آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

درمان جوش زیر پوستی صورت

درمان جوش زیر پوستی صورت

درمان جوش زیر پوستی صورت همواره یکی از معضلات گروه زیادی از زنان و مردان جوان می باشد. حتی بسیاری از افراد میانسال نیز دچار جوش زیر پوستی می شوند و باعث کاهش اعتماد به نفس و سرخوردگی و افسرگی می شود. اکثر این گروه اقدامات گوناگونی برای درمان جوش زیر پوستی صورت خود انجام داده اند که بعضا نا موفق بوده یا اثرات کمی دارد.

در اینجا سعی داریم تا با شناخت انواع جوشهای  و علل زمینه ساز آن، جدیدترین و بهترین روش های درمان جوش زیر پوستی صورت را برای هر گروه معرفی کنیم.

بهتر است بخوانید   از بین بردن جوش و درمان آکنه

جوش زیر پوستی صورت در اثر آکنه 

جوش زیر پوستی صورت در اثر آکنه

جوش زیر پوستی صورت در اثر آکنه

جوش زیر پوستی صورت در واقع شایعترین مشکل پوستی در همه دنیا است. جوش زیر پوستی صورت بیشتر در صورت زنان دیده می شود و معمولا برای درمان جوش زیر پوستی صورت در زنان (ناشی از آکنه) نیاز به اقدامات متعددی می باشد و گاهی مواقع نیز درمان جوش زیر پوستی صورت بسیار دشوار خواهد بود.

بیماری آکنه درحقیقت التهاب مزمن غدد سباسه پوست می باشد که ازسنین نوجوانی آغاز می شود شروع آن به شکل جوش زیر پوستی همرنگ پوست و گاهی جوش برجسته و سرسیاه یا سرسفید می باشد کهه این ها می تواند تبدیل به جوشهای التهابی برجسته قرمز یا چرکی شود وحتی کیستهای بزرگ چرکی هم ایجاد گردد .

محل این نوع از جوش و ضایعات آکنه ای بیشتر در صورت و گاهی درتنه می باشد. شدت این نوع از جوش از انواع بسیار خفیف که نیازی به درمان ندارد تا انواع بسیار شدید متفاوت است . در موارد شدید بیماری میی توان شدت بیماری را با درمان جوش زیر پوستی صورت به موقع کم نمود واز ایجاد جای جوش روی صورت نیز پیشگیریی نمود .

بهتر است بخوانید   درمان جوش صورت

مهمترین نکته در بیماری آکنه به جا گذاشتن فرورفتگی ها و برجستگی هایی برروی پوست فرد مبتلا پس از بهبودی ضایعات می باشد حتی گاهی جای جوش باقی مانده به شکل ضایعات قرمز یا قهوه ای روی پوست باقی می ماند. به همین علت درمان جوش زیر پوستی صورت از این نوع، باید هر چه سریعتر انجام شود تا از ایجاد جای جوش و بد شکلی های صورت جلوگیری شود.

طبقه بندی این نوع از جوشها و آکنه بر اساس شدت بیماری

آکنه خفیف:

این نوع شایعترین نوع از جوش زیر پوستی است و حدود ۸۰ درصد مبتلایان را تشکیل می دهد و خوشبختانه معمولا بدون هر گونه عارضه یا ایجای جای جوش با درمان های موضعی یا لیزر بهبود خواهد یافت. پاسخ درمان جوش زیر پوستی صورت در این گروه بسیار عالی است

آکنه خفیف

آکنه خفیف

آکنه متوسط:

حدود ۱۰% افراد دچار نوع آکنه متوسط می شوند در این نوع از بیماری تعداد جوشهای متورم بیشتر از جوشهای سطحی است که تمایل به بزرگ شدن دارند و گاهی این جوشهای متورم و غیر چرکی به جوشهای متورم و چرکی تبدیل می شوند . اگر جوشها را فشار ندهیم یا آنها را از جا نکنیم پوست کاملاً سالم و طبیعی می ماند و با درمان های موضعی یا لیزر بدون ایجاد هرگونه جای جوش بهبود می یابد. درمان جوش زیر پوستی صورت در این گروه ضروری می باشد

بهتر است بخوانید   جوش صورت و روش های پیشگیری از ایجاد آن

آکنه متوسط- در صورت دستکاری جای این جوش ها باقی می ماند

آکنه متوسط- در صورت دستکاری جای این جوش ها باقی می ماند

آکنه شدید

درصد بسیار کمی از افراد دچار جوش زیر پوستی از نوع آکنه شدید می شوند و تعداد آنها از ۲ تا ۳ درصد تجاوز نمی کند و معمولا جوشها زیادتر و مقاومتر و به نواحی بیشتر بدن از قبیل وسط و حتی پائین پشت تا بالای بازوها گسترش می یابند.

آکنه شدید

آکنه شدید

متاسفانه این نوع از ضایعات در صورت عدم درمان، ایجای جای جوش و بد شکلی های ناراحت کننده ای در صورت می گردند بنابراین باید هر چه سریعترر این ضایعات تحت درمان قرار گیرد. برای درمانن جوش زیر پوستی صورت از این نوع، علاوه بر کرم های موضعی معمولا داروهای خوراکی نظیر رواکوتان و برخی آنتی بیوتیک ها نظیر داکسی سیکلین لازم است. در گروهی از موارد در صورت عدم مصرف رواکوتان می توان از لیزر نیز استفاده کرد.

بهتر است بخوانید   جوش های صورت در دختران و زنان - تفاوت ها و شباهت ها

در ایجاد این بیماری چندین عامل نقش دارند انسداد مجرای خروجی غده سباسه و وجود باکتری خاص روی پوست نقش اصلی را ایفا می کنند. معمولا در افرادی که اختلالات هورمونی دارند یا برخی از الگوهای غذایی خاص را دنبال می کنند به دلیل تغییر ماهیت و PH غدد سباسه پوست، محیط مناسب تری برای رشد باکتری های بیماری زا فراهم می گردد و در اینگونه موارد این نوع از جوشها شدیدتر بوده و درمان جوش زیر پوستی صورت از این نوع نیز با دشواری همراه می باشد.

عواملی که در ایجاد جوشهای آکنه دخالت دارند ، عبارتند از :

 • سن : جوشهای آکنه بیشتر در سنین جوانی و بلوغ دیده می شود .
 • ارث : عوامل ژنتیک می تواند در ایجاد جوشهای زیر پوستی صورت از نوع آکنه موثر باشند .
 • عوامل هورمونی و غددی: هورمون تستوسترون (هورمون مردانه ) عاملی است که باعث تحریک ترشح غدد سباسه پوست شده و این چربی های اضافی منافذ پوست را می بندند و در نتیجه آکنهبه وجود می آید به همین دلیل پسران دچار جوشهای شدیدتر می شوند . عوامل هورمونی یکی از مهمترین علل زمینه ساز جوش صورت به خصوص در زنان و دختران می باشد
 • عدم رعایت اصول بهداشت فردی معمولاً در ایجاد جوشهاموثر است .
 • آب و هوا : آب وهوا تا حدودی بر جوش زیر پوستی صورت از نوع آکنه اثر می گذارد و معمولاً در هوای سرد شخص بیشتر دچار ناراحتی جوشهامی گردد تا هوای گرم . جوشها در تابستان قدری بهبود می یابد
 • شغل : بعضی مشاغل موجب تشدید جوش هامی شوند . مثلاً کوره پزها و نانواها ، هنگام کار کردن گرمشان می شود و عرق می کنند و مجرای پیاز مو بسته می شود و سبب تشدید آکنه می گردد.
 • تغذیه : گر چه در ایجاد جوشها و آکنه عوامل دیگر تاثیر بیشتری دارند ولی عده ای از متخصصین برآنند که استفاده از موادی مانند آجیل ، شکلات و چاشنی ها باعث تحریک و فعالیت غدد چربی شده و می توانند در ایجاد بیمارینقش داشته باشند .
 • نابسامانی های روانی : جوشهای صورت و بدندر افرادی که به طور مکرر دچار استرس و اضطراب می باشند بیشتر از کسانی که از یک روحیه آرام برخوردارند ، دیده شده است .
درمان جوش زیر پوستی صورت: پاسخ درمانی به لیزر و کرم های موضعی و داروی خوراکی در یک درختر 24 ساله با آکنه مقاوم (قبل و 6 هفته پس از آغاز درمان)

درمان جوش زیر پوستی صورت: پاسخ درمانی به لیزر و کرم های موضعی و داروی خوراکی در یک درختر ۲۴ ساله با آکنه مقاوم (قبل و ۶ هفته پس از آغاز درمان)

برای درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع آکنه، مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز بیماری است در غیر اینصورت اکثر  موارد درمان جوش زیر پوستی صورت نتایج کوتاه مدتی را به همراه خواهد داشت. البته برخی موارد جوشها و آکنه علت مشخص خارج از بدن دارند مثلا جوش زیر پوستی صورت  و آکنه دارویی بعلت داروهای استروییدی یا آکنه بعلت فشار روی پوست ، صابونها ، گرما ورطوبت ، مواد آرایشی چرب که می توان با رفع آن علت دربهبودی بیماری موثر بود .

در درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع آکنه، اقدامات گوناگونی نظیر استفاده از کرم های موضعی، صابون، محلول های حاوی آنتی بیوتیک و همچنین فتوتراپی و لیزر کاربرد دارد. معمولا نتایج مناسب درمان جوش زیر پوستی صورت از این نوع نیازمند صبر و حوصله و پیگیری فراوان است.

 

جوش زیر پوستی از نوع میلیاجوش های سفید زیر پوستی

میلیا در واقع جوشهای سفید و غیر چرکی زیر پوستی است که ناشی از تجمع کراتین در درون کیست های کوچک زیر پوست می باشد. اندازه این نوع جوشها بین نیم تا ۱ میلیمتر بوده و معمولا این نوع از جوشها متعدد بوده و درر کنار هم تشکیل می شوند. ضایعات گاهی شبیه دانه های بسیار ریز مرواریدی شکل در کنار هم قرار دارند.. این نوع جوشها هیچگونه خطری نداشته و اصولا حتی نیاز به درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع میلیا نیز نمی باشد و در اکثر موارد درمانها صرفا جنبه زیبایی دارد.

جوشهای زیر پوستی سفید (میلیا) در هر دو جنس دیده می شود و بیشتر روی گونه ها و زیر چشم ایجاد می گردد. این نوع از جوشهای زیر پوستی ممکن است کاملا به صورت ناگهانی و در عرض مدت بسیار کوتاهی ایجاد شوند.

بهتر است بخوانید   درمان سریع جوش صورت - آیا واقعیت دارد؟

جوشهای سفید زیر پوستی (میلیا) ممکن است به دنبال ضربه، میکرودرم، تابش اشعه و رادیوتراپی، تابش نور خورشید و اشعه فرابنفش، یا مصرف کورتون به صورت ناگهانی ایجاد گردد که نیاز مند مداخلات درمانی مناسب می باشد

طبقه بندی جوش های سفید زیر پوستی (میلیا)

بیماری میلیا ممکن است با بیماری آکنه، سیرنگوما و تریکو اپی تلیوما شباهت زیادی داشته باشد و با آنها تشخیص افتراقی دارد. لذا در صورتی که پزشک به این بیماری ها شک داشته باشد ممکن است نیاز به نمونه برداری و بیوپسی و ارزیابی های دقیقتر آزمایشگاهی باشد.

سیرنگوما در واقع نوعی تومور خوش خیم مجاری غدد عرق پوست می باشد که به شکل جوش زیر پوستی و گاهی هم برجسته تظاهر می کند. این بیماری خوشبختانه هیچگونه خطری نداشته ولی از نظر ظاهری و زیبایی خوشایند نیست. برای درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع سیرنگوما معمولا لیزر یا الکتروسرجری کمککک کننده است.

جوش زیر پوستی - سیرنگوما (لیزر بهترین روش درمان جوش زیر پوستی صورت است)

جوش زیر پوستی – سیرنگوما (لیزر بهترین روش درمان جوش زیر پوستی صورت است)

تریکواپی تلیوما نیز یک تومور خوش خیم پوستی است که معمولا صورت را درگیر می کند و ممکن است با بیماری میلیا و جوش های زیر پوستی شباهت زیادی داشته باشد. درمان جوش زیر پوستی صورت در این بیماری معمولا با جراحی یا الکتروسرجری و لیزر انجام می شود.

لیزر بهترین درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع تریکو اپی تلیوما است

لیزر بهترین درمان جوش زیر پوستی صورت از نوع تریکو اپی تلیوما است

 

 • در صورتی که خود یا یکی از بستگانتان مبتلا به آکنه یا جوش های زیر پوستی یا جای جوش روی صورت و بدن هستید:
 • حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 • به هیچ عنوان جوش ها فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 • بهداشت پوست خود را رعایت کنید
 • الزما شستشوی مداوم با صابون کمک کننده نیست
 • از میوه و سبزیجات تازه به صورت منظم در رژیم غذایی استفاده کنید
 • به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 • حتما برای تشخیص و شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها و آکنه به پزشک مراجعه کنید
 • ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 • در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

5561
پوستی

با عرض سلام و خسته نباشید . ببخشید خلاصه وار توضیح میدم . من الان 24 سالمه تو دوازده سالگی به ی بیماری پوستی دچار شدم که اولش میگفتن قارچ هستش چند سال قبل گفتن سه صدفعه چند ماه پیش هم رفتم پیش ی دکتری گفت که چربی زیر پوستیه . دکتر جاهایی از پوست من اولش میخاره بعدش پوسته میده بعدش قرمز و زخم میشه این موارد در سر و صورت و ران هستش . به هر دکتر هم رفتم درمان نشده . یه پامد یا شربتی میدن هر وقت میزنم خوب میشه اگه یه روز نزنم همونجوری میشه . البته خیلی ببخشید یه چیزی هم رو باسنم هستش مثل خاله اما خارش داره ی وقتایی از بین میره ی وقتایی هم میاد این بیماری باعث میشه ی وقتایی اعصبانی بشم . بخاطر این بیماری هم نمیتونم ازدواج کنم متاسفانه . لطفا کمک کنید ممنون مشاهده پاسخ دکتر
5562
زگیل تناسلی

سلام وقت بخیر. من چندی پیش متوجه یک زائده از جنس بافت کنار واژن دقیقا در کنار واژنم شدم فورا چون اطلاعاتی درباره زگیل تناسلی داشتم فورا مراجعه کردم. ایشان گفتند زگیل است و باید آزمایش بدهی پس از آزمایش مشخص شد که اچ پی وی نوع ۱۱ دارم اما پاپ اسمیرم سالم بود. پزشک شروع به سوزاندن ضایعه کرد بعد گفت این زگیل نیست چون از بین نمیره و سپس در قسمت پایین تر بخشی که کاملا شبیه به پوست بدنم بود رو سوزاند و گفت این زگیل بوده و من اون روز درست ندیدم. الان خیلی ممنون می شم که منو راهنمایی کنید چون هم خودم و هم همسرم به شدت نگران هستیم. ممکن است آزمایشگاه اشتباه کرده باشد؟ آیا تزریق واکسن در حال حاضر موثر است؟ در ضمن پاپ اسمیر ۵ سال متوالی من سالم بوده و من الان ۲۸ سال دارم. اگر من واقعا مبتلا باشم باید چه کار کنم. خیلی نگرانم . مرسی مشاهده پاسخ دکتر
5563
پوست و کرم مناسب ان

سلام وقتتون بخیر..24 سالمه و پوستم تقریبا چربه گاهی از کرم ارایشی استفاده میکنم ولی الان حدود 6-7 ماهه که بجای آن فقط از ضد آفتاب استفاده میکنم و چون شاغلم هم صبح و هم بعدازظهر ضدآفتاب مبزنم
1-ایا مصرف کرم ضد آفتاب هم صبح و هم بعدازظهر مشکلی برا پوستم پیش میاره؟مارک کرمم اردن 46%است.
2-من همیشه دور چشمم رو هم ضد آفتاب میزنم اشکال داره؟چون وقتی نمیزنه دورنگه میشه پوستم وزیر چشمم خیلی کبود به نظر میاد؟
مشاهده پاسخ دکتر
5564
بیماری اگزما

با سلام و عرض خسته نباشید.آقای دکتر من حدود دو ماه پیش اطراف بینیم قرمز میشد و میخارید و پوسته پوسته میشد ولی بعد از یکی دو روز خوب میشد.اما حدود یک هفته پیش خیلی شدت گرفت و به پزشک مراجعه کردم.دو تا قطره بهم داد.کانازول و بتامتازون.میخواستم بدونم که آیا این بیماری کاملا درمان میشه یا نه.ممنون مشاهده پاسخ دکتر
5565
شقاق

اقاى دكتر با سلام بنده دچار شقاق مقعدى شده و در خارج از كشور به سر ميبرم امكان رفتن به دكتر را ندارم استفاده از پرمنگنات و نشستن در وان حاوى پرمنگنات ميتواند مفيد باشد؟ مشاهده پاسخ دکتر
5566
تشخیص ضایعه

با سلام خدمت جناب آقای دکتر انتظاری
جناب دکتر بنده 110 روز پیش ارتباط محافظت نشده ای داشته ام که بعد از دو هفته متوجه تغییر رنگ دو نقطه به اندازه عدس بر روی گلانس آلت خود شدم (البته یکی نسبت به دیگری مشهودتر میباشد) که همزمان با علائم دیگری بنده را بشدت از ابتلا به hiv نگران نمود که در طول این 110 روز بارها آزمایشات متعددی چون pcr و الایزا دادم که خوشبختانه جوابشان منفی بود ولی ضایعه موصوف بر روی آلتم که از همان ابتدا بدون درد بدون خارش بدون ترشحات و یا محتویات بوده است پس از گذران این مدت کما فی السابق باقی مانده است. که در نظر اول آنچنان تغییر رنگ مشهود نیست ولی با قدری کشیدن پوست اطراف محل ضایعه تغییرات رخ داده در بافت آن ناحیه خودنمایی میکند لازم به ذکر است که در حالت نعوظ ضایعه موصوف تا حد زیادی قابل تشخیص نیست گویی که التیام یافته است جسارتا عکس ضایعه ایجاد شده را جهت تشخیص و راهنمایی اینجانب ضمیمه مینمایم. قبلا از پاسخ حضرتعالی قدردانی میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
5567
مصرف روآکوتان

با سلام آقای دکتر
وقتتون بخیر
من روی گونه هام و چونه ام یک مدت به شدت جوش میزدم که آزمایش هورمونی انجام دادم و مشکلی وجود نداشت و قرص روآکوتان تحت نظر پزشک مصرف کردم .تا الان 35 عدد روآکوتان خوردم ولی تاثیری نداشته هم چنان به اندازه سابق جوش میزنم خصوصا زمانی که نزدیک پریود باشم. بعد از مصرف 35 عدد قرص آیا طبیعیه که جوش میزنم؟در ضمن قرص اسپیرونولاکتون هم مصرف میکنم که باعث شد پریودم یک هفته جا به جا بشه .
خیلی ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
5568
مورفه آ

سلام . تقریبا چهار سال هست که یه نقطه روی کمرم برجسته و سفت شده. گاهی به شدت قرمز میشه و خارش داره . گاهی هم چند تا نقطه کنار هم به این شکل در میاد. اطراف این نقاط هم یکم تیره تر شده.
بعد از نمونه برداری تشخیص مورفه آ دادن و دو سری از پماد elecom استفاده کردم ولی تغییری نکرده. حدود چند ماه هست که حالت مشابه در ناحیه سینه هم پیش اومده. آیا درمان قطعی داره؟ یا میشه جلوی پیشرفت رو گرفت؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
5569
نقطه نقطه شدن سطح ناخن

با عرض سلام و ادب
آقای دکتر خانم بنده 32 ساله هستند واز چند ماه قبل سطح انگشت شصت دستشان نقطه نقطه و به تدریج موجی شکل شد وبه مرور 2ناخن از همین دست و یک ناخن از دست دیگرشان نقطه نقطه شد والبته نقطه ها ریز هستند و هیچ علاءم دیگری در بدنشان ندارند ایا بیماری پسوریازیس است و احتمال شیوع به اعضای دیگر بدن را دارد و یا می تواند دلیل دیگری داشته باشد؟ نهایت تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5570
التهاب سر الت تناسلی

سلام ، خسته نباشید ، ببخشید سر الت تناسلی سوزش ایجاد شده و چیزی ترشح میکنه ولی بیرون نمیاد ، ازمایش ادرار هم دادم ، عفونت نداشته ام ، لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید ، ممنون مشاهده پاسخ دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند