آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

با انواع راه های درمان هموروئید آشنا شوید

هموروئید که بواسیر نیز نامیده می شود، رگ های متورم در مقعد و قسمت تحتانی رکتوم بوده که شبیه به وریدهای واریسی می باشند. راه درمان هموروئید بسته به میزان شدت آن می تواند متفاوت باشد. این روش ها می توانند شامل روش های خانگی، درمان دارویی و یا عمل جراحی باشند.

علت ایجاد هموروئید  یا بواسیر چیست؟

نشستن طولانی مدت و زور زدن یکی از دلالیل ایجاد بواسیر است

هموروئید علت های زیادی دارد، گرچه اغلب آن ها ناشناخته هستند. هموروئید ممکن است ناشی از کشش زیاد در طی حرکات روده (زور زدن) یا افزایش فشار روی این ورید ها در دوران بارداری باشد. دیگر علل می توانند شامل موارد زیر باشد:

# نشستن طولانی مدت در توالت

# اسهال یا یبوست مزمن

# چاقی

# مقاربت مقعدی

# رژیم کم فیبر

# هموروئیدها با افزایش سن بیش تر ایجاد می شوند، زیرا بافت هایی که از عروق رکتوم و مقعد حمایت می کنند می توانند ضعیف شده و کش بیایند.

انواع هموروئید

۱- هموروئید یا در داخل رکتوم قرار می گیرد (هموروئید داخلی)

۲-ممکن است زیر پوست در اطراف مقعد (هموروئید خارجی) ایجاد شود.

۳- گاهی اوقات ممکن است در هموروئید یک لخته ایجاد شود (هموروئید ترومبوز دار) که خطرناک نیستند، اما می توانند بسیار دردناک بوده و گاهاً نیاز به تخلیه داشته باشند.

خوشبختانه، گزینه های موثر بسیاری برای درمان هموروئید ها در دسترس هستند. بسیاری از افراد می توانند با استفاده از درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی علائم خود را تسکین دهند.

عکس هموروئید داخلی و خارجی

علائم و نشانه های هموروئید چیست؟

علائم و نشانه های هموروئید می توانند شامل موارد زیر باشند:

✅ خونریزی بدون درد در طی حرکات روده – ممکن است مقادیر کمی خون قرمز روشن را در مدفوع خود مشاهده کنید.

✅ خارش یا سوزش در ناحیه مقعد

✅ درد یا احساس ناراحتی

✅ تورم در اطراف مقعد

✅ توده ای در نزدیکی مقعد که ممکن است حساس یا دردناک باشد. (ممکن است هموروئید با ترومبوز باشد)

علائم هموروئید معمولاً به محل آن بستگی دارد.

علائم هموروئید داخلی: در داخل رکتوم قرار دارند. این هموروئید معمولاً دیده و لمس نشده و به ندرت ایجاد ناراحتی می کنند اما زور زدن یا تحریک کردن در هنگام اجابت مزاج می تواند باعث آسیب به سطح آن و خونریزی شود. گاهی اوقات، زور زدن می تواند یک هموروئید داخلی را به دهانه ی مقعد فشار دهد که تحت عنوان هموروئید پرولاپس شده شناخته و می تواند باعث درد و تحریک شود.

علائم هموروئید خارجی: زیر پوست در اطراف مقعد قرار دارد. به هنگام تحریک، هموروئید خارجی می تواند ایجاد خارش یا خونریزی کند.

عکس هموروئید خارجی

علائم هموروئید ترومبوزه: گاهاً ممکن است در یک هموروئید خارجی خون وارد شده و یک لخته (ترومبوز) ایجاد کند که می تواند باعث درد شدید، تورم، التهاب و یک توده سفت در نزدیکی مقعد شما شود.

چه زمانی برای درمان هموروئید به پزشک مراجعه کنیم ؟

خونریزی در طی حرکات روده شایع ترین علامت هموروئید است. پزشک می تواند با انجام معاینه فیزیکی و سایر آزمایش ها بیماری های جدی و خطرناک تر را رد کرده و تشخیص هموروئید را تایید کند. اگر هموروئیدی دارید که باعث درد، خونریزی متناوب یا بیش از حد می شود یا با درمان های خانگی بهبود نمی یابد ، با پزشک صحبت کنید.

خونریزی مقعدی ممکن است در سایر بیماری ها، از جمله سرطان کولورکتال و سرطان مقعد نیز رخ دهد. اگر خونریزی همراه با تغییرات بارز در عادات روده ای دارید یا اگر مدفوعتان دچار تغییر رنگ یا انسجام شده است، با پزشک خود مشورت کنید. اگر خونریزی مقعدی با حجم زیاد، سرگیجه یا ضعف دارید، به اورژانس مراجعه کنید.

تشخیص هموروئید

پزشک به راحتی با مشاهده می تواند وجود هموروئید خارجی را تشخیص دهد. برا تشخیص هموروئید داخلی ممکن است تست ها و روش های تشخیصی دیگر که شامل بررسی کانال مقعد و رکتوم است انجام شوند از جمله :

معاینه انگشتی: پزشک با استفاده از دستکش انگشت را وارد مقعد کرده و هرگونه مورد مشکوک از جمله رشد غیر طبیعی را حس می کند.

مشاهده بصری: از آنجایی که هموروئید داخلی اغلب بسیار نرم است و در طول معاینه ی رکتوم احساس نمی شود، پزشک می تواند بخش تحتانی روده بزرگ و رکتوم را با آندوسکوپ، پروکتوسکوپ یا سیگموئیدوسکوپ بررسی کند.

درمان هموروئید

 • درمان خانگی

اغلب موارد می توان با درمان خانگی درد، تورم و التهاب هموروئید را تخفیف داد.

مصرف زیاد فیبر: مطالعات نشان داده اند که مکمل های بدون نسخه فیبر موجب بهبود علائم کلی و خونریزی از هموروئید می شوند. اگر از مکمل های فیبر استفاده می کنید، حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر روزانه بنوشید. در غیر این صورت، این مکمل ها می توانند باعث یبوست شوند.

نشستن در آب گرم: نشستن در آب گرم سه مرتبه در روزبه مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه باعث کاهش التهاب هموروئید می‌شود. پس‌ازآن نیز موضع مقعد باید به‌طور کامل خشک شود تا رطوبت باقی محلی برای رشد مجدد باکتری نباشد.

نشستن در لگن آب گرم درد ناشی از هموروئید را کاهش می دهد.

ناحیه مقعد را تمیز نگه دارید: برای این کار از دستمال مرطوب یا ضدعفونی کننده حاوی الکل اجتناب کنید.

برای تسکین تورم: پک فشرده ی یخ را روی مقعد قرار دهید.

 • درمان دارویی

برخی داروها که برای درمان بکار می‌رود را می‌توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد. این داروها شامل موارد زیر می‌گردد:

 • پماد
 • کرم
 • ژل
 • شیاف
 • فوم
 • پد بهداشتی

پماد، کرم و ژل مواردی هستند که باید به‌صورت لایه‌نازکی روی موضع مالیده شود. درصورتی‌که باید در داخل سوراخ مقعد استفاده شود توصیه می‌شود از لوله‌های مخصوص استفاده گردد.

اگر فقط درد خفیف دارید می توانید از کرم ها، پماد ها، شامپوها یا پد های حاوی هیدروکورتیزون و لیدوکائین استفاده کنید که حداقل به طور موقت درد و خارش را از بین ببرند. از کرم استروئیدی بیش از یک هفته استفاده نکنید زیرا می تواند پوست شما را نازک کند. همچنین شما می توانید از استامینوفن ، آسپرین یا ایبوبروفن به طور موقت برای کمک به تسکین درد استفاده کنید.

داروهای نرم‌کننده مدفوع: این داروها اگرچه باعث سهولت در هنگام دفع مدفوع می‌شوند اما زمانی که التهاب این ناحیه بیشتر شود ممکن است چندان اثری نداشته باشد. در مورد مصرف این داروها توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید.

برای خونریزی مداوم یا هموروئید های دردناک، روش های زیر توصیه می شوند.

 • نوارهای لاستیکی

در این روش توده هموروئید به کمک نوارهای لاستیکی به‌صورت محکم بسته می‌شود. در اثر نرسیدن خون، بافت هموروئید به‌اصطلاح می‌میرد و کنده می‌شود.این نوع درمان هموروئید معمولاً نیازی به بیهوشی ندارد. اگرچه ممکن است این روش با ایجاد زخم همراه باشد اما موجب بهبود هموروئید است. این روش یکی از روش‌های قدیمی دیگر است که توسط یونیان قبل از میلاد مسیح برای درمان هموروئید استفاده می‌شده است. در آن زمان توده هموروئید به‌وسیله نخ‌های ضخیم از جنس پشم بسته می‌شده و تا زمانی که هموروئید کنده نمی‌شده، این نخ را باز نمی‌کردند. این روش درمان هموروئید در اغلب افراد موفق است.

این روش برای درمان هموروئید نوع یک، دو و سه به کار می‌رود. اگرچه ممکن است علائم هموروئید پس از گذشت چند سال از درمان دوباره ظاهر گردد اما دوباره از طریق این روش قابل‌درمان است. از عوارض این روش درد شدید و خون‌ریزی تا یک الی دو هفته پس از بستن است. همچنین التهاب بافت‌های موضع هموروئید نیز ممکن است اتفاق افتد.

 • تزریق اسکلوتراپی

اسکلوتراپی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان هموروئید است. درروند اسکلوتراپی مایعی به پایه هموروئید تزریق می‌شود. انعقاد خون، التهاب و اسکار پس از تزریق آشکار می‌گردد. سپس اسکلوتراپی موجب بهبود هموروئید می‌شود. درد موضعی پس از اسکلوتراپی آشکار می‌شود اما پس از گذشت ۲۴ ساعت برطرف خواهد شد. این روش هم معمولا نیازی به بیهوشی ندارد. علائم هموروئید پس از درمان ممکن است دوباره ظهور کند و نیاز به درمان مجدد داشته باشد.با اینکه این روش درد نداشته و یا درد کمی دارد، از روش قبلی معمولاً کم تر موفق است.

 • گرما درمانی

درروش گرما درمانی به وسیله گرما هموروئید را از بین می‌برند. این روش به شکل موارد زیر است:

 • حرارت دوقطبی
 • برق‌درمانی
 • اشعه مادون‌قرمز
 • لیزر

برخی از موارد بالا باعث از بین رفتن بافت هموروئید و ایجاد زخم در محل هموروئید می‌شود. برای درمان هموروئید نوع یک، دو و سه این روش مؤثر است هرچند درد و خونریزی را نیز به دنبال دارد. روش‌های بدون جراحی مانند لیزر و موارد یادشده بیشتر در مورد درمان هموروئید نوع یک و دو و در معدودی موارد نوع سه استفاده می‌شود. برای استفاده از هرگونه از روش‌ها باید با پزشک خود مشورت کرد.

 • ترومبکتومی هموروئید خارجی

اگر لخته خون دردناک در داخل هموروئید خارجی تشکیل شده باشد، پزشک می تواند لخته را برش و داده و آن را تخلیه کند. این روش اگر در عرض ۷۲ ساعت پس از تشکیل لخته انجام شود موثرتر است.

 • عمل جراحی

جراحی هموروئید تاریخچه‌ای بس گسترده دارد و متعلق به زمان‌های روم و یونان و هند باستان است. این روش‌ها در قرن سیزدهم رشد بسیاری کرد و در قرن نوزدهم عمل جراحی بسیار رواج پیدا کرد.

روش‌های بدون عمل جراحی به دلیل درد و عوارض کمتری که نسبت به عمل جراحی دارند بیشتر موردتوجه است. در مواردی اما در صورت عدم رعایت برخی موارد توسط بیمار برای درمان باید متوسل به عمل جراحی شد. عمل جراحی هموروئید برداری برای افرادی است که مبتلابه هموروئید نوع سه و چهار هستند.

اگر سایر راه های درمان هموروئید موفق نبودند یا هموروئید بزرگ باشد روش جراحی توصیه می شود. این جراحی ممکن است سرپایی یا به صورت یک شب بشتری باشد. دو روش عمده جراحی به شرح زیر است:

برداشت هموروئید: این روش هموروئیدکتومی نام داشته و در آن بافت اضافه ی هموروئید که باعث خونریزی می شود توسط جراح خارج می گردد. موثرترین و کامل ترین راه درمان موارد شدید یا عود کننده است. از طریق هموروئید برداری، بافت هموروئید داخلی و خارجی به کمک عمل جراحی برداشته می‌شود. زخم‌های ناشی از عمل جراحی ممکن است به‌صورت بخیه بسته و ممکن است نیازی به بخیه نداشته باشد. دردهای ناشی از جراحی نیز پس از عمل جراحی خود را بروز می‌دهند.

استاپلینگ هموروئید: که عموماً در درمان هموروئید های داخلی کاربرد دارد.

جلوگیری از هموروئید

رژیم غذایی: افراد مبتلابه هموروئید باید از طریق جذب فیبر غذایی به نرم شدن تر شدن مدفوع کمک کنند تا در هنگام دفع آن با مشکل کمتری مواجه شوند. فیبرها در مواد غذایی مختلفی ازجمله موارد زیر یافت می‌شود:

 • میوه‌های تازه و خشک‌شده
 • سبزی‌ها
 • غلات

به‌طورکلی مصرف روزانه ۲۰ الی ۳۰ گرم فیبر در روز برای هر فرد توصیه می‌شود. این در حالی است که میانگین مصرف فیبر توسط افراد معمولاً کمتر از ۱۵ گرم است. مکمل‌های فیبر همچنین منبع غنی از فیبر هستند و نیاز بدن را تأمین می‌کنند. این مکمل‌ها عبارت‌اند از:

 • پسیلیوم
 • متیل سلولوز
 • کلسیم پلی کربوفیل

مصرف فیبرهای طبیعی، مکمل‌ها و همچنین نوشیدن زیاد مایعات (روزانه شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر غیر الکلی) در نرم شدن مدفوع بسیار مؤثر است.

 زور نزنید: زور زدن و تنفس در هنگام اجابت مزاج باعث فشار شدید بر عروق رکتوم تحتانی می گردند.

ورزش: برای کمک به پیشگیری از یبوست و کاهش فشار روی ورید ها، فعال باشید. همچنین ورزش می تواند به کاهش وزن کمک کرده که به نوبه ی خود باعث جلوگیری از هموروئید می شود.

اجتناب از نشستن طولانی مدت: به ویژه در توالت ؛ زیرا می تواند فشار روی ورید های مقعدی را افزایش دهد.

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زارعی جمعه ۲۸ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر عزیز در ناحیه اتصال لوله آلت تناسلی به محل عکس ارسالی ۱۰ سال پیش با تیغ های معمولی زخم و دچار خونریزی شد و بهمین شکل ماند اما اتفاقی در شبکه های مجازی با زگیل تناسلی برخورد کردم و الان ترس و اضطراب من رو فرا گرفته طوری که شب ها در خواب بختک بسراغم میاد لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته در موارد مشکوک بهتره یک ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به عمل آید
   توصیه می کنم برای معاینه به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر نازی سه شنبه ۲۵ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من زیر بغلم لک سفید ویتلیگو دارم آیا لیزر موهای زیر بغل برای من باعث افزایش لک سفید ویتلیگو ام نمیشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا لیزر اثری روی ویتیلیگو ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر دانیال یکشنبه ۲۳ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکراز شما
  من تقرییا دو ماهه ی ضایعاتی مانند زیگیل اطاف آلتم زده این ضایعات بعد از اینکه پوست آلتم به علت کشیده شدن زیاد زخم شده بود ب وجود امد تقریبا از اخرین باری ک سکس داشتم 9 ماه گذشته تست پاپ اسیمر این خانم ک دو روز پیش جوابش اومده هیچ مشکلی نداشته خواهش میکنم ب دو سوالم جواب بدین
  آیا علت زیگیل زدن من همان زخم شدن پوست و کشیده شدن آلتم بوده چون دقیقا همان جاها زیگیل زده
  2-با وجود مشکل نداشتن تست پاپ اسیمر خانم ایا امکان این هست ک ایشون دچار این عارضه نشده باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ویروسHPV ممکن است تا مدتها بدون علامت باشد. خوشبختانه اکثر موارد بیماری در اثر ویروس های کم خطر است ولی همواره ممکن است مشکلاتی برای هر دو نفر مطرح باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر انجام گردد
   موفق
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۱ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکتر انتظاری
  جناب دکتر یه چند وقتی هست که یه چیزی شبیه به همین اپیدرمال که تو عکساتونم هست کنار آلت تناسلیم روی کیسه بیضه ام دراومده شک دارم جوش باشه یا اپیدرمال تا وقتیم که دست نمیزنم بهش درد نداره ..
  اگه مشکلی نیس راهنمایی کنید که راه درمانش چطوریه اگه نخوام به پذشک مراجعه کنم میتونم از دارو خاصی استفاده کنم ..؟؟خواهشمندم راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۱ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   کیست اپیدرمال معمولا خطری نداشته و نیازی به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد تنها روش درمانی جراحی یا لیزر است
   موفق
 • تصویر کاربر سميرا سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من زانوام سياه هست ميخواستم بدونم ميشه با ميكرودرم از بين برد اگر كه ميشه هزينه تقريبى و تعداد جلساتو ميخواستم بدونم مرسو
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   در این مورد خاص میکرودرم کمک کننده نیست
   موفق
 • تصویر کاربر سبحان دوشنبه ۱۷ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشد من امروز متوجه وجود یک جوش بر روی بدنه آلت خود شدم که متورم شده بود با اندکی فشار ازش مایع غلیظ زرد رنگ با همان چرک خارج شد بعد از آن فقط آب بیرنگ ازش خارج میشد با هربار فشار مقدار کمی و البته دردناک بود قبل از این هم قکر میکنم در همین قسمت بک جوش زیرپوشتی سر سفید سفت داشتم که کاری به کارش نداشتم امکان داره همون جوش کوچک بزرگ شده باشه؟ من بعد از خواندن مقالتون جوش مشابه ای رو به نام کیست اپیدرمال پیدا کردم البته جوش من قرمز رنگ هست و تورمش کمتر از عکسی که تو مقالتون بود هست چیکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه آبسه زیر جلدی یا فولیکولیت یا کورک مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   معمولا جای نگرانی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. جناب دکتر کسی که هرپسی دارد باید چه دارویی مصرف کنه و همچنین تا چه زمان تب و لرز در بدن این فرد وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر شایان سه شنبه ۴ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید میخواستم بدونم میشود چروکیدگی آلت و جای بخیه ها و پوست نازیبای آلت را درمان کرد تا پوست جدید جایگزین شود؟آیا نیاز به جراحی است؟با تشکر از وقتی که برای کمک میگذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا در اینگونه موارد نیاز به اقدام خاصی نیست
   ممکنه لیزر کمک کننده باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر بیتا سه شنبه ۴ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  من یک دختر 30 ساله هستم که تا به حال هیچ نوع رابطه جنسی نداشتم ولی چند وقتیه متوجه یه برجستگی شبیه جوشدر لب داخلی الت تناسلی خودم شده که الان متوجه شدم مقداری بزرگتر شده و الان خیلی نگرانم ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه کیست بارتولین یا فولیکولیت یا آبسه زیر جلدی برات مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جوش مقاوم به درمان دارم که حدود 4 سال است درمان نشده
  پیش متخصص پوست رفتم و حدود 8 ماه پیش سه ماه روزی یکی راکوتان تجویز کرد که یک ماه فقط جواب داد دوباره 30 عدد قرص دیگر تجویز کرد الان بعد از یک هفته از قطع دارو دوباره جوشهام برگشته
  دیگه به اون متخصص دسترسی ندارم
  تو رو خدا راهنماییم کنید افسردگی گرفتم اگه با این قرص هم جواب نده که نداد باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   ممکن است نیاز به درمان های موضعی، داروی خورامی و حتی لیزر باشد
   درمان طولانی مدت ممکن است لازم باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند