علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمیرا سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  با سلام من مدتی است که موهای رائدم را اپیلاسیون میکنم و از همون موقع هم در قسمت دستگاه تناسلی جوش های زیرپوستی چرکی ایجاد می شوند که خیلی متورم و دردناک بوده. این می تونه خطرناک باشه؟ اصلا اپیلاسیون کردن این قسمت درست هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته این حالت خطرناک نیست
   لیزر بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه است
   موفق
 • تصویر کاربر بابک سه شنبه ۱۲ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت جناب دکتر انتظاری.درمان زگیل برروی زبان ازچه طریقی و توسط چه پزشکی امکان پذیر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   امکان درمان زگیل روی زبان توسط پزشک عمومی یا گوش و حلق و بینی یا پوست وجود دارد
   بهترین روش درمانی لیزر است
   موفق
 • تصویر کاربر Mc جمعه ۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام.برای یک پسر که به طور ارثی ابروی کم پشت و کمرنگ داره و نمیتونه تتو و ارایش کنه راهی بجز کاشت ابرو برای اینکه یکم پرتر و پررنگتر بشه هست؟اگه هست لطفا بگین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   از نظر پزشکی توصیه خاصی وجود ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر معین جمعه ۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام.من پسری 21ساله هستم.روزی که به حمام میروم و فردای روزی که به حمام میروم موقع شانه زدن مو تقریبا لای شانه مویی نیست ولی روزی که میخواهم به حمام بروم یعنی یک ونیم روز بعد از حمام رفتن دفعه قبل موقع شانه زدن خیلی موهام میریزه و شونه پر مو میشه.میخواستم بدونم آیا این طبیعی ست یا ریزش موست؟ مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ریزش مو رزوزانه 30 تا 50 تار در روز طبیعی است
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۴ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  بنده زگیل دستگاه تناسلی داشتم و بعد از مراجعه ب پزشک تشخیص دادن باید سوزانده بشن مدت 2 ماه هست این کار انجام داده ام اما متاسفانه باز رشد کردن و دیده میشوند خواهش میکنم بنده راهنمایی کنید چکار باید بکنم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   همواره احتمال عود زگیل تناسلی وجود دارد
   مهمترین اقدام برای کاهش عود ضایعه تقویت سیستم ایمنی فرد است
   کمترین میزان عود بعد از لیزر مشاهده می شود
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر ح.عباسی پنجشنبه ۳۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید
  همسرمن حدوددوساله که روی الت تناسلیش چندتازگیل مشاهده شده.ازاونجایی که هیچ اطلاعی درموردبیماری زگیل تناسلی نداشتیم پیگیرنشدیم.اماتواین مدت هیچ مشکلی برای من ایجادنشده وحتی تعدادزگیلاشم بیشترنشده.
  خواستم بدونم خطرناکه؟
  برای درمانش به چه دکتری بایدمراجعه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   به نزدیکترین پزشک مراجعه کنید
   انشالله که چیز خاصی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر ایمان دوشنبه ۲۸ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من هفته قبل چند عدد زگیل ریز الت داشتم لیزر کردم در کنار محل لیزر چند دانه پاپول مانند هست که دکتر انها رو لیزر نکرد البته من بهش نشون دادم نمیدونم دیده یا نه از بعضی از اونها مو روییده . شک دارم زگیله یا نه . به دکتر دسترسی ندارم. میشه نظرتون رو بگین .سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی عکس ارسالی نشان دهنده زگیل تناسلی نیست
   ولی بهتره یک ارزیابی دقیقتر انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر پریساپارسایی دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام،من 30 سالمه پوستم سبزه است، کک و مک و جای جوش روی صورتمه.آیا میتونم لیزر انجام بدم؟اگر بله،چه فصلی از سال مناسبه؟ لیزر رو چند بار در سال میتونم انجام بدم و لیزر عمیق ویکباره یا سطحی و چند بار؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا یک دوره درمان موضعی و چندین جلسه لیزر باید انجام شود
   مهمترین اقدام استفاده منظم از ضد آفتاب است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید
  میخواستم بدونم جهت تشخیص بیماری زگیل تناسلی خانم ها و آقایان به چه متخصصی باید مراجعه کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   به نزدیکترین پزشک (پزشک عمومی، پزشک خانواده، پوست، ارولوژی، زنان یا طب پیشگیری) می توان مراجعه نمود
   موفق
 • تصویر کاربر س.ا چهارشنبه ۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  باسلام و خست نباشید
  آقای دکتر من بازوهام بسیار حساسن از هرنوع شیوه ای برای از بین بردن موهاش استفاده کردم بازم جوش زده دیگه خسته شدم.به نظرم لیزر اخرین راه حله
  نظر شما چیه؟ اگه واقعا راه حل دیگه ای نیست بیام مطبتون.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا در اینگونه موارد لیزر بهترین روش است
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر