آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

خال روی بیضه نشانه چیست؟

بروز لکه ها و یا خال بر روی کیسه بیضه آقایان می تواند یکی از عوامل نگران کننده باشد؛ اما بیشتر این نوع خال های گوشتی، خوش خیم هستند و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند.

با این حال…

برخی بیماری ها نیز میتوانند منجر به ایجاد این خال های سیاه بر روی بیضه ها شوند. در این مقاله پیرامون مشکلات و شرایط به وجود آورنده این لکه های سیاه روی کیسه بیضه صحبت کرده و همچنین گزینه های درمانی در دسترس را نیز بررسی خواهیم کرد.

علت خال سیاه در ناحیه تناسلی مردان چیست؟

خال گوشتی در ناحیه تناسلی

لکه در ناحیه تناسلی ممکن است به صورت موقت یا دائمی بر روی کیسه بیضه آقایان پدیدار شوند. در ادامه از جمله رایج ترین علل شکل گیری این لکه ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

1- ضربه و کبودی

آسیب دیدگی فیزیکی و ضرب می تواند به رگ های خونی کوچک بدن آسیب برساند و در نتیجه خون در داخل این بافت ها جمع می شود. در نتیجه شاهد شکل گیری نواحی تیره و با پوست حساس هستیم که به آن ها کبودی گفته می شود. اکثر این کبودی ها در عرض دو هفته از بین می روند.

درمان کبودی و ضرب

بیشتر کبودی ها در صورت استفاده از بسته های یخ و یا گرمای متعادل بهبود پیدا می کنند. برخی کرم های موجود در بازار نیز برای کاهش درد و التهاب کارساز هستند.

2- پیاز موهای تیره یا درونی

معمولا پس از اصلاح موها به کمک وکس یا ژیلت، موهایی که بعدها رشد می کنند به نسبت قبل تیره تر هستند. اگر یک مو در مراحل اولیه از رشد خود در زیر پوست فرد گیر کند، شاهد ایجاد یک برآمدگی تیره و یا با رنگ خاص بر روی پوست خواهیم بود.  موهایی که در زیر پوست رشد می کنند معمولا دردناک بوده و ورم می کنند.

درمان پیاز موهای تیره

مشکل موهای رشد کرده در درون پوست را معمولا می توان با لایه برداری حل کرد. در این روش ، لایه سلول های مرده پوست را از بین می برند و در نتیجه موهای فرد دیگر مانعی جهت رشد عادی را نخواهند داشت.

3- جوش ها و جوش های سرسیاه

این مشکلات پوستی معمولا در اثر عفونت های ضعیف و یا منافذ بسته شده پوستی به وجود می آیند. جوش ها از جمله موارد بسیار شایع در بین افراد هستند و ممکن است به شکل لکه های تیره بر روی کیسه بیضه آقایان پدیدار شوند.

اکثر جوش های عادی و جوش های سر سیاه آسیبی به همراه ندارند. این موارد معمولا با خود مراقبتی های خانگی نظیر بهداشت مناسب و کمپرس های گرم در عرض چند ماه بهبود می یابند.

درمان جوش های سرسیاه

بهترین راه جهت درمان جوش سر سیاه تناسلی، لایه برداری ناحیه مورد نظر، تمیز و خشک نگه داشتن این منطقه است. جوش های بزرگتر نیز به کمپرس های گرم واکنش خوبی نشان می دهند. این کار به خون اجازه گردش هرچه بهتر در ناحیه مورد نظر را خواهد داد و در نتیجه برآمدگی های روی پوست متلاشی شده و جذب خواهند شد.

4- هایپرپیگمانتاسیون

مشکل هایپرپیگمانتاسیون زمانی رخ می دهد که برخی از نواحی پوست، رنگدانه های بیشتری داشته باشند. این مشکل می تواند خود را با انواع مختلفی از ضایعات پوستی نشان دهد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کک مک
 • خال ها
 • لکه های خورشیدی
 • علائم کش آمدن
 • لکه های در اثر بالا رفتن سن

ضایعات هایپرپیگمانتاسیون عموما آسیبی به فرد وارد نمی کنند و به جز تغییر رنگ پوست همراه با هیچ علائمی نیستند.

درمان هایپرپیگمانتاسیون

در بیشتر موارد، نیازی به درمان این مشکل در بیماران نیست. افراد ممکن است بخواهند ضایعات قابل توجه پوستی را به شکل جراحی از بین ببرند به خصوص زمانی که مشکل ساز باشند.

5- آنژیوکراتوما

آنژیوکراتوما

در این حالت شاهد گشاد شدن رگ های خونی کوچک زیر پوست هستیم و ضایعات پوستی غیر سرطانی به رنگ قرمز و یا آبی دیده خواهند شد. این ضایعات معمولا لبه های قابل مشاهده ای دارند:

 • اندازه یک الی ۸ میلی متری
 • ضخامت غیر نرمال
 • به شکل رندم بر روی کیسه بیضه پخش می شوند

اگر این ضایعات پوستی تحریک شوند، به عنوان مثال فرد آن ها را به شکل تصادفی خارش دهد احتمال خون ریزی آن ها وجود دارد و گاهی اوقات شاهد ایجاد تاول های خونی هستیم.

ضایعات مربوط به آنژیوکراتوما معمولا آسیبی به همراه ندارند و خبری از علائم در آن ها نیست. با این حال گاهی اوقات افراد آن ها را با بیماری های انتقالی از راه رابطه جنسی و سرطان اشتباه می گیرند.

ریسک ایجاد این ضایعات پوستی با بالا رفتن سن بیشتر می شود. پسران ۱۶ ساله با ریسک ۶ دهم درصدی شکل گیری ضایعات بر روی کیسه بیضه های خود روبرو هستند. این ریسک برای افراد بالای ۷۰ سال به ۱۷ درصد می رسد.

درمان آنژیوکراتوما

این موارد معمولا همراه با آسیب خاصی نیستند و در نتیجه نیازی به درمان ندارند. ممکن است در صورت ایجاد مشکل و یا جهت زیبایی ظاهر پوست افراد بخواهند به کمک عمل جراحی این موارد را بردارند. پزشک معمولا یک بیوپسی از ضایعات پوستی مورد نظر تهیه کرده تا از سرطانی نبودن آن اطمینان حاصل کند.

تکنیک های مورد استفاده در این حوزه لیزر درمانی، برش و یا تراشیدن هستند. همچنین برخی افراد ممکن است بخواهند ضایعات پوستی آن ها منجمد یا به کمک جریان الکتریکی سوزانده شود.

6- درماتیت اسکروتوم

درماتیت نوعی التهاب مزمن پوستی در افراد است. پوست کیسه بیضه ها در آقایان بسیار باریک است و در نتیجه خیلی زود تحریک شده و با التهاب مواجه می شود. قرار گرفتن در معرض موادی که به آن آلرژی دارید و تحریک کننده ها ، به خصوص به شکل مکرر و ادامه دار ، می تواند منجر به ایجاد درماتیت در این ناحیه از بدن شود.

خارش، خاراندن و مالیدن پوست التهابی نیز منجر به تحریک رگ های خونی کوچک زیر پوست می شود. در نتیجه شاهد کبودی و ایجاد شدن لکه های تیره بر روی پوست کیسه بیضه ها خواهید بود.

با این که ممکن است هر فرد نسبت به مواد خاصی آلرژی داشته باشد و واکنش نشان دهد، برخی از مواد شیمیایی پتانسیل بیشتری در ایجاد درماتیت دارند.

از جمله علل رایج به وجود آمدن درماتیت تناسلی:

 • رنگ های پارچه لباس
 • مواد شیمیایی درون شوینده های لباس
 • اسپرم کش ها و روان کننده ها
 • ضد عفونی کننده های موضعی و آنتی بیوتیک ها
 • فشار به خاطر لباس زیر یا وسایل ورزشی محافظتی

به شکل بسیار نادر، ممکن است لکه های سیاه بر روی بیضه ها نشانه مشکلات شدید و جدی بدنی باشند که از جمله این مشکلات می توان به ایدز و یا سرطان پوست اشاره کرد.

پزشک معالج آزمایشی های متعددی را انجام می دهد تا علت اصلی ایجاد لکه های روی کیسه بیضه را مشخص کند. ممکن است بتوان علت اصلی را تنها با معاینه اولیه مشخص کرد اما در برخی موارد باید از آزمایش های پیچیده و تخصصی استفاده شود.

از جمله تست هایی که برای تشخیص علت بروز لکه ها روی کیشه بیضه تجویز می شوند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزمایش شمارش کامل خون
 • آزمایشات مربوط به عملکرد کبد و کلیه
 • غربالگری برای عفونت های انتقالی جنسی ، مانند ایدز و هپاتیت B و C
 • آزمایش میزان رسوب گلبول های قرمز ( که می تواند میزان التهاب را نشان دهد)
 • بیوپسی ، که شامل گرفتن نمونه ای از پوست برای مطالعه و بررسی خواهد بود
 • سونوگرافی از ناحیه پایین شکم و دستگاه تناسلی

درمان درماتیت کیسه بیضه

بهترین راهکار جهت درمان درماتیت کیسه بیضه ها جلوگیری از قرار گرفتن در معرض تحریک کننده ها و موادی است که به آن آلرژی دارید. در نتیجه علت اصلی به وجود آمدن التهاب پوستی مورد هدف قرار گرفته می شود.

جهت کاهش علائم ، پوست را چند بار در روز به آرامی با صابون و آب نسبتا گرم شست و شو دهید. نشستن در وان آب گرم حمام که نمک اپسوم یا جوی دو سر در آن باشد، نیز کمک حال شما خواهد بود.

در صورتی که مشکل درماتیت جدی بوده و تا طولانی مدت پایدار باشد، پزشک معالج می تواند کرم های استروئید را جهت کم شدن میزان خارش پوست تجویز کند.

7- خال گوشتی روی بیضه

خال گوشتی روی دستگاه تناسلی می تواند یک خال معمولی و یا زگیل تناسلی باشد. دلیل ایجاد زگیل های تناسلی، ویروس اچ پی وی است.

زگیل های تناسلی از جمله رایج ترین عفونت های انتقالی از راه تماس جنسی به شمار می روند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ( سی دی سی ) در گزارش خود تخمین زده است که از هر صد فردی که در ایالات متحده آمریکا زندگی جنسی دارند، یک نفر با مشکل زگیل تناسلی روبرو است.

زگیل های تناسلی ممکن است به شکل برآمدگی های سفید یا به رنگ پوست ظاهر شوند و در برخی افراد شبیه به گل کلم هستند. با این حال ، برخی دیگر ممکن است تیره بوده و وسط آن ها سیاه باشد.

درمان زگیل تناسلی

درمان عفونت های انتقالی از راه ارتباط جنسی معمولا به اندازه و ناحیه شکل گیری ضایعات پوستی بستگی دارد. درمان های عادی و بدون نیاز به تجویز برای زگیل های عادی برای زگیل های تناسلی مناسب نیستند.

در حالی که هنوز هیچ درمانی برای زگیل های تناسلی وجود ندارد، اما افراد می توانند آن ها را از بدن خود بردارند:

– لیزر زگیل تناسلی

– منجمد کردن یا کرایوتراپی زگیل ها

– سوزاندن زگیل های تناسلی با یک دستگاه خاص

– بریدن آن ها به کمک چاقوی جراحی

– استفاده از کرم ها و یا سایر داروهای تجویزی

واکسن گارداسیل می تواند مقاومت لازم در مقابل دو نوع از ویروس اچ پی وی را در حدود ۹۰ درصد افراد فراهم آورد.

عکس خال گوشتی در ناحیه تناسلی

فرق گوشت اضافه و زگیل

زیگیل تناسلی به صورت خال گوشتی در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد نمایان می شود. زگیل ها، برآمدگی های پوستی‌ توپر و شبیه خال گوشتی با ابعاد متنوع از یک میلی متر تا چندین سانتی متر هستند که‌ ممکن است به صورت متعدد و حتی خوشه‌ ای باشند. این ضایعات معمولا فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند.

عموما زگیل تناسلی در کشاله ران، ناحیه تناسلی و یا در اطراف مقعد به وجود می آید. این زائده های پوستی می توانند از لحاظ اندازه و شکل با هم متفاوت باشند. برخی از آنها شبیه به لکه های صاف سفید رنگ هستند و برخی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم ظاهر می شوند.

در برخی موارد زگیل تناسلی اصلا با چشم دیده نمی شود.

دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل تناسلی در تهران

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره 09039789682 را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  شوهر من دو روزه در ناحیه ی تناسلی یک چیزی شبیه حال گوشتی که خیلی برجسته نیست و زیرش مثل توده خیلی سفته شده آیا احتمال داره زیگیل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی یا فولیکولیت مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود
   موفق
 • تصویر کاربر امین جمعه ۵ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشین خدمت شما عذر میخوام که مجددا مزاحمتون شدم همونجور که در عکس مشاهده میکنید سه کیست اپیدرمال روی کیسه ی بیضه های من وجود دارد اگر من پیش پزشک نرم و اقدامی نکنم برای معالجه ایا اینها بزرگ تر یا بیشتر میشوند?
  و اگر یکی ازین ها بطور اتفاقی بترکن چکار باید بکنم خطرناک هست ایا?و برای بچه دار شدن مشکلی پیش نمیاورند این کیست ها!
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۵ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   جای هیچگونه نگرانی نیست
   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان انشالله هر جای هستید سلامت باشید. من تو سن 19 ساله به زگیل تناسلی مبتلا شده بودم ولی چون این موضوع واسم کم اهمیت بود اطلاعات کافی نداشتم که چیه. تا که تو 30 سالگی متوجه شد بعد به پزشک مراجع کردم هفت جلسه کرایو زگیلا خوب شدن واکسنشو هم گرفتم دوتا زدم یکیش مونده . اگه من بخوام ازدواج کنم باز امکان سرایت به همسرم هست و اما اگه همسر آینده من واکسنشو بزنه دو چار این بیماری مشه یا نه ممنون میشم که جوابو بدید . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که ضایعات عود نداشته باشد بهتره برای همسر آینده خودت واکسن گارداسیل تزریق شود
   در صورت عود ضایعات نیز باید بلافاصله درمان آغاز گردد
   نگران نباش در صورت تزریق واکسن تا حدود بسیار زیادی از بروز زگیل تناسلی و سرطان در همسر آینده پیشگیری خواهد شد
   موفق
 • تصویر کاربر پوریا شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من خال گوشتی ب رنک الت و خال گوشتی ب رنگ قهوه ای دارم ب کدام دکتر باید مراجعه کرد .هزینه لیزر حدودا چقد میشه استان زنجان لدفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   به نزدیک ترین پزشک مراجعه کن
   هزینه ها قابل پیش بینی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  ميخواستم بدونم براي تشخيص اين بيماري ها
  مثل زيگيل و... بايد به پزشك زنان مراجعه كنم يا دكتر پوست؟
  جوش هاي ناجور با سوزش و خارش دارم
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۱۴ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.آقای دکتر همانطور که گفتین درمان اینا با لیزر هستش و هزینش سنگینه.من فقط سه تا از این چوش ها دراومده و خیلی ریز هستن اگه با لیزر درمان کنین هزینش دقیقا چند میشه؟؟البته دقیقا نمیدونم شاید پاپول باشن به تصویر نگا کنید.چون من میرم نظام استخدام بشم اونجا واسه اینا اشکال نگیرن.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۴ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   عکس ارسالی قابل مشاهده نیست
   بهتره برای معاینه به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سجاد پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من خیلی چاق هستم و دور آلتم را چربی می گیرد.
  اخیرا آلتم پوست پوست میشه
  پوستش مثل چرک وقتی دست میکشم میریزه و پوستش خیلی قرمز شده
  موقع ادرار باید با دستم کمک کنم از چربی ها خارج بشه که کار درد ناکی هست و محلی که پوستش برمیگرده الان زخم شده و درد ناک هست
  چون خجالت میکشم به دکتر مراجعه نکردم لاکن مدت زیادی هست که دردش رو تحمل می کنم
  در نهایت ی عکس ارسال می کنم براتون لطفا ی دارویی بگید که خوب بشه
  هر بار میرم حموم اون محل رو با بتادین میشورم البته چند ثانیه که بتادین دچار خوردگی نکنه بدتر شم
  اینجوری تا یکی دو روز دردش کم میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالت جنبه تشخیص برای بیماری خاصی ندارد و علل متعددی ممکن است مطرح باشد
   بهتره خجالت را کنار بگذاری و برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری احتمالی به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام سال قبل روی لبه های واژنم چندتا ضایعه بود که نفهمیدم چی بود وبه ذکتر هم مراجعه نکردم و خود به خود رفع شد . حالا همسرم چیزی شبیه زگیل تناسلی زده . سوالم اینه که با این که خود زگیل هام خود به خود از بین رفته بازهم احتمال سرطان هست؟؟؟برای همسرم چطور؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   در 90 درصد موارد ویروس مسبب زگیل تناسلی از نوع کم خطر است و شانش ایجاد سرطان در دراز مدت بسیار پایین است
   ولی در 10 درصد این شانش بسیار بالا است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر حیدر جمعه ۱ مرداد ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر چند سالی هست 2 عدد خال گوشتی بسیار ریزی پایین ختنه گاه من هست اصلا هم رشد نمیکند ثابت هست دکتر رفتم برام واکسن گارداسیل تزریق کرد 2 عدد دیگه از واکسن مونده میخواستم بدونم زگیل هست یا چیز دیگه هست بعد هم دور سر آلتم پایول وجود دارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ مرداد ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   واکسن را تکمیل کن و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   ممکنه زگیل تناسلی مطرح باشد که دراین صورت درمان باید هرچه سریعتر انجام شود
   اما در صورتی که پاپول مرواریدی آلت تناسلی مطرح باشد اصلا نیازی به درمان نخواهد داشت
   موفق
 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۲۹ تیر ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد
  در ناحيه روي آلت تناسلي همسرم چيزي شبيه به گوشت اضافه پيدا كردم عكس براتون ميفرستم ببينيد ايا اين همون زيگيل اندام تناسلي است يا خير؟و بايد چه درماني رو شروع كنيم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ تیر ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فیبروم یا زگیل تناسلی یا اسکین تگ برات مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد.
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری نیز باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر