عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

فهرست مطالب

بیماری‌های التهابی لگن (PID) عفونت سیستم تولید مثلی در زنان است. این وضعیت معمولاً در اثر عفونت قابل انتقال از طریق تماس جنسی ایجاد می‌شود. در صورت داشتن چنین عفونت‎‌هایی، معمولاً پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، با این حال در برخی موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

بیماری­‌های التهابی لگن (PID) بخش‌های مختلفی از سیستم تولیدمثل شامل رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را درگیر می‌کند. در صورت عدم درمان مناسب و صحیح، با عفونت‌های مکرر همراه خواهد بود و از طرف دیگر منجر به ایجاد مشکل در بارداری می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن چیست؟

انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی می­‌تواند منجر به PID شود که از آن جمله می‌توان به گونورآ (سوزاک)، کلامیدیا و مایکوپلاسما ژنیتالوم اشاره کرد. تخمین زده می‌شود که هر ساله حدود 770 هزار زن به چنین عفونت‌های مبتلا می‌شوند.

چه قرصی برای عفونت لگن خوبه؟

انواع مختلفی از آنتی‌بیوتیک­ها بر روی این عفونت موثر هستند و شما می‌توانید انواع مختلفی از این داروها را به صورت همزمان مصرف کنید.

در اکثر موارد نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک­‌ها به مدت 2 هفته وجود دارد. حتی در صورت بهبود علایم نیز باید، روند و مسیر درمان را به طور کامل به اتمام برسانید.

علایم شما در عرض 3 روز بهبود پیدا می‌کند. در صورت عدم بهبود علایم، باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا اقدامات جایگزین را برای شما در نظر بگیرد.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بستری شدن در بیمارستان برای عفونت لگن

در موارد شدید بیماری، درمان شما می‌تواند شامل بستری شدن در بیمارستان باشد. چند دلیل برای این امر وجود دارد:

نیاز به دریافت آنتی‌بیوتیک داخل وریدی داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که قادر به مصرف قرص نباشید، پزشک شما تجویز آنتی‌بیوتیک داخل وریدی را توصیه می‌کند.

وضعیت تحت عنوان «آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی» در شما ایجاد شود. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که بخشی از تخمدان یا لوله‌های فالوپ با مایعات عفونی که نیاز به درناژ و خارج شدن دارند، پر شود. در اولین مرحله درمانی، آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی برای پاکسازی عفونت به فرد تجویز می‌شود.

وضعیت بیماری در معده داشته باشید و یا دچار استفراغ یا تب بالا شوید. پزشک قادر به رد سایر مشکلات شکمی نظیر التهاب و عفونت آپاندیس نیست.

درمان بیماری التهابی لگن حاد

رژیم درمانی در PID باید مبتنی بر تجربه بوده و طیف وسیعی از عوامل بیماری‌زای ‌احتمالی را پوشش دهد. انواع مختلفی از درمان‌های آنتی‌بیوتیکی خوراکی و غیرخوراکی موثر در دستیابی به درمان بالینی و میکروبیولوژیکی در کارآزمایی‌های بالینی تصادفی همراه با دوره پیگیری کوتاه مدت ارائه شده است.

با این حال، بررسی‌های محدودی به ارزیابی و مقایسه این الگوهای درمانی از نظر حذف عفونت در اندومتر و لوله‌های فالوپ و یا تعیین شیوع عوارض طولانی مدت (نظیر ناباروری لوله‌ای و بارداری نابجا) پس از درمانی ضدمیکروبی پرداخته­‌اند.

الگوی درمانی بهینه و پیامدهای طولانی مدت درمان اولیه زنان با PID تحت بالینی نامشخص است.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

تمامی داروهای مورد استفاده برای درمان PID باید بر علیه نایسریا گونوره‌آ و کلامیدیا تراکوماتیس نیز موثر باشد، چرا که غربالگری منفی قسمت داخلی گردن رحم از نظیر این ارگانیسم‌ها به معنی نبود عفونت‌های قسمت‌های فوقانی دستگاه تولیدمثل نیست. نیاز به حذف و ریشه کن کردن ارگانیسم‌های بی‌هوازی از زنان با PID به صورت قطعی مشخص نشده است. باکتری‌های بی‌هوازی از قسمت‌های فوقانی دستگاه تولید مثل زنان با PID جداسازی شده است.

در زمان انتخاب الگوی درمان، کادر درمانی باید در دسترس بودن، قیمت و پذیرش درمان توسط بیمار را در نظر بگیرند.

در زنان با PID با شدت بالینی ملایم تا متوسط، روش‌های درمانی تزریقی و خوراکی اثربخشی یکسانی دارند.

تصمیم‌گیری در مورد نیاز به بستری شدن در بیمارستان باید بر اساس قضاوت پزشک و نیز دارا بودن یکی از معیارهای زیر توسط بیمار گرفته شود:

درمان تزریقی برای عفونت التهاب لگنی

کارآزمایی‌های تصادفی مختلف اثربخی الگوهای درمانی تزریقی را نشان داده‌اند.

تجربیات بالینی می­تواند به تصمیم‌گیری در رابطه با تغییر به درمان خوراکی کمک کند.

این تغییر روش درمان می­‌تواند 48-24 ساعت پس از بهبودی علایم بالینی آغاز شود. در زنان آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی، بستری شدن بیمار حداقل به مدت 24 ساعت توصیه می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بهبودی علایم بالینی در زنان (نظیر کاهش میزان تب، کاهش در میزان سفتی شکم و کاهش در میزان حرکات رحم، آدنکس و گردن رحم) 3 روز پس از شروع درمان مشاهده می­شود.

در صورت عدم بهبود علایم بالینی 72 ساعت پس از درمان داخل عضلانی/خوراکی، بستری شدن در بیمارستان، ارزیابی الگوی درمان آنتی‌بیوتیکی و روش‌های تشخیصی اضافی (نظیر در نظر گرفتن لاپاراسکوپی مستقیم برای تشخیص‌های جایگزین) توصیه می‌شود. تمامی زنان با تشخیص PID کلامیدیایی یا گونوره‌آیی باید 3 ماه پس از درمان، صرف نظر از درمان یا عدم درمان شریک جنسی، استراحت کنند در صورتی که استراحت به مدت 3 ماه امکان‌پذیر نباشد، زنان باید دوره‌های بعدی مراجعه برای پیگیری درمان مورد آزمایش مجدد قرار بگیرند.

تاثیر شریک جنسی بر عفونت لگن

مردانی که تماس جنسی با زنان با عفونت PID را در بازه زمانی 60 روز پیش از شروع علایم را داشته باشند، باید مورد ارزیابی، آزمایش و درمان احتمالی برای کلامیدیا یا گونوره‌آ صرف نظر از اتیولوژی PID و یا ارگانیسم جداسازی شده از بیمار قرار بگیرند.

در صورتی که آخرین تماس جنسی زن بیش از 60 روز از شروع علایم یا تشخیص باشد، آخرین شریک جنسی فرد باید تحت درمان قرار بگیرد. مردان شریک جنسی زنان با PID ایجاد شده توسط نایسریا گونوره‌آ و/یا کلامیدیا تراکوماتیس معمولاً بدون علامت هستند.

اقدامات لازم باید برای درمان این افراد در نظر گرفته شود. در صورتی که این ارتباط با تاخیر همراه باشد و یا امکان پذیر نباشد، EPT و ارجاع فرد روش‌های جایگزین برای درمان مردان با تماس جنسی با زنان دارای عفونت‌های کلامیدیایی یا گونوره‌آ می‌باشد.

به افراد باید توصیه شود تا زمان درمان کامل و مناسب شریک جنسی (زمان درمان کامل و رفع علایم بیماری)، از تماس جنسی خودداری کنند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نخجوانی یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام
  نوبت اینتر نتی که میخوام بگیرم به مرحله پرداخت که میرسم تاریخ رزرو شده رو نا معتبر اعلام میکنه ، میترسم پرداخت رو انجام بدم اما تاریخ رزرو تعثایید نشه ، لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   از لینک زیر اقدام شود پس از پرداخت نهایی ، نوبت تائید شده و نیازی به تماس با مطب نیست

   تا زمانی که پرداخت آنلاین انجام نشود نوبت نهایی نخواهد شد نامعتبر می باشد

   تمامی روز ها و ساعاتی که در وب سایت درج شده است صحیح و به روز می باشند

   http://nobat.drentezari.com

    

 • تصویر کاربر مهتاب یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، آقای دکتر چند روزیه که دو تا دونه مشکوک در مقعدم دیدم میخواستم ببینم hpv هست یا نه؟ ممکنه مو زیر پوستی باشه؟ عکسش رو ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   در صورت عدم بهبودی طی 2 هفته آینده جهت ارزیابی از نظر HPV PCR بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام من ١٨ سالمه رابطه كامل نداشتم باكره هستم رابطه سطحي داشتم ميخواستم ببنيم اين ها زيگيل هستند داخل الت تناسليم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۷ بهمن ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح نیست چنانچه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۶ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۰ سالمه دو بار تعداد زیاد راکوتان خوردم کمی جوش میزدم لیزرها و کارای مختلف انجام دادم که اسکارها از بین بره نرفت و لک های زیاد هم ایجاد شد در طی ماه گذشته دو بار به پیشنهاد دکتری لیزر co2 کردم که صورتمو سوزونده و حوش فراوان ریخته بیرون حاضر نیستم راکوتان بخورم چون فایده نداشته و بهم نمیسازه لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ بهمن ۰( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر یاس یکشنبه ۳ بهمن ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  حداکثر زمانی که یک زگیل از شخصی بما منتقل شده باشد وعلائمش نمایان نشه چند ساله؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ بهمن ۰( 10 ماه پیش)

   علیک سلام

   ممکنه تا سالها ( حتی 5 تا 10 سال ) ویروس به صورت بدون علامت باشد

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۵ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر اقای دکتر من چند روزه در قسمت کلاهک الت تناسلی یه چیزی میبینم که یه مقدار متورمه‌ ایا این زگیل تناسلی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ دی ۰( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر استرس چهارشنبه ۱ دی ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من چند مدت پیش یه عکس فرستادم براتون که گفته بودم رنگ آلت تناسلیم داره تیره میشه. شما نگاه کردین و فرمودین چیز خاصی نیس، ولی بهتره که معاینه بشه. منم رفتم پیش متخصص پوست توی شهرمون، با ذره بین نگاه کرد و گفت چیزی نیس. راستیاتش خیلی تحت فشار هستم. قراره به زودی ازدواج کنم. ولی نگرانم همسرم رو بیمار کنم. سلامتی ایشون از همه چیز مهمتره. حتی حاضرم ازدواجم رو کنسل کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ دی ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر شیما شنبه ۲۷ آذر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  نوزاد چهار ماهه ای دارم که روی صورتش جوش‌های ریز خارشدار زده..میخواستم از خدمتتون بپرسم که ممکنه بخاطر اگزما باشه یا حساسیت ..و درمانش چیه..ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ آذر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال درماتیت اتوپیک مطرح است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۲۷ آذر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید بنده در ناحیه آلت تناسلیم یه جوش سر سفیدی زدم که درد هم می‌کنه بنظرتون این طبیعیه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ آذر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Zahra شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین من چندین ساله دم پریودی بیشتر چند وقت یه بار یه جوشای به شدت گنده تو لابیای داخلی میزنم در حدی ک گوشتاشو اویزون میکنه و به شدت دردناکه وقتیم ک تخلیه میشه کلی چرکو خون میاد بیرون ازش.در حدیه که ی مدت زخمش بازه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ آذر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر