علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۳۰ شهریور ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  با سلام من دختری ۲۸ ساله هستم که از سن ۱۵ سالگی دانه های سفیدی دور چشمم افتاد به تریج این دانه ها زیاد شدند طوری که دور چشمام کلا آلوده شده تعدادشان آنقدر زیاد است مثل سوختگی شده اند طی این مدت چند بار بعضی از انها را لیزر و اراف کرده ام خوب نشده هیچ جایشان هم مانده و دوباره عود میکنند روی گونه هام افتاده تو رو خدا کمکم کنید دور چشمام خوب بشه این مشکل خیلی عذابم میدهد دچار افسردگی شدید شده ام روزی هزار بار آرزوی مرگ میکنم لطفا بیماری مرا درمان کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۰ شهریور ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام لیلا جان
   مهمترین اقدام شناسایی نوع ضایعه و عامل زمینه ساز است. راستش بدون معاینه نمی دونم چه کمی از من برمیاد.
   در صورتی که میلیا مطرح باشد معمولا پاسخ درمانی خوب است. در صورتی که اسکین تگ یا تریکواپی تلیوما مطرح باشد ممکن است عود ضایعه بالا باشد
   توصیه می کنم اصلا نگران نباش. اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و ازمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   ممکنه نیاز به ارزیابی های دقیقتر و حتی نمونه برداری از ضایعه باشد
   موفق
 • تصویر کاربر co_theory یکشنبه ۲۲ شهریور ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. یک خال به اندازه نقطه بر روی سر الت تناسلی بنده هست که نرمه بعد مثل یک زخم میشه و میوفته بعد دوباره این پروسه تکرار می‌شه . ۱۵ سال پیش خود به خود خوب شد الان مدتیه که باز برگشته.در ضمن بنده هیچ گونه رابطه جنسی مراقبت نشده و یا با شخص مشکوک به بیماری‌های مختلف نداشته ام.می‌خواستم راهنمایی کنید و بفرمایید چه عارضه‌ای هست؟
  عکسش رو خدمتون می‌فرستم. لطفا در قسمت پرسش‌هام اسم من رو نگذارید. بسیار ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۲ شهریور ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکسی که ارسال کردی ممکنه بیماری آنژیوکراتوم برات مطرح باشد که خیلی خطر ناک نیست و معمولا درمان نیز لازم ندارد
   البته در صورتی که خونریزی داشته باشد ممکنه نیاز به لیزر باشد
   موفق
 • تصویر کاربر خدیجه سه شنبه ۱۷ شهریور ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  salm man ye seri zayeati mesle joshe zir posti riz roye labe bozrge alatam hast az khili vaght pish alanam halat porz porz shode roye labe alatam emkan dare in zegil bashe ????????????merc az lotfetooon
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۷ شهریور ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام خدیجه جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توضیحی که ارائه می کنی معمولا این حالت طبیعی است
   اما چنانچه ضایعات در زمان کوتاهی تغییر شکل داده یا تعداد آنها زیاد شده باشد بهتره یک ارزیابی دقیقتر و احتمالا نمونه برداری انجام بشه
   در این شرایط ممکنه زگیل مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر الناز پنجشنبه ۲۹ مرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید تورو خدا به دادم برسید من سه روزه توی موهام تخم شپش پیدا میکنم تا امروز بیستا تخم میشه.دیروز با شامپوی پرمترین شستم اما باز دیدم تخم شپش هست دیشب با سرکه سفید شستم و شونه کردم اما باز تخم شپش بود واسه همین قبل خواب تمام سرو موهامو با سس مایونز چرب کردم و بستمشون بعد ۹ساعت شستم اما باز الان دیدم تخم شپش هست .بنظرتون برای ازبین بردن تخم شپش چیکارکنم توروخدا راهنمایی کنین .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۹ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام الناز جان
   نگران نباش
   اقداماتی که انجام دادی خوبه. ولی در اولین فرصت برای معاینه دقیقتر و بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۲۷ مرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  با سلام . اقای دکتر من زنی 25 ساله هستم که حدودا 3 سال است که دچار خارش پوستی می شوم و گاهی اوقات کهیر های خیلی ریزی میزنم ، یک بار دکتر رفتم که بدون آزمایش و معاینه خاصی گفت چیز خاصی نیست و هر وقت دچار خارش شدم سیتریزین بخورم ، درر حال حاضر من حدود 3 سال است که سیتریزین میخورم معمولا در هفته دوبار و این مرا نگران کرده، لطفا مرا راهنمائی کنید. ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام سحر جان
   البته بدون معاینه و نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا در خارش مزمن نیاز به بررسی ها و شناسایی عوامل زمینه ساز است
   البته در اکثر موارد نگرانی خاصی وجود ندارد
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر شکوفه شنبه ۱۷ مرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب آقای دکتر : من خانمی 38 ساله و اهل بندرعباس هستم پوست صورتم گندمیه و دقیقا بغل چشم راست من یه لکه قهوه ای رنگ هست که تا پشت گوشم پیش رفته و داخل این لکه پر از کک و مک هست چند سال پیش به چندین پزشک مراجعه کردم ولی جوابی نگرفتم ، آیا دستگاه خاص یا روش خاصی برای درمان این لک وجود داره ؟
  پیام یکی از کاربران رو که خوندم نوشته بودن که کک مک هاشون توسط لیزر درمان شده آیا واقعا کک و مک راه درمان قطعی داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام شکوفه جان
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   عکسی هم که ارسال کردی نامرتبط است ولی اصولا بهترین اقدام برای جلوگیری از ایجاد کک و مک استفاده مداوم و منظم از ضد آفتاب است
   در غیر اینصورت هر گونه اقدامی با نتایج کوتاه مدت همراه خواهد بود.
   برای ضایعات موجو نیز با توجه به شدت ضایعه از کرم های موضعی، صابون و داروی موضعی یا حتی لیزر می توان استفاده نمود
   موفق
 • تصویر کاربر آوا جمعه ۱۶ مرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر من 19 سالمه چاقی نوع یک دارم قدم 168 و وزنم 85میخواستم بپرسم با چه رژیمی میتونم تا اخر شهریور وزن کم کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۶ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام آوا جان
   اکیدا توصیه می کنم از روش های کوتاه مدت پرهیز کن
   در این حالت گرفتار پدیده چاق و لاغر شدن مکرر خواهی شد
   زیر نظر یک پزشک وزن خودت را کنترل کن
   موفق
 • تصویر کاربر ا.ح یکشنبه ۱۱ مرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.با تشکرازتوضیحات خوبتون.35ساله ام متاهل.10سال ازدواج کردم و هیچ رابطه جنسی مشکوک نداشتم .روی بدنه آلت تناسبی ودورتا دور محل ختنه گاه مدتی است دانه های ریزی ظاهرشده وبیشتر شد.با توجه به توضیحات شما بنظر پاپول مرواریدشکل باشه.بنظرشما چه عارضه ایست.آیا قابل سرایت به همسرم هست.یاباید رابطه جنسیمو کنترل کنم.یابیشتر منتظر بمونم ببینم بیشتر میشه یانه؟ خواهش میکنم راهنمایی کنیدخیلی نگرانم.نمیتونم حضوری باکسی مطرح کنم.عکسوبراتون میفرستم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به نظر می رسد که ضایعه پاپول مرواریدی مطرح نیست
   بهتره توسط یک پزشک معاینه برات به عمل بیاد
   ممکنه نیاز به نمونه برداری نیز باشد
   تا اطلاع ثانوی از تماس جنسی محافظت شده استفاده کن
   موفق
 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۶ مرداد ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 2201 مشاهده پرسش
  با سلام . ممنون از پاسختون آقای دکتر . من خودسرانه و به پیشنهاد دوستم منوبنزون 20 درصد استفاده کردم و گفت که پوست رو سفید میکنه ، پوست منم سبزه بود و این دو ماه پوست صورتم خیلی سفید شد ولی الان 5 روزه که کل صورتم لک زده و چانه ام و زیر چشام هم علاوه بر لک خالهای ریز سیاه رنگ زده و الان صورتم وحشتناک سیاه و پر لک شده و داغونم از خونه بیرون نمیرم و نمیتونن تو آینه نگاه کنم . لطفا بفرمایید که این لک ها میره یا برا همیشه میمونه ؟ چیزی هست که بزنم و بهتر شه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۶ مرداد ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام زهره جان
   بهتره هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنی
   درمان این حالت معمولا نیازمند صبر و حوصله فراوان و پیگیری های مکرر است
   سعی کن مرتب از ضد آفتاب استفاده کنی
   موفق
 • تصویر کاربر هانی چهارشنبه ۳۱ تیر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام دختری 32 ساله هستم که در ناحیه بین معقد و الت تناسلی ام یک بر امدگی. مثل جوش نه بزرگ مشاهده کردم و سوزش در اطراف معقد هم دارم و خشکی بین الت تناسلی و معقد. نمی دونم باید چیکار کنم خیلی. می ترسم. ازدواج هم نکردم لطفا مرا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۱ تیر ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام هانی جان
   راستش این علائمی که اشاره می کنی برای بیماری خاصی اختصاصی نیست و در بسیاری از بیماری های این ناحیه نظیر پسوریازیس، آبسه، فولیکولیت، برخی عفونت های قارچی مشاهده می شود
   بهتره در اولین فرصت برای معاینه به پزشک مراجعه کنی
   فعلا سعی کن از آب ولرم برای شستشوی این ناحیه استفاده کنی. خوب این ناحیه را خشک کن و از لباس های زیر نخی استفاده کن
   اصلا نترس و نگران نباش. اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر