آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

مولوسکوم عفونی چیست؟

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد. این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. یکی از تظاهرات شایع این بیماری دانه های سفید روی اندام تناسلی است که بعضا بسیار باعث نگرانی و کاهش اعتماد به نفش در بیماران می شود.

گاهی مواقع جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان ممکن است با آکنه ژنیتال شباهت زیادی داشته باشد.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

مولوسکوم در صورت

مولوسکوم در صورت

راه های انتقال بیماری مولوسکوم

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد.

هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود؛ چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم  توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم  منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم  در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌  پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

نشانه های مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ چیست؟ 

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم  معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند.

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم در زنان

اندازه مولوسکوم در زنان ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگتر (درحدود ۲تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولاً بدون هرگونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما بطور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است.

درمان مولوسکوم تناسلی

ضایعات پوستی کنتاژیوزوم‌ معمولا خود به خود از بین میروند اما این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. درمان ضایعات باعث کوتاه تر شدن این مدت میشود. اگر فردی دارای ضایعات تناسلی در واژن، فرج، باسن و یا کشاله ران باشد و هم چنین از نظر جنسی فعال باشد، بهتر است برای درمان، اقدام مناسب را انجام دهد تا از انتقال ویروس به شریک جنسی او جلوگیری شود. البته درمان این ضایعات ممکن است عوارضی مانند قرمزی، درد و یا اسکار داشته باشد.

گزینه های درمان این بیماری:

 • درمان با فریز کردن ضایعه (کرایو تراپی) و یا درمان با لیزر
 • اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک
 • تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک برای از بین بردن ضایعه

مکان های شایع برای ضایعات مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌روی صورت، تنه و دست ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران های بزرگسالان هستند. عارضه معمولا به ایجاد کورک هایی منتهی می‌شود که:

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

-معمولا درد نمی‌کنند اما می‌توانند خارش داشته باشند.

-کوچک هستند (با قطر 2 تا 5 میلی‌متر)

-در مرکز گودی دارند.

-در ابتدا سفت، گنبدی شکل و به رنگ گوشت هستند.

-با گذر زمان نرم‌تر می شوند.

-ممکن است با گذر زمان سرخ شده و مایع داخل آنها خالی شود.

-هسته مرکزی آنها یک ماده سفید و مومی شکل دارد.

در افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبخود ناپدید می شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم های مرتبط با مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می توانند گسترده و بطور خاص مزمن باشند.

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

تشخیص مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌بر اساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه ‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال های نهفته را بررسی کند.

بهتر است بخوانید   ضایعات زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

بهترین روش درمان مولوسکوم

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ در زنان و مردان معمولا خودبخود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی 2 تا 4 ماه خود به خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش های مختلفی اقدام به درمان نماید

استفاده از کرایوتراپی و داروی موضعی در این بیماری کاربرد دارد. پس از درمان با روش انجماد (کرایوتراپی) ممکن است برای مدت نسبتا طولانی جای زخم روی پوست باقی بماند ولی در نهایت بهبود خواهد یافت.  اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد

تشخیص و درمان جوش دستگاه تناسلی زنان معمولا باید سریعتر انجام شود زیرا ممکن است با برخی از بیماری های دیگر نظیر زگیل تناسلی شباهت داشته باشد در 10 درصد موارد ویروس زگیل تناسلی پرخطر بوده و می تواند باعث بروز عوارض جدی شود. لذا درمان جوش دستگاه تناسلی زنان نسبت به مردان اولویت بالاتری دارد

بهتر است بخوانید   ریشه کن شدن و درمان قطعی زگیل تناسلی مردان

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم‌ خطرناک نیست، اما ظاهر ناخوشایندی بر پوست ایجاد می کند. مولوسکوم شامل ضایعات پوستی بدون درد، سفید، کوچک و دکمه ای شکل میباشد که میتواند در شکم، ناحیه تناسلی، صورت و یا باسن رشد کند. این بیماری در کودکان شایع تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد‌.

پیشگیری از بیماری مولوسکوم کانتوژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.

همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.

بهتر است بخوانید   آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به ضایعات برجسته یا جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحيد چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد
  حدود يك ماه هستش كه عقد كردم و هنوز زندگي مشترك رو شروع نكرديم
  هر چند شب كه حدودا هر ١٠رو يك بار خصوصا شب و دير وقت ارضا ميشم احساس داشتن ادرار دارم ولي وقتي به دستشويي مراجعه ميكنم مقدار ادرار كمي خارج ميشه ولي احساس داشتن ادرار تا حدود يك ساعت برقراره
  بايد با انجام كاري زمان رو سپري كنم كه اين حس برطرف بشه كه بتونم بخوابم
  ممنون ميشم راجب اين موضوع توضيح بفرماييد و اگه لازم شد حضوري خدمت برسم براي انجام هر ازمايشي كه دستور ميفرماييد
  سپاسگذارم از وقتي كه براي مطالعه گذاشتيد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا این حالت نوعی پروستاتیت غیر عفونی است و ناشی از فعالیت جنسی زیاد در ابتدای ازدواج است
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر نیز بات انجام شود ولی معمولا جای نگرانی زیادی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر محمدخواجوی چهارشنبه ۱ دی ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر انتظاری عزیز.تقریبا مدت 5 سالی میشه که در زیره الته تناسلیم به اندازه تقریبا عدس مانند و سفت به وجود امده و خیلی نگرانم ازین موضوع خواستم بپرسم ازتون بنظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ دی ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.
   امکان از بین بردن پآن با دارو وجود ندارد.
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند روز روی التم اکنه به رنگ سیاه و برجسته میبینم و هر روز داره بیشتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت برای معاینه دقیقتر و ارزیابی از نظر زگیل تناسلی به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به نمونه برداری نیز باشد
   موفق
 • تصویر کاربر دانیال دوشنبه ۸ آذر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . بنده حدود 3 روز پیش رابطه جنسی با یک خانم غریبه داشتم (تماس دهان به دهان و تماس وارینال با کاندوم ) واز دیروز گلو درد شدم به همراه کمی سر درد و ترشحات بینی و اتسه . حدود 3 هفته پیش هم این حالت رو داشتم ولی تماس جنسی با کسی نداشتم. به علت اینکه محیطی که زندگی میکنم هوای سردی داره(کانادا) .ممنون میشم راهنمایی کنید که آیا احتمال سوزاک دهانی وجود دارد و با توجه به سابقه سینوزیت بنده ممکن است مربوط به سینوزیت باشد یا نه. چند عکس هم از حلق گرفتم وبراتون فرستادم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ آذر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت به پزشک خانواده مراجعه کنی
   ولی احتمال سوزاک زیاد نیست
   موفق
 • تصویر کاربر Khr یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام .وقت بخیر .اقای دکتر من یک دختر 27 ساله هستم که تا حالا رابطه ای با کسی نداشتم.دور لایه نازک بیرونی الت تناسلیم بافت تکه تکه و نرم شده و چندتا زائده گوشتی نرم هم روی دیواره بیرونی واژنم هست می خواستم ببینم این آیا زگیل تناسلی؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه اسکین تگ یا وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. خدا قوت. من زگیل تناسلی دارم و پیش دکتر رفته و لیزر کرده ام. سوالم اینه که بعد از التیام زخمهای لیزر میتونم با همسرم رابطه داشته باشم یا نه؟ اگر بله در چه حدی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره تا 3 ماه رابطه جنسی با کاندوم باشد
   موفق
 • تصویر کاربر فروغ پنجشنبه ۲۷ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. ببخشید من چند روز پیش با نامزدم رابطه داشتیم اما دخولی صورت نپذیرفت . در زیر شکم نامزدم حدود 3 تا 4 ضایعه گوشتی وجود داشت مانند زگیل تناسلی یا اسکین تک. من نوک آلت ایشون را در دهان خودم قرار دادم می خواستم ببینم آیا من هم به این بیماری مبتلا خواهم شد. لطفا پاسخ دهید برای مبتلا نشدن چ کارهایی انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت نامزدت را به پزشک معرفی کنی
   ممکنه نیاز به واکسن برای خودت باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۶ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  تقریبا۱۰سال پیش قربانی تجاوز جنسی شدم.ازچندسال پیش منوجه لکه ای در زیرزانوی راستم شدم که چندوقتی است درد میکنه و گاهی مثل ضربان از زیرپوستم میزنه.این لکه چیه و چطور میتونم درمانش کنم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری احتمالی از ضایعات به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر Mohammad جمعه ۲۰ آذر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام لطفا با بررسی تصویر ارسالی از آلت بنده راهنایی بفرمایید که آیا این ضایعه زگیل آلت تناسلی است یا خیر و میزان خطرناک بودن یا نبودن آن را نیز به بنده اعلام بفرمایید و همچنین روش های درمان آن

  البته کلیه مطالب مرتبط با این بیماری را از وب سایت شما مطالعه کرده ام که بسیار مفید بودند

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۰ آذر ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه و ارزیابی های دقیقتر نمی توان در مورد خطرات احتمالی نظر داد ولی بر اساس عکس ارسالی ضایعه زگیل تناسلی مطرح است که به شدت مسری است
   توصیه می کنم هر چه سریعتر برای درمان به پزشک مراجعه کنی. ممکنه امکان درمان با داروی موضعی وجود داشته باشه
   موفق
 • تصویر کاربر سميرا سه شنبه ۱۰ آذر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دچار زگيل تناسلى از طربق همسرم شدم ، تست پاپ اسمير انجام دادم گفتن مشكل خاصى نيست يعنى اچ پى وى تايپ نوع بدى نبود . دارو زدم خوب شد ولى بعد ٦ ماه دوباره داره ميزنه چه كار بايد كرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۰ آذر ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام سمیرا جان
   بهتره هرچه سریعتر ضایعات موجود درمان گردد
   لیزر یکی از سریعترین روش ها با کمترین میزان عود است
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر