آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

خطرات و عوارض چاقی

مخاطرات اجتماعی چاقی

خطرات و عوارض مربوط به چاقی و اضافه وزن شکمی به درستی شناسایی نشده است، اما برآوردها نشان می دهد که می توان حدود ۵ درصد از کل هزینه های بهداشتی را به عوارض آن نسبت داد. چاقی شکمی حتی در شرایطی که فرد دارای شاخص توده بدنی طبیعی است ،می تواند موجب افزایش فشار خون، افزایش چربی های خون (هیپر لیپیدمی)، دیابت نوع ۲ ویا بیماری های قلبی- عروقی شود که این امر بر اهمیت چاقی به عنوان یک عامل مستعد کننده فرد برای ابتلای به برخی بیماری ها تاکید می کند.

افزایش میزان چاقی تاثیر قابل توجهی بر بروز بیماری های قلبی- عروقی، دیابت نوع ۲ ، سرطان، استئوآرتریت، ناباروری ،مشکلات هنگام زایمان، ناتوانی در انجام فعالیت های شغلی و اختلالات تنفسی در هنگام خواب دارد. اگرچه چاقی بیشتر با بروز علایم بیماری مرتبط است، اما در مواردی که شاخص توده بدنی تا بیش از ۴۰ کیلوگرم بر متر مربع بدن افزایش یابد، با حدود ۱۰ سال کاهش امید به زندگی همراه است. افزایش شیوع چاقی با افزایش تعداد سالیانی که فرد چاق از علایم و ناتوانی های مربوط به چاقی رنج می برد، توام خواهد بود.

علایم و پیامدهای چاقی:

اغلب افراد دچار اضافه وزن از اعتماد به نفس پایین و ترس های بیهوده و بی دلیل رنج می برند. آن ها حتی در بخش های بهداشتی، تبعیض هایی بین افراد قایل شده، تحمل آن ها در برابر گرمای محیط کمتر است، در انجام فعالیت های فیزیکی دچار مشکل بوده و به دلایل فیزیکی و یا روان شناختی، مشکلات جنسی دارند. به نظر می رسد این مشکلات اجتماعی و روان شناختی حتی بیش از مشکلات جسمی مربوط به چاقی، افراد مبتلا به این عارضه را آزار می دهند.

بیماری های ناشی از چاقی

دیابت نوع ۲ DM 2

بیماری دیابت نوع ۲ عارضه ای است مزمن که با مقاومت انسولینی در اندام های محیطی و یا ترشح ناکافی انسولین توسط پانکراس مرتبط است. در افرادی که استعداد ژنتیکی ابتلای به این نوع دیابت را دارند، اضافه وزن و چاقی به عنوان اصلی ترین عوامل در ابتلای به این عارضه مطرح هستند. شیوع دیابت نوع دو در افراد چاق در مقایسه با افراد لاغر ،۵۰ تا ۱۰۰ بیشتر است. در مطالعات مشاهده ای، اضافه وزن، چاقی، عدم فعالیت فیزیکی، استعمال دخانیات و ترکیب رژیم غذایی را تقریبا می توان عامل تمامی موارد ابتلای به این نوع دیابت دانست. در واقع دیابت را می توان مهمترین نتیجه پزشکی مرتبط با چاقی دانست. زیرا شیوع آن در افراد چاق بالا بوده، عواقب شدیدی بر سلامتی دارد، درمان آن دشوار است ،امید به زندگی را به میزان ۸ تا ۱۰ سال کاهش می دهد و کنترل و درمان آن پر هزینه و گران است.

پیشگیری از دیابت نوع  ۲ با کاهش وزن:

روند برخی از اثرات زیان بار متابولیکی که متعاقب اختلال در عدم تحمل گلوکز و یا بروز دیابت نوع ۲ پدید می آیند، با کاهش وزن فرد مبتلا معکوس می شوند، مگر آن که مدت ابتلای فرد به دیابت طولانی بوده و ضایعات ایجاد شده توسط بیماری برگشت ناپذیر باشند. در افراد در معرض خطر نظیر افراد چاقی که اختلال عدم تحمل گلوکز دارند، کاهش وزن می تواند از بروز دیابت نوع ۲ پیشگیری کرده و تقریبًاً از بروز آن جلوگیری کند. در مطالعه ای که توسط جراحان سوئدی طی ۲ سال بر روی افراد چاق انجام شد، بروز دیابت در افراد گروه کنترل ۳٫۶ درصد و در افراد چاق که وزن خود را کاهش داده بودند، تنها ۲/۰ درصد بود. نتایج این مطالعه گواه آن است که با کاهش وزنی حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم، می توان از پیدایش بیش از ۹۵ درصد موارد ابتلای جدید به دیابت پیشگیری کرد. به تازگی در مطالعه ای مشخص شد که کاهش وزنی محدود (۳ تا ۵ درصد کل وزن بدن) نیز که توسط رعایت برنامه غذایی و با افزایش مختصر در فعالیت روزانه ایجاد شده بود، موجب کاهشی ۶۰ درصدی در تمامی موارد ابتلای جدید به دیابت طی یک دوره ۴ الی ۵ ساله شد. بررسی های بیشتر گواه آن است که این اثرات به کاهش وزن مربوط بوده و به اثرات خاص پیروی از برنامه غذایی و یا انجام فعالیت های ورزشی مربوط نمی باشند.

افزایش فشار خون:

با ابتلای فرد به چاقی، خطر افزایش فشار خون در وی ۵ تا ۶ برابر افزایش می یابد. فشار خون بالا با محیط دور کمر و شدت چاقی ارتباط مثبت دارد. مقاومت انسولین و افزایش انسولین خون (هیپر انسولینمیا) به عنوان عوامل ایجاد کننده در فشار خون بالا شناخته می شوند. انسولین دارای اثرات ضد دفع ادراری سدیم (آنتی ناتریورتیک) است که موجب افزایش مایع خارج سلولی و حجم مایع درون عروق می شود. همچنین احتمال می رود که افزایش انسولین خون دارای تاثیری مستقیم بر رشد عضلات صاف جدار عروق آرتریول ها باشد که موجب افزایش مزمن اثربخشی سیستم اعصاب سمپاتیک می شود.

فشارخون بالا در افراد چاق، دارای همان اثرات زیان بار افراد با وزن معمول بوده و باید با دقت زیاد کنترل شود. حتی یک کاهش وزن محدود در این مبتلایان، موجب کاهش قابل توجه در فشارخون شده و کاهش وزن بر کنترل فشارخون این افراد بسیار موثرتر از محدودیت دریافت سدیم می باشد.

آترواسکلروزیس (تصلب شریان)، بیماری های احتقانی قلب و سکته:

 چاقی به ویژه چاقی شکمی با افزایش قابل توجه خطر بیماری های قلبی- عروقی همراه است. در افرادی که انباشت چربی در ناحیه شکمی دارند، خطر شکل گیری بیماری های احتقانی قلبی و سکته ۵ تا ۶ برابر افراد با دور کمر طبیعی می باشد. دلیل این وضعیت به دلیل تغییرات نامطلوب در پروفایل چربی خون بوده و افزایش فیبرینوژن پلاسمایی و کاهش فعالیت فیبرینولیتیکی پدید می آید.

آرتریت روماتویید اسید اوریکی (نقرس):

نقرس عارضه ای رایج در افراد چاق می باشد. غلظت پلاسمایی اورات در اغلب افراد چاق افزایش نشان می دهد، البته علایم بالینی نقرس به میزان ناچیزی در این افراد مشاهده می شود.

سندرم متابولیک:

این سندرم را به دلیل کاهش حساسیت عملکرد انسولین، به عنوان سندرم مقاومت انسولین نیز می نامند. بسیاری از عوامل خطر این سندرم (نظیر دیابت نوع ۲، افزایش فشار خون و آترواسکلروزیس) با چاقی مرتبط می باشند. علاوه بر شدت چاقی، سایر عوامل نظیر توزیع چربی بدن، سطح فعالیت فیزیکی و استعداد ژنتیکی به میزان قابل توجهی با سندرم متابولیک مربوط می باشند. بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، سندرم متابولیک دارای مشخصات زیر می باشد:

مقاومت انسولین (هیپر انسولینمی یا افزایش انسولین پلاسمایی در حالت ناشتا به میزان بیش از ۲۵ درصد)،

دارا بودن حداقل دو مورد از چهار مشخصه زیر:

چاقی شکمی: دور کمر بیش از ۹۴ برای مردان و بیش از ۸۰ برای زنان و یا شاخص توده بدنی بیش از ۳۰،

عدم تحمل گلوکز یا قند خون ناشتای بالای ۱۱۵

فشار خون بیش از ۱۴۰ سیستولی و ۹۰ دیاستولی،

اختلال در چربی خون: تری گلیسرید ناشتایی بیش از ۱۵۰ و یا کلسترول HDL کمتر از ۴۰٫

سایش مفاصل (استئوآرتریت)

در افراد چاق به علت افزایش فشار وارده بر مفاصل(خصوصاً مفاصل زانو، ران و مهره های پایین کمری)، غضروف مفصلی تخریب شده و باعث ایجاد درد مفصل و سفتی آنها می شود. همچنین وزن زیاد سبب وارد آمدن فشار زیاد روی مفاصل میشود و آرتروز زودرس ایجاد می کند.

توقف تنفس در خواب

توقف تنفس در خواب، خصوصاً در افراد چاقی که زیاد خور خور می کنند، دیده می شود.

این افراد به هنگام خواب شبانه، به علت انسداد مسیرهای هوایی ریه ها، برای مدت کوتاهی دچار توقف تنفس شده و مکررا در طول شب بیدار می شوند. در نتیجه خواب با کیفیتی در شب ندارند و در طول روز نیز به علت اختلال در خواب شبانه ی خود، دچار گیجی بوده و مرتب چرت میزنند.

تحقیقات نشان داده، بیشتر افرادی که دچار وقفه ی تنفسی در خواب می شوند، دارای اضافه وزن بوده و گردنی بزرگ و راه هوایی باریکی دارند.

سرطان

انواعی از سرطان ها با اضافه وزن همراه هستند که در زنان می توان به سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان گردن رحم و سرطان کیسه ی صفرا اشاره کرد. مردان چاق نیز نسبتاً در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان های کولون، رکتوم و پروستات هستند.

بیماری کیسه صفرا و کبد چرب

به علت تجمع چربی اضافی در بدن افراد چاق، کلسترول بیشتری نیز در بدن آنها وجود دارد که این کلسترول اضافی می تواند در کیسه ی صفرا رسوب کند و باعث سنگ کیسه ی صفرا شود.

همچنین کاهش وزن سریع( یعنی بیش از۱٫۵ کیلو گرم در هفته) نیز باعث ایجاد سنگ کیسه ی صفرا می شود. همچنین در اثر چاقی، چربی بیشتری در ساختار کبد وارد می شود که این تجمع چربی در کبد، می تواند باعث ایجاد التهاب و حتی تخریب بافت کبد شود و نهایتاً به بیماری نارسایی کبدی (سیروز) منجر شود.

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ترانه یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر .
  من ٢ سال پيشريزش سكه اي گرفتم
  دكتري كه ميرفتم قرص كورتون برايم تجويزكرد و من ٨ ماه كورتون خوردم كه اون قسمت از سرم خوب شد ولي قسمت هاي ديگري از سرم درگير شدكه اين بار با تزريق كورتون به صورت موقتي خوب شد
  و باز دوباره ريخت
  اين كورتون ها برام عوارض زيادي داشت بههمين خاطر الان طب سنتي ميروم ولي باز هم جوابي نديدم
  خيلييييييي نگرانم و احساسافسردگي شديدميكنم
  خواهش ميكنم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ریزش موی سکه ای معمولا حتی بدون درمان نیز برطرف خواهد شد
   نگران نباش، صبور باش
   به مرور زمان اصلاح خواهد شد
   موفق
 • تصویر کاربر ریحانه چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما اقای دکتر . خواستم بدانم جهت بررسی های هورمونی برای ریزش مو چه آزمایش هاییی باید صورت بگیرد؟ شرایط و زمان این آزمایش چگون است و اینکه ایا در این ازمایش ها سطح هورمونهای مردانه نیز بررسی می شوند؟ با تشکر از لطف جناب عالی . پاینده باشید .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام ریحانه جان
   برای ارزیابی هورمونی زنان معمولا شرایط خاصی لازم است. عموما آزمایش باید در روز پنجم قاعدگی انجام شود
   در ارزیابی ها معمولا هورمون مردانه نیز باید اندازه گیری شود
   موفق
 • تصویر کاربر سیروان سه شنبه ۲۷ مرداد ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید.خدمت شما بزرگوار.
  آقای دکتر من خانومی 19 ساله هستم و مدت 5 ماهه که به مشکل خارش ابرو وریزش آن به طور شدید مبتلا شده ام. تا به حال چندین بار پیش متخصص های زیادی رفته ام وهرکدام دارویی برایم تجویز کرده اند و هیچ تغییری ایجاد نشده.حتی چند بار آزمایش های مختلفی انجام دادم ولی متاسفانه هر کدامشان با جواب های متفاوتی به دستم رسیده که نه حتی خود من و نه حتی هیچ کدام از متخصصین نمی توانند با وجود این همه تضاد بین جواب آزمایشات اخیرم تجویز درستی به من بدهند....
  راه حل چیست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مرداد ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام سیروان جان
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی علل متعددی می توان باعث خارش ابرو شود
   یکی از شایعترین علل درگیری های قارچی است
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشی .
  دختری هستم 27 ساله ،از 13سالگی مشکل تخمدان بافولیکولهای ریز(pco)داشتم که به پزشک مراجعه کردم به من گفتن باید قرصهای پیشگیری استفاده کنم .ولی متاسفانه خیلی پیگیری نکردم ،درضمن به شدت پرمویی دارم ،مخصوصا زیرچانه وداخل پاها کلا موهای بدنم به مردها شبیه هست، وروی سینه وپشتم جوشهای سرسفید میزنه، تقریبا 7ماه است که ریزش مو مخصوصاجلوی سر دارم ،داخل اینترنت عوارض تخمدام پلی کیستیک رو مطالعه بیشترمواردش به جز اضافه وزن رو دارم .ریزش موهام الگوی مردانه است .ایا می توانم از قرص فین پیشیا وماینوکسیدیل 5درصد استفاده کنم الان از داروی اسپیرنولاکتون 100وسیپروترون کامپاند ومتفورمین استفاده میکنم چه مدت میشه فین پیشیامصرف کردوتداخل دارویی با داروهایی که الن میخورم نداره؟دکتر ممنون میشم که راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام سارا جان
   البته مهمترین اقدام در اینگونه موارد کنترل مسئله هورمونی است
   فین پشیا اولین اقدام درمانی نیست.
   برای کنترل ریزش مو ممکنه نیاز به مصرف شامپو، یا محلول های موضعی باشه
   موفق
 • تصویر کاربر نرگس چهارشنبه ۶ اسفند ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر من حدود دو ساله ریزش موی شدید دارم و از یه سال پیش سفید شدن موهام به اندازه ی زیادی کلافه ام کرده من 26 سال سن دارم و یه ساله ازدواج کردم کم خونی ندارم طرف راست سرم بیش از اندازه موی سفید دارم و جدیدا به سمت چپ هم گسترش پیدا کرده . میشه راهنماییم کنید دکتر رفتم ولی بهم گفتن امپول مخصوصی فکر کنم روی سرم میزنن هنوز نرفتم نمی دونم این کار ضرر داره یا خیر . الان موهام به نسبت دوسال پیش نصف شده من واقعا نگرانم . میشه راهنماییم کنید و نظرتونو بهم بگید ممنون . تحصیلاتم لیسانس صنایع
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ اسفند ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام نرگس جان
   راستش سفیدی زودرس مو نیاز به بررسی بیشتر دارد
   گاهی مواقع در مواردی که زمینه های ارثی مطرح باشد ممکن است اقدامات درمانی موثر نباشد
   در مورد تزریق آمپول هنوز اختلاف نظر وجود دارد و خیلی توصیه نمی شود
   موفق
 • تصویر کاربر ف.ن جمعه ۵ دی ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  میخواستم بپرسم محلول jf lazartigue serum stymulactine 21 که برای ریزش مو هست آیا برای خانمهای باردار هم تجویز میشه یا برای جنین ضرر داره
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۵ دی ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در خانم های باردار کلیه داروها با نظر مستقیم پزشک مصرف بشه
   موفق
 • تصویر کاربر فاتح. یکشنبه ۹ آذر ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بتونم که موهای من خیلی فره چکار باید کنم تا صاف و خوش حالت بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ آذر ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   اقداماتی نظیر شستشوی منظم با شامپوی مناسب، رژیم غذایی با فیبر بالا و املاح معدنی کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۶ آبان ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  وقت بخیر
  من 21 سالمه و پدر و مادرم موهای سر کم پشتی دارند
  از 3الی 4 سال پیش موهای من شروع به ریختن کرده و جلوی سرم دوطرف خالی از مو شده و هیچ دارویی مصرف نکردم .
  آیا این ریزش مو ارثی بوده یا دلیل دیگری دارد؟
  شما چه توصیه و راه درمانی پیشنهاد میدهید ؟

  پیشاپیش مچکرم از توجه و پاسخگویی شما.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۶ آبان ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام علی جان
   ریزش مو در مردان انواع گوناگون و علل متعددی دارد که معمولا بدون معاینه و بررسی شرایط زمینه ای نمی توان نظر دقیقی داد. در خصوص درمان نیز روش های متعددی مطرح است که همگی نیازمند صبر و حوصله و پیگیری فراوان است.
   موفق
 • تصویر کاربر یاشار شنبه ۳ آبان ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام ، 32 ساله هستم از مدتی است حدود 6 ماه قسمت های زیادی از موی دست و پاهایم ریخته است به دکتر متخصص پوست مراجعه کردم آزمایش تیرویید نوشت که مشکلی در این زمینه دیده نشد قرص پردنیزولون نوشتند که اثری نداشت از شما در این زمینه راهنمایی می خواهم در صورت امکان هم وقت برای ویزیت می خواهم . از استان گیلان شهرستان تالش هستم .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ آبان ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام یاشار جان
   ریزش مو در اندام ها عموما ناشی از مشکلات عروقی زمینه است البته اختلالات هورمونی نیز ممکن است مطرح باشد
   در گروهی از موارد بعضی از بیماری های اتوایمون می توانند این مشکل را ایجاد کنند. در این گروه معمولا اکثر درمان ها موقتی بوده و موفقیت پائینی دارند
   با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۹ مهر ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با توجه به ریزش مو ی اینجانب بصورت سکه ای آیا امکان درمان وجود دارد یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ مهر ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   ریزش موی سکه ای معمولا پس از رفع عامل زمینه ای خود به خود بهبود می یابد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند