فواید داشتن رابطه جنسی سالم

فواید داشتن رابطه جنسی سالم

فهرست مطالب

آیا برقراری رابطه جنسی مفید است؟ قطعا می‌تواند باشد. برقراری رابطه جنسی مزایای متعددی دارد از بهبود خلق و خو و روحیه گرفته تا تقویت قلب…

برقراری رابطه جنسی که در آن هر دو طرف رابطه رضایت داشته باشند و اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند؛ یکی از بخش‌های مهم زندگی هر فرد است که می‌تواند منجر به تحول و تغییری بزرگ در سلامت جسمانی و احساس رفاه کلی او شود.

در واقع نتیجه پژوهشی که بر روی گروهی از مردان میانسال انجام شد؛ نشان داد که کمیت برقراری رابطه جسمانی آن‌ها با سلامت جسمانیشان رابطه‌ای مثبت دارد. شریک جنسی ندارید؟ خودارضایی هم مزایای جسمانی خاص خود را دارد. درضمن خودارضایی راهی عالی برای آرامش روح است.

با ده فایده جسمی رابطه جنسی آشنا شوید

قلب سالم

آیا سکس منظم به سلامت قلب کمک می‌کند؟ حقیقت این است که دانشمندان برای این سوال جواب مشخصی ندارند. پژوهش‌ها باید رابطه میان رابطه جنسی و ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند حمله قلبی را بررسی کنند اما چنین پژوهش‌هایی تا به حال انجام نشده است.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برقراری رابطه جنسی بیشتر به کاهش احتمال سکته و ابتلا به بیماری‌های قلبی مردان میان‌سال (45 تا 59 سال) کمک می‌کند. البته شواهد دیگری هم وجود دارند که نشان می‌دهند احتمال نوسان ضربان قلب و مرگ‌ومیر در افرادی که رابطه جنسی واژنی دارند؛ کمتر است.

درضمن افرادی که رابطه جنسی بیشتری دارند؛ کمتر ممکن است به حمله قلبی یا دیگر مشکلات سلامتی دچار شوند اما احتمال دارد یکی از دلایل این موضوع این باشد که افراد سالم‌تر راحت‌تر می‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند.

سکس منظم به سلامت قلب کمک می‌کند

یکی از بهترین شواهدی که می‌تواند ثابت کند برقراری رابطه جنسی برای سلامت قلب مفید است؛ این است که این فعالیت نوعی ورزش است. میزان فعالیت جسمانی رابطه جنسی در حد یک پیاده‌روی سریع یا بالا رفتن از پله است. هم‌چنین برقراری رابطه جنسی می‌تواند منجر به انجام حرکات کششی و قدرتی شود (با توجه به روش برقراری این رابطه). همه می‌دانیم که فعالیت جسمانی و ورزش برای قلب خوب است.

پژوهشی نشان داد که شدت متوسط فعالیت جسمانی و میزان انرژی صرف‌شده در رابطه جنسی برای مردان حدود 101 کالری و 69 کالری برای زنان است.

یکی از مشکلات بررسی تاثیر رابطه جنسی بر قلب این است که عملکرد این عضو هم بر کیفیت رابطه جنسی تاثیرگذار است. احتمالا افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند؛ دچار اختلالات جنسی هم هستند.

ارتباط رابطه جنسی و سیستم ایمنی قوی

شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند رابطه جنسی منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن می‌شود. البته پژوهش‌ها نشان داده‌اند که تاثیر رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن بسیار متغیر است و عواملی چون جنسیت، سلامت روانی و … بر این موضوع اثر دارند.

احتمال دارد برخی از این اختلافات به دلیل تغییراتی در عملکرد ایمنی بدن باشد که در طول چرخه قاعدگی رخ می‌دهد و ممکن است منجر به بارداری شود.

البته یکی از معدود مطالعاتی که مشخصا فراوانی جنسی در جوانان را بررسی کرده است؛ نشان می‌دهد که برقراری رابطه جنسی بیشتر باعث افزایش آنتی‌بادی IgA موجود در بزاق شده و احتمالا توانایی بدن را در مبارزه با عفونت افزایش می‌دهد.

ارگاسم در مردان چند مرحله دارد؟

این نکته را به خاطر بسپارید که یکی از راه‌های کمک به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش استرس است. تجربه اضطراب و استرس بالا منجر به ضعف عملکرد ایمنی بدن می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری را در فرد بالا می‌برد.

رابطه جنسی و استرس کمتر

بسیاری از افراد معتقدند که رابطه جنسی کمک زیادی به رفع استرس می‌کند اما آیا این موضوع از لحاظ زیستی اثبات‌شده است؟

به نظر می‌رسد جواب مثبت است. چندین پژوهش، تاثیرات برقراری رابطه جنسی را بر آزاد شدن هورمون کورتیزول و اضطراب افراد بررسی کرده‌اند.

نکته بسیار جالب این‌جاست که این تحقیق و تحقیق‌های دیگر نشان داده‌اند فقط برقراری رابطه جنسی نیست که منجر به کاهش اضطراب می‌شود بلکه عاطفه و دیگر جنبه‌های صمیمت هم در این موضوع دخیل هستند. به نظر می‌رسد ارتباط میان دو نفر به اندازه برقراری رابطه جنسی اهمیت دارد.

گذشته از این؛ آمیزش ترکیبی از هر دو این موارد است (ارتباط و فعالیت جنسی). برقراری رابطه جنسی منجر به کاهش استرس و شادتر شدن و افزایش میزان رضایت افراد می‌شود. میزان برقراری رابطه جنسی در افرادی که اضطراب کمتری دارند؛ بالاتر است.

با رابطه جنسی منظم کیفیت خواب را بالا ببرید

آیا برقراری رابطه جنسی به بهتر شدن کیفیت خواب کمک می‌کند؟ قطعا مردم معتقدند جواب این سوال مثبت است. وقتی از آن‌ها پرسیده می‌شود که آیا پس از برقراری رابطه جنسی بهتر می‌خوابند؛ جواب آن‌ها مثبت است.

رفع سردرد و میگرن

رابطه جنسی و استرس کمتر

آن‌دسته از افرادی که معمولا دچار سردردهای مزمن هستند؛ همیشه در جست‌وجوی راهی برای رفع این سردردها هستند. به نظر می‌رسد که برقراری رابطه جنسی برای برخی از این افراد موثر است.

پژوهشی 1000 بیمار مبتلا به سردرد که به یک کلینیک سردرد مراجعه کرده بودند را بررسی کرد. این پژوهش نشان داد که برقراری رابطه جنسی می‌تواند منجر به کاهش میزان سردرد یا رفع آن شود. 60% افراد مبتلا به میگرن و 37% افراد مبتلا به سردرد خوشه‌ای گزارش دادند که برقراری رابطه جنسی به بهبودشان کمک کرده است. علاوه بر این که میزان بهبودی این افراد به صورت قابل توجهی بالا بوده است.

متاسفانه برقراری رابطه جنسی به تسکین سردرد همه افراد کمک نمی‌کند. یک سوم افراد مبتلا به میگرن و نصف افراد مبتلا به سردرد خوشه‌ای گفتند که برقراری رابطه جنسی منجر به بدتر شدن وضعیت آن‌ها شده است.

افزایش عزت‌ نفس در رابطه جنسی سالم

میزان رضایت جنسی به تصویر فرد از خودش مرتبط است. افراد جوانی که از رابطه جنسی خود رضایت دارند؛ عزت‌نفس بیشتر و احساس خودمختاری بهتری هم دارند.

آیا عزت‌نفس بالا منجر به برقراری رابطه جنسی رضایت‌بخش می‌شود یا برعکس؟ برای این سوال تا امروز جواب مشخصی وجود ندارد. شگفت‌آور نیست که عزت‌نفس بالا منجر به بهبود کیفیت رابطه جنسی شود. البته برعکس این موضوع هم می‌تواند صحت داشته باشد.

کاهش دردهای قاعدگی

رسیدن به ارگاسم منجر به کاهش یا رفع دردهای قاعدگی می‌شود. این موضوع را همه قبول دارند. متاسفانه با وجود پذیرش این اعتقاد؛ داده‌های علمی زیادی راجع به این موضوع وجود ندارد. افراد در دوران قاعدگی به شکل‌های مختلفی، دخول را تجربه می‌کنند. برخی از این اشخاص این تجربه را لذت‌بخش می‌دانند و برخی دیگر آن را ناراحت‌کننده می‌دانند.

کاهش دردهای قاعدگی

البته برای تحریک جنسی و انگیختگی لزوما نیازی به دخول نیست. تحریک جنسی برای رسیدن به ارگاسم اگر هیچ فایده دیگری هم نداشته باشد؛ می‌تواند منجر به پرت شدن حواس فرد از احساس دردهای دوران قاعدگی شود.

رابطه جنسی منظم و کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم مطرح‌شده راجع به برقراری رابطه جنسی و به‌خصوص انزال؛ کاهش احتمال ابتلا به سرطان است. مطالعات اساسی و بزرگی راجع به این موضوع انجام و در سال 2004 منتشر شد.

بیش از یک دهه از آن سال گذشته است و حالا شواهد بیشتری وجود دارند که این موضوع را اثبات می‌کنند. آن‌دسته از مردانی که میزان انزال بیشتری در طول یک ماه دارند (بیش از 21 بار در ماه، در مقایسه با آن دسته از مردانی که تنها بین 4 تا 7 بار در ماه انزال دارند)؛ کمتر ممکن است دچار سرطان پروستات شوند.

حافظه بهتر و هوشیاری با رابطه زناشویی

داده‌ها نشان داده‌اند که برقراری رابطه جنسی منجر به تقویت حافظه می‌شود (حداقل در افرادی که سن و سال بیشتری دارند). سال گذشته چندین پژوهش درباره رابطه جنسی انجام شد و نشان داد که این فعالیت منجر به عملکرد بهتر افراد در آزمون‌های حافظه شد.

حافظه بهتر

هم‌چون پژوهش‌های دیگری که در مورد رابطه جنسی انجام شد؛ در این پژوهش‌ها نیز تفاوت‌هایی در جنسیت و نوع فعالیت جنسی وجود داشت. برای مثال در یکی از این پژوهش‌ها اثبات شده بود که خودارضایی به عملکرد بهتر شناختی زنان کمک می‌کند اما برقراری رابطه با شریک جنسی در مردان، مورد موثرتری برای بهبود این عملکرد در مردان است.

به علاوه همان‌طور که در پژوهش‌های مرتبط با اضطراب هم ذکر شد؛ به نظر می‌رسد صمیمیت و نزدیکی میان دو نفر (به جز بحث برقراری رابطه جنسی)، تا حد زیادی به بهبود عملکرد حافظه کمک می‌کند.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریال دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.آقای دکتر من چندماهه که مرتب عفونت میکنم بخصوص بعد از نزدیکی الان هم ترشح سبزرنگ دارم و خارش ولی بویی نداره.هم خودم هم همسرم خیلی رعایت میکنیم بهداشت رو ولی فایده نداره
  دسترسی به دکتر هم ندارم لطفا راهنماییم کنید باید چیکار کنم که خلاص بشم از این عفونت همیشگی.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای پاپ اسمیر اقدام گردد

   ژل مترونیدازول کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر ایزدنیا جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام - بیش از یک سال است لکه هایی مشابه تصاویر پیوست در آلت تناسلی من وجود دارد که ابتدا بصورت لکه قرمز رنگ و طی یک هفته به پوست خشک تبدیل و کنده می شود و مجددا تکرار می گردد . لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمائید.ضمنا بنده متاهل و حدود 60 ساله هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر زیتون سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  باسلام
  ببخشید اگر باشخصی که مبتلا بهhivهست زندگی کنیم و فرد مبتلا بهhiv از یک سرویس بهداشتی استفاده شود شیلنگ که استفاده میشود اگر به خون فرد مبتلا الوده باشد و حدودا نیم ساعت بعد شیلنگ وارد مقعد فرد سالم شود جهت شستشو مقعد ایا فرد سالم بهhivمبتلا میشود نیاز به ازمایش میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   این روش انتقال هنوز گزارش نشده است

   موفق

 • تصویر کاربر شويراد شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  باسلام
  آقاى دكتر من مرد ٣٢ ساله هستم حدود يك سالى هست كه در آلت تناسلى خودم چند جايى علائمى چون كهير كه قرمز رنگ هستش و حدود نيم سانتى به شكل دايره اى شكل ميباشد هستش و درصورتى كه دست بهش بزنم خارش هم داره خيلى نگران هستم به اين شكل
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   علی الحساب روزانه 2 بار کرم ویتامین آ-د بزن و ناحیه را خشک نگه دار
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سعيد یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ارادت دارم خدمتتون
  يك زيگيل كوچيك پوستي در ابعاد يك ميلمتر در يك ميليمتر روي كيسه بيضه من ايجاد شد حدود ١5 روز پيش متوجه شدم كه دو هفته بعد فريز كردم
  امكان در اومدن مجدد و تكثيرش ايا وجود داره؟
  چيكار بكنم كه مجدد در نياد؟
  ايا اين ويروس در جود من نهادينه شده ...و مابقي عمرم رو بايد با خطر در اومدن و فعال شدن اين زيگيل زندگي كنم؟
  اين زيگيل خوش خيم هست يا بد خيم
  ممنون از راهنمايي؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی از نظر تئوریک ویروس هموراه در بدن باقی خواهد ماند
   در اکثر موارد به شرط تقویت سیستم ایمنی بدن؛ ویروس غیر فعال خواهد شد به نحوی که شانس انتقال به دیگران و یا تغییر ماهیت وجود نخواهد داشت
   به منظور کاهش عود مجدد ضایعه، معمولا مهمترین اقدام تقویت سیستم ایمنی بدن است (سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی، از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن، میوه و سبزیجات تازه مصرف کن)
   خوشبختانه در اکثر موارد ویروس از سروتیپ های کم خطر است و فقط در 10 درصد موارد ممکن است سروتیپ های پرخطر دیده شود
   در مواردی که ویروس های پرخطر دیده می شود شانس بدخیمی در آینده وجود خواهد داشت اما در صورت تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان های به موقع، این مشکل کاملا قابل پیشگیری خواهد بود
   امکان عود پس از درمان نیز در روش کرایوتراپی (فریز) بالاتر از سایر روشهای تهاجمی است
   حتما پیگیری های ادواری را زیر نظر پزشک معالجت انجام بده
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/sB8QcN
   موفق
 • تصویر کاربر اميد پنجشنبه ۹ شهریور ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر اين دوتا ضايعه ك روي پوست آلت من هست خطري داره يا مثلا امكان عقيم شدن من هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۹ شهریور ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی هیچگونه خطری ندارد نگران نباش
   ولی بهتره برای ارزیابی دقیق تر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سالومه جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر من یک خال مادر زادی به طول 10 سانت روی ساق پام دارم که رنگ مشکی و حاشیه نا منظم داره از ابتدا به نظرم تغییری نکرده. برای جراحی بیمارستان رازی رفتم دکتر گفت اگر جراحی کنید ممکنه پوست اضافه بیاره به خاطر همین لیزر رو پیشنهاد دادن ولی توی سایتتون نوشتید که لیزر برای خال های بزرگ خوب نیست. فعلا نمونه برداری کردن ولی جوابش مشخص نشده. من راجب ملانوم هم پرسیدم ولی گفتن فرق داره و از اون نوع نیست. خالم کاملا سطحی است و برجستگی نداره. میتونم نظر شمارو هم بدونم راجب روش درمان . امکان جراحی هست بدون پوست اضافه یا برداشتن پوست از یه ناحیه دیگه?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   در اینگونه موارد معمولا جراحی و گرافت پوست بهترین روش درمانی است
   در صورتی که لیزر انتخاب گردد معمولا باید جلسات متعدد لیزر تراپی انجام شود
   ولی در مجموع با در نظر گرفتن شرایط بیمار روش درمانی توسط پزشک انتخاب می گردد
   توصیه می کنم با یکی دیگر از همکاران جراح پلاستیک نیز مشورت کنی
   موفق
 • تصویر کاربر الناز دوشنبه ۷ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام، همسر من 3 سال پیش راکوتان مصرف کرده، سال پیش آزمایش خون داده و آنزیم های کبدیش زیاد بود، در صمن چربیشم بالا بود، بعد مصرف داریوهایی که پزشک داده بود انزیم ها به حد نرمال رسید و چربی یه مقدار کاهش پیدا کرد، ایشون متولد 70 هستند.
  سوال من اینه که عوارض راکوتان بوده که این موارد پیش اومده یا تغذیه نامناسب؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۷ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا کبد چرب با رژیم غذایی نامناسب ایجاد می شود. راکوتان ممکن است آن را تشدید نماید
   با قطع دارو و اصلاح الگوی مصرف مواد غذایی مشکل نیز برطرف خواهد شد
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۳ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  ببخشید من روی صورتم تعداد زیادی خالهای سطحی و کوچک دارم چون پوستم خیلی بدزخمه و جای زخمای کوچیکم حتی گوشت اضافه میاره و جاش میمونه.بخاطر همین میترسم واسه برداشتن خالهام جراحی یا لیزر بکنم.میترسم جاش بمونه یا بدتر بشه از شما مشورت میخواستم که چجوری خالامو از بین ببرم؟ چون تعدادشون زیاده.دوست دارم از بین برن تا پوستم یکدست بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۳ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه و بررسی شرایط زمینه ای نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا در اینگونه موارد ممکنه RF یا لیزر بتوان ضایعات را درمان نمود
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر احمدی یکشنبه ۱ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید .بنده مدتیه متوجه عروقی روق بیضه خودم شدم .بعضی وقتا خارش داره و با سرچ تو اینترنت متوجه شدم انژیوکراتوم هستش.می خوام بدونم ضرری هم داره وبرا چی اینجوری شده تا جلو شو بگیرم با تشکر ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   چنانچه آنژیوکراتوم مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.
   امکان از بین بردن آنها یا پیشگیری از آن با دارو وجود ندارد.
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر