سیفلیس چیست؟

سیفلیس چیست؟

فهرست مطالب

سیفلیس یا سفلیس Syphilis نوعی بیماری آمیزشی است که از باکتری ترپونما پالیدوم ناشی می‌شود. راه اصلی انتقال سیفلیس تماس جنسی است؛ همچنین می‌تواند در دوران بارداری یا هنگام زایمان از مادر به جنین منتقل شود و منجر به سیفلیس مادرزادی گردد. در زبان فارسی این بیماری کوفت نیر نامده می‌شود. نگرانی روز افزون در این مورد است که سفلیس احتمال انتقال ( ایدز ) را 5-3 برابر افزایش می دهد.

سیفلیس معمولاً با زخم‌های بدون درد روی اندام تناسلی یا در دهان یا مقعد شروع می‌شود. به این فاز عفونت اولیه گفته می‌شود. پس از این مرحله باکتری‌ها می‌توانند تا سال‌ها در بدن به صورت نهفته و غیرفعال باقی بمانند و سال‌ها بعد دوباره فعال شده و موجب بیماری‌زایی شوند. تشخیص بیماری معمولاً از طریق آزمایش خون انجام می‌شود؛ البته باکتری‌ها را نیز می‌توان با میکروسکوپ مشاهده کرد. سیفلیس را می‌توان به طور موثری با آنتی‌بیوتیک‌ها به خصوص با تزریق عضلانی پنی‌سیلین جی (که برای سیفلیس عصبی به صورت داخل وریدی تجویز می‌شود) یا باسفتریاکسون درمان کرد و در مورد کسانی که حساسیت شدید به پنی‌سیلین دارند، می‌توان از داکسی سایکلین دهانی یا آزیترومایسین استفاده کرد.

پرهیز از تماس فیزیکی با شخص مبتلا و همچنین استفاده صحیح از کاندوم در کاهش خطر انتقال سیفلیس موثر است. همچنین پرهیز از استفاده موادی از قبیل نوشیدنی‌های الکلی و سایر موادی که موجب افزایش رفتارهای جنسی پرخطر می‌شوند، جهت پیشگیری از بیماری توصیه می‌شود. اگرچه در دهه ۱۹۴۰ به دنبال استفاده گسترده از پنی‌سیلین میزان ابتلا به سیفلیس کاهش چشم‌گیری داشت، اما پس از آغاز هزاره سوم در بسیاری از کشورها میزان ابتلا افزایش یافته است. در مبتلایان به سیفلیس، به دلیل وجود زخم‌هایی روی آلت تناسلی و یا لب و زبان احتمال آلودگی با ویروس HIV  در طی تماس جنسی افزایش می‌یابد.

 علائم و نشانه های بیماری در مرد و زن یکسان است و به سـختی قابـلتشخیص است و 3 ماه پـس از مقاربـت جنسـی بـا افـراد آلـوده ظـاهرمی شود. سیفلیس مراحل متعـددی  دارد. مراحـل اولیـه و ثانویـه بسـیارعفونی و واگیر است .

سیفلیس می‌تواند در یکی از این چهار مرحله ظاهر شود: اولیه، ثانویه، نهفته، و سوم و همچنین می‌تواند به صورت مادرزادی باشد  به  خاطر علایم متنوع این بیماری آن را «مقلد بزرگ» نامید.

علائم سفلیس چیست؟

1- علائم سیفلیس در مرحله اول

یک یـا چنـد زخـم بـدون درد در محـل ورود بـاکتری بـه بـدن ظـاهرمی شود. به طور متوسط این زخم هـا پـس از 21 روز ظـاهر مـی شـود.

سفلیس مرحله 1 ( زخم گرد بدون درد روی آلت)
سفلیس مرحله 1 ( زخم گرد بدون درد روی آلت)

ممکن است اصلاً به زخم  ها توجه نکنید. این زخم ها در هر جای بـدنممکن است ظاهرمی شوند اما عمدتاً در:

 • فرج ( لب های مهبلی کلیتوریس و اطراف منفذ پیشابراه)
 • سرویکس ( گردن رحم ) در زنان و روی آلت تناسلی  مردان
 • اطراف مخرج و دهان در هر دو جنس

این زخم ها بسیار واگیر و مسری بوده در حتی بدون درمان نیز طی 6 – 2 هفتـه خود به خود بهبود می یابند اما بیماری در صورت عدم درمان بهبود نیافته و وارد فاز دوم می شود. بنابراین بسیار مهم است که هر چه سریعتر درمان انجام شود.

سیفلیس اولیه نوعاً از طریق ارتباط مستقیم جنسی با زخم‌های عفونی شخص دیگر عارض می‌شود.تقریباً ۳ تا ۹۰ روز بعد از اولین ارتباط (به طور متوسط ۲۱ روز) یک زخم پوستی که آن را شانکر می‌نامند در قسمت تماس ظاهر می‌شود این زخم معمولاً (در ۴۰٪ موارد) از نوع زخم سفت، بدون درد و خارشی بر روی پوست و دارای ظاهری تمیز و حاشیه‌هایی برجسته در اندازه‌ای بین ۰٫۳ تا ۳٫۰ سانتی‌متر است البته این زخم ممکن است هر شکلی به خود بگیرد.

در حالت معمول، این زخم از یک لکه به یک سفت‌ دانه و در نهایت به یک زخم تبدیل می‌شود. گاهی اوقات ممکن است چندین زخم در محل ظاهر شوند زمانی که این بیماری با ایدز همراه باشد ظهور چند زخم در محل رایج است. ممکن است زخم‌ها دردناک یا حساس باشند (در ۳۰٪ موارد)، و یا ممکن است در محلی خارج از اندام تناسلی ظاهر شوند (بین ۲ تا ۷٪ موارد).

عکس زخم سیفلیس
عکس زخم سیفلیس

رایج ترین محل زخم در زنان گردن رحم ، در مردان دگر جنس‌گرا آلت تناسلی (۹۹٪ موارد) و در مردانی که با مردان دیگر آمیزش می‌کنند معمولاً مقعد و راست‌روده (۳۴٪ موارد) است معمولاً غدد لنفاوی (در ۸۰٪ موارد) در اطراف محل عفونت بزرگ می‌شوند. این اتفاق هفت تا ۱۰ روز بعد از شکل‌گیری شانکر رخ می‌دهد. اگر این زخم درمان نشود ممکن است سه تا شش هفته در محل باقی بماند.

2- علائم سفلیس در مرحله دوم

 یک لکه پوستی با زخم قهوه ای به اندازه یک سکه کوچک نشانه مرحله مزمن سفلیس می باشد. این لکه پوستی 6-3 هفته بعد از ظهور شانکر در هر قسمتی از بدن ظاهر می شود. اگر چه این لکه ممکن است کل بدن را درگیر نماید، اغلب در کف دست و پا ظاهر می شود. به علت حضور باکتری فعال در زخم ها هرگونه تماس جنسی یا غیرجنسی منجر به انتشار عفونت می شود. لکه پوستی در طی چندین هفته یا ماه بهبود می یابد.

سیفلیس ثانویه تقریباً چهار تا ده هفته بعد از عفونت اولیه ظاهر می‌شود این در حالیست که بیماری ثانویه به شیوه‌های مختلفی ظاهر می‌شود و علایم آن غالباً پوست، غشاء مخاطی و غدد لنفاوی را درگیر می‌کند. ممکن است دانه‌هایی متقارن، مایل به قرمز–صورتی، بدون خارش بر روی بدن و انتهای اندام‌ها، از قبیل کف دست و پا ظاهر شوند. زخم ممکن است ماکولوپاپولار یا دانه چرکی باشد.

اگر عفونت درمان نشود مرحله ثانویه معمولاً 3 –2 هفته پس از ظهور زخم ها  اتفاق می افتد.

علائم بیماری در این فاز به اشکال زیر بروز می کند.

ضایعات منتشر حتی کف دست و پا در فاز دوم سفلیس
ضایعات منتشر حتی کف دست و پا در فاز دوم سفلیس
 • ظهور جوش های سفلیس بدون خارش یا لکه هایی سراسر بدن
 • ایجاد زخم های زگیلی در مهبل ( واژن ) و اطـراف مقعـد درهر دو جنس
 • بیماری شبیه آنفولانزا احساس خسـتگی کـوفتگی و از دسـتدادن اشتها بـه همـراه تـورم غـدد ( تـورم غـدد ممکـن اسـتهفته ها یا ماه ها طول بکشد )
 • لکههای سفید در سطح زبان یا کام
 • از دست دادن مو به صورت لکه لکه (ریزش موی سکه ای منتشر)
•از دست دادن مو به صورت لکه لکه
• از دست دادن مو به صورت لکه لکه

هنگامی که این علائم ظاهر می شـود سـیفلیس بسـیار واگیـر و مسـریاست . به شریک جنسی منتقل می شود. درمان در هر زمان در حین این دو مرحله اولیه سیفلیس، عفونت را درمان می کند. در غیر اینصورت بیماری وارد فاز بعدی شده که معمولا ممکن است تا سالها بدون علامت باقی بماند.

فاز نهفته و بدون علامت سیفلیس

در صورت عدم درمان ، فرد وارد مرحله نهفته بیماری می شود که در این مرحله مسری نیست و علائمی نیز ندارد.

در این مرحله هیچ علامت یا نشانه ای از عفونت ندارید. این مرحلـه بـه وسیله آزمایشات خونی تشـخیص داده مـی شـود، اگـر درمـان نشـوید،ممکن است تا مرحله پایانی سیفلیس علائمی نشان ندهیـد ودر مرحلـه آخر علایم تظاهر نماید. این مرحله 10 تا 15 سال ممکن است به طول انجامد.

سیفلیس نهفته به عنوان بیماری‌ای مربوط به سرم شناسی تعریف می‌شود که عفونت بدون هیچ علائمی در آن مشاهده می‌شود. این بیماری همچنین در آمریکا یا به صورت زودرس (کمتر از ۱ سال بعد از سیفلیس ثانویه) یا دیررس (بیش از ۱ سال بعد از سیفلیس ثانویه) تعریف می‌شود انگلستان از یک دوره زمانی دو ساله برای زودرس بودن و دیررس بودن سیفلیس نهفته استفاده می‌کند. در سیفلیس زودرس ممکن است شاهد بازگشت علایم باشیم. سیفلیس نهفته دیررس بدون علائم است، و به اندازه سیفلیس نهفته زودرس واگیردار نیست.

3- علائم سفلیس در فاز سوم و مزمن بیماری

حدود یک سوم از افرادی که در مرحله ثانویه بیماری قرار دارند وارد مرحله پر عارضه ثالثیه می شوند. در این مرحله باکتری به ارگان هایی نظیر قلب، چشم ها، سیستم عصبی، استخوان ها، مفاصل و سایر نقاط بدن صدمه می رسانند. ممکن است این مرحله چندین سال و حتی برای دهه ها به طول بیانجامد. این مرحله از بیماری ممکن است منجر به بیماریهای مغزی، کوری و دیگر مشکلات عصبی، مشکلات قلبی و مرگ منتهی گردد.

تشخیص و درمان سیفلیس

نمونه ها باید زیر میکروسکوپ از نظر وجود باکتری بررسی شودو باید به آزمایشگاه برای بررسی فرستاده شوند. نتایج آزمایش طرف معمولاً یک هفته آماده می شود. در صورتی که آزمایشات مثبـت باشـند و بـه سیفلیس مبتلا باشید، پزشک بیماری را  برای شما تشـریح میکنـد و بـهسؤالات شما در زمینه بیماری سیفیلیس پاسـخ خواهـد داد.همچنـین از  شما درباره شریک یا شرکای جنسی سؤال خواهد نمود، تا در صورت نیاز آنها نیزتحت درمان قرار گیرند.

اگر در مراحل اولیه ی عفونت سیفیلیس باشید، باید از  هرگونه مقاربت اعم از دهانی، مهبلی یا مقعدی بپرهیزید. همچنـین بایـد از مقاربـت بـاشریک جنسی تان و هر نوع زخم و جوش های پوسـتی تـا کامـل شـدن درمان جلوگیری کنید.

درمان سیفیلیس معمولاً با تزریـق پنـی سـیلین دوهفتـه طـول مـی کشـد.علاوه بر آن مصرف قرص یا کپسول آنتی بیوتیک در برخـی بیمـاران ضروری است. اگر نسبت به هر نوع آنتی بیوتیک آلرژی داریـد یـا درصورت اینکه احتمال می دهیدکه باردار هستید، بایـد حتمـاً پزشـک را آگاه کنید. به پایان رسانیدن دوره درمان بسیار مهم است.  در صـورت قطع درمان باید درمان را از اول شروع کنید. پس از پایان درمان بـرای آزمایشات خونی در فواصل معینی باید به پزشک مراجعه گردد.

پیشگیری از سیفلیس

تا سال ۲۰۱۰ هیچ نوع واکسن موثری برای پیشگیری از این بیماری وجود نداشته است پرهیز از تماس فیزیکی با شخص مبتلا و همچنین استفاده صحیح از کاندوم در کاهش خطر انتقال سیفلیس موثر است. البته استفاده از کاندوم به طور کامل خطر ابتلا را از بین نمی‌برد بنابراین مراکز کنترل و پیشگیری بیماری روابط تک‌ همسری درازمدت و دوطرفه با فرد سالم و پرهیز از استفاده موادی از قبیل نوشیدنی ‌های الکلی و سایر موادی که موجب افزایش رفتارهای جنسی پرخطر می‌شوند را توصیه می‌کنند.

می‌توان از طریق غربالگری مادران در طول دوران بارداری و درمان کسانی که مبتلا هستند از ابتلای نوزادان به سیفلیس مادرزادی پیشگیری کرد. کارگروه طب پیشگیری آمریکا USPSTF بر غربالگری جهانی همه زنان باردار به شدت تاکید دارد، این در حالیست که سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که باید همه زنان در اولین بررسی‌های پیش از زایمان و نیز مجدداً سه ماه بعد مورد آزمایش قرار گیرند اگر جواب آزمایش مثبت بود، آنها باید به همسران خود توصیه کنند که تحت درمان قرار گیرند البته، سیفلیس مادرزادی همچنان در کشورهای در حال توسعه شیوع دارد، چرا که در این کشورها بسیاری از زنان اصلاً از مراقبت قبل از تولد بهره‌مند نیستند، و کسانی هم که از مراقبت‌های قبل از تولد برخوردار هستند مورد غربالگری قرار نمی‌گیرند.

این مسئله هنوز به ندرت در کشورهای توسعه یافته اتفاق می‌افتد، چراکه در این کشورها کسانی که مستعد ابتلا به سیفلیس (از راه استعمال دارو، غیره) هستند دست کم در دوران بارداری تحت مراقبت قرار می‌گیرند. به نظر می‌رسد در کشورهایی با درآمد کم یا متوسط، اقداماتی در جهت افزایش دسترسی مردم به آزمایش‌های در کاهش نرخ ابتلا به سیفلیس مادرزادی موثر بوده است.

توصیه های من: 

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا بهضایعات مشکوک و جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد.  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید.
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است.
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید. 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید.
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید. 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد .

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر افسون چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر
  من ٢٤ سالمه و ٤ ساله كه ازدواج كردم همسرم زگيل تناسلي داشتن و من هم به نوع ١٦ مبتلا شدم درمورد همسرم نگرانم ايشون آزمايش ندادن ممكنه اچ پي وي همسرم از نوع كم خطر باشه ؟ يا حتما از همون نوع ١٦ ميشه ؟؟
  خيلي ممنون ميشم اگه جوابمو بديد خيلي نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   برای اطمینان بیشتر توصیه می کنم برای همسرت نیز تست HPV PCR انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر.
  من یک تقریبا 5 روز میشه قسمت کشاله ران و بیضه ام به شدت خارش داشت. بعد 3 روز متوجه شدم چندین جوش زیر کیسه بیضه ایجاد شده که شدت خارش به حدیه نمیتونم بخوابم. الان چند جوش دیگه روی التم هم ظاهر شده که اونا هم به شدت خارش دارند. بعد گذشت چند روز التهاب و خارش کشاله رانم کمتر سده هر چند احساس میکنم همه بدنم خارش جزئی داره. تشخیصتون چه بیماری هست؟ و ایا خطرناک می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی احتمالا گال مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی یا از طریق لینک زیر یک ویزیت از راه دور بشی

   https://drentezari.com/visitonline/

   موفق

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  دکتر لطفا اگر امکانش هست پاسخ بدید من خیلی نگرانم روی آلت بنده این یه مدت به همین شکل بود بعد بهتر شد الان دوباره به این شکل درومده لطفا بگید زگیل تناسلی هست یا خیر تشکر 😔 عکس ارسال کردم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم 

   بر اساس شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود 

   روزانه ۳ بار ژل موضعی مترونیدازول بزن 

   موفق

 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام و وقت شما بخیر
  مدتی هست در نواحی آلت بنده چند زائده مشابه HPV وجود داره که در عکس براتون ارسال کردم. نگران هستم که آیا زائده ها زگیل هستند یا خیر.
  سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر و بررسی HPV PCR به پزشک مراجعه شود

   احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   موفق

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۵ ماه پیش رابطه داشتم و از فرداش دچار سورش شدم و الان مدتیه ک بی حال و علایمی شدید داشتم تا ازمایش vdrl مثبت شد و fta abs هم weakly pos شد
  درمان پنی سیلین گرفتم ایا من مبتلا بودم ؟
  مورد بعدی ایا سفلیس سوزش الت و مقعد داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی 

   احتمال ابتلا به سفلیس دور از ذهن نیست

   سفلیس به تنهایی سوزش یا درد ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  بنده در ناحیه پایین حشفه یعنی جایی که ختنه گاه هست دانه های مروارید شکل هست به دکتر مراجعه کردم گفت که پاپول هستش.اما خانم بنده هنوز از این موضوع نگران هست که ایا زگیل هست یا پاپول.لطفا راهنمایی بفرماید. ممنونم از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی  پاپول مرواریدی آلت مطرح است که معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   پس از عادی شدن شرایط بحرانی کشور از نظر کرونا بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با عرض سلام حضور شما
  مدت چند روز میشه که یه سری زخمهای بدون درد در روی الت خود مواجه شدم البته چنتا زخم جوش مانند هستن که قبلا باچنتا پماد زد قارچ برطرف شدن اما الان دوباره از همون جا این زخمها ایجاد شدن نگران بیماری سفلیس هستم در حدود یک ماه هست که در گیر این وضعیت شدم لطفا کمکم کنید براتون عکس از زخمها پیوست پیام فرستادم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی احتمالا تبخال تناسلی مطرح باشد 

   در موارد علامت دار بیماری داروی خوراکی آسیکلوویر کمک کننده است 

   معمولا عود بیماری زیاد است 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود ممکنه نیاز به نمونه برداری و آزمایش های تکمیلی باشد 

   موفق

 • تصویر کاربر pb جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.اگه فرضا من مشکوک به سیفلیس باشم و این بیماری تو دوران نهفته یا مرحله سوم باشه با تست vdrl مشخص میشه یا حتما باید ازمایش مایع نخاعی گرفته شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام جانم 

   این VDRL  و FTA در موارد مشکوک کمک کننده است 

   موفق

 • تصویر کاربر Emily یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.ایا وجود لک های قهوه‌ای گرد و روشن روی ساعد و خطوط قهوه‌ای عمودی در ناخن(بیشتر شبیه خون مردگی) میتونه نشانگر سفیلیس باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   الزاما نشانه بیماری خاصی نیست ولی در موارد مشکوک ممکنه نیاز به تست VDRL یا FTA-ABS باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ساناز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مدتها قبل روی مچ دس و مچ پام در مجموع پنج دونه زخم شبیه جوش بدون درد داشتم ک تفاوت داشتن البته باجوش بعد بجز یکی ک دستکاریش کردم بقیه کم کم محو شدن و دوتا ک روی پامم مطابق عکس حالت قهوه ای و کم رنگ دارن بعد ازاینا وقتی درمحیط بسیار مرطوبی قرار گرفتم پشت باسن و پشت ارنج دستم لکه های نسبتا سیاهی به یک باره ظاهر شدن حالا سوال من از لکه های اولیه اینه ایا احتمال داره سفیلیس باشن؟بعد دیدن عکسایه مربوط ب شفلیس اولیه این ترس در من ایجاد شد ک نکنه اون دونه هایی پاک شدن سفیلیس باشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در عکس ارسالی شواهدی از سفلیس دیده نمی شود

   در موراد مشکوک ممکن است تست VDRL یا FTA- ABS لازم باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر