منو

فواید داشتن رابطه جنسی سالم

فواید داشتن رابطه جنسی سالم

فهرست مطالب

آیا برقراری رابطه جنسی مفید است؟ قطعا می‌تواند باشد. برقراری رابطه جنسی مزایای متعددی دارد از بهبود خلق و خو و روحیه گرفته تا تقویت قلب…

برقراری رابطه جنسی که در آن هر دو طرف رابطه رضایت داشته باشند و اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند؛ یکی از بخش‌های مهم زندگی هر فرد است که می‌تواند منجر به تحول و تغییری بزرگ در سلامت جسمانی و احساس رفاه کلی او شود.

در واقع نتیجه پژوهشی که بر روی گروهی از مردان میانسال انجام شد؛ نشان داد که کمیت برقراری رابطه جسمانی آن‌ها با سلامت جسمانیشان رابطه‌ای مثبت دارد. شریک جنسی ندارید؟ خودارضایی هم مزایای جسمانی خاص خود را دارد. درضمن خودارضایی راهی عالی برای آرامش روح است.

با ده فایده جسمی رابطه جنسی آشنا شوید

قلب سالم

آیا سکس منظم به سلامت قلب کمک می‌کند؟ حقیقت این است که دانشمندان برای این سوال جواب مشخصی ندارند. پژوهش‌ها باید رابطه میان رابطه جنسی و ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند حمله قلبی را بررسی کنند اما چنین پژوهش‌هایی تا به حال انجام نشده است.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برقراری رابطه جنسی بیشتر به کاهش احتمال سکته و ابتلا به بیماری‌های قلبی مردان میان‌سال (45 تا 59 سال) کمک می‌کند. البته شواهد دیگری هم وجود دارند که نشان می‌دهند احتمال نوسان ضربان قلب و مرگ‌ومیر در افرادی که رابطه جنسی واژنی دارند؛ کمتر است.

درضمن افرادی که رابطه جنسی بیشتری دارند؛ کمتر ممکن است به حمله قلبی یا دیگر مشکلات سلامتی دچار شوند اما احتمال دارد یکی از دلایل این موضوع این باشد که افراد سالم‌تر راحت‌تر می‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند.

سکس منظم به سلامت قلب کمک می‌کند

یکی از بهترین شواهدی که می‌تواند ثابت کند برقراری رابطه جنسی برای سلامت قلب مفید است؛ این است که این فعالیت نوعی ورزش است. میزان فعالیت جسمانی رابطه جنسی در حد یک پیاده‌روی سریع یا بالا رفتن از پله است. هم‌چنین برقراری رابطه جنسی می‌تواند منجر به انجام حرکات کششی و قدرتی شود (با توجه به روش برقراری این رابطه). همه می‌دانیم که فعالیت جسمانی و ورزش برای قلب خوب است.

پژوهشی نشان داد که شدت متوسط فعالیت جسمانی و میزان انرژی صرف‌شده در رابطه جنسی برای مردان حدود 101 کالری و 69 کالری برای زنان است.

یکی از مشکلات بررسی تاثیر رابطه جنسی بر قلب این است که عملکرد این عضو هم بر کیفیت رابطه جنسی تاثیرگذار است. احتمالا افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند؛ دچار اختلالات جنسی هم هستند.

ارتباط رابطه جنسی و سیستم ایمنی قوی

شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند رابطه جنسی منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن می‌شود. البته پژوهش‌ها نشان داده‌اند که تاثیر رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن بسیار متغیر است و عواملی چون جنسیت، سلامت روانی و … بر این موضوع اثر دارند.

احتمال دارد برخی از این اختلافات به دلیل تغییراتی در عملکرد ایمنی بدن باشد که در طول چرخه قاعدگی رخ می‌دهد و ممکن است منجر به بارداری شود.

البته یکی از معدود مطالعاتی که مشخصا فراوانی جنسی در جوانان را بررسی کرده است؛ نشان می‌دهد که برقراری رابطه جنسی بیشتر باعث افزایش آنتی‌بادی IgA موجود در بزاق شده و احتمالا توانایی بدن را در مبارزه با عفونت افزایش می‌دهد.

ارگاسم در مردان چند مرحله دارد؟

این نکته را به خاطر بسپارید که یکی از راه‌های کمک به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، کاهش استرس است. تجربه اضطراب و استرس بالا منجر به ضعف عملکرد ایمنی بدن می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری را در فرد بالا می‌برد.

رابطه جنسی و استرس کمتر

بسیاری از افراد معتقدند که رابطه جنسی کمک زیادی به رفع استرس می‌کند اما آیا این موضوع از لحاظ زیستی اثبات‌شده است؟

به نظر می‌رسد جواب مثبت است. چندین پژوهش، تاثیرات برقراری رابطه جنسی را بر آزاد شدن هورمون کورتیزول و اضطراب افراد بررسی کرده‌اند.

نکته بسیار جالب این‌جاست که این تحقیق و تحقیق‌های دیگر نشان داده‌اند فقط برقراری رابطه جنسی نیست که منجر به کاهش اضطراب می‌شود بلکه عاطفه و دیگر جنبه‌های صمیمت هم در این موضوع دخیل هستند. به نظر می‌رسد ارتباط میان دو نفر به اندازه برقراری رابطه جنسی اهمیت دارد.

گذشته از این؛ آمیزش ترکیبی از هر دو این موارد است (ارتباط و فعالیت جنسی). برقراری رابطه جنسی منجر به کاهش استرس و شادتر شدن و افزایش میزان رضایت افراد می‌شود. میزان برقراری رابطه جنسی در افرادی که اضطراب کمتری دارند؛ بالاتر است.

با رابطه جنسی منظم کیفیت خواب را بالا ببرید

آیا برقراری رابطه جنسی به بهتر شدن کیفیت خواب کمک می‌کند؟ قطعا مردم معتقدند جواب این سوال مثبت است. وقتی از آن‌ها پرسیده می‌شود که آیا پس از برقراری رابطه جنسی بهتر می‌خوابند؛ جواب آن‌ها مثبت است.

رفع سردرد و میگرن

رابطه جنسی و استرس کمتر

آن‌دسته از افرادی که معمولا دچار سردردهای مزمن هستند؛ همیشه در جست‌وجوی راهی برای رفع این سردردها هستند. به نظر می‌رسد که برقراری رابطه جنسی برای برخی از این افراد موثر است.

پژوهشی 1000 بیمار مبتلا به سردرد که به یک کلینیک سردرد مراجعه کرده بودند را بررسی کرد. این پژوهش نشان داد که برقراری رابطه جنسی می‌تواند منجر به کاهش میزان سردرد یا رفع آن شود. 60% افراد مبتلا به میگرن و 37% افراد مبتلا به سردرد خوشه‌ای گزارش دادند که برقراری رابطه جنسی به بهبودشان کمک کرده است. علاوه بر این که میزان بهبودی این افراد به صورت قابل توجهی بالا بوده است.

متاسفانه برقراری رابطه جنسی به تسکین سردرد همه افراد کمک نمی‌کند. یک سوم افراد مبتلا به میگرن و نصف افراد مبتلا به سردرد خوشه‌ای گفتند که برقراری رابطه جنسی منجر به بدتر شدن وضعیت آن‌ها شده است.

افزایش عزت‌ نفس در رابطه جنسی سالم

میزان رضایت جنسی به تصویر فرد از خودش مرتبط است. افراد جوانی که از رابطه جنسی خود رضایت دارند؛ عزت‌نفس بیشتر و احساس خودمختاری بهتری هم دارند.

آیا عزت‌نفس بالا منجر به برقراری رابطه جنسی رضایت‌بخش می‌شود یا برعکس؟ برای این سوال تا امروز جواب مشخصی وجود ندارد. شگفت‌آور نیست که عزت‌نفس بالا منجر به بهبود کیفیت رابطه جنسی شود. البته برعکس این موضوع هم می‌تواند صحت داشته باشد.

کاهش دردهای قاعدگی

رسیدن به ارگاسم منجر به کاهش یا رفع دردهای قاعدگی می‌شود. این موضوع را همه قبول دارند. متاسفانه با وجود پذیرش این اعتقاد؛ داده‌های علمی زیادی راجع به این موضوع وجود ندارد. افراد در دوران قاعدگی به شکل‌های مختلفی، دخول را تجربه می‌کنند. برخی از این اشخاص این تجربه را لذت‌بخش می‌دانند و برخی دیگر آن را ناراحت‌کننده می‌دانند.

کاهش دردهای قاعدگی

البته برای تحریک جنسی و انگیختگی لزوما نیازی به دخول نیست. تحریک جنسی برای رسیدن به ارگاسم اگر هیچ فایده دیگری هم نداشته باشد؛ می‌تواند منجر به پرت شدن حواس فرد از احساس دردهای دوران قاعدگی شود.

رابطه جنسی منظم و کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات

یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم مطرح‌شده راجع به برقراری رابطه جنسی و به‌خصوص انزال؛ کاهش احتمال ابتلا به سرطان است. مطالعات اساسی و بزرگی راجع به این موضوع انجام و در سال 2004 منتشر شد.

بیش از یک دهه از آن سال گذشته است و حالا شواهد بیشتری وجود دارند که این موضوع را اثبات می‌کنند. آن‌دسته از مردانی که میزان انزال بیشتری در طول یک ماه دارند (بیش از 21 بار در ماه، در مقایسه با آن دسته از مردانی که تنها بین 4 تا 7 بار در ماه انزال دارند)؛ کمتر ممکن است دچار سرطان پروستات شوند.

حافظه بهتر و هوشیاری با رابطه زناشویی

داده‌ها نشان داده‌اند که برقراری رابطه جنسی منجر به تقویت حافظه می‌شود (حداقل در افرادی که سن و سال بیشتری دارند). سال گذشته چندین پژوهش درباره رابطه جنسی انجام شد و نشان داد که این فعالیت منجر به عملکرد بهتر افراد در آزمون‌های حافظه شد.

حافظه بهتر

هم‌چون پژوهش‌های دیگری که در مورد رابطه جنسی انجام شد؛ در این پژوهش‌ها نیز تفاوت‌هایی در جنسیت و نوع فعالیت جنسی وجود داشت. برای مثال در یکی از این پژوهش‌ها اثبات شده بود که خودارضایی به عملکرد بهتر شناختی زنان کمک می‌کند اما برقراری رابطه با شریک جنسی در مردان، مورد موثرتری برای بهبود این عملکرد در مردان است.

به علاوه همان‌طور که در پژوهش‌های مرتبط با اضطراب هم ذکر شد؛ به نظر می‌رسد صمیمیت و نزدیکی میان دو نفر (به جز بحث برقراری رابطه جنسی)، تا حد زیادی به بهبود عملکرد حافظه کمک می‌کند.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.چن ماه پیش دو عدد جوش روی التم زد ومن ب دکتر اصلن مراجعه نکردم بعد از مدتی دوتای دیگه هم زد و با استفاده از کرم ان ان و قرص فولوکونازل و چرک خشک کن ک داروخانه بهم داد و درمان خانگی ک سیرو رنده کردم گذاشتم روش ک این کار اخر درمان با سیر بسیار عالی بود و خوب شد ولی متاسفانه ب همسر بنده انتقال یافت و من خیلی نگرانم و همسرم روی لبش جوش ریز و چانش جوش زیر پوستی زده و همون جوش رو هم در ناحیه تناسلی زده و چن روزی احساس درد در موقع ادرار و مدفوع داشت خودم هم روزای اول سوزش زیاد ادرار داشتم و چرک کمی هم میومد ک چسبنده بود.خیلی ترسیدم استرس دارم همش میگم نکنه ایدز گرفتم چون بخاطر حرکتی احمقانه و جاهلانه یکبار با کسی بودم و این اتفاق افتاد و میترسم پیش دکتر برم ک رسوا شم.خیلی داغونم خیلی ترسیدمو شرمندم.چ کنم.میدونم ازمایش مهمه خیلی دنبالتون میکنم همه جوابارو حفظ هستم ولی قبل ازمایش فقط بگید نگرانیم بجاس یا بزرگش کردم و بعد ها ب سرطان رحم دچار نمیشه.زگیل نیس ولی مثل هرپس شاید باشه ک سیر واقعن درمانش کرد.ممنون.سپاسسسس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی جدی نیست و اگر بیماری مقاربتی خاصی مطرح باشد با یک دوره درمان دارویی کاملا مهار خواهد شد

   تبخال تناسلی نیز هرگز باعث سرطان نخواهد شد و در فاز حاد بیماری با یک دوره چند روزه داروی خوراکی و موضعی برطرف می شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   خجالت نکش

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام دکتر سلامت باشین همیشه

  فکر کنم به مدت 3 ماه هست که این دونه های ریز روی سر آلت تناسلیم به وجود اومده ((پاپول های مرواریدی رو از بچگی داشتم))
  از نمای دور چیزی معلوم نیست ولی از نمای نزیک دونه های خیلی ریز دیده میشن((با رنگ قرمز دورشون خط کشیدم))
  و یکیشون وقتی که بهش دست میزنم یا ادرار میکنم درد میگیره ((با رنگ آبی دورش خط کشیدم))
  دکتر لطفا راهنمایی کنید که چی میتونه باشه
  خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  2. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۳۱ فروردین ۲( 7 ماه پیش)
   دکتر به نظرتون امکان داره بالانیت باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 7 ماه پیش)

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پری شنبه ۱۴ آبان ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.
  من چند روزی هست که با مشکلی در ناحیه واژن مواجه شدم.علائم من با سوزش شدید مخصاصا به هنگام ادرار ،درد عضلانی،تب و لرز و خستگی بود.
  با مراجعه به پزشک متوجه شدم که گفتن چند تاول به وجود امده.و قرص آسیکلوویر ۴۰۰ را ۲بسته همراه با پماد آسیکلوویر ۵٪ برای من تجویز کردند،منتهی حرفی از هرپس نزند گفتند تاول.
  الان در ناحیه های کلیتوریس،پرینه،لابیای مینور من بیشترین احساس سوزش را دارم.من چندتا سوال از خدمتتون داشتم.
  آیا این بیماری از پارتنرم بهم منتقل شده ؟چون اون علائمی نداره و من دارم؟!
  با توجه به عکس ها آیا شما تبخال تناسلی مشاهده میکنید؟
  اگر تبخال تناسلی باشد دیگر امکان این وجود ندارد که رابطه حفاظت نشده نداشته باشیم؟
  آزمایش خون مخصوص به اینکه متوجه بشویم تبخال تناسلی داریم یا نه نامش چیست؟
  آیا زخم شدن واژن در هنگام تبخال طبیعی است؟؟


  .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ آبان ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال هرپس تناسلی زیاد است

   برای اطمینان تست Anti HSV IgG - IgM لازم است

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید.
  در ناحیه کنار بیضه ها یه برآمدگی بوجود امده و ۴ ماهی هست که این اتفاق افتاده جدیدا خیلی اذیت میکنه و درد میکنه چکار کنم به نظرتون؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ فروردین ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر یاسین سه شنبه ۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دوروزی هست روی آلت تناسلی ام یک برآمدگی قرمز شده مثل جوش ودرد دارد
  لطفاً میشه راهنمایی کنید که چی مصرف کنم تا خوب شود ودرد نداشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ دی ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فریال دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.آقای دکتر من چندماهه که مرتب عفونت میکنم بخصوص بعد از نزدیکی الان هم ترشح سبزرنگ دارم و خارش ولی بویی نداره.هم خودم هم همسرم خیلی رعایت میکنیم بهداشت رو ولی فایده نداره
  دسترسی به دکتر هم ندارم لطفا راهنماییم کنید باید چیکار کنم که خلاص بشم از این عفونت همیشگی.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای پاپ اسمیر اقدام گردد

   ژل مترونیدازول کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر ایزدنیا جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  با سلام - بیش از یک سال است لکه هایی مشابه تصاویر پیوست در آلت تناسلی من وجود دارد که ابتدا بصورت لکه قرمز رنگ و طی یک هفته به پوست خشک تبدیل و کنده می شود و مجددا تکرار می گردد . لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمائید.ضمنا بنده متاهل و حدود 60 ساله هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر زیتون سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  باسلام
  ببخشید اگر باشخصی که مبتلا بهhivهست زندگی کنیم و فرد مبتلا بهhiv از یک سرویس بهداشتی استفاده شود شیلنگ که استفاده میشود اگر به خون فرد مبتلا الوده باشد و حدودا نیم ساعت بعد شیلنگ وارد مقعد فرد سالم شود جهت شستشو مقعد ایا فرد سالم بهhivمبتلا میشود نیاز به ازمایش میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   این روش انتقال هنوز گزارش نشده است

   موفق

 • تصویر کاربر شويراد شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  باسلام
  آقاى دكتر من مرد ٣٢ ساله هستم حدود يك سالى هست كه در آلت تناسلى خودم چند جايى علائمى چون كهير كه قرمز رنگ هستش و حدود نيم سانتى به شكل دايره اى شكل ميباشد هستش و درصورتى كه دست بهش بزنم خارش هم داره خيلى نگران هستم به اين شكل
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   علی الحساب روزانه 2 بار کرم ویتامین آ-د بزن و ناحیه را خشک نگه دار
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سعيد یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 355 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ارادت دارم خدمتتون
  يك زيگيل كوچيك پوستي در ابعاد يك ميلمتر در يك ميليمتر روي كيسه بيضه من ايجاد شد حدود ١5 روز پيش متوجه شدم كه دو هفته بعد فريز كردم
  امكان در اومدن مجدد و تكثيرش ايا وجود داره؟
  چيكار بكنم كه مجدد در نياد؟
  ايا اين ويروس در جود من نهادينه شده ...و مابقي عمرم رو بايد با خطر در اومدن و فعال شدن اين زيگيل زندگي كنم؟
  اين زيگيل خوش خيم هست يا بد خيم
  ممنون از راهنمايي؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۹ آذر ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی از نظر تئوریک ویروس هموراه در بدن باقی خواهد ماند
   در اکثر موارد به شرط تقویت سیستم ایمنی بدن؛ ویروس غیر فعال خواهد شد به نحوی که شانس انتقال به دیگران و یا تغییر ماهیت وجود نخواهد داشت
   به منظور کاهش عود مجدد ضایعه، معمولا مهمترین اقدام تقویت سیستم ایمنی بدن است (سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی، از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن، میوه و سبزیجات تازه مصرف کن)
   خوشبختانه در اکثر موارد ویروس از سروتیپ های کم خطر است و فقط در 10 درصد موارد ممکن است سروتیپ های پرخطر دیده شود
   در مواردی که ویروس های پرخطر دیده می شود شانس بدخیمی در آینده وجود خواهد داشت اما در صورت تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان های به موقع، این مشکل کاملا قابل پیشگیری خواهد بود
   امکان عود پس از درمان نیز در روش کرایوتراپی (فریز) بالاتر از سایر روشهای تهاجمی است
   حتما پیگیری های ادواری را زیر نظر پزشک معالجت انجام بده
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/sB8QcN
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر