علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرادی پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  باسلام.آقای دکتر من یک رابطه بایک خانوم داشتم که 5ساله از شوهرشون جدا شدن و از اقوام خودمون هستن ومیشناسمشون و بعد از شوهرشون هیچ رابطه جنسی نداشتن وتوی این5سال هم هرسال تست پاپ اسمیر میدن و مشکلی نداشتن حتی دوبار هم آزمایش اچ آی وی و هپاتیت بی وسی دادن 5سال بعد از آخرین رابطشون و اوناهم منفی بودن همشون.الان 6ماهه از رابطه ما گذشته من هم هیچ علائمی از نظر زگیل تناسلی واینا نداشتم و خودم هم 28سالمه و این اولین و آخرین رابطه زندگیم بوده.میخواستم بدونم با توجه به شرح حال و اینکه خانوم مشکلی نداشتن طی این 5سال و خودمم علائمی ندارم بازم لازمه پیگیری کنم و6ماه دیگه تست pcr hpvبدم یا لازم نیس؟؟؟نمیدونم چرا این وسواس دست از سرم برنمیداره زندگیم عذاب آور شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   این تست معمولا لازم نیست
   موفق
 • تصویر کاربر نگار پنجشنبه ۲۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام
  دختر۲۱ساله هستم و تا به حال مقاربت جنسی نداشتم.
  در قسمت لبهای خارجی اندام تناسلیم گاهی یه توده کوچک (همرنگ پوستمه و فقط کمی برجسته است)که خیلی ام درناکه ظاهر میشه,که یا بعد از چند روز خود به خود از بین میره یا همونطور دردناک میمونه و بزرگ تر میشه(همونطور همرنگ پوستم),که هرچی بزرگ تر میشه دردناک تر میشه قدری که شلوار پوشیدن برام سخت میشه,چند بار به این حد که رسیده مجبور شدم با فشار دادن تخلیه اش کنم که یه مایه تقریبا غلیظ سفید ازش خارج شده(خیلی کم در حد یه قطره)بعد مایع بی رنگ مثل اب و بعد خون.
  بعضی وقتاام اصلا بزرگ نمیشه زیر پوستم مثل یه توده کوچیک هست و بعد چند وقت میره.
  نمیتونم به خانواده ام بگم مشکلم رو و واقعا روم نمیشه برم دکتر خیلیم استرسش رو دارم و میترسم لطفا راهنماییم کنید.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فولیکولیت مطرح باشد که معمولا ناشی از تیغ زدن موهای ناحیه است
   نگران نباش. روزانه 2 بار با بتادین ناحیه را شستشو بده
   علی الحساب از تیغ یا اپیلاسیون استفاده نکن
   چناچه طی 10 روز آینده مشکل برطرف نشد باید به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر حنانه پنجشنبه ۲۰ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام-روزتون بخیر-دکتر من میخوام بیکینیمو لیزر کنم دستگاه ایلایت بهتره یا داییود؟البته صورتمو با دستگاه ایلایت انجام دادم 6جلسه ام تموم شده خیلی راضیم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   پیشنهاد من همان ای لایت است
   موفق
 • تصویر کاربر سميرا یکشنبه ۲ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  من يك هفته ميشه كه روي هر دو انگشت شست پام و در يك نقطه لك سياه ميبينم به دكتر مراجعه كردم پماد دادن و كپسول ويتامين E و گفتن كه دو هفته ديگه مراجعه كنم ولي من خيلي نگرانم كه اين سرطان پوست باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه طی چند هفته آینده ضایعه تغییر شکل پیدا کرد بهتره برات نمونه برداری نیز انجام شود
   نگران نباش و مطابق فرمایشات پزشک معالج روند درمان را پیگیری کن
   موفق
 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۱ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.خسنه نباشید.نوجوانی 16 ساله هستم.2 هفته است که از راکوتان 20 میلی گرم روزی 2 عدد استفاده می کنم و لب هام کاملا خشک شده.شوره ی سرم گرفتم.امروز چند تا از موهای ابروم ریخت.می خواستم بدونم ادامه مصرف منجر به ریزش کامل ابرو ها میشه یا نه و این که ریزش مو یا ابرو موقتی است یا پس از درمان نیز ادامه داره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   هرگونه تغییر دارو، کاهش یا افزایش دوز دارو باید با نظر پزشک معالج باشد
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر تارا جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. آیا صحت داره که قرص گلوتاتیان باعث سفید شدن پوست میشود و پوست را صاف و شفاف میکند؟ و مصرف این قرص چه عوارضی به همراه دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   من در این مورد اطلاعات علمی دقیقی ندارم
   موفق
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۴ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  در روی پوست بیضه بنده چندین جوش سفید بزرگ و سفت تقریبا مانند اپیدرمال که توضیح فرمودید وجود دارد.در صورت راهنمایی سپاسگذار خواهم شد
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   چنانچه کیست اپیدرمال آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.
   امکان از بین بردن آن آلت با دارو وجود ندارد.
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر محمدصدرا جمعه ۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.ضمن تشکر و خسته نباشید سوالاتی دارم خدمتتون اگه ممکنه پاسخ بدید ممنون.
  من مرد 29 ساله متاهل هستم.4 ماه پیش رابطه ی جنسی خارج از خانواده داشتم که از نظر خودم رابطه مطلوبی نبود و احساسم این هست که مشکل از همونجا شروع شد.
  دچار عفونت ادراری شدم،و تحت درمان قرار گرفتم با قرص هایی مثل لووفلوکساسین .اما پس از بهبود علائم (سوزش و درد) درمان رو نیمه کاره رها کردم.اما مدتی است (2ماه)دچار زگیل های تناسلی ریز در ناحیه عانه و روی آلت و بیضه شدم که به رنگ گوشت هستند.ابتدا به دلیل نداشتن آگاهی جدی نگرفتم اما اخیرا متوجه مساله شدم و بسیار نگرانم.و این درحالیه که زگیل ها هم تعدادشون زیاد شدن.
  و اما سوال ها:
  1-آیا بعد از کرایو تراپی میتونم بدون دغدغه با شریک جنسی ام که مبتلا نیست ارتباط جنسی داشته باشم یا باید همش از کاندوم استفاده کنم و ... ؟
  2-انتقال بیماری از طریق لمس با دست هم امکان داره؟یعنی ممکنه دستم به زگیل ها بخوره و بعد به خاطر شستشوی مقعد زگیل ها به اونجا هم منتقل بشن؟
  3-اگر دستم به زگیل ها بخوره و با همون کسی رو لمس کنم امکان انتقال هست یا خیر؟
  4-آقای دکتر من خیلی نگرانم این بیماری به شریک جنسی ام منتقل بشه.نگران سلامتیش هستم.اگه من کامل درمان بشم و اثری از زگیل ها نمونه میتونم بدون محدودیت سکس داشته باشم؟برای جلوگیری از ابتلای همسرم که 29 سالشه چیکار باید بکنم؟واکسن ؟!
  خیلی وقتتون رو گرفتم.یه دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است. همواره احتمال عود و انتقال بیماری وجود دارد
   کمترین میزان عود بعد از درمان با لیزر دیده می شود
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  همسر من دچار بیماری عجیبی شده.آلت تناسلی اش زخمی مانند تاول زده که دائم خارش دارد.به گفته ی یک دکتر این بیماری واگیر دار است.
  این تاول ها در قسمت های دیگر بدنش هم به وجود آمده.یک دکتری به ما گفت که نوعی انگل است. همسرم می خواهد جراهی سرپایی انجام دهد و تاول آلت تناسلیش را تخلیه کند.من نمی دانم این بیماری چیست و باعث جدا زندگی کردن ما شده است.اگر ممکن است من را راهنمایی کنید.که این بیماری را بشناسم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۶ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری از ضایعات به بیمارستان رازی تهران مراجعه گردد
   موفق
 • تصویر کاربر farhadf شنبه ۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با سلام خواستم سوال كنم ايا شورت هاي گياهي و نانو باعث تشديد و زياد شدن زگيل تناسلي ميشود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام
   در این مورد هیچگونه اطلاعی ندارم
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر