آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

رفع موهای زائد با لیزر – مکانیسم عمل

رفع موهای زائد با لیزر – مکانیسم عمل

رفع موهای زائد همواره جزء دغدغه های بشریت بوده است. منظور از موهای زائد، رشد مو در شکل های غیر نرمال، نسبت به سن و جنس فرد، در نواحی مختلف بدن است. بطور مثال؛ رشد موهای سیاه و کلفت در نواحی صورت، چانه، سینه و یا دست و پا در زنان در این تعریف جای می گیرد. همچنین بسیاری از زنان و مردان موهای شکل نرمال خود مانند موهای زیر بغل، ناحیه بیکینی، قفسه سینه و شکم و اندام ها را نیز به عنوان موهای زائد تلقی می کنند. امروزه یکی از بهترین روش های رفع موهای زائد استفاده از لیزر است .

می توان مخاطبین رفع موهای زائد با لیزر  را در دو گروه زیبایی و درمانی دسته بندی و درمان نمود

گروه زیبایی: کسانیکه خواهان رفع موهای زائد با لیزر  هستند که موهای طبیعی نظیر پشت و قفسه سینه مردان، ریش ، اندام تناسلی و زیر بغل می باشد. این گروه برای راحتی بیشتر و رعایت زیبایی بیشتر خواهان رفع موهای زائد با لیزر  می باشند اقدام درمانی در مورد این گروه شامل برداشتن موهای مورد نظر با رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های مربوطه است.

گروه درمانی: کسانیکه دچار رشد موهای ناخواسته (غیر نرمال نسبت به سن و جنس خود) در نواحی مختلف بدن بوده و خواهان حذف آنها هستند.  در مورد این گروه برای از بین بردن موهای زائد با لیزر ، در مرحله اول باید اقدام به معاینات، آزمایشات و بررسی های کلینیکی لازم به منظور تشخیص بیماریهایاحتمالی مانند تخمدان کیستیک نمود و سپس ضمن رفع موهای زائد با لیزر ، در صورت لزوم نسبت به درمان بیماری زمینه ای نیز اقدام نمود.

 

???تجربه فرناز از لیزر موهای زائد بدن : حدود سه سال پیش بود که یکی از دوستام گفت که میشه با لیزر تمام موها رو از بین برد.منم با ترس و لرز از دکتر وقت گرفتم و رفتم.اما یه چیزای بدی هم شنیده بودم، مثل سرطان و ناباروری واین چیزا،ولی وقتی دکتر بهم توضیح داد لیزر چیه و چطور کار میکنه کمی خیالم راحت تر شد که از این خبرا نیست. بعدش هم یک تست لیزر روی دستم انجام داد. ۲ هفته بعدش جلسات را شروع کردم. جلسات اول و دوم مثل معجزه بود،هیچ خبری از رشد موها نبود.ولی جلسات سوم و چهارم یکم نا امید کننده بود. اما در کل اون ۶-۷ جلسه ای که لیزر کردم تقریباً به اون چیزی که تو ذهنم بود رسیدم. نمیگم همه موها ناپدید شد، اما خیلی ها دیگه رشد نکردن،اون هایی هم که رشد داشتن خیلی نازک هستن.خدارو شکر نه سوختم نه پوستم تغییر رنگ داد.البته بگم یکم درد داشت،به اندازه سوزن نازک،اما میدونید می ارزید به نداشتن و ندیدن اون همه موی سیاه و ضخیم. الان هم تقریبا سالی یک بار دارم لیزر را تکرار می کنم.???

در مورد موهای ناخواسته موارد زیر نیز قابل ذکر اند:

لیزر موهای زائد زیر بغل - قبل و یک سال پس از آخرین جلسه درمان

لیزر موهای زائد زیر بغل – قبل و یک سال پس از آخرین جلسه درمان

–     در بسیاری از موارد موهای زائد علل نژادی و خانوادگی دارند بطور مثال آسیاسی ها و سیاه پوستان استعداد بیشتری در رشد موهای زائد نسبت به سفید پوستان دارند و یا زنان نژاد مدیترانه ای و خاورمیانه استعداد بیشتری نسبت به زنان اسکاندیناوی دارند.

–     تغییرات هورمونی مربوط به دوره های مختلف زندگی می تواند عامل تجربه رشد موهای زائد برای برخی افراد باشد. مانند؛ زمان بلوغ، حاملگی و زایمان، یائسگی و غیره.

–     با بالا رفتن سن در زنان، آندروژن بیشتری در بدن آنها ترشح می شود. لذا می تواند موجب ظهور موهایی شبیه ریش و سبیل در چانه، لب بالایی و گردن آنها گردد.

–     باید توجه داشت که هیرسوتیسم جزو عوارض جانبی برخی از داروهاست.

–     چربی آندروژن را در داخل خود ذخیره میکند لذا چاقی می تواند یکی از عوامل رشد موهای زائد باشد.

در برخورد با همه موارد موهای ناخواسته(زیبایی، درمانی یا ویژه)، صرف نظر از مسائل جانبی، یکی از اقدامات اساسی، برداشتن موهای زائد مورد نظر است.

هموراه بشریت در جستجوی روشهای بهتر، راحت تر، سریعتر، دائمی تر و غیر تهاجمی تر کاهش یا رفع موهای زائد بوده است، این تلاش منجر به گسترش بهره گیری از تکنولوژی های مختلف از جمله منابع نور برای انجام آن شد. بطوریکه از سال ۱۹۹۶ برداشتن مو به کمک نور(لیزرها) بطور گسترده ای آغاز و بزودی بحث ها و مطالعات گوناگونی را در از بین بردن موهای زائد به صورت راحت، سریع و غیر تهاجمی  با حداقل عوارض موجب گردید.

لیزر موهای زاید

لیزر موهای زاید

لیزر،درواقع پرتو نورى است که به علت داشتن ویژگی هایى نظیر تک رنگ بودن وداشتن انرژى زیاد،کاربردهاى متعددى درعلم پزشکى پیدا کرده است.

یکى از کاربردهاى مهم لیزر، رفع موهای زائد است. لیزر ، براساس خاصیت جذب انتخابى توسط رنگدانه ملانین موجود در موها،عمل مى کند.به عبارت دیگر، لیزر روى سطح پوستى که موى زائددارد، تابانده مى شود، رنگدانه هاى ملانین موجوددرموها،انرژى لیزر را جذب کرده وآنرا از سطح پوست، به عمق ٢تا٣ میلیمترى پوست،جایى که سلول هاى تولیدکننده مو در ریشه موها قرارگرفته اند ،رسانده وباعث تخریب این سلول ها و  رفع موهای زائد مى شود.

در واقع رفع موهای زائد با لیزر  با سه مکانیسم موجب کاهش یا حذف موهای زائد بدن می شود. (مکانیسم حرارتی، مکانیسم شیمیایی، مکانیسم فتومکانیک)

مکانیسم فتوترمال رفع موهای زائد با لیزر (حرارتی) 

رفع موهای زائد با لیزر

رفع موهای زائد با لیزر

 

مکانیسم اثر لیزر هدف قرار دادن ملانین(رنگ تیره مو) به وسیله طول موج خاص از اشعه است که باعث ایجاد حرارت شده و متعاقب آن تخریب سلول های زاینده مو در ناحیه فولیکول اتفاق افتاده و رفع موهای زائد با لیزر ایجاد می گردد.

ملانین طول موجهای ۶۰۰ الی ۱۱۰۰ نانومتر (نور قرمز و مادون قرمز نزدیک) را بخوبی جذب می کند. این محدوده را دامنه اپتیکی ملانین می نامند. طول موجهای کمتر از ۶۰۰ نانومتر بوسیله هموگلوبین و پروتئین و بالاتر از ۱۱۰۰ نانومتر بوسیله آب بافت ها جذب می شوند. بدین ترتیب پوست در مقابل محدود ۶۰۰ الی ۱۱۰۰ نانومتر شفاف  است و در این محدوده، ملانین به عنوان تنها کروموفور هدف جذب کننده نور است.

با توجه به مفاد فوق، در صورت تابش طول موجهای ۶۰۰ الی ۱۱۰۰ نانومتر به پوست، ملانین موجود در ساقه مو با جذب بخش اعظم انرژی، گرم شده و با انتقال گرما به سلولهای پایه موجود در فولیکول مو، موجب تخریب آن خواهد شد.

اکثر دستگاه های لیزر موهای زائد طول موجی در  محدوده ۶۰۰ الی ۱۱۰۰ نانومتر تابش می نمایند.

استفاده از روش لیزر برای از بین بردن موهای زائد حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد اثربخشی دارد و میتوان گفت این روش، روش مناسبی جهت رفع موهای زائد است. در این روش حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از موهای باقیمانده نازک تر شده و معمولا افراد از این روش نتایج مطلوبی کسب می کنند.

لیزر موهای زائد زیر بغل و کاهش سیاهی زیر بغل

لیزر موهای زائد زیر بغل و کاهش سیاهی زیر بغل

در این روش با استفاده از لیزر، فولیکول موهای زائد تخریب می شود و امکان رشد موهای زائد در آن ناحیه خاص از برای مدت زمانی بین می رود. این درمان در چند مرحله و طی چند هفته انجام می شود. نتیجه حاصل از این روش در اغلب مواقع، موفقیت آمیز بوده ولی مادام العمر نیست. اما ممکن است تا چندین سال تداوم داشته باشد

همانطور که اشاره شد ملانین به میزان زیادی در ساقه مو (بافت هدف) تجمع یافته است ولی به هر حال، با میزان کمتری در اپیدرم (بافت غیرهدف) نیز وجود دارد و می تواند با جذب نور تابیده شده و افزایش حرارت، آسیب پوستی را از قرمزی تا تاول و سوختگی موجب گردد. به همین دلیل برای به حداقل رساندن آسیب اپیدرم باید به دو موضوع دیگر نیز توجه نمود

  مکانیسم فتومکانیکال از بین بردن موهای زائد با لیزر  (Photomechanical)

پالس های نور با عرض خیلی کوتاه در حد نانوثانیه می توانند با اعمال شوک آکوستیکی به ملانوسیت ها موجب شکستن آنها (بصورت مکانیکی) گردند. این پالس ها، هر چند ممکن است موجب افزایش سریع حرارت در ملانین نیز شوند، لیکن مکانیسم اصلی رفع موهای زائد با لیزر در اینجا فتومکانیکی است.

شکستن ملانوسیت ها موجب آسیب به فولیکول مو می شود ولی آن را بطور کامل تخریب نمی کند. بنابراین کاهش موهای زائد با این مکانیسم، خیلی طولانی مدت نخواهد بود. با وجود این، این روش می تواند جایگزین مناسبی برای درمان، در موارد محدودیت استفاده از مکانیسم فتوترمال (حرارتی) مانند پوستهای تیره، باشد.

اثرات فتوشیمیایی رفع موهای زائد با لیزر  (Photochemical)

با تاباندن نور به بافت هدف، ماده حساس به نور فعال گشته و موجب تولید رادیکالهای آزاد اکسیژن و به دنبال آن مواد سیتوتوکسیک در سلولهای بافت هدف شده و در نهایت موجب تخریب سلولهای بافت هدف می گردد. مکانیسم عمل در این روش بدین ترتیب است که ماده حساس به نور (مانند ALA) پس از جذب در موضع، تحت تابش نور (۶۳۰ نانومتر)، فعال گشته و با تولید رادیکالهای آزاد اکسیژن موجب تخریب فولیکول های مو می گردد. این روش می تواند در رفع موهای زائد بی رنگ و سفید نیز بسیار موثر باشد.

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

  1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید
  2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
  3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد
  4. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
خال
مهم

سلام آقای دکتر .
من دختری 18 ساله هستم و در طرف راست بدنم متمایل به کمر و نزدیک کلیه ها ولی در سمت پشت بدنم یک خال بیضی شکل قهوه ای رنگ بدون مو و برجسته دارم که نوک این خال کمی کم رنگه و اندازه شم به اندازه ی نوک انگشت کوچیکم میشه البته کمی کوچکتر از اون و این تنها خال برجسته ای که دارم و اینکه سفید پوستم و نمیدونم این خال مادر زادی بوده یا اکتسابی ولی یادم مییاد در که این خال تازه به وجود نیومده و بوده این خال نیازی به جراحی دارد ؟؟ من دانشجوی پزشکی هستم ولی اصلا نمی تونم تشخیص بدم لطفا کمکم کنید ! با تشکر فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
Pcos
مهم

Hello doctor
Sorry I'm not good at Farsi ,before 4 month the doctor told me that I have pcos from that day I lost half of my hair,Also I have lack of vitamin d3 and iron , also my hdl is high ,by the way I'm 24 years old single ,the doctor just gave me loestrin20!! But I'm afraid to take these tablets ! he told me you can use (tranexamic acid500)with(medenamic acid) im confused
I had very long strong hair ?But until now I lost half of my hair I really need ur advice
I will be thankful if u could tell me what is the best Solution for my hair I need my hair back!
مشاهده پاسخ دکتر
3
زگیل
مهم

سلام،من مبتلا به زگیل های زیادی روی دستم هستم که به درمان خیلی مقاوم هستن،جواب آزمایشم هم سالم بود و 27 سال هم سن دارم،سوال من اینه که داروی خوراکی برای زگیل هست که استفاده کنم،با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
عوارض لیرز برای دختران مجرد
مهم

سلام وقت بخیر من یه دختر ۲۲ ساله و مجرد هستم میخواستم بدونم انجام لیزر برای من عوارضی نداره مثل نازایی و این مسائل؟؟ممنون میشم پاسخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
5
پاپول مروارید
مهم

سلام بنده پیش دکتر ارولوژی و پوست رفتم معاینه شدم تشخصی پاپول بود و گفتن مشکلی نداره دست نرن هیچ راهی به من نگفتن من شریک زندگیم راضی نیست بعد دور التم جاهایی که پاپول هست خشکه حالا لیزر هزینش چنده و دردش زیاد با پماد یا کرم قابل درمان نیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
مو زائد
مهم

سلام آقای دکتر ممنونم از پاسخ و توجهتون.
من عکس آزمایش هورمونی ام رو براتون فرستادم.
من تو منطقه محروم هستم.
متاسفانه دکترمتخصص نداریم ک برم برام دارو تجویزکنن.فقط 1دکتر هست لیزر میکنه.قبلا3جلسه لیزر انجام دادم اما باز برگشتن.مشکل اصلیم حل نمیشه.اگرممکنه با توجه به شرایطم برام دارو تجویز کنید که لیزرم جواب بده.
فقط بخاطر کیستم قر ال دی میخورم 3روزه هست .قبلش دارویی مصرف نمیکردم مجددا آزمایشمو میفرستم.
مشاهده پاسخ دکتر
7
خال گوشتی
مهم

سلام خسته نباشید ...مادرمن یه خال گوشتی داشت ک چندروزه این حالت متورم شدنو سوزش داره میخواستم ببینم علتش چیه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
8
پوست چرب .جای جوش .
مهم

با سلام خدمت دکتر عزیز.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید منو.من پسر بیست ساله ای هستم که از سن پونزده سالگی پوستم هیچ مشکلی نداشت .اما به خاطر داروهای هورمونی بدنسازی از همون سن صورتم شروع کرد به جوش زدن زیاد طوری که دو گونه ام مثل ابکش شده .فرورفته های زیادی هستش که عذابم میده .الان جای جوش هام مونده.صورتم فقط جوش زیر پوستی میزنه .پوستم بدنم به خصوص صورتم به حدی چربه که با دستمال کاغذی پاک میکنم دستمال خیس میشه به حدی که چربی از پوستم میره تو چشمم.کلافه شدم.موها هم همینطوره .موهامو با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم اما یک روز بعد تمام سرم چربه.دکتر های زیادی رفتم اما گفتن ما با هورمون هات که باعث شده این جوری شه کاری نمیتونیم بکنیم فقط میتونیم شامپو و صابون بدیم همش باید یه دستمال بگیرم صورتمو پاک کنم.تو رو خدا شما بگید چی کارکنم. دارم عذاب میکشم..در ضمن جای جوش هام زیاده ولی نسبتا سطحی لیزر بهتره یا میکرودرم.در ضمن لطف بفرمایید هرینه شو بفرمایید .با تشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
9
چین و چروک زیر چشم
مهم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.ازتون یک سوالی داشتم. من 23 سالمه ولی زیر چشمام خیلی چین و چروک شده از چه روش های درمانی به جز بتاکس و روشهای تزریقی میتونم استفاده کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
زگیل تناسلی

با سلام دکتر اگر با دستی که زخم باز دارد پوست پشت کسی را پوست ناحیه سر شانه تا کمر بیشتر پوست نزدیک سر شانه ها رو بخارونیم در واقع اصطکاک وتماس پوست دست به پوست بالاتراز کمروباسن نزدیک شانه ها بیشتر و ان شخصی که پشتش را خاروندیم مبتلا به زگیل تناسلی است ایا از این طریق مبتلا به زگیل تناسلی می شویم چون بعد ش همون دست رو به ناحیه تناسلی خودم یا مخاط دهانم زده ام ایا مبتلا می شم در واقع ویروس زگیل تناسلی در پوست کمر هم یافت می شود و یه سوال دیگه در پاسخ هاتون گفتین شستشوی دست ایا یک بار شستشو ی دست ها کافی است یا چند بار شرمنده طولانی شد با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 690 بعدی »
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند