آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

ضایعات پوستی – نشانه شناسی بیماری پوستی

  • دکتر عباس انتظاری
  • آخرین ویرایش : ۲۱ اردیبهشت ۹۶

ضایعات پوستی – نشانه شناسی بیماری پوستی

ضایعات پوستی می توانند خودشان را به اشکال مختلفی نشان دهند. هرچند در مورد تقسیم بندی اینضایعات پوستی اختلاف نظرهایی وجود دارد اما ضایعات اصلی پوست را به ۱۶ دسته تقسیم میکنند. در زیر شایعترین ومهمترین این ضایعات توضیح داده خواهندشد.

ضایعات پوستی به شکل ماکول (Macule) : macule 1

به هر نوع ضایعات پوستی هم سطح پوست که اندازه ای زیر نیم سانتیمتر داشته باشند ماکول گویند. ماکولها می توانند رنگهای مختلفی داشته باشند.

مثال: دختری ۱۵ ساله با رنگ موی بور و چشمهای آبی و پوست روشن مراجعه نموده است. روی پوست صورت وی لکه های قهوه ای رنگ متعددی با اندازه های مختلف و زیر نیم سانتی متر می باشد. این ضایعات پوستی چیست؟

پاسخ: ماکول و کک و مک (Freckle).

پاپول

ضایعات پوستی - ماکول و کک و مک

ضایعات پوستی – ماکول و کک و مک

ضایعات پوستی به شکل پچ (Patch) :

به ضایعات پوستی هم سطح پوست که اندازه ای بیش از دو سانتی متر داشته باشد پچ گویند. پچ ها نیز می توانند مانند ماکولها رنگهای مختلفی داشته باشند. به ضایعات پوستی که بین نیم تا دو سانتی متر باشند پچ کوچک (small patch) گویند.

مثال: خانم بارداری در ماه هفتم بارداری با لکه های قهوه ای رنگ و بزرگتر از دو سانتی متر بر روی پوست پیشانی و گونه ها و بینی مراجعه نموده است. این بیمار قبلاً دو زایمان طبیعی نیز داشته و برای چندین سال از قرص جلوگیری از بارداری نیز استفاده می کرده است. این ضایعات پوستی چیست؟

پاسخ: پچ و لکه های ناشی از بارداری (Melasma).

ملاسما

ملاسما

ضایعات پوستی به شکل پاپول (Papule) :

به هر نوع ضایعات پوستی برآمده از سطح پوست که اندازه ای زیر نیم سانتی متر داشته باشد پاپول گویند. پاپولها شایعترین نوع ضایعات پوستی هستند.

ضایعات پوستی - زگیل معمولی

ضایعات پوستی – زگیل معمولی

مثال:زنی هفتاد ساله با چهار عدد ضایعه نیم سانتی متری در پشت انگشت شست دست راست مراجعه نموده است. این ضایعات پوستی دارای سطح خشن بوده و نقاط تیره رنگی نیز در آنها قابل مشاهده می باشد. این ضایعات چیست؟

پاسخ: پاپول و زگیل معمولی (common wart).

ضایعات پوستی به شکل پلاک (Plaque) :

به هر نوع ضایعات پوستی برآمده از سطح پوست که اندازه ای بیش از دو سانتی متر داشته باشد پلاک گویند. این ضایعات می توانند از ابتدا به همین شکل بوده و یا از بهم پیوستن پاپولها ایجاد شده باشند. به ضایعات بین نیم تا دو سانتی متر نیز پلاک کوچک

مثال:

ضایعات پوستی - یک پلاک بزرگ پسوریازیس

ضایعات پوستی – یک پلاک بزرگ پسوریازیس

مردی۳۵ ساله با ضایعاتی صورتی رنگ و برآمده از سطح پوست با ابعادی بیش از دو سانتی متر در برجستگیهای استخوانی (آرنج و زانو و مچ پاها . . .) مراجعه نموده است. در سطح این ضایعات پوسته های سفید صدفی رنگی وجود دارند که با تراشیدن جدا شده و در زیر این پوسته ها نقاط خونریزی دهنده کوچکی برجا می ماند. این ضایعات چیست؟

پاسخ: پلاک و پسوریازیس (Psoriasis).

ضایعات پوستی به شکل ندول:(Nodule)

به یک ضایعه توپر محدود که قطر آن بیش از نیم سانتیمتر باشد ندول گفته می شود. و چنانچه قطر ان بزرگتر از نیم سانتیمتر باشد، تومور گفته می شود.

مثال :

ندول BCC

ندول BCC

مردی با شکایت از ضایعه ای برجسته تر از پوست و توپر به قطر نیم سانتی متر در روی بینی که به رنگ پوست و شفاف می باشد مراجعه کرده است. در داخل ضایعه و اطراف آن مویرگ های خونی مشاهده می شوند.
تشخیص: ندول بازال سل کارسینوما

ضایعات پوستی به شکل وزیکول (Vesicle) :

به تجمع مایع در داخل پوست که اندازه ای زیر نیم سانتی متر داشته باشد وزیکول می گویند.

مثال:

تبخال در لب ها

تبخال در لب ها

مردی۲۰ ساله با ضایعات تاولی متعدد که به صورت گروهی بر روی لب فوقانی وی ایجاد شده اند مراجعه نموده است این ضایعات قطری زیر نیم سانتی متر داشته و بیمار تاکنون چندین بار در این ناحیه دچار عود ضایعات شده است. این ضایعات چیست؟
پاسخ: وزیکول و تبخال (Herpes Labialis)

تاول (Bullae) :

تاولها نیز وزیکولهایی هستند که اندازه ای بیش از نیم سانتی متر داشته باشند. هر تاول و یا وزیکول نیز که محتوی مایع چرکی باشد را پوستول (pustule) می نامند.

مثال: مردی با تاولهای متعدد روی سینه و پشت مراجعه نموده است. در معاینه بیمار داخل دهان بیمار نیز زخم هائی مشاهده می شود بیمار مشکوک به بیماری تاولی پمفیگوس می باشد.

ضایعات پوستی به شکل خراش (Erosion):

به از بین رفتن قسمتی و یا تمام اپیدرم بدون درگیری درم، خراش می گویند.

مثال: زنی ۴۰ ساله با سابقه خارش مزمن از چند سال قبل مراجعه نموده است. در معاینه بیمار خراش های سطحی و خطی بر روی محلهای قابل دسترسی مانند بازوها و پشت بیمار مشاهده می شود این ضایعات چیست؟
پاسخ: خراش (Erosion)

ضایعات پوستی به شکل زخم (Ulcer):

به از بین رفتن تمام اپیدرم به همراه از بین رفتن قسمتی و یا تمام درم گویند.

زخم مکرر دهانی به علت آفت

زخم مکرر دهانی به علت آفت

مثال: دختری ۲۰ ساله ای با ضایعات زخمی دهانی که بر روی مخاط گونه و لثه ها و گاهی زبان ایجاد می شود مراجعه نموده است. بیمار فوق سابقه چندین ساله عود و بهبودی ضایعات دهانی را ذکر می نماید. در معاینه زخمهایی عمیق و متعدد با حاشیه منظم و با ته رنگ سفید مشاهده می شود. این  چیست؟

پاسخ: زخم و آفت دهانی (Aphthous stomatitis)

ضایعات پوستی به شکل شقاق:

از دست رفتن خطی اپیدرم با دیواره های عمودی و حدود کاملا مشخص

ضایعات پوستی - شقاق گوشه لب(Perlèche )

ضایعات پوستی – شقاق گوشه لب(Perlèche )

مثال: زنی ۷۰ ساله با شکایت از ترک خوردن مکرر گوشه لب مراجعه نموده است، بیمار مدت ۱ سال است که ازدندان مصنوعی استفاده می کند. محتملترین تشخیص چیست؟

پاسخ: شقاق گوشه لب(Perlèche )

 آتروفی

فرورفتگی پوست ناشی از نازک شدن اپیدرم و درم

مثال:

ضایعات پوستی - استریا قرمز و سفید

ضایعات پوستی – استریا قرمز و سفید

پسری ۱۶ ساله با فرورفتگی هایی خطی و سفید در بازو و شانه مراجعه کرده است که به طور قرینه در هر دو طرف مشاهده می شود. محتملترین تشخیص چیست؟

پاسخ: استریا ناشی از آتروفی اپیدرم و درم

اسکار

تشکیل یک بافت همبندی غیر طبیعی که بعد از هر جراحی یا آسیبب به درم ایجاد می شود، اسکارها اغلب کلفت و صورتی هستند اما با گذشت زمان سفید و دچار آتروفی می شوند.

مثال:

اسکار هیپرتروفیک ناشی از سوختگی

اسکار هیپرتروفیک ناشی از سوختگی

بیماری با ضایعات صورتی رنگ و ضخیم و برجسته تر از سطح پوست مراجعه کرده است. در سابقه بیمار سوختگی با آب جوش ذکر می شود.

پاسخ: کلوئید ناشی از سوختگی

در صورتی که مبتلا به  قرمزی یا ضایعات مشکوک روی بدن  هستید:

  1. اکیدا از خود درمانی یا اقدامات غیر علمی اجتناب کنید 
  2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید
  3.  حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
  4. حتما برای بررسی عامل زمینه ساز به پزشک مراجعه کنید
  5. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
  6. به صورت منظم و حداقل سالانه به منظم چکاپ سلامت با پزشک خود مشورت کنید
  7. در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
خال
مهم

سلام آقای دکتر .
من دختری 18 ساله هستم و در طرف راست بدنم متمایل به کمر و نزدیک کلیه ها ولی در سمت پشت بدنم یک خال بیضی شکل قهوه ای رنگ بدون مو و برجسته دارم که نوک این خال کمی کم رنگه و اندازه شم به اندازه ی نوک انگشت کوچیکم میشه البته کمی کوچکتر از اون و این تنها خال برجسته ای که دارم و اینکه سفید پوستم و نمیدونم این خال مادر زادی بوده یا اکتسابی ولی یادم مییاد در که این خال تازه به وجود نیومده و بوده این خال نیازی به جراحی دارد ؟؟ من دانشجوی پزشکی هستم ولی اصلا نمی تونم تشخیص بدم لطفا کمکم کنید ! با تشکر فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
Pcos
مهم

Hello doctor
Sorry I'm not good at Farsi ,before 4 month the doctor told me that I have pcos from that day I lost half of my hair,Also I have lack of vitamin d3 and iron , also my hdl is high ,by the way I'm 24 years old single ,the doctor just gave me loestrin20!! But I'm afraid to take these tablets ! he told me you can use (tranexamic acid500)with(medenamic acid) im confused
I had very long strong hair ?But until now I lost half of my hair I really need ur advice
I will be thankful if u could tell me what is the best Solution for my hair I need my hair back!
مشاهده پاسخ دکتر
3
زگیل
مهم

سلام،من مبتلا به زگیل های زیادی روی دستم هستم که به درمان خیلی مقاوم هستن،جواب آزمایشم هم سالم بود و 27 سال هم سن دارم،سوال من اینه که داروی خوراکی برای زگیل هست که استفاده کنم،با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
عوارض لیرز برای دختران مجرد
مهم

سلام وقت بخیر من یه دختر ۲۲ ساله و مجرد هستم میخواستم بدونم انجام لیزر برای من عوارضی نداره مثل نازایی و این مسائل؟؟ممنون میشم پاسخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
5
پاپول مروارید
مهم

سلام بنده پیش دکتر ارولوژی و پوست رفتم معاینه شدم تشخصی پاپول بود و گفتن مشکلی نداره دست نرن هیچ راهی به من نگفتن من شریک زندگیم راضی نیست بعد دور التم جاهایی که پاپول هست خشکه حالا لیزر هزینش چنده و دردش زیاد با پماد یا کرم قابل درمان نیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
مو زائد
مهم

سلام آقای دکتر ممنونم از پاسخ و توجهتون.
من عکس آزمایش هورمونی ام رو براتون فرستادم.
من تو منطقه محروم هستم.
متاسفانه دکترمتخصص نداریم ک برم برام دارو تجویزکنن.فقط 1دکتر هست لیزر میکنه.قبلا3جلسه لیزر انجام دادم اما باز برگشتن.مشکل اصلیم حل نمیشه.اگرممکنه با توجه به شرایطم برام دارو تجویز کنید که لیزرم جواب بده.
فقط بخاطر کیستم قر ال دی میخورم 3روزه هست .قبلش دارویی مصرف نمیکردم مجددا آزمایشمو میفرستم.
مشاهده پاسخ دکتر
7
خال گوشتی
مهم

سلام خسته نباشید ...مادرمن یه خال گوشتی داشت ک چندروزه این حالت متورم شدنو سوزش داره میخواستم ببینم علتش چیه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
8
پوست چرب .جای جوش .
مهم

با سلام خدمت دکتر عزیز.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید منو.من پسر بیست ساله ای هستم که از سن پونزده سالگی پوستم هیچ مشکلی نداشت .اما به خاطر داروهای هورمونی بدنسازی از همون سن صورتم شروع کرد به جوش زدن زیاد طوری که دو گونه ام مثل ابکش شده .فرورفته های زیادی هستش که عذابم میده .الان جای جوش هام مونده.صورتم فقط جوش زیر پوستی میزنه .پوستم بدنم به خصوص صورتم به حدی چربه که با دستمال کاغذی پاک میکنم دستمال خیس میشه به حدی که چربی از پوستم میره تو چشمم.کلافه شدم.موها هم همینطوره .موهامو با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم اما یک روز بعد تمام سرم چربه.دکتر های زیادی رفتم اما گفتن ما با هورمون هات که باعث شده این جوری شه کاری نمیتونیم بکنیم فقط میتونیم شامپو و صابون بدیم همش باید یه دستمال بگیرم صورتمو پاک کنم.تو رو خدا شما بگید چی کارکنم. دارم عذاب میکشم..در ضمن جای جوش هام زیاده ولی نسبتا سطحی لیزر بهتره یا میکرودرم.در ضمن لطف بفرمایید هرینه شو بفرمایید .با تشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
9
چین و چروک زیر چشم
مهم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.ازتون یک سوالی داشتم. من 23 سالمه ولی زیر چشمام خیلی چین و چروک شده از چه روش های درمانی به جز بتاکس و روشهای تزریقی میتونم استفاده کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
زگیل تناسلی

با سلام دکتر اگر با دستی که زخم باز دارد پوست پشت کسی را پوست ناحیه سر شانه تا کمر بیشتر پوست نزدیک سر شانه ها رو بخارونیم در واقع اصطکاک وتماس پوست دست به پوست بالاتراز کمروباسن نزدیک شانه ها بیشتر و ان شخصی که پشتش را خاروندیم مبتلا به زگیل تناسلی است ایا از این طریق مبتلا به زگیل تناسلی می شویم چون بعد ش همون دست رو به ناحیه تناسلی خودم یا مخاط دهانم زده ام ایا مبتلا می شم در واقع ویروس زگیل تناسلی در پوست کمر هم یافت می شود و یه سوال دیگه در پاسخ هاتون گفتین شستشوی دست ایا یک بار شستشو ی دست ها کافی است یا چند بار شرمنده طولانی شد با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 690 بعدی »
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند