیص صحیح این موارد گامی مهم در جهت دریافت درمان موثر می باشد.

تشخیص معمولاً پس از معاینه توسط پزشک تأیید می شود. همچنین ممکن است از فرد مبتلا در مورد سابقه پزشکی خود و اینکه آیا قبلاً به این بیماری مبتلا شده است، سوال شود.

برفک واژن در صورت تجربه، چهار بار یا بیشتر در سال، قابل بازگشت است. تقریباً پنج تا هشت درصد زنان به طور مکرر به این بیماری مبتلا می شوند.زنانی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، همانند زنانی که برای اولین بار این علائم را تجربه می کنند، به جای اقدام به خود درمانی باید به هنگام بروز علائم با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر معاینه و بحث در مورد سابقه پزشکی فرد مبتلا، افرادی که دوره های مکرر ولووواژینیت را تجربه می کنند احتمالاً یک نمونه سواب از واژن خود گرفته اند. دوره های مکرر ممکن است به دلیل وجود نوع کمتری از قارچ کاندیدا که در برابر انواع داروهایی که به طور معمول تجویز شده، مقاوم شده اند. با بررسی ترشحات واژن در آزمایشگاه، پزشکان قادر به تشخیص این موضوع هستند.

درمان واژینیت کاندیدایی

درمان معمولاً شامل استفاده از داروی ضد قارچ است که معمولاً به شکل قرص خوراکی و یا کرم موضعی پوست صورت می گیرد. پس از درمان، بیشتر موارد برفک در طی چند روز برطرف می شود. اگر علائم در این بازه زمانی از بین نرفت، باید با پزشک مشورت شود.

✔️ درمان با قرص

دو قرص ضد قارچ معمولاً تجویز می شوند که عبارتند از:

فلوکونازول ها معمولاً بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی غیرمعمول آن می تواند شامل سردرد، اسهال و پوسته پوسته شدن پوست باشد.

ایتراکونازول ها به طور معمول برای موارد شدید اختصاص دارد و به طور کلی فقط با تجویز پزشک در دسترس است. عوارض جانبی احتمالی آن ها اسهال و سر درد می باشد.

✔️کرم های موضعی پوست

اگرچه داروهای خوراکی می توانند راحت تر باشند، اما زنان مبتلا به درد و خارش اطراف واژن ممکن است دریابند که کرم های ضد قارچ پوست، اثربخشی بیشتری دارند.

انواع بدون نسخه ی پزشک این کرم ها در دسترس است که اکثر آنها برای تسکین علائم فقط به یک دوز واحد نیاز دارند. این کار معمولاً با استفاده از اپلیکاتور انجام می شود تا کرم بتواند به داخل واژن برسد، اگرچه برخی ممکن است بخواهند مقدار کمی را به پوست اطراف واژن بمالند. این پماد آن ها عوارض جانبی خاصی ندارند و به ندرت شاید دچار سوزش و التهاب شوید.

✔️درمان در دوران بارداری

زنان باردار همیشه باید قبل از شروع درمان برفک واژن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. داروهای رایج مورد استفاده برای درمان این بیماری، از جمله فلوکونازول، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند. در عوض، پزشک یک داروی ضد قارچ مناسب بارداری تجویز می کند.برفک واژن در زنان باردار به دلیل تحریکات حرکتی بارداری شایع است. نباید دلیل ایجاد نگرانی جدی در نظر گرفته شود

✔️درمان شرکای جنسی

این بیماری عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، اگرچه احتمال کمی برای انتقال واژینیت کاندیدایی به یک شریک جنسی وجود دارد، و معمولاً نیازی به درمان شرکای جنسی افراد مبتلا نیست.

درمان واژینیت کاندیدایی

پیشگیری

تعدادی از اعمال و عادات وجود دارد که تصور می شود به جلوگیری از برفک واژن کمک می کند. البته باید توجه داشت که این اقدامات از نظر پزشکی اثبات نشده اند و فقط در برخی موارد ممکن است مفید باشند.

روش های پیشگیری عبارتند از:

⛔رعایت بهداشت:

شستن واژن با صابون های معطر، اسپرم کش و سایر محصولات مشابه ممکن است به تغییر شرایط محیطی واژن کمک کند و در نتیجه به کاندیدا کمک کند تا رشد کند. برای برخی از زنان ممکن است شستن فقط با آب و صابون های بدون بو مفید باشد.

⛔پوشیدن لباس گشاد:

برخی از خانمها به این باور رسیدند که پوشیدن لباسهای گشاد قسمت پایین بدن برای کمک به جلوگیری از واژینیت کاندیدایی مفید است. تصور می شود که شرایط گرم و مرطوب حاصل از لباس های تنگ می تواند به رشد کاندیدا کمک کند.

⛔جلوگیری از اصطکاک در حین فعالیت جنسی:

گرچه کاندیدا ولووواژینیت یک عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، ولی تصور می شود که اصطکاک در حین رابطه جنسی می تواند آن را بیشتر کند. در نتیجه، اطمینان از خشک نبودن و مخاطی بودن  واژن می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

سؤالات رایج در مورد واژینیت

1-آیا کاندیدا ولووواژینیت مسری است؟

در اکثر موارد، کاندیدا ولووواژینیت مسری نیست. با این حال، در موارد نادر، عفونت می تواند بین شرکای جنسی، اعم از زن و مرد منتقل شود.

2-آیا واژینیت کاندیدایی عفونت مقاربتی (STI) است؟

خیر، کاندیدا ولووواژینیت در زمره عفونت های مقاربتی طبقه بندی نمی شود. این در حالی است که، در موارد نادر، می توان عفونت را بین شرکای جنسی منتقل کرد. به طور کلی لازم نیست که شرکای جنسی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، خودشان تحت درمان قرار بگیرند.

3-آیا مردان می توانند به بیماری ولووواژینیت کاندیدا مبتلا شوند؟

پاسخ: بله، مردان می توانند به عفونت واژینیت کاندیدایی مبتلا شوند، اگرچه در مواردی از این قبیل، این بیماری در مردان به عنوان برفک یا کاندیدیازیس مردان ذکر می شود که به ندرت دیده می شود، و معمولاً نتیجه رابطه جنسی محافظت نشده با شخصی است که از قبل تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است.

علائم برفک در مردان

 • احساس سوزش، قرمزی و حس ناراحنی در اطراف سر آلت تناسلی مرد و پشت پوست ختنه گاه
 • ترشح مایعی از آلت تناسلی مرد که معمولاً سفید با بافتی ضخیم یا چسبناک است .
 • بوی بد آلت تناسلی مرد

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سید جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر با عرض معذرت
  بنده تقربیا 10 ماهه که یه جوش البته که زیاد به جوش هم شبیه نیست بیشتر شبیه چربی اضافی رو آلتم به وجود آمده گاهی کوچیک میشه ولی دوباره متورم میشه برای درمان این مشکل چه راهکاری وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر لاله سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر اگر کسی زگیل تناسلی داشته باشد و دستش شسته باشد و ناحیه تناسلی بچه اش راباید به بچه منتقل می‌شود یعتی زیر پوست دست ویروس هست؟
  1. تصویر کاربر لاله سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   بشویدبچه را اشتباه تایپی
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران بچه نباش

   شانس انتقال به بچه در این شرایط مطرح نیست

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر قاضی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  میخوام ببینم این مواردی ک روی آلت تناسلی همسرم (آقا)هست زگیل هست یا نه کجا باید برویم چه دکتری باید برویم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   ولی بهتره به نزدیکترین پزشک مراجعه شود

    

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .من ۲ هفته از اخرین رابطه جنسی میگذره. و‌البته من جوش های زیادی در بدنم وجود داشته اما این جوش دارای سوزش بیشتر و‌شکل التهابی تری میباشد .ایا این یک جوش ساده هست یا باید ازمایش ایدز و ازمایش های دیگری رو بدیم؟ مکان این جوش زیر بیضه ها - روی باشن سمت راست بیشتر وسط پا میباشد در سه روزی گذشته.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی بهتره یک ارزیابی از نظر بیماری های مقاربتی برات انجام شود

   موفق

  2. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   دکتر . ایدز نیست؟یا hiv ویزیت انلاین به چه صورت هست ؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   https://drentezari.com/visitonline

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۷ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  میخواستم بپرسم اگر داخل مقعد ( رکتوم ) زگیل مقعدی موجود باشه ، معمولا زمانی که طول می‌کشه تا تبدیل به ضایعه سرطانی بشه چقدر هست ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۷ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد ویروس از نوع کم خطر است و شانس بروز سرطان کم خواهد بود

   از نظر زمانی نمی توان زمان دقیقی را مشخص نمود

   ولی به هر حال بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   نگران نباش

 • تصویر کاربر آفرودیت پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  باسلام، حدودا دوسه روز هست متوجه یک برجستگی صورتی رنگ روی لابیای داخلی و نزدیک به کلیتوریس شدم ، که خارش ،کمی سوزش و درصورت فشار درد هم داره. میخواستم بدونم زگیل تناسلی هست یا جوش؟ و چه اقدامی انجام بدم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آیدا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  من زگیل تناسلی در باداری گرفتم نمیدونم دلیلش چی بود ولی توبیست وپنج هفته بچه ام تو شکمم مرد یعنی بر اثر این نبوده چهار تا دکتر رفتم یکی گفت گفت بر اثر یه ویروس که وارد بدن تو شده ورو تو اثر نکرده ولی رو جنین اثر کرده دیگری گفت مسمومیت حاملگی بوده نمیدنم والا چی شد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   علیک سلام

   احتمال مرگ جنین در این شرایط معمولا ناشی از ویروس HPV نیست

    

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر بنده نزدیک به پنج ماه زگیل کنار الت تناسلی گرفتم ولی وقت نکردم برم دکتر پوست یعنی روم نشده چه داروی باید مصرف کنم که این زگیلا از بین برن الان شده سه تا قبلا یکی بود ممنون میشم کمکم کنی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد خفیف معمولا محلول پدوفیلین کمک کننده است

   بسیار با احتیاط باید مصرف شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام دلیل جوش های که در تصویره چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   اینگونه راش ها معمولا در واکنش های دارویی یا برخی بیماری های ویروسی دیده می شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  اقای‌ دکتراین عکس‌که ارسال میکنم ایازگیل است؟ونیازاست فریزکنم؟ناگفته نمونه نقاطی‌که سفیدترهستندقبلابه علت زگیل‌فریز‌شدن البته طبق گفته دکترپوست که میگفتن‌زگیل است مرسی ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   علیکم السلام

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر