علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگار دوشنبه ۲ تیر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام عذر میخوام اقای دکتر ...چه کرمی استفاده کنم؟لیزر هزینش برای این مورد چقد؟و اینکه من دخترم مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ تیر ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام نگار جان
   بهتره معاینه بشی
   هزینه ها در هر جلسه از حداقل 150 تا حداکثر 500 هزار تومان در نوسان است
   لیزر معمولا مشکلی ایجاد نمی کند
   موفق
 • تصویر کاربر یاسمین چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  salam man az oromiye hastam baraye jooshe sooratam be pezeshki moraje kardam ke micro andermi bem tajviz kard mikhasam bedoonm nazare shoma dar morede micro andermi chiye lotfan rahnemayim konid
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام
   گرچه بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد امایکی از درمان های جوش صورت استفاده از میکرودرم ابریژن است
   البته معمولا اقدامات دیگری نظیر کرم موضعی، صابون و حتی لیزر نیز ممکن است نیاز باشد
   موفق
 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من از ماه رمضان 2سال پیش وزنم از 56 به 50 رسید و توی این مدت نتونسم وزنم رو اضافه کنم با وجود اینکه خوراکم تغییری نکرده، ازمایشی دادم که دکتر بهم گفت همه چیز نرماله و هیچ دلیل علمی در مورد کاهش وزن من و اضافه نشدن اون وجود نداره.
  همین کاهش وزن باعث لاغری شدید صورتم شده.
  برای تپل شدن صورتم چه راهی جلو پام میذارید؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام لیلا جان
   راستش بدون بررسی شرایط و معاینه دقیق نمی توان نظر داد
   معمولا مشکلات غددی نظیر پرکاری تیروئید می تواند چنین علائمی ایجاد کند
   موفق
 • تصویر کاربر مرجان سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.خوشحالم که در دنیای پزشکی با یه دکتر دلسوز آشنا شدم. مامانم آذر ماه داروی کورتون دار مصرف کرد با تجویز پزشکش.بعد از اون دو بار به فاصله یک ماه رنگ مو گذاشت.حالا بعد از آخرین رنگ مو یعنی بهمن ماه ریزش موی شدید پیدا کرده.البته فشار عصبی زیادی هم داره و آرام بخش هم می خوره.به نظر شما چاره چیست؟ با تشکرفراوان:مرجان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام مرجان جان
   مهمترین اقدام در مادر عزیزت شناسایی عوامل زمینه ساز ریزش مو است. کورتون و بعضی از رنگ موها معمولا می توانند باعث ریزش مو شوند اما ممکن است موارد مهمتری نیز مطرح باشند نظیر اختلالات هورمونی، استرس و ....
   توصیه می کنم در اولین فرصت جهت بررسی دقیق به یک پزشک مراجعه کنی
   علی الحساب از شامپوی حاوی آلوورا استفاده کنند
   موفق
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، بنده مدت 50 روز است که کاشت FIT مو انجام دادم، از خدمتتون میخواستم بپرسم که عمل PRP برای رویش بهتر و مجدد مو مفید است یا خیر؟ وکلآ نظر حضرتعالی در مورد PRP چیست؟ در صورت وجود تاثیرات جانبی و سوء نیز توضیح بفرمایید لطفآ؟ ممنون از حسن نظر شما.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   پلاسماتراپی یک روش کمک کننده برای تسریع رشد است و به هیچ عنوان اولین درمان نیست
   در صورت صلاحدید پزشک شما می توان از این روش نیز استفاده کرد
   حتما با پزشک خودت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر سیما جمعه ۲۹ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من چند ماه پیش روی گونه هام جوش زد که با مصرف دارو تتراساکلین خشک شد.الان دکتر بهم کرم های ان سی ژل اکسفونیاک و دیفرین دادن.میخواستم بپرسم که با استفاده از این دو پماد جای جوش ها از بین میره یا نیاز به لیزر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام سیما جان
   راستش بدون معاینه و بررسی شدت ضایعه اصلا نمی توان نظر دقیقی داد
   ممکن است با کرم ها اوضاع بهبود یابد ولی در موارد شدید ممکن است نیاز به چندین جلسه لیزر نیز باشد
   موفق
 • تصویر کاربر ساره یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین
  میخواستم نظرتن رو راجع به این دو پماد بدونم ممنون میشم راهنماییم کنید:
  پماد Differin
  پمادExfoliac
  ایا برای جوش و جای جوش مناسب هستند و عوارضی ندارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام ساره جان
   داروهایی که اشاره می کنی در درمان جوش های صورت تجویز می شود
   البته با توجه به شدت ضایعه و نوع آن درمان ممکن است از کرم های موضعی؛ صابون ، داروی خوراکی و حتی لیزر استفاده گردد
   مهمترین اقدام نیز شناسایی عامل زمینه ساز است. در غیر اینصورت اکثر درمان ها نتایج موقتی خواهند داشت
   موفق
 • تصویر کاربر رویانا دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشیدخدمت جناب دکتر.25 سالمه،پوستم مختلطه و بی نهایت در قسمت خط گونه جوش دارم.تمام سطح زیر چشمم ،گونه و کناره های دماغ تا بالای لبهام پراز منافذ باز پوستی شده که واقعا ازشون خجالت می کشم.پرکننده منافذ صورت استادرم هم استفاده کردم فایده ای نداشت.تجویز شما چیه آقای دکتر؟یه مشکل دیگه هم دارم که موخوره دارم و هربار با اینکه مرتب کوتاهش میکنم باز موخوره میزنه به موام.چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام رویانا جان
   منافذ پوستی در بسیاری از موارد با ترکیبی از کرم های لایه بردار، کرم های ضد جوش، میکرودرم ابریژن و لیزر نسبتا بهبود می یابند
   شستشوی مرتب صورت با صابون مناسب و استفاده منظم از ضد آفتاب در پیشگیری از آن نیز اثرات خوبی دارند
   در مورد موخوره اقدامات متعددی باید انجام گردد

   فرد باید همیشه موها را مرطوب نموده و شانه نماید
   به هیچ عنوان از نزدیک سشوار نکند
   از رنگ موی شیمیایی و فر مو استفاده ننماید
   از برس ها و شانه های با دندانه فلزی استفاده ننماید
   بعد از شستشوی موها از یک نرم کننده یا روغن یا ماسک مناسب با نظر پزشک استفاده نماید
   از چنگ زدن شدید موها در هنگام شستشو خود داری نماید
   از شامپو های مخصوص موهای خشک برای شستشوی مو استفاده نماید و فقط یک بار سر را شامپو بزند

   کلیه اقدامات باید با نظر پزشک انجام گردد تا از عود مجدد بیماری پیشگیری گردد
   اگر تهران هستی با کلسه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر صبا چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۲( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام ... دو تا سوال داشتم
  1.میخواستم بدونم بهترین کرم دور چشم برای از بین بردن چروک و سیاهی چیه
  2.برای داشتن پوست سفت از چه محصولاتی استفاده کنیم؟ چه مواد غذایی و ویتامینهایی موثرند؟پوست من چربه....مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۲( 7 سال پیش)
   سلام صبا جان
   بهترین اقدام برای حفظ شادابی و نشاط پوست استفاده منظم از ضد آفتاب است. استفاده روزانه از میوه و سبزیجات تازه نیز ضروری است
   در مورد تیرگی دور چشم نیز مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است. در بسیاری از موارد با رفع عامل زمینه ساز مشکل نیز حل خواهد شد
   استفاده از کرم ضد آفتاب دور چشم خیلی مهم است
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۲( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدودختری 21 ساله هستم میخواستم بدونم لیزرکامل بیکینی چقددرد داره وهزینه اش چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۲( 7 سال پیش)
   سلام زهرا جان
   هزینه هر جلسه لیزر بیکینی از حداقل 150 تا حداکثر 400 هزار تومان در نوسان است
   معمولا در اولین جلسه تست انجام می شود و پس از ان اقدام به لیزر درمانی می گردد
   لیزر معمولا درد یا سوزش ندارد البته سیستم های قدیمی تر دردناک بوده اند
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر