آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

مراقبت پوست در بارداری

بارداری دوره ای از تغییرات هورمونی و متابولیک عمیق است که بدن آنرا برای مدت نسبتاً کوتاهی تحمل می کند pregnancy 3و در طی آن تغییرات متعددی در پوست، ناخن و موها بروز می کند، بثورات و تغییرات پوستی در طول بارداری فوق العاده شایع هستند، به علت شرایط خاص روحی و روانی زنان باردار، این تغییرات می توانند سبب بروز نگرانی هایی شوند که ممکن است مربوط به زیبایی ظاهری، امکان عود در بارداری های بعدی، اثرات بالقوه بر روی جنین و یا مجموعه ای از آنها باشد. بثوراتی که در دوران بارداری مشاهده می شوند همگی از اهمیت یکسانی برخوردار نیست.
برخی از آنها تغییرات پوستی شایعی هستند که تقریباً در تمام زنان باردار دیده می شوند. البته تعدادی از بیماری های پوستی نیز وجود دارند که اختصاصاً با حاملگی همراه هستند. همچنین حاملگی می تواند سبب تشدید یا تخفیف بسیاری از بیماری های پوستی شود که اختصاص به این دوران ندارد.

تغییرات شایع در پوست و ضمایم

تیره شدن پوست (هیپرپیگمانتاسیون): درجات مختلفی از افزایش رنگدانه در پوست که منجر به تیره شدن منتشر آن می شود در ۹۰ درصد زنان بارداری اتفاق می افتد. این تغییر در خانم هایی که موی تیره و پوست سفید دارند، دیده می شود. melasma pregnancy 1قسمت هایی از بدن که به طور طبیعی تیره تر هستند تیرگی بیشتری پیدا می کنند مخصوصاً نوک سینه ها و هاله اطراف آنها، نواحی تناسلی و خط میانی دیواره شکم که در این زمان اصطلاحاً به آن خط سیاه گفته می شود.
همچنین گاهی تغییر مشابه در زیر بغل و کشاله ران ها نیز مشهود است. این تغییر رنگ معمولاً بعد از حاملگی از بین می رود، ولی ممکن است درجاتی از آن باقی بماند.
همچنین در طول بارداری خال های تیره ممکن است بزرگتر و یا تیره تر شده و خال هایی که قبلاً مورد توجه قرار نگرفته اند، مشخص گردند. باید توجه داشت که تغییرات ذکر شده در خال ها، به طور کم و بیش یکسان و متناسب در تمام خال ها تغییرات واضح در اندازه و یا رنگ پیدا کند و یا دچار علایمی نظیر خارش، سوزش و یا احیاناً خونریزی گردد، حتماً باید توسط پزشک بررسی گردد. یک طرح مشخص از تیره شدن پوست که در حدود ۷۰ درصد از زنان باردار مخصوصاً سبزه ها در نیمه دوم حاملگی دیده می شود، ماسک حاملگی است که در نواحی مختلف صورت ظاهر می شود. این تیرگی عموماً لب بالا، گونه ها، پیشانی و چانه را گرفتار می کند و به دنبال تماس با آفتاب نیز تشدید می شود. این نواحی تیره عموماً به رنگ قهوه ای و اغلب دو طرفه و قرینه هستند. تغییر رنگ مشابه ماسک حاملگی در زنان غیرباردار که از قرص های ضدبارداری  استفاده می کنند و یا گاهی حتی در مردان نیز دیده می شود. ماسک حاملگی بعد از زایمان ممکن است از بین برود و یا به درجاتی پایدار باقی بماند.

مو: بیشتر زنان در دوران بارداری به درجاتی از پرمویی دچار می شوند که معمولاً در صورت، مشخص تر از سایر نواحی است.

با این وجود، احتمال گرفتاری بازو، ساق و پشت پا نیز وجود دارد، این موی اضافی که به علت افزایش در نسبت موهای در حال رشد در مناطق مختلف بدن است، تحت تأثیر عوامل هورمونی بوده و در عرض ۶ ماه پس از زایمان غالباً از بین می رود. همچنین به علت مشابه یعنی افزایش در نسبت موهای در حال رشد، موهای سر نیز پرپشت تر از حالت طبیعی شده و از ریزش طبیعی موها نیز به طور قابل ملاحظه ای کاسته می شود. به همین دلیل اغلب خانم ها از موهای خود در طی دوران بارداری اظهار رضایت می کنند. به دنبال زایمان و برگشت وضعیت هورمونی بدن به حالت طبیعی برگشت پیدا می کند که این حالت با ریزش موی نسبتاً شدیدی در ۳ الی ۵ ماه پس از زایمان مشخص می شود.
اکثر افراد به طور طبیعی روزانه حدود ۵۰ تا ۷۵ تار مو از دست می دهند، ولی ریزش مو پس از زایمان به بیش از ۱۰۰ مو در روز بالغ می شود. اگر چه داشتن زایمان سخت و طولانی خصوصاً اگر همراه با خونریزی شدید باشد، در تشدید این حالت مؤثر است، اما بر خلاف عقیده عموم، شیر دادن به نوزاد تأثیری در روند آن ندارد. این حالت نیاز به درمان خاص نداشته و رشد مجدد طبیعی موها در عرض ۶ ماه الی ۱ سال کامل می شود و تراکم موها به حالت پیش از بارداری بر می گردد.
به ندرت در پایان حاملگی درجه خفیفی از پس نشینی خط رویش مو در ناحیه پیشانی و شقیقه ها بروز می کند که احتمال دارد به حالت طبیعی بازگشت نموده و یا به صورت غیرطبیعی باقی بماند.
همچنین به ندرت ممکن است افزایشی در موهای تیپ مردانه در ناحیه صورت خصوصاً چانه، گردن و پشت لب در نیمه دوم حاملگی صورت گیرد. این حالت ممکن است ناشی از افزایش ترشح هورمون های مردانه و یا ناشی از یک تومور ترشح کننده آنها باشد و لذا این بیماران بایستی به دقت توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرند. در صورتی که عامل ایجاد کننده، تومور نباشد، این مشکل در حاملگی های بعدی تکرار می شود و این حالت از پر مویی ممکن است بین حاملگی ها پسرفت پیدا کند اما همیشه کامل نیست.

ناخن ها: خانم های باردار اغلب از شکنندگی ناخن ها و ایجاد شیارهای عرضی در آنها شکایت می کنند و در مواردی نیز امکان دارد که صفحه ناخن از بستر آن جدا گردد. این تغییرات ناخنی نیز به تغییرات هورمونی در بدن نسبت داده می شود، ولی از آن جای که ارتبا این تغییرات با حاملگی نامشخص است، جهت بررسی سایر علل بایستی مورد معاینه قرار بگیرند. همچنین خطوط طولی تیره رنگی ممکن است در طول حاملگی در ناخن ها دیده شود.

غدد عرق: در بدن دو نوع کلی از غدد عرق وجود دارد. یک نوع که به آن غدد عرق «اکرین» گفته می شود، به طور منتشر در تمام بدن و مخصوصاً کف دست ها و پاها یافت می شود.
منشأ تعریفی که به طور طبیعی در نتیجه افزایش درجه محیط و یا فعالیت فیزیکی ایجاد می شود این غدد هستند. نوع دیگر که به آنها غدد عرق «آپوکرین» گفته می شود، به طور عمده در زیر بغل ها و نواحی تناسلی یافت می شود و ترشحات حاصل از آن ها در ایجاد بوی بدن دخالت دارند.
در طی بارداری فعالیت و ایجاد ترشح غدد اکرین به طور قابل ملاحظه ای در تمام بدن بجز کف دست و پا افزایش می یابد که این افزایش تعریق احتمالاً منجر به افزایش شیوع جوش های عرق سوز نیز می شود.
در مقابل، فعالیت غدد عرق آپوکرین کاهش یافته و سبب می شود تا برخی از بیماری های مربوط به آنها نظیر عرق جوش غدد آپوکرین در طی بارداری تخفیف پیدا کنند.

غدد چربی: میزان ترشح غدد چربی پوست در حین حاملگی افزایش یافته و پس از زایمان به حالت طبیعی بر می گردد. همچنین در دوران بارداری غدد چربی روی هاله نوک پستان بزرگ شده و به صورت برجستگی های کوچک قهوه ای رنگ ظاهر می شوند. این پدیده بیشتر در سه ماه دوم و سوم حاملگی مشخص شده و گاهی در زنان غیرحامله نیز دیده می شود.

عروق پوست: تغییرات متعددی در ساختمان و کارکرد عروق پوست در طی بارداری ممکن است رخ دهد. از آن جا که تغییرات منحصر به حاملگی نبوده و ممکن است در سایر حالات نیز دیده شود توجه به آنها و درمیان گذاشتن آنها با پزشک معالج ضروری است.

مهمترین این تغییرات عبارتند از: 
• آنژیوم عنکبوتی به شکل یک برجستگی قرمز رنگ به اندازه سرسنجاق که دارای یک قسمت مرکزی است spider-angioma pregnancyو از اطراف آن عروق خونی متسع بشکل شعاعی خارج می شود. این ضایعه در افراد طبیعی نیز دیده می شود، اما شیوع آن در حاملگی افزایش می یابد به گونه ای که در ۷۰ درصد زنان باردار بوز می کند.
پیدایش آنها بین ماه های دوم تا پنجم حاملگی بوده و به طور عمده در نیمه فوقانی بدن ظاهر شده و بیشتر در زنان سفید پوست مشهود است. ضایعات معمولاً در طی ۳ ماه پس از زایمان از بین می روند.
• قرمزی کف دست در ۴۰ درصد زنان سفید پوست و ۳۰ درصد زنان تیره پوست باردار دیده می شود که ممکن است به صورت نقطه در برجستگی های کف دست ظاهر شود.
• وریدهای واریسی در پاها و همورویید (بواسیر) از عوارض شایع حاملگی است. بسیاری از خانم های حامله دچار تورم در صورت، پلک ها، دست ها، و پاها می شوند. این تورم، صبح ها بیشتر است و بتدریج در طی روز از بین می رود. با توجه با این که مشکلات قلبی، کلیوی و عوارض ناشی از حاملگی می توانند نمای مشابهی ایجاد کنند، مشورت با پزشک در خصوص الزامی است.

لثه ها: حدود ۸۰ درصد زنان باردار دچار قرمزی و تورم در لثه ها می شوند که مخصوصاً اگر بهداشت دهان خوب نباشد، می تواند به دردناک و زخمی شدن آنها منجر شود. گاهی نیز ضایعات عروقی کوچکی ممکن است در لثه ایجاد شوند که به دنبال تماس (مواد غذایی، مسواک و…) دچار خونریزی می شوند. این تغییرات بعد از زایمان از بین می روند. توجه به بهداشت دهان یک ضرورت مهم است.

خطوط کشش یا استریا پوست : پیدایش استریا یک یافته شایع و مشخص در اکثر حاملگی هاست. این خطوط در ۹۰ درصد زنان باردار در ماه های ششم و هفتم حاملگیpregnancy striae ابتدا در دیواره شکم ظاهر شده و بعداً به میزان کمتری بر روی سینه ها نیز نمایان می شوند و با شیوع و شدت کمتر ممکن است در سایر نواحی بدن نیز دیده شوند. علت پیدایش این خطوط را به مجموعه ای از تغییرات هورمونی، کشش بیش از اندازه پوست و پارگی برخی الیاف بافت نگاهدارنده آن نسبت می دهند. طول این خطوط چند سانتی متر بوده و پهنای آنها از ۱ تا ۱۰ میلی متر متغییر است و به رنگ صورتی تا ارغوانی و گاهی همراه با خارش مختصر ظاهر می شوند. رنگ این خطوط معمولاً مدتی پس از خاتمه بارداری تبدیل به رنگ پوست شده، مختصری فرو رفته و سرانجام چروکیده می شوند. استریا معمولاً یک مشکل ظاهری است ولیکن در برخی موارد مخصوصاً اگر وسیع باشد ممکن است زخمی شده و یا در جریان حوادث به سادگی پاره شود. باید به خاطر داشت که استریا در دوران بلوغ و در ارتباط با افزایش سریعتر حجم بدن نسبت به رشد پوست، در هر دو جنس به طور عمده در نواحی ران ها، باسن، کمر و سینه ممکن است ایجاد شود.
همچنین احتمال دارد ضایعات مشابهی در جریان برخی از بیماری ها و یا همزمان با مصرف انواعی از داروهای موضعی یا سیستمیک، خصوصاً ترکیبات کورتون دار، ایجاد شود.

آویزهای پوست Skin Tag: ضایعاتی هستند که در ماه های آخر حاملگی ظاهر گشته و به طور نسبی یا کامل پس از زایمان ناپدید می شوند. pregnanct -skin-tagاندازه آنها از سر یک سوزن تا یک نخود متفاوت بوده و بصورت زواید برجسته به رنگ پوست یا کمی تیره تر در طرفین صورت، گردن، قسمت فوقانی سینه و زیر پستان ها دیده می شوند. به خاطر شباهت آنها به بعضی از انواع زگیل گاهی بیماران این زائده های پوستی را با زگیل اشتباه می گیرند.

بیماری های شایع پوست خاص دوران بارداری 
یک خانم حامله علاوه بر احتمال گرفتار به انواع بیماری های پوست نظیر افراد دیگر، در معرض ابتلا به برخی بیماری ها نیز قرار دارد که اختصاص به دوران بارداری دارند.

خارش حاملگی: حدود ۲۰ درصد زنان باردار به درجاتی دچار خارش می شوند که در اکثر موارد ناشی از یک بیماری شناخته شده نظیر کهیر، اکزما، حساسیت های دارویی و یا ابتلا به عفونت های انگلی نظیر گال است.
اما گروه کوچکی از خانم های حامله تنها مبتلا به یک خارش شدید هستند که با هیچ ضایعه پوستی مشخصی همراه نیست که به این حالت، خارش حاملگی اطلاق می شود. این حالت، که در سه ماهه سوم حاملگی شروع شده و اغلب محدود به شکم است‌ (اگرچه ممکن است کاملاً منتشر باشد) ناشی از اختلال در ترشح صفرا در کبد (کلستاز) است. این خارش معمولاً بعد از زایمان از بین می رود ولیکن در حاملگی های بعدی و یا هنگام مصرف قرص های  ضدبارداری  عود می کند. این حالت عموماً تأثیری بر سرنوشت حاملگی و یا سلامت جنین نداشته و تنها خر بالقوه آن این است که احتمال بروز سنگ های صفراوی در زنان مبتلا به این عارضه بیشتر است.

بثورات کهیری پوست در دوران حاملگی: این اختلال که در ۵ درصد تمام حاملگی ها بروز می کند،??????????????????????????????? به صورت پیدایش ضایعات کهیری است که در سه ماهه سوم حاملگی ظاهر می شوند. این بیماری عموماً در بارداری اول بروز می کند و به ندرت در حاملگی های بعدی تکرار می شود و چنانچه عود داشته باشد شدت آن کمتر است. علت بیماری دقیقاً معلوم نیست و به افزایش غیرطبیعی وزن در مادر و جنین نسبت داده شده است.
علامت بیماری شامل پیدایش بثورات کهیری است که شدیداً با خارش همراه بوده و اغلب بیمار قادر به خوابیدن در شب نیست. این بثورات معمولاً از ناحیه شکم شروع شده و بیشتر محدود به خطوط استریا می باشند. اما گاهی قسمت فوقانی بازوها و رانها نیز ممکن است گرفتار شود. در اغلب موارد ضایعات در عرض ۲ تا ۳ هفته پس از زایمان از بین می روند، اما ممکن است تشدید قابل توجهی بلافاصله پس از زایمان مشاهده گردد. این بیماری تأثیری بر روند حاملگی و سلامت جنین نداشته و حتی نوزادان متولد شده بزرگتر از حالت طبیعی هستند.

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الف چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
   سلام.من چهار هفته پیش لیزر ناحیه بیکینی داشتم.بعد لکه های قرمز رنگ ملتهب داشتم که با زینک اکساید خوب شد و بعد کرم ترمیم کننده سی گل زدم ولی جای اون لکه ها همچنان قهوه ای رنگ مونده و از بین نرفته.خواهش میکنم راهنماييم کنید که چکار کنم. خیلی نگران هستم.ایا ممکنه این لکه ها از بین نرن و باقی بمونن.ددر ضمن این جلسه ششم بود که لیزر میکردم.ولی دفعات پیش هیچ عارضه ای نداشتم.اما جلسه پیش اينجوري شده.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا اینگونه عوارض موقتی و گذرا است
   نکران نباش و مطابق فرمایشات پزشک معالجت اقدام کن
   موفق
 • تصویر کاربر سعيد یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ارادت دارم خدمتتون
  يك زيگيل كوچيك پوستي در ابعاد يك ميلمتر در يك ميليمتر روي كيسه بيضه من ايجاد شد حدود ١5 روز پيش متوجه شدم كه دو هفته بعد فريز كردم
  امكان در اومدن مجدد و تكثيرش ايا وجود داره؟
  چيكار بكنم كه مجدد در نياد؟
  ايا اين ويروس در جود من نهادينه شده ...و مابقي عمرم رو بايد با خطر در اومدن و فعال شدن اين زيگيل زندگي كنم؟
  اين زيگيل خوش خيم هست يا بد خيم
  ممنون از راهنمايي؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی از نظر تئوریک ویروس هموراه در بدن باقی خواهد ماند
   در اکثر موارد به شرط تقویت سیستم ایمنی بدن؛ ویروس غیر فعال خواهد شد به نحوی که شانس انتقال به دیگران و یا تغییر ماهیت وجود نخواهد داشت
   به منظور کاهش عود مجدد ضایعه، معمولا مهمترین اقدام تقویت سیستم ایمنی بدن است (سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی، از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن، میوه و سبزیجات تازه مصرف کن)
   خوشبختانه در اکثر موارد ویروس از سروتیپ های کم خطر است و فقط در 10 درصد موارد ممکن است سروتیپ های پرخطر دیده شود
   در مواردی که ویروس های پرخطر دیده می شود شانس بدخیمی در آینده وجود خواهد داشت اما در صورت تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان های به موقع، این مشکل کاملا قابل پیشگیری خواهد بود
   امکان عود پس از درمان نیز در روش کرایوتراپی (فریز) بالاتر از سایر روشهای تهاجمی است
   حتما پیگیری های ادواری را زیر نظر پزشک معالجت انجام بده
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/sB8QcN
   موفق
 • تصویر کاربر فریبا دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر......من خانمی 31 ساله هستم تازه ازدواج کردم به خاطر آکنه شدید صورتم دکتر روآکوتان بهم تجویز کرده آیا بامصرف داروی روآکوتان امکان نازایی وجود دارد؟ اگر وجود ندارد در صورتی که بخواهم داروی روآکوتان را یک ماه استفاده کنم دو ماه بعد مصرف داروی فوق بخواهم باردار شوم این دارو روی جنین تاثیر می گذارد یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   راکوتان عوارض جانبی متعددی دارد و باید با احتیاط مصرف شود و ترجیحا ۶ تا ۱۲ ماه قبل از بارداری قطع گردد
   حتما با پزشک معالجت هم بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر کیوان جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید .آقای دکتر من تقریبا دوسال پیش وسط سینه و صورتم دچار جوش های شدید شد .که در اون زمان به پزشک مراجعه کردم که برای من کپسول داکسی سایکلین تجویز کردند .بعد از مصرف دارو تقریبا بهبود یافتم .ولی بعد از قطع مجدد دوباره دچار این عارضه شدم .دقیقا همین روال تو این دوسال ادامه داشته .برای قطع دائم باید چه کاری انجام بدم .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر رویا سه شنبه ۲ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا بیمار دیابتی میتواند لیزر موهای زائد انجام بدهد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   هیچگونه محدودیتی در این زمینه برای افراد دیابتی وجود ندارد
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سوال پرسیده شد ط
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   علیکم السلام
   در حال حاضر کلیه نوبت های ویزیت از راه دور تا آخر شهریور ماه تکمیل شده است
   طی یک ماه آینده مجددا اقدام کن لینک نوبت گیری برای ویزیت از راه دور را برات می فرستم
   http://online.drentezari.com
 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من لیزر موهای زاید انجام دادم و در جلسه هفتم لیزر درجه رو زیاد کردن و با اینکه بی حسی زده بود م وقتی شات دو میزدن درد شدیدی داشتم از همون روز زیر پوستم میسوخت و نقطه های سفید روی پوستم ایجاد شده و زیر پوستم گاهی تیر میکشه و درد میگیره. به همون دکتر پوست که گفتم میگن لیزر عوارض نداره و پوست نمیسوزه و قرص گاباتینین دادن.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش لیزر هیچگونه عارضه ای ندارد
   اقداماتی که انجام شده کاملا مناسب است
 • تصویر کاربر نسيم شنبه ۵ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود يك ماه و نيم پيش ليزر موهاي زائد انجام دادم و پوستم هم روشن و بدون برنزه شدن بود اما متاسفانه كنار كشاله ران به سمت زانو پر از لك هاي قهوه اي جاي شات ليزر شده.. اين لك ها درمان داره؟ اينجوري واقعا ناراحت كننده است
  خيلي ممنون ..
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   صبور باش. این حالت طبیعی است و به مرور زمان برطرف خواهد شد
   نگران نباش و با پزشک معالجت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر عسل دوشنبه ۱۸ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من چند سال است فیشر دارم 8 ماه پیش عمل کردم اما علیرغم تمام درمانها و آزمایشهای صورت گرفته هنوز زخمم کامل خوب نشده است، از آنجایی که زخم در دهانه ی مقعد است، آیا لیزر موی زائد قسمت خط باسن برایم مشکلی ایجاد میکند؟
  لیزر الکساندرایت می باشد
  گفتنی است به تیغ حساسیت دارم اپلاسیون هم باعث کشیدن پوستم می شود این موهای زائد هم به دردهام اضافه شده است و برایم آزار دهنده است
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا لیزر در اینگونه موارد بسیار کمک کننده است
   لیزر الکساندریت نیز بسیار خوب است
   نگران نباش و پس از تست های اولیه اقدام کن
   موفق
 • تصویر کاربر سمیه پنجشنبه ۳۰ دی ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر و تشکر بابت اطلاع رسانی جامع شما
  من یک جلسه لیزر با دستگاه shrرفتم اما در موردش مطلبی نگفتید ،لطفا راهنمایی بفرمایید که این نوع لیزر چطوره و اینکه برای جلسات بعدی ادامه بدم یا اینکه به مرکز دیگه ای برم؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۰ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   SHR نوعی سیستم ای لایت است و معمولا اثرات خیلی خوبی دارد
   در صورتی که نتایج رضایت بخش بوده بهتره دستگاه را عوض نکنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند