سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

فهرست مطالب

سکسومنیا پاراسمونیای پیچیده، غیرمعمول و کم‌گزارش‌شده‌ای است که مشخصه آن بروز رفتار جنسی در هنگام خواب است. برخلاف پاراسمونیاهای دیگری مانند اختلال رفتار خواب حرکت سریع چشم (RBD) و فلج خواب (که در خواب REM هم پیش می‌آید)؛ سکسومنیا تنها در خواب آرام (حرکت‌های غیرسریع چشم) رخ می‌دهد.شخص پس از بیدار شدن، از آن‌چه اتفاق افتاده؛ هیچ چیز به خاطر نمی‌آورد.

سکسومنیا برای افراد مبتلا به این اختلال پیامدهای بالینی، میان‌فردی و حتی قانونی به بار آورده است. در ادامه با چگونگی تاثیر این بیماری بر افراد و روش تشخیص و درمان آن آشنا شوید.

پاراسومنیا چیست؟

پاراسومنیاها اختلال‌های خوابی هستند که مشخصه آن‌ها بروز رفتارهای غیرمعمول یا اتفاق‌های مختلفی است که در طول خواب رخ می‌دهند.

این رفتارها، هیجان‌ها، ادراک‌ها یا رویاها ناآگاهانه رخ می‌دهند اما ممکن است به صورت نیمه‌هدفمند و هدف‌گرا نیز اتفاق بیفتد یا این که امکان دارد برای فردی که این موارد را تجربه می‌کند؛ معنا یا اهمیت داشته باشد.

پاراسومنیاها می‌توانند در هر مرحله‌ از خواب اتفاق بیفتند. اعمال و پرگویی‌های رخ‌داده در پاراسومنیاهایی که در طول خواب REM پیش می‌آیند؛ می‌توانند بر رویای فرد اثر بگذارند و در نهایت او را از خواب بیدار کنند. معمولا فرد می‌تواند رویا و رفتارها را به خاطر آورد اما سکسومنیا در طول خواب آرام (غیر REM) رخ می‌دهد.

معمولا در طول پاراسومنیاهای خواب آرام و پس از پیشامد یک رویداد، فردی که خواب است دوباره می‌خوابد و هیچ کدام از این رویدادها را به خاطر نمی‌آورد. از دیگر پاراسومنیاهای خواب آرام می‌توان به راه رفتن در خواب، رانندگی در خواب و اختلال‌های خوردن مرتبط با خواب اشاره کرد.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

علائم و نشانه‌های سکسومنیا

سکسومنیا برای افراد مختلف، نشانه‌های متفاوتی دارد. رفتارهای شایع این اختلال شامل موارد زیر است:

پس از بروز یک رویداد، فرد دوباره به خواب می‌رود و پس از بیدار شدن رویداد پیش‌آمده را به طور کلی از یاد می‌برد.

رویدادهای پیش‌آمده در سکسومنیا می‌تواند منجر به پیشامد پیامدهای فیزیکی مختلفی مانند کبودی ناحیه تناسلی یا ایجاد زخم در این ناحیه شود (چه برای خود شخص و چه برای همسر یا شریک جنسی او). البته سکسومنیا عواقب روانی-اجتماعی دیگری هم دارد؛ مواردی مانند احساس شرم، احساس گناه و افسردگی. برخی از موارد این اختلال منجر به جدایی یا فاصله گرفتن دو نفر درگیر در رابطه شده است.

دلیل رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا)

هنوز دلایل دقیق ابتلا به سکسومنیا شناسایی نشده است. احتمالا یکی از دلایل معما بودن این اختلال این است که موارد تشریح و گزارش زیادی در مورد این اختلال وجود ندارد. هم‌چنین ممکن است سکسومنیا نوعی پاراسومنیای ناشناخته باشد که خودبه‌خود و بدون هیچ گونه اختلال عصبی مشخصی ایجاد می‌شود.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

سکسومنیا در گزارش‌های منتشرشده با مشخصه‌های زیر همراه بوده است:

 • سابقه ابتلا به پاراسومنیا: تعدادی از افرادی که مبتلا به سکسومنیا هستند، گزارش کرده‌اند که سابقه ابتلا به پاراسومنیاهای دیگری هم داشته‌اند. رایج‌ترین پاراسومنیای گزارش‌شده، راه رفتن در خواب است.
 • خواب منقطع: برخی از بیماران مبتلا به سکسومنیا گفته‌‌اند که دچار اختلال‌های خواب دیگری مانند آپنه خواب انسدادی و سندرم پای بی‌قرار بوده‌اند. این اختلال‌ها می‌توانند منجر به تحریک جنسی فرد در خلال خواب آرام شوند و کاری کنند که شخص در برهه‌های مختلف از خواب بیدار شود و رفتارهای غیرارادی انجام دهد.
 • محرومیت خواب
 • سابقه سوء مصرف مواد
 • سابقه ضربه روحی یا تجاوز
 • سابقه افسردگی
 • مصرف قرص خواب: برخی افراد گزارش کرده‌اند که با مصرف قرص‌های خوابی مانند «اَمبیِن»؛ رفتارهای غیرمعمولی در حین خواب انجام داده‌اند که از جمله این رفتارها سکسومنیا بوده است.

تشخیص اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب چیست؟

در نهایت با بررسی خواب شبانه فرد در یک مرکز تحقیقات اختلالات خواب، روند تشخیص سکسومنیا تکمیل می‌شود. در روند بررسی، از الکتروانسفالوگرام (EEG) برای آزمایش فعالیت مغز و جلوگیری از پیشامد تشنج احتمالی استفاده می‌شود  و اقدامات باقی‌مانده پلی‌سومنوگرافی شبانه (PSG) بر تحریک‌های ناگهانی و غیر ارادی در هنگام خواب موج آهسته نظارت می‌کند و از پیشامد اختلالات صرع جلوگیری می‌کند. رفتار فرد با دقت مشاهده و ثبت می‌شود.

هم‌چنین توصیف‌های شفاف رفتارهای خواب همسر فرد هم می‌تواند به تشخیص بهتر کمک کند.

از آن‌جایی که سکسومنیا با سایر اختلالات خواب مرتبط است؛ پرداختن به علت اصلی ایجاد این اختلال می‌تواند منجر به بهبود قابل‌توجهی شود. برخی افراد گزارش کرده‌اند که نتایج مثبتی از استفاده از فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) یا دستگاه داخل دهانی برای درمان آپنه انسدادی خواب گرفته‌اند.

مصرف داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می‌شوند) و کلونازپام نیز برای درمان سکسومنیا تجویز می‌شود. هم‌چنین مدیریت استرس برای افراد مبتلا به افسردگی، رعایت بهداشت بهتر خواب و کاهش مصرف مواد (الکل و داروها) نیز در کاهش بروز علائم مفید بوده است. این موارد می‌توانند منجر به بدتر شدن وضعیت افراد مبتلا به سکسومنیا شوند.

سکسومنیا ؛ رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

موارد خطر سکسومنیا

از آن‌جایی که سکسومنیا تنها خود فرد را درگیر نمی‌کند و منجر به درگیر شدن همسر، شریک جنسی یا فرد نزدیک به شخص مبتلا هم می‌شود؛ ممکن است ابتلا به این اختلال پیامدهای قانونی هم به همراه داشته باشد.

ممکن است لازم باشد پس از متهم شدن فرد به انجام رفتارهای وحشیانه؛ با ارزیابی خواب رسمی و انجام روش‌هایی مانند پلی‌سونوگرافی تشخیصی نقش اختلال خواب در این حادثه دقیق‌تر بررسی شود. مشاوره با متخصصان پزشکی قانونی که در شهادت در موارد پزشکی قانونی خواب مهارت دارند هم می‌تواند روشی مفید باشد. دفاع قانونی از سکسومنیا می‌تواند دشوار باشد.

شدیدا توصیه می‎کنیم اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید؛ به‌خصوص اگر از قبل مستعد بروز رفتارهای مربوط به خواب بوده‌اید. اگر اطرافتان شخصی است که مشکلات جنسی حل‌نشده دارد؛ سعی کنید از او دوری کنید و در اتاقی دیگر یا با فاصله از او بخوابید.

توصیه می‌کنیم مانند هر پاراسومنیای دیگری؛ وسایل خطرناکی مانند اشیای تیز و سلاح‌های مختلف را از محیط خواب خود دور کنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیوند شنبه ۶ دی ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  باسلام لطفا یک کرم دورچشم برای استفاده در دوران بارداری وسن 36سال معرفی نمایید؟ایادردوران بارداری می توانم ازکرم رینیوینگ کاپریس که کرم ضدچروک صورت است استفاده کنم؟ دربارداری ازچه کرم هایی نباید استفاده کرد؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ دی ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام پیوند جان
   استفاده از هرنوع دارو در دوران بارداری باید زیر نظر پزشک باشد
   موفق
 • تصویر کاربر بیتا دوشنبه ۲۴ آذر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر برای جلوگیری از تیرگی زیربغل چه روشی واسه اصلاح موهای این ناحیه بهتره؟مام بهتره یا اسپری؟مام با الکل یا بدون الکل؟لطفا پاسخ بدید بخدا واجبه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ آذر ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام بیتا جان
   ایرگی زیر بغل علل متعددی دارد. در بعضی از موارد نظیر آکانتوزیس نیگریکانس اقدامات متعددی لازم است.
   مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است
   در مورد مام، اسپری و نظائر آن باید ذکر کنم این مواد هیچگونه تاثیری نخواهند داشت
   موفق
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۲ آبان ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 307 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  بنده 29 سالمه و حدود 5 سال است که لکه های سفیدی روی دستانم ،آرنج،ساق پا بوجود امده.میگن برص یا پیسی است
  خواهش می کنم بگید چطور این لکه ها رو پاک کنم.با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۲ آبان ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام احمد جان
   بیماری ویتیلیگو معمولا یک پدیده اتوایمون است و در اینگونه موارد باید یک بررسی کامل انجام شود
   درمان نیازمند صبر و حوصله و پیگیری مکرر است
   موفق
 • تصویر کاربر پيمان چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 307 مشاهده پرسش
  سلام دكتر ببخشيد كه انقدر مزاحمتون ميشم ... شما گفتيد ضد افتاب فراموش نشه يني توي خونه هم بايد ضد افتاب مصرف كنم يا اون پمادي ك دكتر بهم داده اسمش هست:ايپوزينك20% اگه ميشه بگيد چن وقت طول ميكشه ك پاك بشن ممون و خسته نباشيد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش
   در این مورد با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۲۶ مهر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشد من برای جوش های زیر چانه و تخت پشتم دکتر رفتم به من کپسول تتراسايکلين و پماد تتراسايکلين 3درصد و محلول ارترومايسين دادند،پماد رو به برای صورتم میتونم استفاده کنم? یا فقط پشتم? کپسول رو به دلیل حالت تهوع نمیتونم ادامه بدم چکار باید کرد?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۶ مهر ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در این مورد با پزشک معالجت مشورت کنی
   در پاره ای از موارد با توجه به شرایط زمینه ای باید اقدامات دارویی را تغییر داد
   موفق
 • تصویر کاربر anita دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر حالتون جطوره؟
  اقاي دكتر مدتي است كه دچار ريزش مو شده ام.حجم موهام خيلي كم و نازك شده اند.خارش شديد دارم و موهام چرب هست.در ريشه مو ها احساس درد ميكنم و در روز 5.6بار نقطه هايي متفاوت از سرم درد شديد ميكنم انگار سوزن سوزن ميشه.دكتر رفتم بيوتين و زينك و اهن استفاده كردم اما نتيجه اي نگرفتم و در حمام ريزش بالايي دارم خيلي نگرانم چون از سمت پدرم موهاي جالبي نداريم.خواهش ميكنم كمكم كنيد.از لطف و همكاري شما كمال تشكر را دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام آنیتا جان
   بهتره معاینه بشی
   اما به احتمال زیاد یک درگیری قارچی خفیف برای تو مطرح باشد
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مظب تا ببینمت
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر fahime جمعه ۲۹ فروردین ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير و ممنون از سايت بسيار خوبتون- من مدتي هست احساس ميكنم پوست صورتم شل شده- و اينكه تميز نيست- چطور ميتونم اين مشكلم رو برطرف كنم؟ با چه روشي ميتونم پوست صورتم رو صاف كنم؟ و سوال ديگه اينكه من از كرمهاي اسكراب هر چند وقت يكبار استفاده ميكنم اين كار ضرري نداره؟ يعني باعث نميشه كه پوست صورتم شل بشه؟ آيا متونم خودم درخونه از كرمهاي «AHA» استفاده كنم؟ پوست صورتم تقريبا چرب هست البته نه زياد در حد معموليه اما يك ذره از پوست معمولي چربتره- البته من هرروز از ضد آفتاب استفاده مي كنم - و در صورت لزوم ميتونم عكسي از پوست صورتم براتون بفرستم- ممنون از وقتيكه براي بررسي سوالات من ميذاريد
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ فروردین ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام فهیمه جان
   مرسی از ابراز لطفت
   آره می تونی از کرم های AHA استفاده کنی
   البته بهتره با نظر پزشک باشه و خودسرانه این کار را انجام ندهی
   سعی کن از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنی
   موفق
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من روی سرم یک تارموی سفیدپیداکردم والان 19سالمه.میخواستم بدونم مشکل چیه ونگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام رضا جان
   شايع ترين علت سفيدي موها،ارثي يا ژنتيكي است.
   اضطراب و همچنين كمبود مواد غذايي،ويتامين ها به خصوص ويتامين هاي گروهB مانند ويتامينB12 و اسيد پانتوتنيك و نيز كمبود روي،مس،املاح آهن،سلونيوم در سفيد شدن زودرس موها تاثير مي گذارد كه البته بايد توجه داشت اين موارد و ويتامين ها بايد به اندازه كافي و به اندازه مصرف شود و در مورد اندازه مصرف آن با پزشك مشورت شود.
   اصلاح الگوي زندگي،كاهش استرس و نگراني،مراقبت از موها و شستشوي به اندازه و جلوگيري از شستن زياد موها و نيز جلوگيري از استفاده زياد آب اكسيژنه و مواد شيميايي بر روي موها در كاهش سفيد شدن زودرس موها موثر است.
   موفق
 • تصویر کاربر مريم دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشيد من 30 سالمه
  قبلا زباد موهام سفيد نبود يه دفعه بيشتر موهام سفيد شده ريزش هم داره
  ميشه لطف كنيد راهنمايي كنيد براي جلوكيري از سفيدي جي استفاده كنم در ضمن تهران نيستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام مریم جان
   شايع ترين علت سفيدي موها،ارثي يا ژنتيكي است.
   اضطراب و همچنين كمبود مواد غذايي،ويتامين ها به خصوص ويتامين هاي گروهB مانند ويتامينB12 و اسيد پانتوتنيك و نيز كمبود روي،مس،املاح آهن،سلونيوم در سفيد شدن زودرس موها تاثير مي گذارد كه البته بايد توجه داشت اين موارد و ويتامين ها بايد به اندازه كافي و به اندازه مصرف شود و در مورد اندازه مصرف آن با پزشك مشورت شود.بيماري هاي زمينه اي مثل سرطان ، بیماری های تيروئيد، مشكلات سيستم ايمني بدن، كم خوني، رژيم هاي سخت و طولاني هم در سفيد شدن زودرس موها تاثير دارد.
   اصلاح الگوي زندگي،كاهش استرس و نگراني،مراقبت از موها و شستشوي به اندازه و جلوگيري از شستن زياد موها و نيز جلوگيري از استفاده زياد آب اكسيژنه و مواد شيميايي بر روي موها در كاهش سفيد شدن زودرس موها موثر است.
   موفق
 • تصویر کاربر ساسان شنبه ۱۷ اسفند ۹۲( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید و ممنون از این که سوالا رو با حوصله جواب می دین امیدوارم سوال من رو هم جواب بدین !
  1- آقای دکتر آیا شما عمل لیزر رو برای کل دست در آقایان رو هم انجام میدین ؟
  2- میشه بین نوبت های لیزر که به گفته خودتون بین 6 تا 8 هفته است تاخیر انداخت ؟
  3- شما فرمودید که لیزر کلا موهایی که نخواییم ، به صورت دایمی از بین می بره ولی از طرفی هم میگین که باید سالانه باید واسه یه جلسه دیگه اومد تا اثربخشی دایمی داشته باشه پس نتیجه می گیریم که موهای بدن کلا به صورت دایمی دایمی از بین نمی رن حتی با لیزر درسته ؟
  4- آیا برای لیزر شما کل تمام بدن رو از نوک پا و مثل باسن و ... تا نواحی که میشه لیزر کرد انجام میدین ؟

  ممنون از شما و امیدوارم من و بخاطر سوالایی که رک و رو راست پرسیدم ببخشید البته هر شخص واسه خودش برداشتی از مو داره ...
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ اسفند ۹۲( 8 سال پیش)
   سلام ساسان جان
   مرسی از ابراز لطفت
   لیزر موهای زائد برای اقایان نیز قابل انجام است. در آقایان فقط ناحیه اسکروتوم (کیسه بیضه) نباید تحت تابش لیزر قرار گیرد اما سایر نواجی بدن هیچگونه مشکلی نخواهد داشت
   لیزر موهای زائد بدن به هیچ عنوان مادام العمر نیست و همانگونه که اشاره کردی تحت هیچ شرایط نمی توان آنها را برای همیشه از بین برد. بر اساس تعاریف بین المللی اگر پس از طی دوره درمان بیشتر از 6 ماه موها رشد نکردند موفقیت حاصل شده است. این حالت در حدود 90 درصد از افراد دیده می شود و در گروهی نیز ممکن است همین میزان پاسخ را نیز شاهد نباشیم این گروه هر 3 تا 4 ماه نیاز به تکرار لیزر خواهند داشت.
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر