آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

قرمزی صورت (روزاسه) چیست؟

 • دکتر عباس انتظاری
 • آخرین ویرایش : ۰۹ دی ۹۶

قرمزی صورت (روزاسه)  چیست؟

آکنه روزاسه یک بیماری التهابی مزمن و عودکننده پوستی است که بیشتر در زنان میانسال ایجاد میشود. روزاسه یک بیماری شایع پوستی در سنین بالاتر است که باعث قرمزی صورت و تورم صورت می شود. این بیماری در ابتدا بصورت قرمزی و برافروختگی صورت بطور گذرا در مواقع مختلف خود را نشان می دهد.

قرمزی صورت ناشی از روزاسه در واقع یک اختلال عروقی مزمن و مولتی فاکتوریال پوست است که حدود ۱۰ درصد افراد جامع را گرفتار می کند. عبارت است از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت که معمولاً گونه ها، بینی و پیشانی را درگیر می کند. گاهی از آن بعنوان آکنه بزرگسالی یاد می کنند ولی در واقع این بیماری اصلاً  آکنه نیست ! Rosacea 6-2

قرمزی صورت ناشی از این بیماری هر دو جنس (به خصوص افراد با رنگ روشن پوست) را درگیر می‌کند ولی در زنان سه برابر شایعتر است. سن بروز معمولاً ۳۰ تا ۶۰ سال است. گاه ضایعات در گردن، کتف، گوش و سینه نیز مشاهده می‌شوند.

ممکن است قرمزی صورت و تورم پوست همزمان با سایر ضایعات پوستی مانند برجسته شدن عروق پوستی، جوش های چرکی و گاهی جوش های دردناک زیر پوستی باشد.

درگیر شدن گسترده بینی، که بیشتر در آقایان دیده می‌شود، به رینوفیما (rhinophyma) معروف است. در افراد با پوست روشن و بور و کسانی که صورتشان به راحتی سرخ می شود این اتفاق بیشتر می افتد.

در مراحل ابتدایی قرمزی صورت خودبخود عود و بهبودی نشان میدهد ولی اغلب پیشرفت کرده و سالها ادامه می‌یابد.

هرچند علت دقیق قرمزی صورت ناشی از این بیماری ناشناخته است امـا عوامـل مختلفـی شـامل تخریب بافت الاستیک ناشی از آفتاب ، اختلال در عملکرد عروق ، عفونت بـا هلیکوبـاکترپیلوری و بیمـاری هـای دیگـر گوارشی، کلونیزاسیون پوســت توسط مایــت  هــای دمودکس ، عوامل هورمونی ، اسـترس هـای روحـی و افـزایش مدیاتورهای هومورال وازواکتیـو مثـل مـاده P ممکـن اسـت در سبب شناسی این بیماری دخیل باشند

با گذشت زمان و عدم درمان این بیماری، قرمزی صورت پیشرفت کرده و به سمت قرمزی پایدار در وسعت صورت تبدیل می شود و ممکن است گونه ها، پیشانی، چانه و بینی را هم درگیر کند. ندرتاْ این بیماری قفسه سینه، پشت و گوش ها را درگیر می کند.

با پیشرفت این بیماری، بتدریج عروق خونی کوچک و جوش های ظریفی در روی منطقه قرمز رنگ بوجود می آید. در این بیماری برخلاف آکنه جوش های سر سیاه و سفید (کومدون) وجود ندارد.

در اوایل بیماری قرمزی صورت ممکن است خودبخود یا در شرایط خاصی بوجود آید و سپس برطرف شود ولی با گذشت زمان قرمزی پایدار ایجاد می شود و پوست به رنگ طبیعی خود باز نمی گردد.

با پیشرفت بیشتر رگهای خونی زیر پوست نمایان شده قرمزی صورت شدید و جوشهای چرکی بوجود می آیند. اگر درمان صورت نگیرد این بیماری از قرمزی گذرای وسط صورت شروع شده و می تواند به مراحل کاملاْ پیشرفته بیانجامد.

تشخیص بیماری:

از نظر شکل و دوام ضایعات، روزاسه را دارای چهار مرحله بالینی است

۱-مرحله مقدماتی قرمزی صورت 

مرحله مقدماتی روزاسه (قرمزی صورت موقت)

مرحله مقدماتی روزاسه (قرمزی صورت موقت)

در این مرحله بیمار قبل از بروز هرگونه علامت پوستی، ممکن است برای ماه ها و یا حتی سالها در شرایط خاص و تحت تاثیر عوامل محرک دچار برافروختگی و قرمزی صورت و بینی شده و پس از مدتی بهبود یابد.

۲- مرحله عروقی قرمزی صورت

با گذشت زمان و پیشرفت بیماری و عدم درمان مناسب در فاز مقدماتی، تورم و قرمزی صورت پایدار شده و برای چند ساعت یا حتی چند روز (و گاهی چند ماه) در قسمت مرکزی صورت نظیر گونه ها، بینی، چانه و ابروها ایجاد می گردد و سپس به تدریج عروق این نواحی (به خصوص روی گونه ها) برجسته تر می شود.

مرحله عروقی روزاسه (قرمزی صورت و برجستگی عروق چشمی)

مرحله عروقی روزاسه (قرمزی صورت و برجستگی عروق چشمی)

در این مرحله در نیمی از افراد درگیری های چشمی خفیفی به شکل التهاب ملتحمه چشم و پلک ها نیز دیده می شود و چشم ها قرمز تر از حالت عادی خواهند شد.

۳- مرحله التهابی قرمزی صورت 

در این مرحله قرمزی صورت به تدریج  همراه با ضایعاتی شبیه جوش های التهابی و گاهی مواقع دردناک در قسمت مرکزی صورت و پشت گوش ها و گردن ظاهر می شود.

مرحله التهابی روزاسه (قرمزی صورت و جوش ها و التهاب)

مرحله التهابی روزاسه (قرمزی صورت و جوش ها و التهاب)

به دلیل شباهت ظاهری این مرحله از بیماری به آکنه، انرا آکنه روزاسه نیز می گویند ولی در واقع این بیماری اصلا آکنه نیست

۴- مرحله دیررس قرمزی صورت

در این مرحله قرمزی صورت به تدریح همراه با تکثیر بافتهای همبند عروقی و غددی پوست  بیش از حد شده و باعث گشاد شدن منافذ پوست می گردد. در این حالت پوست ممکن است نمای پوست پرتغال پیدا کند و یک تغییر شکل واضع در بینی و صورت ایجاد می گردد.

مرحله بسیار پیشرفته بیماری روزاسه به شکل قرمزی صورت و تغییر شکل بافت پوست ناحیه بینی (رینوفیما)

مرحله بسیار پیشرفته بیماری روزاسه به شکل قرمزی صورت و تغییر شکل بافت پوست ناحیه بینی (رینوفیما)

در مراحل بسیار پیشرفته و شدید بیماری قرمزی صورت همراه با یک ضایعه شدید در بینی خواهد شد که بینی تغییر شکل داده و نمای پوست پرتغالی نیز پیدا می کند که به اصطلاح آنر رینوفیما می گوییم. رینوفیما بیشتر در مردان ایجاد می گردد و متاسفانه به اکثر درمان ها نیز مقاوم است تنها ممکن است در گروهی از موارد با جلسات متعدد لیزر تراپی تا حدودی از شدت مشکل کاست

افراد مستعد به روزاسه

افراد با پوست روشن بخصوص خانم ها در سنین ۳۰ تا ۵۰ سال بیشتر از سایرین مستعد قرمزی صورت ناشی از این بیماری می باشند ولی این بیماری می تواند مردان و زنان را در تمام سنین حتی در کودکی مبتلا سازد.

بدلایل ناشناخته زنان بیش از مردان درگیر می شوند. در بعضی موارد روزاسه همراه با شروع یائسگی می باشد. سیر بیماری و قرمزی صورت طولانی است و مدت ها بطول می انجامد.

در اوائل ممکن است قرمزی صورت به شکل گلگون شدن گذرا و یا حساسیت شدید به مواد آرایشی خود را نشان دهد. استرس و فشار روحی می توانند باعث شروع برافروختگی شوند.

Rosacea-Flare-UP

عوامل تشدید کننده قرمزی صورت روزاسه

دلیل قطعی قرمزی صورت ناشی از بیماری ناشناخته است. لذا بهترین اقدام،  پیشگیری از بیماری است و باید اجتناب از عوامل تشدید کننده باشد.

 1. نوشیدنی های داغ (چای)
 2. غذا های تند (مصرف ادویه جات)
 3.  نوشیدنی های حاوی کافئین دار و الکلی
 4. نور آفتاب در بیشتر موارد باعث شروع برافروختگی می شود
 5. خاراندن، ماساژ دادن و مالش پوست
 6. ورزش کردن و فعالیت شدید در محیط
 7. وزش مستقیم باد (پنکه یا کولر)
 8. مصرف مواد آرایشی و کرم های تحریک کننده پوست
 9. مصرف بعضی داروها(نظیر کورتون)

 

درمان روزاسه

با توجه به نامشخص بودن علت دقیق بیماری قرمزی صورت تاکنون درمان قطعی برای این بیماری نیز شناخته نشده است اما با اقدامات متعددی می توان از شدت قرمزی صورت ، سرعت پیشرفت آن و همچنین شدت عوارض دراز مدت آن کاست. مهمترین اقدام نیز شناسایی زود هنگام بیماری و پرهیز از محرک های احتمالی و مصرف منظم ضد آفتاب است.

تشخیص زود هنگام قرمزی صورت ناشی از روزاسه نخستین قدم در درمان و کنترل بیماری می باشد. مصرف خودسرانه دارو و ترکیباتی که در داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسند می توانند سبب بدتر شدن قرمزی صورت شوند. در مراحل اولیه بیماری فرد زیاد به بیماری خود واقف نیست و کمتر به دنبال درمان آن می رود. تنها علائم در مراحل ابتدایی بیماری قرمزی مختصر صورت است.

اکثر افراد متاسفانه به صورت خودسرانه اقدام به مصرف داروهای حاوی کورتون می کنند که در ابتدا علائم و قرمزی صورت را سریعا بهبود می بخشد ولی بیماری را تشدید می کند.

 اغلب این افراد موقعی که به پزشک مراجعه می کنند در مراحل شدیدتر قرمزی صورت قرار دارند. درمان این بیماران بصورت ترکیبی از داروهای خوراکی و موضعی می باشد. با شروع درمان بعد از چندین هفته علائم بهبودی ظاهر می گردد.

هرگز نباید از داروهای حاوی کورتون برای درمان قرمزی صورت استفاده نمود مگر در انواع بسیار شدید و تنها  با شرایطی که پزشک تشخیص خواهد داد، چون عوارض ناخواسته کورتون می تواند باعث تشدید بیماری گردد. 

تشدید روازسه و اضافه شدن عفونت ثانویه روی قرمزی صورت در یک خانم جوان با مصرف خودسرانه کورتون موضعی

تشدید روازسه و اضافه شدن عفونت ثانویه روی قرمزی صورت در یک خانم جوان با مصرف خودسرانه کورتون موضعی

از آنتی بیوتیک موضعی و خوراکی در درمان قرمزی صورتاستفاده میشود که نتیجه رضایت بخشی دارد. 

باید توجه داشت که دارو قرمزی صورت و روزاسه  را کنترل میکند ولی آن را ریشه کن نمی کند و بعد از قطع درمان احتمال عود بیماری وجود دارد. بنابراین پس از کنترل کامل بیماری دارو باید بمدت طولانی تحت نظر پزشک ادامه یابد. باید از مواردی که باعث تشدید قرمزی صورت میشوند اجتناب کرد.

لیزر یکی از موثر ترین روش های کنترل قرمزی صورت است

لیزر یکی از موثر ترین روش های کنترل قرمزی صورت است

قرمزی صورت پایدار و عروق سطحی مشخص پوست را با لیزر میتوان درمان نمود.

از کرم پودر و کلیه ترکیبات آرایشی نباید استفاده نمود. فرد باید در هر شرایطی حتی در مواقعی که در فضای بسته حضور دارد، از ضد آفتاب مناسب با نظر پزشک استفاده گردد

اکثر فراورده های آرایشی می تواند باعث تشدید قرمزی صورت و بیماری گردد لذا پزشکان اکیدا توصیه به عدم استفاده از هرگونه مواد آرایشی می کنند.

روزاسه در یک مرد جوان 34 ساله (قبل و پس از یک و نیم سال درمان)

روزاسه در یک مرد جوان ۳۴ ساله (قبل و پس از یک و نیم سال درمان)

تشخیص زود هنگام و شروع درمان و رعایت اصول بسیار با اهمیت است. در مراحل اولیه روزاسه درمان راحت تر و عوارض پوستی ناچیز و قابل رفع می باشد ولی با پیشرفت بیماری عوارض و ضایعات به درمان خوب جواب نمی دهند و درمان طولانی تر و مشکل تر می گردد.

امروزه لیزر کاربرد گستره ای در درمان این بیماری دارد.

در صورتی که خود یا یکی از بستگانتان مبتلا به قرمزی صورت (روزاسه) یا جوش های چرکی روی صورت و بدن هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. بهداشت پوست خود را رعایت کنید
 4. الزما شستشوی مداوم با صابون کمک کننده نیست
 5. از میوه و سبزیجات تازه به صورت منظم در رژیم غذایی استفاده کنید
 6. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان قرمزی صورت یا کندن جوش ها نکنید 
 7. حتما برای تشخیص و شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها و آکنه به پزشک مراجعه کنید
 8. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 9. به صورت منظم و حداقل سالانه به منظم چکاپ سلامت با پزشک خود مشورت کنید
 10. در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
خال
مهم

سلام آقای دکتر .
من دختری 18 ساله هستم و در طرف راست بدنم متمایل به کمر و نزدیک کلیه ها ولی در سمت پشت بدنم یک خال بیضی شکل قهوه ای رنگ بدون مو و برجسته دارم که نوک این خال کمی کم رنگه و اندازه شم به اندازه ی نوک انگشت کوچیکم میشه البته کمی کوچکتر از اون و این تنها خال برجسته ای که دارم و اینکه سفید پوستم و نمیدونم این خال مادر زادی بوده یا اکتسابی ولی یادم مییاد در که این خال تازه به وجود نیومده و بوده این خال نیازی به جراحی دارد ؟؟ من دانشجوی پزشکی هستم ولی اصلا نمی تونم تشخیص بدم لطفا کمکم کنید ! با تشکر فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
Pcos
مهم

Hello doctor
Sorry I'm not good at Farsi ,before 4 month the doctor told me that I have pcos from that day I lost half of my hair,Also I have lack of vitamin d3 and iron , also my hdl is high ,by the way I'm 24 years old single ,the doctor just gave me loestrin20!! But I'm afraid to take these tablets ! he told me you can use (tranexamic acid500)with(medenamic acid) im confused
I had very long strong hair ?But until now I lost half of my hair I really need ur advice
I will be thankful if u could tell me what is the best Solution for my hair I need my hair back!
مشاهده پاسخ دکتر
3
زگیل
مهم

سلام،من مبتلا به زگیل های زیادی روی دستم هستم که به درمان خیلی مقاوم هستن،جواب آزمایشم هم سالم بود و 27 سال هم سن دارم،سوال من اینه که داروی خوراکی برای زگیل هست که استفاده کنم،با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
عوارض لیرز برای دختران مجرد
مهم

سلام وقت بخیر من یه دختر ۲۲ ساله و مجرد هستم میخواستم بدونم انجام لیزر برای من عوارضی نداره مثل نازایی و این مسائل؟؟ممنون میشم پاسخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
5
پاپول مروارید
مهم

سلام بنده پیش دکتر ارولوژی و پوست رفتم معاینه شدم تشخصی پاپول بود و گفتن مشکلی نداره دست نرن هیچ راهی به من نگفتن من شریک زندگیم راضی نیست بعد دور التم جاهایی که پاپول هست خشکه حالا لیزر هزینش چنده و دردش زیاد با پماد یا کرم قابل درمان نیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
مو زائد
مهم

سلام آقای دکتر ممنونم از پاسخ و توجهتون.
من عکس آزمایش هورمونی ام رو براتون فرستادم.
من تو منطقه محروم هستم.
متاسفانه دکترمتخصص نداریم ک برم برام دارو تجویزکنن.فقط 1دکتر هست لیزر میکنه.قبلا3جلسه لیزر انجام دادم اما باز برگشتن.مشکل اصلیم حل نمیشه.اگرممکنه با توجه به شرایطم برام دارو تجویز کنید که لیزرم جواب بده.
فقط بخاطر کیستم قر ال دی میخورم 3روزه هست .قبلش دارویی مصرف نمیکردم مجددا آزمایشمو میفرستم.
مشاهده پاسخ دکتر
7
خال گوشتی
مهم

سلام خسته نباشید ...مادرمن یه خال گوشتی داشت ک چندروزه این حالت متورم شدنو سوزش داره میخواستم ببینم علتش چیه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
8
پوست چرب .جای جوش .
مهم

با سلام خدمت دکتر عزیز.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید منو.من پسر بیست ساله ای هستم که از سن پونزده سالگی پوستم هیچ مشکلی نداشت .اما به خاطر داروهای هورمونی بدنسازی از همون سن صورتم شروع کرد به جوش زدن زیاد طوری که دو گونه ام مثل ابکش شده .فرورفته های زیادی هستش که عذابم میده .الان جای جوش هام مونده.صورتم فقط جوش زیر پوستی میزنه .پوستم بدنم به خصوص صورتم به حدی چربه که با دستمال کاغذی پاک میکنم دستمال خیس میشه به حدی که چربی از پوستم میره تو چشمم.کلافه شدم.موها هم همینطوره .موهامو با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم اما یک روز بعد تمام سرم چربه.دکتر های زیادی رفتم اما گفتن ما با هورمون هات که باعث شده این جوری شه کاری نمیتونیم بکنیم فقط میتونیم شامپو و صابون بدیم همش باید یه دستمال بگیرم صورتمو پاک کنم.تو رو خدا شما بگید چی کارکنم. دارم عذاب میکشم..در ضمن جای جوش هام زیاده ولی نسبتا سطحی لیزر بهتره یا میکرودرم.در ضمن لطف بفرمایید هرینه شو بفرمایید .با تشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
9
چین و چروک زیر چشم
مهم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.ازتون یک سوالی داشتم. من 23 سالمه ولی زیر چشمام خیلی چین و چروک شده از چه روش های درمانی به جز بتاکس و روشهای تزریقی میتونم استفاده کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
زگیل تناسلی

با سلام دکتر اگر با دستی که زخم باز دارد پوست پشت کسی را پوست ناحیه سر شانه تا کمر بیشتر پوست نزدیک سر شانه ها رو بخارونیم در واقع اصطکاک وتماس پوست دست به پوست بالاتراز کمروباسن نزدیک شانه ها بیشتر و ان شخصی که پشتش را خاروندیم مبتلا به زگیل تناسلی است ایا از این طریق مبتلا به زگیل تناسلی می شویم چون بعد ش همون دست رو به ناحیه تناسلی خودم یا مخاط دهانم زده ام ایا مبتلا می شم در واقع ویروس زگیل تناسلی در پوست کمر هم یافت می شود و یه سوال دیگه در پاسخ هاتون گفتین شستشوی دست ایا یک بار شستشو ی دست ها کافی است یا چند بار شرمنده طولانی شد با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 690 بعدی »
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند