آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

خطرات و عوارض چاقی

مخاطرات اجتماعی چاقی

خطرات و عوارض مربوط به چاقی و اضافه وزن شکمی به درستی شناسایی نشده است، اما برآوردها نشان می دهد که می توان حدود ۵ درصد از کل هزینه های بهداشتی را به عوارض آن نسبت داد. چاقی شکمی حتی در شرایطی که فرد دارای شاخص توده بدنی طبیعی است ،می تواند موجب افزایش فشار خون، افزایش چربی های خون (هیپر لیپیدمی)، دیابت نوع ۲ ویا بیماری های قلبی- عروقی شود که این امر بر اهمیت چاقی به عنوان یک عامل مستعد کننده فرد برای ابتلای به برخی بیماری ها تاکید می کند.

افزایش میزان چاقی تاثیر قابل توجهی بر بروز بیماری های قلبی- عروقی، دیابت نوع ۲ ، سرطان، استئوآرتریت، ناباروری ،مشکلات هنگام زایمان، ناتوانی در انجام فعالیت های شغلی و اختلالات تنفسی در هنگام خواب دارد. اگرچه چاقی بیشتر با بروز علایم بیماری مرتبط است، اما در مواردی که شاخص توده بدنی تا بیش از ۴۰ کیلوگرم بر متر مربع بدن افزایش یابد، با حدود ۱۰ سال کاهش امید به زندگی همراه است. افزایش شیوع چاقی با افزایش تعداد سالیانی که فرد چاق از علایم و ناتوانی های مربوط به چاقی رنج می برد، توام خواهد بود.

علایم و پیامدهای چاقی:

اغلب افراد دچار اضافه وزن از اعتماد به نفس پایین و ترس های بیهوده و بی دلیل رنج می برند. آن ها حتی در بخش های بهداشتی، تبعیض هایی بین افراد قایل شده، تحمل آن ها در برابر گرمای محیط کمتر است، در انجام فعالیت های فیزیکی دچار مشکل بوده و به دلایل فیزیکی و یا روان شناختی، مشکلات جنسی دارند. به نظر می رسد این مشکلات اجتماعی و روان شناختی حتی بیش از مشکلات جسمی مربوط به چاقی، افراد مبتلا به این عارضه را آزار می دهند.

بیماری های ناشی از چاقی

دیابت نوع ۲ DM 2

بیماری دیابت نوع ۲ عارضه ای است مزمن که با مقاومت انسولینی در اندام های محیطی و یا ترشح ناکافی انسولین توسط پانکراس مرتبط است. در افرادی که استعداد ژنتیکی ابتلای به این نوع دیابت را دارند، اضافه وزن و چاقی به عنوان اصلی ترین عوامل در ابتلای به این عارضه مطرح هستند. شیوع دیابت نوع دو در افراد چاق در مقایسه با افراد لاغر ،۵۰ تا ۱۰۰ بیشتر است. در مطالعات مشاهده ای، اضافه وزن، چاقی، عدم فعالیت فیزیکی، استعمال دخانیات و ترکیب رژیم غذایی را تقریبا می توان عامل تمامی موارد ابتلای به این نوع دیابت دانست. در واقع دیابت را می توان مهمترین نتیجه پزشکی مرتبط با چاقی دانست. زیرا شیوع آن در افراد چاق بالا بوده، عواقب شدیدی بر سلامتی دارد، درمان آن دشوار است ،امید به زندگی را به میزان ۸ تا ۱۰ سال کاهش می دهد و کنترل و درمان آن پر هزینه و گران است.

پیشگیری از دیابت نوع  ۲ با کاهش وزن:

روند برخی از اثرات زیان بار متابولیکی که متعاقب اختلال در عدم تحمل گلوکز و یا بروز دیابت نوع ۲ پدید می آیند، با کاهش وزن فرد مبتلا معکوس می شوند، مگر آن که مدت ابتلای فرد به دیابت طولانی بوده و ضایعات ایجاد شده توسط بیماری برگشت ناپذیر باشند. در افراد در معرض خطر نظیر افراد چاقی که اختلال عدم تحمل گلوکز دارند، کاهش وزن می تواند از بروز دیابت نوع ۲ پیشگیری کرده و تقریبًاً از بروز آن جلوگیری کند. در مطالعه ای که توسط جراحان سوئدی طی ۲ سال بر روی افراد چاق انجام شد، بروز دیابت در افراد گروه کنترل ۳٫۶ درصد و در افراد چاق که وزن خود را کاهش داده بودند، تنها ۲/۰ درصد بود. نتایج این مطالعه گواه آن است که با کاهش وزنی حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم، می توان از پیدایش بیش از ۹۵ درصد موارد ابتلای جدید به دیابت پیشگیری کرد. به تازگی در مطالعه ای مشخص شد که کاهش وزنی محدود (۳ تا ۵ درصد کل وزن بدن) نیز که توسط رعایت برنامه غذایی و با افزایش مختصر در فعالیت روزانه ایجاد شده بود، موجب کاهشی ۶۰ درصدی در تمامی موارد ابتلای جدید به دیابت طی یک دوره ۴ الی ۵ ساله شد. بررسی های بیشتر گواه آن است که این اثرات به کاهش وزن مربوط بوده و به اثرات خاص پیروی از برنامه غذایی و یا انجام فعالیت های ورزشی مربوط نمی باشند.

افزایش فشار خون:

با ابتلای فرد به چاقی، خطر افزایش فشار خون در وی ۵ تا ۶ برابر افزایش می یابد. فشار خون بالا با محیط دور کمر و شدت چاقی ارتباط مثبت دارد. مقاومت انسولین و افزایش انسولین خون (هیپر انسولینمیا) به عنوان عوامل ایجاد کننده در فشار خون بالا شناخته می شوند. انسولین دارای اثرات ضد دفع ادراری سدیم (آنتی ناتریورتیک) است که موجب افزایش مایع خارج سلولی و حجم مایع درون عروق می شود. همچنین احتمال می رود که افزایش انسولین خون دارای تاثیری مستقیم بر رشد عضلات صاف جدار عروق آرتریول ها باشد که موجب افزایش مزمن اثربخشی سیستم اعصاب سمپاتیک می شود.

فشارخون بالا در افراد چاق، دارای همان اثرات زیان بار افراد با وزن معمول بوده و باید با دقت زیاد کنترل شود. حتی یک کاهش وزن محدود در این مبتلایان، موجب کاهش قابل توجه در فشارخون شده و کاهش وزن بر کنترل فشارخون این افراد بسیار موثرتر از محدودیت دریافت سدیم می باشد.

آترواسکلروزیس (تصلب شریان)، بیماری های احتقانی قلب و سکته:

 چاقی به ویژه چاقی شکمی با افزایش قابل توجه خطر بیماری های قلبی- عروقی همراه است. در افرادی که انباشت چربی در ناحیه شکمی دارند، خطر شکل گیری بیماری های احتقانی قلبی و سکته ۵ تا ۶ برابر افراد با دور کمر طبیعی می باشد. دلیل این وضعیت به دلیل تغییرات نامطلوب در پروفایل چربی خون بوده و افزایش فیبرینوژن پلاسمایی و کاهش فعالیت فیبرینولیتیکی پدید می آید.

آرتریت روماتویید اسید اوریکی (نقرس):

نقرس عارضه ای رایج در افراد چاق می باشد. غلظت پلاسمایی اورات در اغلب افراد چاق افزایش نشان می دهد، البته علایم بالینی نقرس به میزان ناچیزی در این افراد مشاهده می شود.

سندرم متابولیک:

این سندرم را به دلیل کاهش حساسیت عملکرد انسولین، به عنوان سندرم مقاومت انسولین نیز می نامند. بسیاری از عوامل خطر این سندرم (نظیر دیابت نوع ۲، افزایش فشار خون و آترواسکلروزیس) با چاقی مرتبط می باشند. علاوه بر شدت چاقی، سایر عوامل نظیر توزیع چربی بدن، سطح فعالیت فیزیکی و استعداد ژنتیکی به میزان قابل توجهی با سندرم متابولیک مربوط می باشند. بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، سندرم متابولیک دارای مشخصات زیر می باشد:

مقاومت انسولین (هیپر انسولینمی یا افزایش انسولین پلاسمایی در حالت ناشتا به میزان بیش از ۲۵ درصد)،

دارا بودن حداقل دو مورد از چهار مشخصه زیر:

چاقی شکمی: دور کمر بیش از ۹۴ برای مردان و بیش از ۸۰ برای زنان و یا شاخص توده بدنی بیش از ۳۰،

عدم تحمل گلوکز یا قند خون ناشتای بالای ۱۱۵

فشار خون بیش از ۱۴۰ سیستولی و ۹۰ دیاستولی،

اختلال در چربی خون: تری گلیسرید ناشتایی بیش از ۱۵۰ و یا کلسترول HDL کمتر از ۴۰٫

سایش مفاصل (استئوآرتریت)

در افراد چاق به علت افزایش فشار وارده بر مفاصل(خصوصاً مفاصل زانو، ران و مهره های پایین کمری)، غضروف مفصلی تخریب شده و باعث ایجاد درد مفصل و سفتی آنها می شود. همچنین وزن زیاد سبب وارد آمدن فشار زیاد روی مفاصل میشود و آرتروز زودرس ایجاد می کند.

توقف تنفس در خواب

توقف تنفس در خواب، خصوصاً در افراد چاقی که زیاد خور خور می کنند، دیده می شود.

این افراد به هنگام خواب شبانه، به علت انسداد مسیرهای هوایی ریه ها، برای مدت کوتاهی دچار توقف تنفس شده و مکررا در طول شب بیدار می شوند. در نتیجه خواب با کیفیتی در شب ندارند و در طول روز نیز به علت اختلال در خواب شبانه ی خود، دچار گیجی بوده و مرتب چرت میزنند.

تحقیقات نشان داده، بیشتر افرادی که دچار وقفه ی تنفسی در خواب می شوند، دارای اضافه وزن بوده و گردنی بزرگ و راه هوایی باریکی دارند.

سرطان

انواعی از سرطان ها با اضافه وزن همراه هستند که در زنان می توان به سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان گردن رحم و سرطان کیسه ی صفرا اشاره کرد. مردان چاق نیز نسبتاً در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان های کولون، رکتوم و پروستات هستند.

بیماری کیسه صفرا و کبد چرب

به علت تجمع چربی اضافی در بدن افراد چاق، کلسترول بیشتری نیز در بدن آنها وجود دارد که این کلسترول اضافی می تواند در کیسه ی صفرا رسوب کند و باعث سنگ کیسه ی صفرا شود.

همچنین کاهش وزن سریع( یعنی بیش از۱٫۵ کیلو گرم در هفته) نیز باعث ایجاد سنگ کیسه ی صفرا می شود. همچنین در اثر چاقی، چربی بیشتری در ساختار کبد وارد می شود که این تجمع چربی در کبد، می تواند باعث ایجاد التهاب و حتی تخریب بافت کبد شود و نهایتاً به بیماری نارسایی کبدی (سیروز) منجر شود.

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نظام شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۳( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  ميخواستم بدونم ريزش موي سكه اي در ريش آقايون آيا ميتونه به علت مشكل در غده تيروئيد و كم كاري تيروئيد باشه! و اگر بله درماني براش وجود داره؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۵۶( 1 روز پیش)

   سلام جانم

   ریزش موی سکه ای در ریش علل متعددی دارد که اختلالات تیروئیدی نیز یکی از آنها است

   برای درمان باید اختلالات تیروئیدی را کنترل نمود

   ریزش موی سکه ای معمولا خود محدود شونده است

   موفق

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۴۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. 20 سالمه
  من قبلا ریزش مو داشتم همراه با شوره و خارش سر. ولی یه مدت زیاد قطع شده بود این موارد. بعد از اینکه 5-6 تا راکوتان برای جوشام خوردم (هفته ای دو تا)دیدم جنس موهام تغییر کرده و "بشدت" میریزه و خارش و شوره...
  الان یک هفتست قرص رو قطع کردم ولی تغیری نکرده،چکار باید بکنم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۰۸( 4 ماه پیش)
   سلام جانم
   راکوتان دارای عوارض جانبی متعددی است و ممکن است تا مدتها پس از قطع آنباقی بماند
   نگران نباش و با پزشک معالجت هم مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۹:۲۳( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  من روز گذشته تو يه درگيري موهامو به شدت كشيدن و از قسمتاي مختلف سرم مقداري مو از ريشه كنده شد و الان كاملا حس ميكنم حجمً موهام كمتر شده و بعضي جاها سفيديش مشخصه.خيلي نگرانم
  ميخواستم بدونم جاي اين موهاي كنده شده دوباره به همون اندازه موي جديد رشد ميكنه ؟
  يا اينكه امكان داره ديگه جاشون هيچ وقت مو درنياد؟
  لازمه به دكتر مراجعه كنم يا از داروي خاصي استفاده كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸( 5 ماه پیش)
   سلام جانم
   معمولا در صورت آسیب ندیدن ریشه مو‏ به تدریج موهای از دست رفته ترمیم خواهند شد
   در خیر اینصورت ممکن است نتایج رضایت بخش نباش
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود
   موفق
 • تصویر کاربر فرشيد جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۵۱( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر . ببخشيد ميخواستم بپرسم من الان ٣ ماهي هس قرص كلشي سين و قرص پردنیزولون به طور روزي ١ عدد صب و ١ عدد شب استفاده ميكنم ايا قرص چيزي هس كه از ريختن موهام جلو گيري كنه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ۲۳:۳۵( 9 ماه پیش)
   سلام جانم
   در اینگونه موارد کپسول زینک ممکن است کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ۲۲:۲۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دختری ۲۸ ساله هستم که تا الان حدودا ۳ بار دچار آلوپسی سکه ای شده ام ، برای اینکه دوباره دچار این بیماری نشوم راهی وجود دارد ؟ درمان با کورتیکواستروئید ها واقعا عذاب آوره ، لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ۰۱:۲۱( 9 ماه پیش)
   سلام جانم
   در اکثر موارد ریزش مو سکه ای حتی بدون درمان بهبود خواهد یافت
   متاسفانه راه پیشگیری قابل اطمینانی تا کنون شناسایی نشده است
   اما پرهیز از استرس کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر فیروره پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۳۳( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام مجدد خدمت جناب اقای دکتر و ممنون از پاسخ شما
  همانطور ک قبلا هم خدمتتون عرض کردم موهای جلوی سرم ریخته شدن و تاس شدم ب دکترای زیادی مراجعه کردم ک هیچ کدام دلیل ریزش مو رو نگفتن فقط داروهایی تجویز می کردن ک چ خوارکی بودن و چ موضعی ک ن تنها مشکلات موی من رو بر طرف نکردن بلکه این 26سال است ک من از این موضوع رنج میبرم. من در خرم اباد لرستان ساکنم و دکتری ک مشکله منو حل کنه تا بحال نیافتم .میخوام بدانم ایا میشود از طریق سلول بنیادی مشکله من حل بشود... من مقداری از ناف فرزندم را همانزور بعد از این ک از نوزاد جدا شده نگهداری کردم ایا میشود از ان طریق مشکلم را حل کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ۰۱:۰۲( 10 ماه پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی سلول های بنیادی در این خصوص هنوز خیلی کاربرد ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ۱۴:۳۲( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر .سوالم در مورد ریزش موی سکه ای هست .نامزدم الان به مدته 7 ماهه که ریزش سکه ای تو قسمت ریششون هست .داروهایی که به صورت قرص و پماد بود و همچنین تزریق هم انجام دادن ولی خوب نشدن .فقط بعضی از قسمت ها ریش سفید در اومده اون هم نه همه جا فقط بعضی قسمتا .ممنون میشم اگه لطف کنین و راهنمایی کنین
  الان صورتش این شکلیه😔😔
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۲۴( 10 ماه پیش)
   سلام جانم
   ریزش مو سکه ای (آلوپسی آراتا) وضعیت خوشخیمی است که تمایل به عود دارد. متأسفانه در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای بیماری ریزش مو سکه ای وجود ندارد. تعدادی روش های درمانی ممکـن است سبب رشد مو شوند اما هیچکدام از این درمـانهـا نمی توانند سیر بیماری را تغییر دهند.
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/vJGjW3
   نگران نباش
 • تصویر کاربر منور‌معلمی دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۵۶( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با‌سلام‌وخسته‌نباشید،پوست‌سرم‌شوره‌چرب‌داره،خارش‌داره،موهام‌میریزه،لطفا‌راهنمایی‌کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ۲۲:۱۶( 10 ماه پیش)
   سلام جانم
   ریزش مو علل متعددی دارد که برای درمان باید آنها را شناسایی و تا حد امکان رفع نمود
   شایعترین علل عبارتند از کم خونی ، کمبود ریز مغذی های و مشکلات هورمونی
   با توجه به شرایطی که ذکر کردی ممکنه نوعی آلودگی قارچی سطحی پوست سر نیز مطرح باشد
   بهتره به پزشک مراجعه کنی تا یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۳۰( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دختری 28ساله
  از 9سالگی ریزش موی سکه ایی داشتم ک با امپول و قرص و داردی گیاهی و هرچی 1 مدت درست میشد و
  الان 2ساله ک تیروئیدم مشگل داره یعنی عمل کردم و برش داشتم
  موهام بدتر از قبل شده یعنی تمام پشت سرم خالی شد و قرصو شامپو ام جوابگو نیست
  لطفا کمکم کنید😔
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ۱۶:۳۸( 10 ماه پیش)
   سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی تزریقی باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ ۲۰:۴۵( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر . میخواستم بدونم ایا خوردن قرص کلشی سین باعث ریزش مو میشود و شدت ان چقدر هست و چه مدت خوردن ان باعث ریزش مو میشود ؟ ممنون از شما اقای دکتر بابات کمک زیادتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ ۱۷:۱۹( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   یکی از عوارض نادر کلشی سین، ریزش مو است که معمولا 3 تا 6 ماه پس از آغاز مصرف دارو آغاز خواهد شد و معمولا نیازی به درمان یا اقدام خاصی ندارد
   نگران نباش
   موفق
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند