آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

درمان زگیل تناسلی در زنان و علائم آن از روی عکس

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است و متاسفانه در بسیاری از موارد این بیماری فاقد علامت بالینی واضح بوده و بنابراین ممکن است فرد آلوده به ویروس بدون آنکه خود نیز آگاهی داشته باشد، ناقل بیماری به سایر افراد یا شرکای جنسی و همسر خود باشد. در ادامه به بررسی درمان زگیل تناسلی زنان و تشخیص آن می پردازیم.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان اصولا یک بیماری به شدت مسری است و ناشی از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی HPV می باشد. زگیل تناسلی در زنان یا ژنیتال وارت یک بیماری بسیار شایع در تمامی دنیا است و بر اساس گزارشات سازمان جهانی بهداشت یکی از شایع ترین بیماری های منتقله از راه تماس جنسی است.

زگیل تناسلی زنان (ژنیتال وارت) با اثرات نامطلوب جسمی ناشی از عود مکرر ضایعات و مستعد کردن فرد به ابتلای به بدخیمی های آلت تناسلی و سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد و حتی سرطان های دهان و حلق و  نیز با افزایش دفعات درمان و هزینه های درمانی به شکل جدی بر وضعیت روحی و روانی فرد تأثیر مـی گذارنـد  و کیفیت زندگی وی را تحت تأثیر قرار می دهند.

توصیه می کنم این ویدیو را با دقت مشاهده فرمایید.

زگیل تناسلی (ژنیتال وارت) به شدت مسری بوده و حتی با یک بار تماس جنسی شانس آلوده شدن بسیار بالا است. متاسفانه آلودگی به این ویروس در مراحل ابتدایی هیچگونه علامتی ندارد.

زگیل تناسلی بسیار مسری است

زگیل تناسلی بسیار مسری است

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۰۸ تعداد ۵۲۹۰۰۰ مورد آلودگی جدید با ژنیتال وارت مشاهده شده است. همچنین ۲۷۴۰۰ نفر به دلیل عوارض دراز مدت این بیماری نظیر سرطان دهانه رحم فوت نموده اند. در مجموع ۱۳ درصد سرطان های زنان ناشی از آلودگی به این ویروس است.

در اکثر موارد زنان آلوده به این ویروس بدون علامت هستند اما ممکن است ضایعات شبیه خال گوشتی روی آلت زن ایجاد شود که معمولا خوش‌ خیم بوده و به رنگ صورتی مایل به قهوه ای یا کاملا هم رنگ پوست باشد.

در زگیل تناسلی زنان، ضایعات پوستی به شکل بر آمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی یا جوش های زیر پوستی یا موهای زیر پوستی در ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند. گاهی مواقع به شکل جوش تناسلی در زنان تظاهر می کند.

عکس واضح از زگیل تناسلی زنان

عکس واضح از زگیل تناسلی زنان

بسیاری از بیماران که به بیماری ژنیتال وارت (زگیل تناسلی زنان) مبتلا می شوند، در صورتی که علامت دار شوند از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی آلت که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند.

حتی در ابتدا ممکن است ضایعات زگیل بسیار کوچک بوده و افراد به اشتباه آنها را هنگام تراشیدن موهای زائد بیکینی یا وکس کردن  آسیب زده و این اتفاق باعث تشدید و افزایش ناگهانی تعداد زگیل تناسلی زنان گردد.

عموما زیگیل تناسلی زنان در کشاله ران، روی اندام تناسلی، لب بزرگ یا لب کوچک آلت تناسلی و یا در اطراف مقعد به وجود می آیند البته در اکثر موارد ضایعات زگیل تناسلی در نواحی غیر قابل مشاهده نظیر داخل واژن یا روی دهانه رحم نیز ایجاد می شوند. چنانچه یک زن هیچگونه علامت ظاهری نداشته باشد ولی به دنبال تماس جنسی دچار خونریزی یا لکه بینی یا احساس ناخوسایند شود باید به زگیل تناسلی زنان با درگیری روی دهانه رحم مشکوک شد، در اینگونه موارد حتما باید یک معاینه و ارزیابی داخلی انجام شود.

بونوئید پاپولوزیس در یک زن

بونوئید پاپولوزیس در یک زن

 زگیل تناسلی زنان یا ژنیتال وارت در صورتی که علائم پوستی ایجاد کند ممکن است ضایعات از لحاظ اندازه و شکل با هم متفاوت باشند. برخی از آنها شبیه به لکه های صاف سفید رنگ هستند و برخی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم ظاهر می شوند. در برخی موارد زگیل تناسلی زنان اصلا با چشم غیر مسلح دیده نمی شود.

زگیل تناسلی زنان

زگیل تناسلی زنان

راه های انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان 

انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان (ژنیتال وارت) معمولا از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده به ویروس HPV (معمولا مردان آلوده علامت دار بوده و ضایعه ای شبیه خال گوشتی روی آلت یا اطراف آن دارند) از طریق تماس جنسی، تماس با ترشحات تناسلی می باشد.

بیماری زگیل تناسلی زنان به شدت مسری بوده و حتی با یک بار تماس جنسی شانس آلوده شدن بسیار بالا است. متاسفانه آلودگی به ویروس اچ پی وی در مراحل ابتدایی هیچگونه علامتی ندارد، در صورت آشکار شدن زگیل تناسلی روی بدن درمان اچ پی وی آغاز می شود.

برخی رفتارهای جنسی از نظر واگیری بیماری های آمیزشی به خصوص زگیل تناسلی زنان پرخطر محسوب می شوند که عبارتند از:

 1. روابط جنسی مقعدی
 2. آمیزش و روابط جنسی در زمان قاعدگی
 3. آمیزش جنسی به زور و فشار و تجاوز جنسی
 4. اشتراک بازیچه های جنسی
 5. روابط جنسی دهانی بدون کاندوم

علائم زگیل تناسلی در زنان

در زنان امکان دارد زگیل تناسلی درون مهبل و گردن رحم نیز ایجاد شود، چنانچه زگیل بر روی دهانه رحم ایجاد شده باشد امکان دارد خونریزی خفیفی نیز داشته و یا در موارد بسیار نادری، ترشحات مهبلی به رنگ غیر عادی داشته باشد. البته زیگیل در همه افرادی که در معرض تماس با این ویروس قرار می گیرند ایجاد نمی شود.

زگیل تناسلی زنان از طریق تماس پوست با پوست منتقل می شوند بنابراین با انجام آمیزش یا تماس اندام جنسی با فرد دارای بیماری، امکان سرایت  آن وجود دارد.

پزشک با معاینه بالینی و مشاهده اندام تناسلی و اطراف مقعد، اغلب می تواند زگیل مقعدی و دیگر نواحی را تشخیص دهد. ممکن است پزشک در مورد علائم بیماری و همچنین عوامل خطر سازی مانند رابطه جنسی محافظت نشده و یا هر چیز دیگری که خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد، سوالاتی بپرسد.

در بسیاری از موارد، پزشک جهت انجام آزمایش سیتوپاتولوژی و PCR جهت بررسی نوع ویروس، از بافت زگیل نمونه برداری می کند.

همچنین اگر تست پاپ اسمیر زنان غیر طبیعی باشد، پزشک آزمایش تشخیص زگیل تناسلی در زنان را تجویز می کند.

خطرات زگیل تناسلی زنان 

آلودگی HPV به شکل زگیل روی مقعد همراه با سرطان scc ناشی از آن

آلودگی HPV به شکل زگیل روی مقعد همراه با سرطان scc ناشی از آن

زگیل تناسلی زنان و عفونت ژنیتال وارت، در بسیاری از زنانی که دچار آن هستند، در نهایت بر طرف می شود، اما در برخی از آنها عفونت به صورت دائمی یا طولانی مدت در  می آید که این عفونت دائمی یکی از عوامل خطر ایجاد سرطان گردن رحم در زنان و سرطان آلت، یا سرطان دهان و حلق است بنابراین هرگونه ضایعه ای، باید سریعا تحت درمان قرار گیرد.

زگیل تناسلی زنان اصلی ترین عامل خطر سرطان دهانه رحم است.

زگیل تناسلی زنان و عفونت ژنیتال وارت به خصوص در جوامع غربی در زنان جوان بسیار شایع است. در آمریکا، تا ۷۰% نوجوانان فعال از نظر جنسی، عفونت زگیل تناسلی دارند.

در یک مطالعه نشان داده شد ۳۲% زنان ۲۴-۱۶ ساله، DNA ویروس زگیل تناسلی را دارند ولی این رقم برای زنان ۴۵ ساله یا بیشتر ۴% می باشد. در مطالعه جدید دیگری، شیوع عفونت زگیل تناسلی در زنان جوان تر از ۲۵ سال، ۳۶% در ۴۵ سال و بیشتر، ۸/۲% است. شیوع عفونت زگیل تناسلی بی نهایت در زنان فعال جنسی بالاست و حدود ۶۴% از زنان جوان، DNA ویروس زگیل تناسلی را دارند.

نوع ۱۶ و ۱۸ ویروس زگیل تناسلی، شایع ترین نوع موثر در ایجاد سرطان سرویکس هستند و نوع ۱۶ در ۶۰ درصد همه سرطان های سرویکس و نوع ۱۸ در ۱۰ تا ۲۰ درصد از موارد دیده  می شود.

نکته مهم تر این است که ژنیتال وارت در ۳۰ درصد سرطان های حلق و حنجره، ۴۵ تا ۹۵ درصد سرطان ناحیه مقعد، ۶۰ تا ۶۵ درصد سرطان های واژن و ۶۰-۴۰ درصد سرطان های آلت تناسلی خارجی زنان نقش دارد.

از فاکتورهای خطر مستقل دیگر در بروز سرطان دهانه رحم، سن پائین زن در اولین نزدیکی، زایمان های متعدد، وجود چندین شریک جنسی، سیگار و عفونت HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) به شمار میرود.

زگیل تناسلی زنان و عفونت ژنیتال وارت یک بیماری منتقله از راه ارتباط جنسی است و در جوامعی که افراد چندین شریک جنسی دارند میزان آن تا حد زیادی افزایش  می یابد. زنانی که دچار عفونت پایدار زگیل تناسلی هستند، بیشترین احتمال پیشرفت به سمت ضایعات پیش بدخیمی و سرطان سرویکس دارند.

ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)

ضایعات متعدد دهانی با منشا زگیل تناسلی (خطر سرطان دهان و حلق افزایش می یابد)

بر اساس مطالعات نشان داده شده است که از زمان ورود عفونت زگیل تناسلی تا تغییرات مرحله پیش بدخیمی حدود ۱۰ سال و تغییرات به شکل و سرطان مهاجم ۱۵ سال طول خواهد کشید.

 درمان زگیل تناسلی در زنان

روش درمان زگیل تناسلی در زنان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روش ها مانند لیزر زگیل تناسلی، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. یکی از بهترین روش های درمانی برای ضایعات قابل مشاهده استفاده از لیزر است که معمولا میزان عود ضایعه را تا حدود بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

متاسفانه از آنجا که زگیل تناسلی زنان توسط ویروس ایجاد شده و نه باکتری، با آنتی بیوتیک ها نمی توان آن را معالجه کرد لذا درمان قطعی برای ریشه کنی عامل ویروسی هنوز وجود ندارد

داروی عمومی آن یک مایع قهوه ای رنگ به نام پودوفیلین است  که بر روی زگیل ها مالیده شده و باید بعد از ۱ ساعت  و یا در صورت ایجاد سوزش، زودتر شسته شود. دیگر روش های متداول درمان عبارت اند: از انجماد زگیل ها یا مداوای با لیزر.

روش درمان زگیل تناسلی در زنان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد.

روش های درمان زگیل تناسلی زنان

برای برطرف شدن زگیل ها از چندین روش درمان استفاده می شود که در زیر به بررسی آنها پرداخته ایم.

کرایوتراپی (منجمد کردن)

این روش معمولا دردناک بوده و میزان عود ضایعه زگیل تناسلی زنان نسبتا بالاتر است و در ضایعات کوچک کاربرد دارد.  

?این روش معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و ابتدایی ترین روش درمانی است. میزان عود بیماری پس از فریز کردن حدود ۶۰ درصد است.

محلول موضعی پودوفیلین

برای ضایعات کوچک و با تعداد کم به صورت سرپایی تجویز می شود و معمولا میزان عود آن کمتر از فریز کردن است

?این روش به دلیل اینکه دردناک بوده و امکان آسیب به بافت های سالم پوست نیز وجود دارد معمولا در ضایعات کوچک و به تعداد کم کاربرد دارد.

پماد ایمی کیمود یا آلدرا

آلدرا با تقویت سیستم دفاعی به صورت موضعی عمل می کند. برای اثر بخشی حداقل باید ۳۰ هفته از این دارو استفاده گردد.

⭐️آلدرا معمولا برای درمان اولیه استفاده نمی شود مگر ضایعات بسیار منتشر و بسیار ریز باشند یا امکان انجام لیزر وجود نداشته باشد. اما معمولا برای دوره هایی پس از درمان لیزر کاربرد دارد.

کوتر

زگیل تناسلی زنان که به درمان مقاوم بوده یا بزرگ باشد را باید با یکی از روش ‏های جراحی نظیر الکتروسرجری (کوتر) یا رادیوسرجری (آر اف جراحی) یا لیزر درمان کرد.

کوتر با استفاده از جریان برق زگیل تناسلی زنان را سوزانده و از بین می برد اما اسکار بسیار زیادی برجای می گذارد. لذا امروزه کمتر از این روش استفاده می گردد. خونریزی بسیار کم بوده ولی میزان درد نسبتا بالا است.

آر اف

آر اف برای زگیل تناسلی زنان که بزرگ و با تعداد کم باشد قابل استفاده است. معمولا اسکار خیلی کمی برجای می گذارد و درد یا خونریزی بسیار کمی دارد.

لیزر سریع ترین و کارآمدترین روش درمانی است. لیزر برای تمای ضایعات زگیل تناسلی قابل استفاده است. حتی ضایعات بسیار بزرگ نیز با لیزر قابل درمان هستند. میزان درد و خونریزی بعد از لیزر بسیار پایین است و میزان عود ضایعه زگیل تناسلی مردان نیز بسیار کم است.

چگونه می توان شانس آلودگی به HPV را کاهش داد؟

مراقبت از خود و همسر یا شریک جنسی در صورت داشتن زگیل تناسلی ضروری است و می تواند شانس آلودگی به HPV را کاهش دهد. در ادامه

– ناحیه تناسلی خود را تمیز و خشک نگه دارید.

– از صابون های معطر و روغن های حمام یا ضد عرق تناسلی استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث تحریک و سوزش زگیل ها شود.

– همسر شما نیز باید برای معاینه به پزشک مراجعه کند چرا که ممکن است زگیل هایی داشته باشد که قابل مشاهده نباشند البته در اکثر موارد زگیل تناسلی مردان قابل رویت می باشد.

– تا زمان بر طرف شدن زگیل ها لازم است به طور منظم برای درمان مراجعه کنید تا پزشک روند پیشرفت درمان را بررسی کرده و در صورت لزوم تغییراتی در روش معالجه اعمال کند. گاهی ممکن است معالجه زمان زیادی ببرد. در بسیاری از افراد که زگیل آنها برای بار اول بر طرف می شود امکان عود مجدد آن وجود دارد. البته امکان عود بیماری با روش های مختلف درمانی متفاوت است.

گالری عکس زگیل تناسلی

پیشگیری از زگیل تناسلی

بهترین روش محدود کردن تماس جنسی فقط به فرد غیرمبتلا است. کاندوم ممکن است تاحدودی جلوگیری کند اما باید بدانیم که کاندوم ۱۰۰% پیشگیری نمی کند چون که نمی تواند تمام آلت تناسلی مرد را پوشش دهد دو نوع واکسن برای HPV وجود دارد. البته هر کدام برای یک نوع خاصی از ویروس HPV موثر است.

واکسن گارداسیل HPV-18 و HPV-16 که ۷۰% سرطان های دهانه رحم را سبب می شوند پوشش می دهد، همچنین دو نوع ویروس HPV-11 و HPV-6 که سبب ۹۰% زگیل های تناسلی هستند را نیز پوشش می دهد. واکسن زگیل تناسلی باید در سه دوز در فاصله ۶ ماه تزریق گردد

سایر اقدامات که برای کاهش شانس انتقال بیماری کمک کننده است عبارتند از:

۱-تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است.

Wart G prevention

۲- استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد. ممکن است کاندوم بتواند خطر انتقال و انتشار ویروس خال گوشتی روی آلت را کم کند اما به یاد داشته باشید که در حین رابطه جنسی پوست سایر نقاط آلوده به ویروس نیز ممکن است با هم تماس داشته باشند و منجر به بروز بیماری خال گوشتی روی آلت شوند.

۳- همچنین از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.

۴- رعایت بهداشت و تمیز وخشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.

۵- همچون سایر بیماری های جنسی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول و مطمئن است. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد.

۶- از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا باید خودداری گردد.

 G wart prevention

۷- از داشتن روابط جنسی آزاد و پر خطر باید پرهیز نمود اما در صورت داشتن این گونه روابط حتما در مورد بیماری های مقاربتی باید اطمینان حاصل نمود. اما باید به یاد داشته باشیم در بسیاری از موارد فرد آلوده به ویروس هیچ گونه اطلاعی از آلودگی و یا بیماری خود ندارد.

خال های گوشتی روی آلت چقدر خطرناک است؟

۱- خال گوشتی روی آلت یا همان زگیل تناسلی زنان زندگی را به مخاطره نمی اندازد حتی اگر درمان نشود ممکن است خود به خود از بین برود. در بسیاری از موارد ممکن است آنقدر کوچک باشد که اصلا فرد متوجه آن نشود اما اگر ضایعه باقی بماند یا از نظر تعداد وسایز رشدکند و زیاد شود باید حتما نمونه برداری و بررسی شود و فقط در موارد کمی ممکن است به سمت تغییرات بدخیمی پیشرفت کند. بنابراین بهتر است بررسی های دقیق تر برای ارزیابی ضایعات مشکوک به عمل آید.

۲- ضروری است که احتیاط جهت جلوگیری از وارد آمدن ضربه (مثل خاراندن – زخم کردن – تراشیدن) به منطقه وخونریزی از محل ضایعات صورت گیرد، همچنین باید مراقبت شود که از طریق رابطه جنسی به همسر منتقل نگردد.

۳- متاسفانه با وجود درمان خال گوشتی روی آلت، ویروس HPV در بدن باقی می ماند و احتمال سرطان دهانه رحم، راست روده، دهان و حلق وجود دارد اما خوشبختانه اکثر انواع HPV سرطان زا نیستند. اگر دچار خال گوشتی روی آلت بوده اید باید معاینات سالیانه جهت بررسی داشته باشید .

۴- در افرادی که تماس جنسی مستمر با هم دارند ابتلا یکی از آنان به زگیل تناسلی یا خال گوشتی روی آلت، دیگری را نیز گرفتار ساخته است حتی اگر علائمی از عفونت دیده نشود.

۵- تشخیص  HPV در یک شریک جنسی حتما نشانگر خیانت کاری طرف مقابل نیست.

۶- درمان های موجود برای  HPV فقط جهت از بین بردن خال های گوشتی روی آلت است (زگیل تناسلی زنان قابل مشاهده) و متاسفانه ویروس را نمی توان از بین برد و معمولا ویروس در بدن باقی می ماند.

۷- زگیل تناسلی زنان روی قابلیت بارداری زن تاثیری ندارد ولی احتمال انتقال بیماری به جنین در هنگام زایمان وجود دارد.

۸- استفاده از کاندوم، شانس ابتلا و انتقال به زگیل تناسلی زنان را کاهش می دهد ولی حفاظت کامل نمی دهد زیرا ویروس HPV می تواند مناطق نپوشیده را مبتلا کند. شانس ابتلا به زگیل تناسلی زنان را می توان با محدود کردن تعداد شرکای جنسی کم کرد.

نقش واکسیناسیون در پیشگیری از سرطان 

واکسن HPV- گارداسیل

واکسن HPV- گارداسیل

واکسیناسیون یک روش مقرون به صرفه برای جلوگیری از بیماری و از جمله عوامل میکروبی و ویروسی است. از اهداف اصلی ارائه واکسیناسیون، کاهش بروز سرطان دهانه رحم و ضایعات پیش سرطانی می باشد.

هدف بعدی، تلاش برای کاهش بروز سرطان های وابسته به زگیل تناسلی و شرایط  خوش خیم وابسته به زگیل تناسلی است.

دو نوع واکسن جهت پیشگیری  عفونت های زگیل تناسلی زنان و ضایعات پیش بدخیم توضیح داده شده اند که اثرات پایدار آنها ۲ تا ۴٫۵ سال می باشد شامل: ۱-  فرم چهارگانه یا (Gardasil) و فرم دوگانه (Cervarix). هر دو شکل حاوی ذرات شبه ویروس زگیل تناسلی تایپ ۱۶ و ۱۸ می باشد که حدود ۷۰% همه سرطان های دهانه رحم در دنیا وابسته به این دو نوع هستند.

واکسن گارداسیل

واکسن چهارگانه یا Quadrivalent، علیه انواع ۱۶-۱۸-۶-۱۱ ویروس زگیل تناسلی موثر است و دارای آلومینیوم به عنوان افزاینده (ادجوانت) می باشد. در بررسی های انجام شده بیش از ۲۵۰۰۰ زن و دختر بین ۲۶-۹ ساله بررسی شده اند. این واکسن در ۵۰۰ مرد بین ۱۵-۹ سال نیز بررسی شده است.

واکسن گارداسیل در زنان ۲۶-۹ ساله به خوبی تحمل می شود ولی عوارض محل تزریق شامل درد، خونریزی محل تزریق و تب خفیف می باشد. شایع ترین عارضه جانبی سیستمیک آن، سردرد می باشد. تزریق واکسن، سبب تأثیر روی عاقبت حاملگی  نمی شود.

هدف از این  توصیه ها، ایمنی سازی قبل از شروع فعالیـت جنـسی می باشد اما حتی در زنان جوانی که قبلاً واکسینه نشده اند نیز کـاربرد دارد.

واکسن گارداسیل در ماه های 0-2-6 باید تزریق گردد

واکسن گارداسیل در ماه های ۰-۲-۶ باید تزریق گردد

 واکسن سرواریکس

 واکسن سرواریکس cervarix حاوی ذرات ویروس HPV بوده و حاوی نوع ۱۶ و ۱۸ ویروس می باشد اما بیشتر از گارداسیل استفاده می شود.

واکسیناسیون میتواند ۷۰% سرطان های سرویکس مرتبط بـا زگیل تناسلی را کاهش و حتی از ضایعات پیش بدخیم و دیگـر بـدخیمی هـای ناحیـه تناسلی زنان جلـوگیری کـند. برنامـه چکاپ و غربالگری بـرای جلـوگیری ازسرطان دهانه رحم یک امر مهم است ولی بررسی هـای بیـشتر در ایـن زمینه و انجـام واکـسیناسیون بـر علیـه زگیل تناسلی در حـال انجـام اسـت و آموزش و آگاهی افراد جامعه نقش به سزایی در موفقیـت غربـالگری جمعی جامعه خواهد داشت.

اصول روابط جنسی و آمیزش سالم تر به منظور پیشگیری از آلودگی به ویروس HPV  و زگیل تناسلی زنان عبارت اند از:

 1. پرهیز از آمیزش و روابط جنسی پیش از سن ۱۸ سالگی
 2. روابط جنسی و آمیزش فقط با همسر یا یک شریک جنسی و نه بیشتر در هر دوره از زندگی
 3. آمیزش و روابط جنسی با استفاده از کاندوم در هر رابطه جنسی (گرچه کاندوم به صورت ۱۰۰ درصد از بروز بیماری زگیل تناسلی زنان پیشگیری نمی کند)

در صورتی که خود یا شریک جنسی شما مبتلا به زگیل تناسلی یا ضایعه مشکوک روی آلت تناسلی بوده یا مشکوک به آلودگی با HPV هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن خال گوشتی روی آلت نکنید
 3. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 4. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید
 5. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک سرطان زائی بیماری به پزشک مراجعه کنید
 6. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 7. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل تناسلی در تهران

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشيد من دانشجوي پزشكي هستم و قبلا چندتا مريض براتون فرستادم فكر نميكردم گذر خودمم اونورا بيفته اقاي دكتر من متاهل هستم و كمتر از يك هفته پيش يك رابطه خارج خانواده داشتم كه متوجه شدم مبتلا بهhpv هستن كه اتفاقا ايشون رو هم فرستادم پيش شما كه گويا گفتيد هم شهري هستيد و... سوال من در رابطه با خودمه كه چند درصد ممكنه گرفته باشم و اگه به اين زودي واكسن بزنم ممكنه نگيرم و چند دوز؟؟ همسرم چي ممكنه بگيره؟؟ و اينكه ممكنه راه ديگه اي جز std براي انتقالش باشه براي اينكه اگه همسرم فهميد حرفي واسه گفتن باشه اين اولين و بزرگترين اشتباه من بود
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   شایعترین راه انتقال بیماری از طریق تماس جنسی است ولی امکان انتقال از طریق استخر و سالن اپیلاسیون یا توالت فرنگی و استفاده از تیغ آلوده نیز وجود دارد
   موفق
 • تصویر کاربر بهروز چهارشنبه ۲۳ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آيا واكسن براي مرد٣٨سال موثر مي باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۳ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   سن استاندارد تزریق واکسن تا 26 سال می باشد ولی پس از آن اثربخشی واکسن گارداسیل کاهش می یابد
   موفق
 • تصویر کاربر ندا شنبه ۱۲ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Hana: سلام ببخشید اقای دکتر اگر سخصی در دهانش داری زگیل تناسلی باشد اگر دستش به دهانش بخوره بعد همون لحظه به یه میوه خیس بخوره و‌دقیقا همون لحظه نفر دیگه اون میوه رو برداره و سریع بزاره تو دهنش .اینطور اون شخص مبنلا میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   امکان انتقال ویروس در این شرایط بسیار کم است ولی وجود دارد
   موفق
 • تصویر کاربر لاشنذوثميم سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  زگيل تناسلي
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   عکس ارسال زگیل تناسلی نیست
   بهتره برای نمونه برداری به پزشک مراجعه کنی
 • تصویر کاربر سمیرا سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما
  اقای دکتر بنده دختری هستم ۲۲ساله که در رابطه معاشقه با نامزدم بودم و هیچگاه تا کنون عمل دخول نداشتم و در حد معاشقه بوده به مدت ۲الی۳هفته بود که در اطراف رحم و معقدم زگیل هایی رو مشاهده کردم سریعا به پزشک زنان مراجعه کردم و ایشون با استفاده از روش فریز کردن و محلول زگیل هارو سوزوند ولی الان در حال حاضر که فقط ۲روز از این کار میگذره با خوندن مقالاتی در رابطه با سرطان رحم بسیار نگران هستم که ایا با وجود اینکه زود اقدام کردم و تحت درمان هستم باز خطر مبتلا به سرطان دهانه رحم در بدن من وجود دارد یا اصلا این عارضه به وجود امده خودش نشونه به وجود اومدن سرطان است یا خیر ؟؟ لطفا منو راهنمایی کنید که واسه اطمینان بیشتر نیاز به ازمایش‌hpv دارم یا نه؟؟
  ممنون میشم به شدت نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی.
   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   موفق
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱۴ دی ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عزیز
  امیدوارم منظورم رو درست برسانم و کمکم کنید
  من 18 ساله از مشهدم
  درست یک هفته پیش متوجه یک زایده ی غضروف مانند در کیسه بیضه ی خود شده ام که به آلت تناسلی ام چسبیده {قسمتی از آلت که به بدن متصل میباشد} و در کیسه بیضه اویزانه/درد یا التهاب نداره اقای دکتر فقط یه چیز اضافی در ضمن اعصاب داره چون میتونم حسش کنم
  ایا این معمول در همه افراد هست یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ دی ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به سونوگرافی نیز باشد
   موفق
 • تصویر کاربر آرمان یکشنبه ۱۴ آذر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما
  پیرو سوال قبل (میخاستم بپرسم که من قبلن زیگیل تناسلی داشتم ولی با لیزر سوزوندم ولی الان بعد سه یا چهار ماه من دوباره زیگیل زدم،پیشنهاد شده که از پماد آلدرا استفاده کنم ...) میخواستم اگر ممکنه دوز مصرفی آلدرا رو بفرمایید. فایل عکس از زگیل نیز ضمیمه شده.
  با تشکر فراوان از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ آذر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   حتما با پزشک معالجت در این خصوص مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر پارمیس چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من همسرم دچار زیگیل آلت تناسلی که پیش دکتر رفتیم یه محلول دادن که استفاده کردن زیگیل ها خوشک شدن ولی پوست اطراف به شدت قرمز شده پوسته داده و میسوزه
  برای سوزشش از چه پمادی استفاده کنیم چون خیلی درد میکشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش
   این حالت طبیعی است
   کرم زینک کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر یه لکه تیره رنگ از بچگی روی سر آلتم وجود داشته هیچ تغییری هم نکرده به مقدار خیلی ناچیزی هم برآمده است هرطور شده میخوام از بین ببرمش شما چه روشی رو پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه لیزر کمک کننده باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  الان 24سال است که این زگیلها رادارم 4بارفریز وروش کمکی ویک بار عمل جراحی واسید سالسیک استفاده کردم و به این نتیجه نداد ممکن است خوب نشوندراهنمای بفرماید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 3 سال پیش)
   علیک سلام
   ممکنه نیاز به لیزر و تزریق واکسن هم باشد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر