آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

با انواع راه های درمان هموروئید آشنا شوید

هموروئید که بواسیر نیز نامیده می شود، رگ های متورم در مقعد و قسمت تحتانی رکتوم بوده که شبیه به وریدهای واریسی می باشند. راه درمان هموروئید بسته به میزان شدت آن می تواند متفاوت باشد. این روش ها می توانند شامل روش های خانگی، درمان دارویی و یا عمل جراحی باشند.

علت ایجاد هموروئید  یا بواسیر چیست؟

نشستن طولانی مدت و زور زدن یکی از دلالیل ایجاد بواسیر است

هموروئید علت های زیادی دارد، گرچه اغلب آن ها ناشناخته هستند. هموروئید ممکن است ناشی از کشش زیاد در طی حرکات روده (زور زدن) یا افزایش فشار روی این ورید ها در دوران بارداری باشد. دیگر علل می توانند شامل موارد زیر باشد:

# نشستن طولانی مدت در توالت

# اسهال یا یبوست مزمن

# چاقی

# مقاربت مقعدی

# رژیم کم فیبر

# هموروئیدها با افزایش سن بیش تر ایجاد می شوند، زیرا بافت هایی که از عروق رکتوم و مقعد حمایت می کنند می توانند ضعیف شده و کش بیایند.

انواع هموروئید

۱- هموروئید یا در داخل رکتوم قرار می گیرد (هموروئید داخلی)

۲-ممکن است زیر پوست در اطراف مقعد (هموروئید خارجی) ایجاد شود.

۳- گاهی اوقات ممکن است در هموروئید یک لخته ایجاد شود (هموروئید ترومبوز دار) که خطرناک نیستند، اما می توانند بسیار دردناک بوده و گاهاً نیاز به تخلیه داشته باشند.

خوشبختانه، گزینه های موثر بسیاری برای درمان هموروئید ها در دسترس هستند. بسیاری از افراد می توانند با استفاده از درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی علائم خود را تسکین دهند.

عکس هموروئید داخلی و خارجی

علائم و نشانه های هموروئید چیست؟

علائم و نشانه های هموروئید می توانند شامل موارد زیر باشند:

✅ خونریزی بدون درد در طی حرکات روده – ممکن است مقادیر کمی خون قرمز روشن را در مدفوع خود مشاهده کنید.

✅ خارش یا سوزش در ناحیه مقعد

✅ درد یا احساس ناراحتی

✅ تورم در اطراف مقعد

✅ توده ای در نزدیکی مقعد که ممکن است حساس یا دردناک باشد. (ممکن است هموروئید با ترومبوز باشد)

علائم هموروئید معمولاً به محل آن بستگی دارد.

علائم هموروئید داخلی: در داخل رکتوم قرار دارند. این هموروئید معمولاً دیده و لمس نشده و به ندرت ایجاد ناراحتی می کنند اما زور زدن یا تحریک کردن در هنگام اجابت مزاج می تواند باعث آسیب به سطح آن و خونریزی شود. گاهی اوقات، زور زدن می تواند یک هموروئید داخلی را به دهانه ی مقعد فشار دهد که تحت عنوان هموروئید پرولاپس شده شناخته و می تواند باعث درد و تحریک شود.

علائم هموروئید خارجی: زیر پوست در اطراف مقعد قرار دارد. به هنگام تحریک، هموروئید خارجی می تواند ایجاد خارش یا خونریزی کند.

عکس هموروئید خارجی

علائم هموروئید ترومبوزه: گاهاً ممکن است در یک هموروئید خارجی خون وارد شده و یک لخته (ترومبوز) ایجاد کند که می تواند باعث درد شدید، تورم، التهاب و یک توده سفت در نزدیکی مقعد شما شود.

چه زمانی برای درمان هموروئید به پزشک مراجعه کنیم ؟

خونریزی در طی حرکات روده شایع ترین علامت هموروئید است. پزشک می تواند با انجام معاینه فیزیکی و سایر آزمایش ها بیماری های جدی و خطرناک تر را رد کرده و تشخیص هموروئید را تایید کند. اگر هموروئیدی دارید که باعث درد، خونریزی متناوب یا بیش از حد می شود یا با درمان های خانگی بهبود نمی یابد ، با پزشک صحبت کنید.

خونریزی مقعدی ممکن است در سایر بیماری ها، از جمله سرطان کولورکتال و سرطان مقعد نیز رخ دهد. اگر خونریزی همراه با تغییرات بارز در عادات روده ای دارید یا اگر مدفوعتان دچار تغییر رنگ یا انسجام شده است، با پزشک خود مشورت کنید. اگر خونریزی مقعدی با حجم زیاد، سرگیجه یا ضعف دارید، به اورژانس مراجعه کنید.

تشخیص هموروئید

پزشک به راحتی با مشاهده می تواند وجود هموروئید خارجی را تشخیص دهد. برا تشخیص هموروئید داخلی ممکن است تست ها و روش های تشخیصی دیگر که شامل بررسی کانال مقعد و رکتوم است انجام شوند از جمله :

معاینه انگشتی: پزشک با استفاده از دستکش انگشت را وارد مقعد کرده و هرگونه مورد مشکوک از جمله رشد غیر طبیعی را حس می کند.

مشاهده بصری: از آنجایی که هموروئید داخلی اغلب بسیار نرم است و در طول معاینه ی رکتوم احساس نمی شود، پزشک می تواند بخش تحتانی روده بزرگ و رکتوم را با آندوسکوپ، پروکتوسکوپ یا سیگموئیدوسکوپ بررسی کند.

درمان هموروئید

 • درمان خانگی

اغلب موارد می توان با درمان خانگی درد، تورم و التهاب هموروئید را تخفیف داد.

مصرف زیاد فیبر: مطالعات نشان داده اند که مکمل های بدون نسخه فیبر موجب بهبود علائم کلی و خونریزی از هموروئید می شوند. اگر از مکمل های فیبر استفاده می کنید، حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر روزانه بنوشید. در غیر این صورت، این مکمل ها می توانند باعث یبوست شوند.

نشستن در آب گرم: نشستن در آب گرم سه مرتبه در روزبه مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه باعث کاهش التهاب هموروئید می‌شود. پس‌ازآن نیز موضع مقعد باید به‌طور کامل خشک شود تا رطوبت باقی محلی برای رشد مجدد باکتری نباشد.

نشستن در لگن آب گرم درد ناشی از هموروئید را کاهش می دهد.

ناحیه مقعد را تمیز نگه دارید: برای این کار از دستمال مرطوب یا ضدعفونی کننده حاوی الکل اجتناب کنید.

برای تسکین تورم: پک فشرده ی یخ را روی مقعد قرار دهید.

 • درمان دارویی

برخی داروها که برای درمان بکار می‌رود را می‌توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد. این داروها شامل موارد زیر می‌گردد:

 • پماد
 • کرم
 • ژل
 • شیاف
 • فوم
 • پد بهداشتی

پماد، کرم و ژل مواردی هستند که باید به‌صورت لایه‌نازکی روی موضع مالیده شود. درصورتی‌که باید در داخل سوراخ مقعد استفاده شود توصیه می‌شود از لوله‌های مخصوص استفاده گردد.

اگر فقط درد خفیف دارید می توانید از کرم ها، پماد ها، شامپوها یا پد های حاوی هیدروکورتیزون و لیدوکائین استفاده کنید که حداقل به طور موقت درد و خارش را از بین ببرند. از کرم استروئیدی بیش از یک هفته استفاده نکنید زیرا می تواند پوست شما را نازک کند. همچنین شما می توانید از استامینوفن ، آسپرین یا ایبوبروفن به طور موقت برای کمک به تسکین درد استفاده کنید.

داروهای نرم‌کننده مدفوع: این داروها اگرچه باعث سهولت در هنگام دفع مدفوع می‌شوند اما زمانی که التهاب این ناحیه بیشتر شود ممکن است چندان اثری نداشته باشد. در مورد مصرف این داروها توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید.

برای خونریزی مداوم یا هموروئید های دردناک، روش های زیر توصیه می شوند.

 • نوارهای لاستیکی

در این روش توده هموروئید به کمک نوارهای لاستیکی به‌صورت محکم بسته می‌شود. در اثر نرسیدن خون، بافت هموروئید به‌اصطلاح می‌میرد و کنده می‌شود.این نوع درمان هموروئید معمولاً نیازی به بیهوشی ندارد. اگرچه ممکن است این روش با ایجاد زخم همراه باشد اما موجب بهبود هموروئید است. این روش یکی از روش‌های قدیمی دیگر است که توسط یونیان قبل از میلاد مسیح برای درمان هموروئید استفاده می‌شده است. در آن زمان توده هموروئید به‌وسیله نخ‌های ضخیم از جنس پشم بسته می‌شده و تا زمانی که هموروئید کنده نمی‌شده، این نخ را باز نمی‌کردند. این روش درمان هموروئید در اغلب افراد موفق است.

این روش برای درمان هموروئید نوع یک، دو و سه به کار می‌رود. اگرچه ممکن است علائم هموروئید پس از گذشت چند سال از درمان دوباره ظاهر گردد اما دوباره از طریق این روش قابل‌درمان است. از عوارض این روش درد شدید و خون‌ریزی تا یک الی دو هفته پس از بستن است. همچنین التهاب بافت‌های موضع هموروئید نیز ممکن است اتفاق افتد.

 • تزریق اسکلوتراپی

اسکلوتراپی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان هموروئید است. درروند اسکلوتراپی مایعی به پایه هموروئید تزریق می‌شود. انعقاد خون، التهاب و اسکار پس از تزریق آشکار می‌گردد. سپس اسکلوتراپی موجب بهبود هموروئید می‌شود. درد موضعی پس از اسکلوتراپی آشکار می‌شود اما پس از گذشت ۲۴ ساعت برطرف خواهد شد. این روش هم معمولا نیازی به بیهوشی ندارد. علائم هموروئید پس از درمان ممکن است دوباره ظهور کند و نیاز به درمان مجدد داشته باشد.با اینکه این روش درد نداشته و یا درد کمی دارد، از روش قبلی معمولاً کم تر موفق است.

 • گرما درمانی

درروش گرما درمانی به وسیله گرما هموروئید را از بین می‌برند. این روش به شکل موارد زیر است:

 • حرارت دوقطبی
 • برق‌درمانی
 • اشعه مادون‌قرمز
 • لیزر

برخی از موارد بالا باعث از بین رفتن بافت هموروئید و ایجاد زخم در محل هموروئید می‌شود. برای درمان هموروئید نوع یک، دو و سه این روش مؤثر است هرچند درد و خونریزی را نیز به دنبال دارد. روش‌های بدون جراحی مانند لیزر و موارد یادشده بیشتر در مورد درمان هموروئید نوع یک و دو و در معدودی موارد نوع سه استفاده می‌شود. برای استفاده از هرگونه از روش‌ها باید با پزشک خود مشورت کرد.

 • ترومبکتومی هموروئید خارجی

اگر لخته خون دردناک در داخل هموروئید خارجی تشکیل شده باشد، پزشک می تواند لخته را برش و داده و آن را تخلیه کند. این روش اگر در عرض ۷۲ ساعت پس از تشکیل لخته انجام شود موثرتر است.

 • عمل جراحی

جراحی هموروئید تاریخچه‌ای بس گسترده دارد و متعلق به زمان‌های روم و یونان و هند باستان است. این روش‌ها در قرن سیزدهم رشد بسیاری کرد و در قرن نوزدهم عمل جراحی بسیار رواج پیدا کرد.

روش‌های بدون عمل جراحی به دلیل درد و عوارض کمتری که نسبت به عمل جراحی دارند بیشتر موردتوجه است. در مواردی اما در صورت عدم رعایت برخی موارد توسط بیمار برای درمان باید متوسل به عمل جراحی شد. عمل جراحی هموروئید برداری برای افرادی است که مبتلابه هموروئید نوع سه و چهار هستند.

اگر سایر راه های درمان هموروئید موفق نبودند یا هموروئید بزرگ باشد روش جراحی توصیه می شود. این جراحی ممکن است سرپایی یا به صورت یک شب بشتری باشد. دو روش عمده جراحی به شرح زیر است:

برداشت هموروئید: این روش هموروئیدکتومی نام داشته و در آن بافت اضافه ی هموروئید که باعث خونریزی می شود توسط جراح خارج می گردد. موثرترین و کامل ترین راه درمان موارد شدید یا عود کننده است. از طریق هموروئید برداری، بافت هموروئید داخلی و خارجی به کمک عمل جراحی برداشته می‌شود. زخم‌های ناشی از عمل جراحی ممکن است به‌صورت بخیه بسته و ممکن است نیازی به بخیه نداشته باشد. دردهای ناشی از جراحی نیز پس از عمل جراحی خود را بروز می‌دهند.

استاپلینگ هموروئید: که عموماً در درمان هموروئید های داخلی کاربرد دارد.

جلوگیری از هموروئید

رژیم غذایی: افراد مبتلابه هموروئید باید از طریق جذب فیبر غذایی به نرم شدن تر شدن مدفوع کمک کنند تا در هنگام دفع آن با مشکل کمتری مواجه شوند. فیبرها در مواد غذایی مختلفی ازجمله موارد زیر یافت می‌شود:

 • میوه‌های تازه و خشک‌شده
 • سبزی‌ها
 • غلات

به‌طورکلی مصرف روزانه ۲۰ الی ۳۰ گرم فیبر در روز برای هر فرد توصیه می‌شود. این در حالی است که میانگین مصرف فیبر توسط افراد معمولاً کمتر از ۱۵ گرم است. مکمل‌های فیبر همچنین منبع غنی از فیبر هستند و نیاز بدن را تأمین می‌کنند. این مکمل‌ها عبارت‌اند از:

 • پسیلیوم
 • متیل سلولوز
 • کلسیم پلی کربوفیل

مصرف فیبرهای طبیعی، مکمل‌ها و همچنین نوشیدن زیاد مایعات (روزانه شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر غیر الکلی) در نرم شدن مدفوع بسیار مؤثر است.

 زور نزنید: زور زدن و تنفس در هنگام اجابت مزاج باعث فشار شدید بر عروق رکتوم تحتانی می گردند.

ورزش: برای کمک به پیشگیری از یبوست و کاهش فشار روی ورید ها، فعال باشید. همچنین ورزش می تواند به کاهش وزن کمک کرده که به نوبه ی خود باعث جلوگیری از هموروئید می شود.

اجتناب از نشستن طولانی مدت: به ویژه در توالت ؛ زیرا می تواند فشار روی ورید های مقعدی را افزایش دهد.

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۵ مرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..
  اقای دکتر استفاده از پدوفیلین بعد ازجه مدت جواب میده؟
  در طول مدت استفاده از پدوفیلین سکس مضره؟؟؟
  اپیلاسیون باعث پخش شدن زگیلامیشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   حداقل مدت زمان مصرف دارو 3 روز و حداکثر 3 هفته است
   از هرگونه رابطه جنسی باید پرهیز گردد
   اپیلاسیون باعث تشدید و گسترش ضایعات می گردد
   موفق
 • تصویر کاربر ل سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون از جوابتون درمورد مشکل ناخن من اما جناب دکتر من چکار باید انجام بدم آیا با اینهمه پیگیری واستفاده از انواع داروهای خوراکی وموضعی که استفاده کردم وناخنم دیگه رشد نکرده آیا دیگه پیگیری لازم نیست وتا آخر عمرم شاهد رشد مجدد ناخن نخواهم. بود ویا اینکه بیام تهران وبا نمونه برداری وروشهای دیگر پیگیر باشم. والا گیج شدم ونمیدونم چکارکنم آخه نه دستم ناخن داره ونه پاهام لطفا اگه امکان داره بیشتر راهنماییم کنید ممنون خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه در بیمارستان رازی تهران امکان پیگیری بهتری نسبت به شهرهای دیگر موجود باشد
   ولی متاسفانه اکثر اقدامات نتایج رضایت بخش اندکی به همراه دارند
   موفق
 • تصویر کاربر ناصر سه شنبه ۲۹ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و سپاس، متاسفانه روز گذشته دختر ۲ ساله ام با تیغ صورت تراش مستعمل من لبش را بصورت سطحی برید، چنانچه بنده به زگیل مقعدی مبتلا باشم احتمال سرایت به فرزندم چقدر است و چه اقدامی باید انجام دهیم. ضمنا آیا شما نمونه برداری برای آزمایش این بیماری انجام میدهید؟ با تشکر کد سوال قبلی z11j56914
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمال انتقال آلودگی کم نیست
   بهتره تحت نظر پزشک قرار داشته باشد
   معاینات ادواری کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۳ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  خسته نباشید
  سوال من اینه استفاده از لیزر برای موهای زاید برای همیشه این موها از بین میرن یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۳ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   لیزر موهای زائد مادام العمر نیست و حداقل سالانه یکبار باید تکرار گردد
   موفق
 • تصویر کاربر سعیده دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر . من 21 سال دارم و تا کنون لیزر انجام ندادم.میخاستم برای اولین بار لیزر موهای زیر بغل رو انجام بدم. پوستم سفید هست و موهام خرمایی رنگ هستش و حجم نسبتا کمی هم داره. تا الان هم فقط از ژیلت استفاده کردم و از روش های دیگه استفاده نکردم. با توجه به این توضیحات چه نوع لیزری برای من مفید تر خواهد بود و حداکثر چند جلسه باید مراجعه کنم؟ یه سوال دیگه اینکه هنگام مراجعه باید چیزی همراهم بیارم ؟ و موقع لیزر چه نوع لباسی باید به تن داشته باشم؟ آیا دستگاه لیزر مستقیم بر روی پوست گذاشته میشه؟دکتر جان ببخشید سوالاتم زیاد شدن ولی ممنون میشم جواب بدید. راستی برای رزرو نوبت اینترنتی باید مبلغ رو اینترنتی واریز کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه ایلایت یا الکساندریت برات مناسب باشه
   حداقل تعداد جلسات 6 و حداکثر 10 جلسه می باشد
   بهتره یک تست برات انجام شود
   برای تعیین نوبت به صورت آنلاين اقدام کن
   موفق
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۵ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام طاعاتتون قبول دکتر عزیز اگرمیشه با فایل من تشخیص بدید مشکلم حاده یا باید چیکنم ممنون میشم درقسمت پایینی لب های بزرگ دچار جوش متوسط روبه بزرگ شدم اما دست که میزنم زیرش حالت سفته وگوشتی یا کمی که فشار میادماده زردازوسطش خارج میشه. ویکم درد میگیره انگار باجوش صورت فرق میکنه وازبین نمیره چی بزنم کمتر بشه ویا کوچکتربشه مشکل استرسم کلا دارم و داروهم میخورم آسنترا بدنمم گاهی دچار خارش ناحیه انگشتان وشکم دچارخارش میشه و حالت برجسته وسفید انگار پشه گزیده باشه میشه ایا ازعوارض قرصه آسنتراست?واسترس?چون قبلا سنگ کلیه داشتم وروزه میگیرم گفتم دچارکم آبی وکم خونی چیزی نباشم سابقه شو نداشتم تاحالاکم خونی اما پام تاجمع میکنم یا میشینم مهمونی پام سوزن سوزن میشه وبعدافطارتپش قلبم میگیرم اما همه به کنار این جوش واجب تره ممنون ببخشید خداحفظتون کنه که موجب دلگرمی ماهستین ان شاالله هرچی خدامیخواید بهتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   با توجه به جمیع علائمی که ذکر کردی به نظرم بهتره یم ارزیابی هورمونی برات انجام شود
   ممکنه یک اشکال تیروئیدی برات مطرح باشه
   جوش ناحیه تناسلی که در عکس بود بیشتر مطرح کننده کورک یا آبسه زیر جلدی است
   جلی نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر اعتمادی شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من پنج ماه پیش prpرا برای سر و صورت انجام دادم نتیجه ان را خیلی زود احساس کردم یعنی هم موهای سرم درشت تر و پرتر شده بود هم حالت لیفتینگ را در صورتم میدیدم اما الان بعد از پنج ماه اثر ان از بین رفته . ایا با تکرار prpنتیجه ای میگیرم ؟حالت شرطی شدن ایجاد نمیشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   پی آر پی معمولا باید چندین جلسه تکرار گردد
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۷ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر.به دكتر پوست مراجعه كرديم.ايشون آسيكلووير،فلوكونازول،سفكسيم وكرم رپلر تجويز كردن و گفتن قبل از هر بار كرم ماليدن بعد از شستشو با آب با الكل هم ضدعفوني بشه.عكس جديدش رو هم براتون ميفرستم.نظر شما چيه؟مرسي كه جواب سوال قبلي دادين
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۷ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   دقیقا مطابق نظر پزشک معالج اقدام کنید
   معاینه مجدد نیز الزامی است
   موفق
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۴ تیر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ادب. من دختری 35 ساله و مجرد هستم. نزدیک به15 سال است با مشکل موهای زائد سر میکنم، ابتدا فقط در ناحیه چانه و خیلی کم بود. تا 2 سال قرص اسپیرونولاکتون و کامپاند مصرف کردم، با قطع کامپاند دچار سردردهای وحشتناکی شدم. دیگه ادامه ندادم. اما بعد یک سال حجمم موها خیلی زیاد شد. 8 جلسه لیزر کردم، اما به شش ماه نرسیده منطقعه وسیعتری از صورت و زیر چانه را در گیر کرد. و بعد به نوک سینه ها،خط سینه، روی شکم و کشاله ران هم رسید. موهای ناحیه شرمگاهی آنقدر زیاد شده اند که نواحی بافت نرم را هم درگیر کرده و حتی روی کلیتوریس هم چند تار موی خیلی ضخیم هست. متاسفانه اصلاح آنها خیلی سخت است. آزمایش جدیدا فقط پرولاکتین بالا را نشان داد که به دلیل ورم هیپوفیز و یک غده 2 میلیمتری در کنار آن تشخیص داده شد.
  دکتر از دست موها کلافه شده ام. خواهش کمکم کنید. در صورت نیاز از نواحی عکس خدمتتان ارسال نمایم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ تیر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا برای از بین بردن موهای زائد لیزر بهترین روش است
   همچنین باید عوامل زمینه ساز را شناسایی نمود
   اختلالات هورمونی شایعترین علت بیماری است که حتما باید کنترل گردد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و لیزر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر .... یکشنبه ۳۰ خرداد ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر .می خواستم سوال کنم آیا می توانخودمان کرم آلدرا خریداری و استفاده کنیم .آیا عوارض دارد...خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ خرداد ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   آلدرا در شرایط خاص با تجویز پزشک باید مصرف شود
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند