علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من روی آلت تناسلیم دوتا ضایعه هست که خیلی شبیه زگیل هایی هست که توی بقیه بدنم هم وجود داره. با توجه به این عکسا بنظرتون اینا زگیل تناسلی هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر Aaa دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار
  بنده یک هفته ای است دچار جوش های سرسفید روی آلت تناسلی خود شده ام
  عکس راهم خدمتتان ارسال کردم ممنون میشم پاسخ بنده را بدهید بسیار نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه مولوسکوم یا پسوریازیس یا زگیل تناسلی مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد.

   همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن و لباس گشاد نخی بپوش

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر مازیار سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکتر انتظاری گرامی.سوالی داشتم خدمتتون من در تاریخ 97/5/20 دچار ریزش سکه ای ریش شدم که به دکتر شهر خودمان مراجعه کردم و ایشون فرمودند از استرس شدید هستش و قرص زینک پلاس و محلول ساختنی شامل betamethason و isopropilalchol دادن که من مصرف کنم و منم مصرف کردم و احساس کردم ناحیه هایی از ریش ام که دچار ریزش سکه ای شده بود کمی بهبود یافته است اما امروز در تاریخ 97/7/20 دوباره موهای سرم دچار ریزش سکه ای شدن و مجدد به دکترم مراجعه کردم همین قرص و محلول و شربت vitabiotics immunace را برایم تجویز کردن و فرمودن استرس نداشته باش و اینها رو مصرف کن و دوماه دیگر مراجعه کنم و متاسفانه امروز دوباره دیدم قسمت دیگری از جلوی سرم دچار ریزش سکه ای شده .شما آقای دکتر چه پیشنهادی دارین. آقای دکتر برای استرس ام به دکتر روانشناس مراجعه کنم یا نه؟ آقای دکتر من در حال انجام اصلاحات پایان نامه ام هستم و سربازی در پیش دارم و برای همین فکر استرس بیشتری به من وارد شده و حالا این ریزش سکه ای که بدتر روی اعصابم رفته شما چه پیشنهادی دارین؟ خیلی ببخشید متنی مقداری طولانی شدش. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام جانم 

   اکیدا توصیه می کنم از استرس پرهیز کن 

   مطابق فرمایشات پزشک معالجت اقدام کن 

   می توانی برای کنترل استرس به روانپزشک مراجعه کنی 

   موفق

 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما.ممنون که همیشه راهنمایی میکنید.
  جناب دکتر مدتیه متوجه دانه های ریز برجسته ای در پایین قسمت الت تناسلیم شدم که وقتی الت در حالت ﻧﻌﻮﻅ قرار داره و پوستش کشیده شده است بیشتر به چشم میاد.ودر حالت معمولی خیلی معلوم نیست.اول فکر کردم جوش هستند و فشار دادم ولی فقط ملتهب میشدند. و از اکثر این دانه های برجسته یک مو خارج شده . جناب دکتر چیز خطرناکیه ؟ زگیل تناسلی هست ؟ خیلی نگرانم. ممنون میشم باز هم لطف کنید مثل همیشه و راهنمایی کنید من رو . 2 عکس براتون میفرستم که در هر 2 عکس الت در حالت ﻧﻌﻮﻅ قرار داره و پوست الت رو کشیده تا معلوم بشه. خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس های ارسالی به نظر می رسد فوردایس آلت مطرح باشد که معمولا نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.
   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر r پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  من الان دوسال تركيم وباكسي هم درارتباط نبودم اما جديداً يه خال گوشتي نزديك دهانه واژنم زده كه يه دونه معمولي هست من نه باكسي تو اين دوسال رابطه داشتم نه هيچي
  واقعاً برام سئوال شده و اينكه مثه زگيل تناسلي هم نيس فرمش وقيافش يه خال گوشتي معمولي
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   متاسفانه به دلیل اشکال در ثبت سوال یا اشکال در ای میل ، سوال تو توسط سیستم به عنوان اسپم شناسایی شده است
   لذا پیشنهاد می کنم مجددا نسبت به ثبت سوال (البته با دقت) اقدام کنی یا مقالات زیر را در مورد زگیل تناسلی در مردان و روش های درمان زگیل تناسلی مطالعه کنی
   http://yon.ir/usNqK
   همچنین مقاله زیر در مورد زگیل تناسلی در زنان را با دقت مطالعه کن
   http://yon.ir/Xi375
   امیدوارم کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مژگان دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  باسلام
  حدود دوازده روزپیش من یک شب دریک هتل اقامت داشتم،که صبح گزیدگی روی انگشت پا ودستم داشتم، خارش وتورم زیاد داشت،
  امشب بعد 12روز دیدم هنوز سیاهی محل گزیدگی باقی است، ممکنه گال باشه؟؟ خیلی ترسیدم
  محل انگشت شست پازیرناخن و انگشت حلقه هست. چون الان همکاران متخصص پوست وشمادرتعطیلات هستید،نگرانم وخواستم ببینم تشخیص چی هست ؟؟وپرمترین یا لیندان باید استفاده کنم؟ ?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالت در برخی از انواع گزیدگی دیده می شود
   معمولا گال خارش شبانه در بیمار ایجاد می کند که در شرح حال تو به آن اشاره نشده است
   بنابراین احتمال گال ناچیز است
   نگران نباش و تا بعد از تعطیلات صبور باش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود
   موفق
 • تصویر کاربر علي جمعه ۱۵ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  باسلام
  باعرض پوزش مدتي است يك برآمدگي كوچك أطراف معقد بوجود آمده كه درد يا ترشح چركي هم ندارد وزمان طهارت احساس ميكنم،بنده دچار هموروئيد هم هستم و برخي أوقات باعث خونريزي معقد ميگردد،اين برآمدگي نگرانم كرده درصورت امكان راهنمائي كنيد
  باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ دی ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه هموروئید یا فیشر یا زگیل مقعدی مطرح باشه.
   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن و ناحیه را خشک نگه دار و از لباس گشاد نخی استفاده کن
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر عاطفه پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر.

  آقای دکتر من لیزر موهای زائد با دستگاه الکس نوبلکس انجام دادم.
  که روی ساعد دستم کمی تیره شده بود ولی لک قهوه ای بسیار روشن.
  الان مدت 2هفته است که این لک بسیار زیاد شده و تا مچ دست و کمی هم بالاتر از آرنج پیشرفت کرده بعضی روزا به شدت تیره میشه (قهوه ای مایل به سیاه) همچنین این اتفاق روی واژن هم افتاده و خیلی نگران کننده است.
  همچنین روی قسمت شکمم هم کمی تیره شده و روزنه هایی که مو میخواد بیاد بیرون دون دون قهوه ای.
  این لک ها خارش نداره ولی پوستش خشک است.
  این ضایعات در اثر لیزر است؟
  همچنین من جواب هم نگرفتم از لیزر و همچنان رویش مجدد مو دارم
  دلیل این لکه ها و درمانش چیست؟

  وقتی بهش فکر میکنم و عصبی میشم شدت رنگش بیشتر میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالات گذرا بوده و به تدریج برطرف می شود
   در ضمن لیزر مو باید جلسات بیشتری انجام شود و به هیچ عنوان 100 درصد موها را از بین نخواهد برد
   نگران نباش و روند درمانی را پیگیری کن در ضمن بهتره یک ارزیابی هورمونی نیز برات به عمل بیاد
   موفق
 • تصویر کاربر علی شنبه ۴ شهریور ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  آیا زگیل داخل مجری آلت مرد هم زده می شود
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ شهریور ۹۶( 4 سال پیش)
   علیکم السلام
   این احتمال وجود دارد
   بهتره برای ارزیابی دقیق تر به پزشک مراجعه شود
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۳ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  با سلام . اینجانب روی پیشانی دارای خال مادرزادی قرمز رنگ می باشم. چندبار هم در تبریز برای کمک رنگ شدن و از بین رفتن توسط لیزر اقدام کردم ولی نتیجه خاصی حاصل نشد. می خواستم بدونم امکان برداشتن خال از طریق های دیگری وجود دارد. یک عکس هم برای مشاهده ارسال می کنم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   بر اساس عکس ارسالی تنها راه موجود در حال حاضر استفاده از لیزر PDL است
   گاهی تعداد جلسات درمانی بسیار زیاو است
   و نیاز به صبرو حوصله فراوان است
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر