آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

خطرات و عوارض چاقی

مخاطرات اجتماعی چاقی

خطرات و عوارض مربوط به چاقی و اضافه وزن شکمی به درستی شناسایی نشده است، اما برآوردها نشان می دهد که می توان حدود ۵ درصد از کل هزینه های بهداشتی را به عوارض آن نسبت داد. چاقی شکمی حتی در شرایطی که فرد دارای شاخص توده بدنی طبیعی است ،می تواند موجب افزایش فشار خون، افزایش چربی های خون (هیپر لیپیدمی)، دیابت نوع ۲ ویا بیماری های قلبی- عروقی شود که این امر بر اهمیت چاقی به عنوان یک عامل مستعد کننده فرد برای ابتلای به برخی بیماری ها تاکید می کند.

افزایش میزان چاقی تاثیر قابل توجهی بر بروز بیماری های قلبی- عروقی، دیابت نوع ۲ ، سرطان، استئوآرتریت، ناباروری ،مشکلات هنگام زایمان، ناتوانی در انجام فعالیت های شغلی و اختلالات تنفسی در هنگام خواب دارد. اگرچه چاقی بیشتر با بروز علایم بیماری مرتبط است، اما در مواردی که شاخص توده بدنی تا بیش از ۴۰ کیلوگرم بر متر مربع بدن افزایش یابد، با حدود ۱۰ سال کاهش امید به زندگی همراه است. افزایش شیوع چاقی با افزایش تعداد سالیانی که فرد چاق از علایم و ناتوانی های مربوط به چاقی رنج می برد، توام خواهد بود.

علایم و پیامدهای چاقی:

اغلب افراد دچار اضافه وزن از اعتماد به نفس پایین و ترس های بیهوده و بی دلیل رنج می برند. آن ها حتی در بخش های بهداشتی، تبعیض هایی بین افراد قایل شده، تحمل آن ها در برابر گرمای محیط کمتر است، در انجام فعالیت های فیزیکی دچار مشکل بوده و به دلایل فیزیکی و یا روان شناختی، مشکلات جنسی دارند. به نظر می رسد این مشکلات اجتماعی و روان شناختی حتی بیش از مشکلات جسمی مربوط به چاقی، افراد مبتلا به این عارضه را آزار می دهند.

بیماری های ناشی از چاقی

دیابت نوع ۲ DM 2

بیماری دیابت نوع ۲ عارضه ای است مزمن که با مقاومت انسولینی در اندام های محیطی و یا ترشح ناکافی انسولین توسط پانکراس مرتبط است. در افرادی که استعداد ژنتیکی ابتلای به این نوع دیابت را دارند، اضافه وزن و چاقی به عنوان اصلی ترین عوامل در ابتلای به این عارضه مطرح هستند. شیوع دیابت نوع دو در افراد چاق در مقایسه با افراد لاغر ،۵۰ تا ۱۰۰ بیشتر است. در مطالعات مشاهده ای، اضافه وزن، چاقی، عدم فعالیت فیزیکی، استعمال دخانیات و ترکیب رژیم غذایی را تقریبا می توان عامل تمامی موارد ابتلای به این نوع دیابت دانست. در واقع دیابت را می توان مهمترین نتیجه پزشکی مرتبط با چاقی دانست. زیرا شیوع آن در افراد چاق بالا بوده، عواقب شدیدی بر سلامتی دارد، درمان آن دشوار است ،امید به زندگی را به میزان ۸ تا ۱۰ سال کاهش می دهد و کنترل و درمان آن پر هزینه و گران است.

پیشگیری از دیابت نوع  ۲ با کاهش وزن:

روند برخی از اثرات زیان بار متابولیکی که متعاقب اختلال در عدم تحمل گلوکز و یا بروز دیابت نوع ۲ پدید می آیند، با کاهش وزن فرد مبتلا معکوس می شوند، مگر آن که مدت ابتلای فرد به دیابت طولانی بوده و ضایعات ایجاد شده توسط بیماری برگشت ناپذیر باشند. در افراد در معرض خطر نظیر افراد چاقی که اختلال عدم تحمل گلوکز دارند، کاهش وزن می تواند از بروز دیابت نوع ۲ پیشگیری کرده و تقریبًاً از بروز آن جلوگیری کند. در مطالعه ای که توسط جراحان سوئدی طی ۲ سال بر روی افراد چاق انجام شد، بروز دیابت در افراد گروه کنترل ۳٫۶ درصد و در افراد چاق که وزن خود را کاهش داده بودند، تنها ۲/۰ درصد بود. نتایج این مطالعه گواه آن است که با کاهش وزنی حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم، می توان از پیدایش بیش از ۹۵ درصد موارد ابتلای جدید به دیابت پیشگیری کرد. به تازگی در مطالعه ای مشخص شد که کاهش وزنی محدود (۳ تا ۵ درصد کل وزن بدن) نیز که توسط رعایت برنامه غذایی و با افزایش مختصر در فعالیت روزانه ایجاد شده بود، موجب کاهشی ۶۰ درصدی در تمامی موارد ابتلای جدید به دیابت طی یک دوره ۴ الی ۵ ساله شد. بررسی های بیشتر گواه آن است که این اثرات به کاهش وزن مربوط بوده و به اثرات خاص پیروی از برنامه غذایی و یا انجام فعالیت های ورزشی مربوط نمی باشند.

افزایش فشار خون:

با ابتلای فرد به چاقی، خطر افزایش فشار خون در وی ۵ تا ۶ برابر افزایش می یابد. فشار خون بالا با محیط دور کمر و شدت چاقی ارتباط مثبت دارد. مقاومت انسولین و افزایش انسولین خون (هیپر انسولینمیا) به عنوان عوامل ایجاد کننده در فشار خون بالا شناخته می شوند. انسولین دارای اثرات ضد دفع ادراری سدیم (آنتی ناتریورتیک) است که موجب افزایش مایع خارج سلولی و حجم مایع درون عروق می شود. همچنین احتمال می رود که افزایش انسولین خون دارای تاثیری مستقیم بر رشد عضلات صاف جدار عروق آرتریول ها باشد که موجب افزایش مزمن اثربخشی سیستم اعصاب سمپاتیک می شود.

فشارخون بالا در افراد چاق، دارای همان اثرات زیان بار افراد با وزن معمول بوده و باید با دقت زیاد کنترل شود. حتی یک کاهش وزن محدود در این مبتلایان، موجب کاهش قابل توجه در فشارخون شده و کاهش وزن بر کنترل فشارخون این افراد بسیار موثرتر از محدودیت دریافت سدیم می باشد.

آترواسکلروزیس (تصلب شریان)، بیماری های احتقانی قلب و سکته:

 چاقی به ویژه چاقی شکمی با افزایش قابل توجه خطر بیماری های قلبی- عروقی همراه است. در افرادی که انباشت چربی در ناحیه شکمی دارند، خطر شکل گیری بیماری های احتقانی قلبی و سکته ۵ تا ۶ برابر افراد با دور کمر طبیعی می باشد. دلیل این وضعیت به دلیل تغییرات نامطلوب در پروفایل چربی خون بوده و افزایش فیبرینوژن پلاسمایی و کاهش فعالیت فیبرینولیتیکی پدید می آید.

آرتریت روماتویید اسید اوریکی (نقرس):

نقرس عارضه ای رایج در افراد چاق می باشد. غلظت پلاسمایی اورات در اغلب افراد چاق افزایش نشان می دهد، البته علایم بالینی نقرس به میزان ناچیزی در این افراد مشاهده می شود.

سندرم متابولیک:

این سندرم را به دلیل کاهش حساسیت عملکرد انسولین، به عنوان سندرم مقاومت انسولین نیز می نامند. بسیاری از عوامل خطر این سندرم (نظیر دیابت نوع ۲، افزایش فشار خون و آترواسکلروزیس) با چاقی مرتبط می باشند. علاوه بر شدت چاقی، سایر عوامل نظیر توزیع چربی بدن، سطح فعالیت فیزیکی و استعداد ژنتیکی به میزان قابل توجهی با سندرم متابولیک مربوط می باشند. بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، سندرم متابولیک دارای مشخصات زیر می باشد:

مقاومت انسولین (هیپر انسولینمی یا افزایش انسولین پلاسمایی در حالت ناشتا به میزان بیش از ۲۵ درصد)،

دارا بودن حداقل دو مورد از چهار مشخصه زیر:

چاقی شکمی: دور کمر بیش از ۹۴ برای مردان و بیش از ۸۰ برای زنان و یا شاخص توده بدنی بیش از ۳۰،

عدم تحمل گلوکز یا قند خون ناشتای بالای ۱۱۵

فشار خون بیش از ۱۴۰ سیستولی و ۹۰ دیاستولی،

اختلال در چربی خون: تری گلیسرید ناشتایی بیش از ۱۵۰ و یا کلسترول HDL کمتر از ۴۰٫

سایش مفاصل (استئوآرتریت)

در افراد چاق به علت افزایش فشار وارده بر مفاصل(خصوصاً مفاصل زانو، ران و مهره های پایین کمری)، غضروف مفصلی تخریب شده و باعث ایجاد درد مفصل و سفتی آنها می شود. همچنین وزن زیاد سبب وارد آمدن فشار زیاد روی مفاصل میشود و آرتروز زودرس ایجاد می کند.

توقف تنفس در خواب

توقف تنفس در خواب، خصوصاً در افراد چاقی که زیاد خور خور می کنند، دیده می شود.

این افراد به هنگام خواب شبانه، به علت انسداد مسیرهای هوایی ریه ها، برای مدت کوتاهی دچار توقف تنفس شده و مکررا در طول شب بیدار می شوند. در نتیجه خواب با کیفیتی در شب ندارند و در طول روز نیز به علت اختلال در خواب شبانه ی خود، دچار گیجی بوده و مرتب چرت میزنند.

تحقیقات نشان داده، بیشتر افرادی که دچار وقفه ی تنفسی در خواب می شوند، دارای اضافه وزن بوده و گردنی بزرگ و راه هوایی باریکی دارند.

سرطان

انواعی از سرطان ها با اضافه وزن همراه هستند که در زنان می توان به سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان گردن رحم و سرطان کیسه ی صفرا اشاره کرد. مردان چاق نیز نسبتاً در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان های کولون، رکتوم و پروستات هستند.

بیماری کیسه صفرا و کبد چرب

به علت تجمع چربی اضافی در بدن افراد چاق، کلسترول بیشتری نیز در بدن آنها وجود دارد که این کلسترول اضافی می تواند در کیسه ی صفرا رسوب کند و باعث سنگ کیسه ی صفرا شود.

همچنین کاهش وزن سریع( یعنی بیش از۱٫۵ کیلو گرم در هفته) نیز باعث ایجاد سنگ کیسه ی صفرا می شود. همچنین در اثر چاقی، چربی بیشتری در ساختار کبد وارد می شود که این تجمع چربی در کبد، می تواند باعث ایجاد التهاب و حتی تخریب بافت کبد شود و نهایتاً به بیماری نارسایی کبدی (سیروز) منجر شود.

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
خال
مهم

سلام آقای دکتر .
من دختری 18 ساله هستم و در طرف راست بدنم متمایل به کمر و نزدیک کلیه ها ولی در سمت پشت بدنم یک خال بیضی شکل قهوه ای رنگ بدون مو و برجسته دارم که نوک این خال کمی کم رنگه و اندازه شم به اندازه ی نوک انگشت کوچیکم میشه البته کمی کوچکتر از اون و این تنها خال برجسته ای که دارم و اینکه سفید پوستم و نمیدونم این خال مادر زادی بوده یا اکتسابی ولی یادم مییاد در که این خال تازه به وجود نیومده و بوده این خال نیازی به جراحی دارد ؟؟ من دانشجوی پزشکی هستم ولی اصلا نمی تونم تشخیص بدم لطفا کمکم کنید ! با تشکر فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
Pcos
مهم

Hello doctor
Sorry I'm not good at Farsi ,before 4 month the doctor told me that I have pcos from that day I lost half of my hair,Also I have lack of vitamin d3 and iron , also my hdl is high ,by the way I'm 24 years old single ,the doctor just gave me loestrin20!! But I'm afraid to take these tablets ! he told me you can use (tranexamic acid500)with(medenamic acid) im confused
I had very long strong hair ?But until now I lost half of my hair I really need ur advice
I will be thankful if u could tell me what is the best Solution for my hair I need my hair back!
مشاهده پاسخ دکتر
3
زگیل
مهم

سلام،من مبتلا به زگیل های زیادی روی دستم هستم که به درمان خیلی مقاوم هستن،جواب آزمایشم هم سالم بود و 27 سال هم سن دارم،سوال من اینه که داروی خوراکی برای زگیل هست که استفاده کنم،با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
عوارض لیرز برای دختران مجرد
مهم

سلام وقت بخیر من یه دختر ۲۲ ساله و مجرد هستم میخواستم بدونم انجام لیزر برای من عوارضی نداره مثل نازایی و این مسائل؟؟ممنون میشم پاسخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
5
پاپول مروارید
مهم

سلام بنده پیش دکتر ارولوژی و پوست رفتم معاینه شدم تشخصی پاپول بود و گفتن مشکلی نداره دست نرن هیچ راهی به من نگفتن من شریک زندگیم راضی نیست بعد دور التم جاهایی که پاپول هست خشکه حالا لیزر هزینش چنده و دردش زیاد با پماد یا کرم قابل درمان نیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
مو زائد
مهم

سلام آقای دکتر ممنونم از پاسخ و توجهتون.
من عکس آزمایش هورمونی ام رو براتون فرستادم.
من تو منطقه محروم هستم.
متاسفانه دکترمتخصص نداریم ک برم برام دارو تجویزکنن.فقط 1دکتر هست لیزر میکنه.قبلا3جلسه لیزر انجام دادم اما باز برگشتن.مشکل اصلیم حل نمیشه.اگرممکنه با توجه به شرایطم برام دارو تجویز کنید که لیزرم جواب بده.
فقط بخاطر کیستم قر ال دی میخورم 3روزه هست .قبلش دارویی مصرف نمیکردم مجددا آزمایشمو میفرستم.
مشاهده پاسخ دکتر
7
خال گوشتی
مهم

سلام خسته نباشید ...مادرمن یه خال گوشتی داشت ک چندروزه این حالت متورم شدنو سوزش داره میخواستم ببینم علتش چیه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
8
پوست چرب .جای جوش .
مهم

با سلام خدمت دکتر عزیز.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید منو.من پسر بیست ساله ای هستم که از سن پونزده سالگی پوستم هیچ مشکلی نداشت .اما به خاطر داروهای هورمونی بدنسازی از همون سن صورتم شروع کرد به جوش زدن زیاد طوری که دو گونه ام مثل ابکش شده .فرورفته های زیادی هستش که عذابم میده .الان جای جوش هام مونده.صورتم فقط جوش زیر پوستی میزنه .پوستم بدنم به خصوص صورتم به حدی چربه که با دستمال کاغذی پاک میکنم دستمال خیس میشه به حدی که چربی از پوستم میره تو چشمم.کلافه شدم.موها هم همینطوره .موهامو با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم اما یک روز بعد تمام سرم چربه.دکتر های زیادی رفتم اما گفتن ما با هورمون هات که باعث شده این جوری شه کاری نمیتونیم بکنیم فقط میتونیم شامپو و صابون بدیم همش باید یه دستمال بگیرم صورتمو پاک کنم.تو رو خدا شما بگید چی کارکنم. دارم عذاب میکشم..در ضمن جای جوش هام زیاده ولی نسبتا سطحی لیزر بهتره یا میکرودرم.در ضمن لطف بفرمایید هرینه شو بفرمایید .با تشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
9
چین و چروک زیر چشم
مهم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.ازتون یک سوالی داشتم. من 23 سالمه ولی زیر چشمام خیلی چین و چروک شده از چه روش های درمانی به جز بتاکس و روشهای تزریقی میتونم استفاده کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
لیزر موهای زائد

سلام دکتر خسته نباشید. من 23 ساله و مجرد هستم. بعضی اوقات دچار کیست تخمدان میشم که با قرص هم رفع میشه و هیچوقت مشکل جدی نداشته. خواستم بدونم برای لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی ازنظر بدترشدن کیست یا مورد دیگری دچار مشکل نمیشم؟؟ و اینکه میتونم لیزر را شروع و انجام بدم؟ مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 690 بعدی »
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند