مروری بر جوش واژینال ؛ از تشخیص تا درمان

مروری بر جوش واژینال ؛ از تشخیص تا درمان

فهرست مطالب

جوش‌های واژینال همانگونه که از اسم آنها مشخص است، جوش‌هایی هستند که روی سطح یا در اطراف ناحیه خارجی آلت تناسلی ایجاد می‌شوند. جوش‌های واژینال زمانی ایجاد می‌شوند که آلودگی، عرق یا باکتری درون یک روزنه پوستی جمع شوند و باعث ایجاد عفونت شوند. ظاهر آنها شبیه به جوش‌هایی است که در نقاط دیگر بدن دیده می‌شوند. اما هر برآمدگی یا توده‌ای که در ناحیه تناسلی دیده می‌شود، جوش واژینال نیست. بیماری‌های عفونی یا غیرعفونی دیگری هم هستند که ممکن است با جوش واژینال اشتباه گرفته شوند.

علائم جوش واژینال

جوش‌های واژینال مانند بقیه جوش‌هایی هستند که در نقاط دیگر بدن دیده می‌شوند. این جوش‌ها اغلب به شکل برآمدگی‌های کوچک و قرمز با نوک سفید هستند. گاهی اوقات نوک آنها تیره است یا سطح آنها به طور کامل قرمز است. برخی جوش‌های واژینال ممکن است چرکی، همراه با ورم یا دردناک باشند.

عوامل دیگری هستند که باعث ایجاد نقاط برآمده روی ناحیه خارجی اندام تناسلی می‌شوند که با جوش واژینال اشتباه گرفته می‌شوند. به عنوان مثال، مولوسکوم یا زگیل آبکی (Molluscum Contagiosum) باعث ایجاد برآمدگی‌هایی با فرورفتگی‌هایی روی سطح آن می‌شود که به راحتی با جوش اشتباه گرفته می‌شوند اما مسری نیستند. ویروس HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی در زنان شود و تبخال تناسلی هم باعث ایجاد زخم می‌شود. تمامی این موارد ممکن است در معاینه معمولی با جوش واژینال اشتباه گرفته شوند. به ویژه اگر برجستگی روی سطح یا اطراف ناحیه تناسلی خارجی نباشد، این اشتباه بیشتر رخ می‌دهد.

علت جوش واژن

جوش‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که منفذهای پوست بسته شوند. این امر می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد. یکی دیگر از علتهای جوش واژینال، عوامل خارجی است.

عدم رعایت بهداشت

رعایت نکردن بهداشت (حتی تعویض نکردن لباس پس از ورزش) می‌تواند خطر جوش واژینال را افزایش دهد. همچنین التهاب ناشی از لوبریکانت یا دیگر مایعات بدن هم به ایجاد جوش کمک می‌کنند.

تراشیدن موهای زائد

یک عامل شایع دیگر، تراشیدن موی زاید است. تراشیدن موهای زاید می‌تواند منجر به موهای زیرپوستی و فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو شود. علائم آن اغلب شبیه به جوش‌های دیگر و درمان آنها هم مشابه با جوش‌های دیگر است.

لباس‌های تنگ

فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو همچنین می‌تواند به دلیل پوشیدن لباسهای تنگ یا عرق سوزی ایجاد شود.

بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی مختلف به ویژه زگیل آبگی می توانند باعث ایجاد نقاط برآمده اطراف ناحیه تناسلی شوند که در ابتدا به شکل جوش به نظر می‌رسند.

در صورتی‌که هرگونه برآمدگی جدید مشاهده کردید بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود جوش است یا عفونتی دیگر.

پیشگیری از جوش واژینال

برای پیشگیری از تکرار ایجاد و بروز جوش واژینال، موارد زیر را رعایت کنید:

تشخیص جوش واژن

تشخیص جوش واژن

برای تشخیص جوش واژینال، پزشک باید جوش‌ها را معاینه کند. شاید بتواند بر اساس ظاهر آنها، ماهیت آنها را تشخیص دهد. شما باید به پزشک خود موارد زیر را بگویید:

اگر نقاط برآمده نزدیک واژن به شکل جوش نباشند، پزشک احتمالاً در مورد رابطه جنسی اخیر از شما سؤال می‌کند.

تشخیص جوش چرکی واژن

اگر نمی‌دانید که نقاط برآمده یا ضایعات روی ناحیه تناسلی (یا حتی دیگر قسمت‌های بدن) چه چیزی هستند، به پزشک مراجعه کنید. اگر جوش تناسلی نباشند باید برای عفونت معاینه شوید. اگر از لحاظ جنسی فعال هستید باید احتیاط کرده و موارد ایمنی را رعایت کنید. اگر برجستگی‌ها با درد، چرک یا ترشح همراه هستند، بهترین کار این است که سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در این صورت، اگر برجستگی‌ها جوش نباشند، می‌توان درمان مناسب را برای آنها در پیش گرفت.

درمان جوش واژینال

درمان جوش واژینال

اگر پزشک شما تأیید کرده است که جوش تناسلی دارید، برای درمان چند گزینه در اختیار دارید. از همه مهم‌تر باید روی بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست تمرکز کنید. اگر جوش‌ها با خارش یا درد همراه باشند، می‌توانید یک دستمال تمیز را با آب گرم خیس کنید و روی جوشها قرار دهید. سپس پوست را خشک کنید. اگر مطمئن نیستید که جوش‌ها مسری نیستند، هر بار از یک حوله تمیز مجزا استفاده کنید.

ممکن است پزشک درمان موضعی هم تجویز کند. این دارو می‌تواند آنتی بیوتیک، آنتی هیستامین یا داروی ضدجوش باشد. اما برای درمان جوش‌های واژینال، نباید از داروهای ضد آکنه بدون نسخه استفاده کنید مگر اینکه پزشک آن را تأیید کند.

اگر از موادی مانند بنزوئیل پروکساید استفاده می‌کنید، باید از مقادیر کم و تنها به صورت موضعی روی پوست سطح خارجی ناحیه تناسلی استفاده کنید. پمادهای ضد آکنه را نباید روی سطوح داخلی یا خارجی ناحیه تناسلی یا هر نقطه حساس بدن استفاده کنید مگر اینکه تحت تجویز و نظارت مستقیم دکتر باشد.

خودداری از فشار دادن جوش واژن

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد جوش‌های واژینال بدانید این است که نباید آنها را فشار دهید. حتی اگر جوش‌ها ساده باشند، در اطراف ناحیه تناسلی تعریق و ترشحات دیگر زیادی وجود دارند. این یعنی اگر جوش‌های واژینال را فشار دهید، ممکن است عفونت کنند که در این صورت دردناک می‌شوند و ممکن است نیاز به درمان دارویی داشته باشید.

همچنین ممکن است این ضایعات جوش نباشند و اگر آنها را فشار دهید، احتمال دارد به دیگر قسمتهای ناحیه تناسلی و بدن سرایت کنند. همچنین دیگر ضایعات پوستی ناحیه تناسلی مانند جوش واژینال می‌توانند در نتیجه خارش، به عفونت ثانویه منجر شوند. بنابراین تا حد امکان از خاراندن یا فشار دادن جوش‌ها خودداری کنید.

 

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لی چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام جوش واژن چند روز از بین میره من یک جوش کوچولو زدم دهانه رحمم الان پمادکلیتدازول استفاده میکنم کوچولو شود ولی هنوز هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱( 2 روز پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سبز دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید شوهرم روی آلت تناسلیش مولوسکوم وجود داره و دکتر گفته از راه رابطه جنسی بهش منتقل شده .یعنی منم الان دچار این بیماری هستم باید به دکتر مراجعه کنم .من اصلا هیچ جای بدنم از این ضایعه ها ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در موارد بدون علامت اقدام خاصی لازم نیست

   موفق

 • تصویر کاربر نسترن دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام
  من رابطه بدون دخول داشتم بعد از ٢روز سوزش پيدا كردم و موقع ادرار سوزش زيادي پيدا ميكنم
  ديدم جوش هايي تاول مانند روي واژنم زده و بعد از ٢ روز جوش هاي قبلي به حالت زخم درومده و جوش هاي جديد هم باز زده شده كه سفيد هستن
  ميشه راهنماييم كنين از چي استفاده كنم
  عكس هم واسه وقتي كه جوش از ظاهر سفيد بعد از ٢روز كُل بسته
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ مرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۳۱ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  اگزما خارش داره من سر التم دون دون هست ولی نمیخاره پمادهم دادین فکر کنم پیشتر سده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۱ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر Bahar سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  چند روزه جوشهاي بسيار دردناك در واژن دارم
  و سوزش ادرار بسيار شديد و ادرار كردن برام خيلي سخته و حتي وقتي آب ميزنم كه سوزش اش كمتر بشه خيلي خيلي درد داره . ترشح هم دارم كه مثل اب رقيق هست و بسيار سوزاننده و وقتي به جوشها ميخوره ، بسيار درد داره
  يك هفته است سفر هستم و دقيقا از روز اول سفر شروع شد . پيش دكتر عمومي رفتم گفتن عفونت ادراري هست و انتي بيوتيك و شياف واژينال و يك كرم دادن
  وقتي استفاده ميكنم كمي بهتر ميشم
  اما جوشها همچنان هست و داره بيشتر هم ميشه
  آيا اين جوشها و عفونت ادراري بهم مربوطند ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

   ولی علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۱ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  باسلام . یه چن وقتی هست که در واژنم جوش هایی دیده میشه که خیلی دردناکه و سوزش دارهاین جوش های قرمز روی آلت تناسلی شوهرم هم دیده میشه بنظرتون چیه خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ خرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر di__kh87 یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خوبین من از دیروز کناره واژنم جوش زده ازش یه چیز زرد رنگ در میاد ولی نمیدونم خودشه یا نه میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مانا پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام من دختر مجرد هستم چند روز پیش چندتا دونه سفت سفید رنگ اطراف مقعدم حس کردم و با انگشت حس کردم توی مقعدم هم از همون دونه ها هست، بعد از اون روی قسمت لابیا چند تا دونه رنگ همون قسمت و ریز دهانه واژنم هم دو سه تا دونه حس کردم زده شده همه این ها بدون خارش و سوزش هستن ، والدین من مبتلا به ویروس HPV هستن من ترسیدم چند ماه پیش است دادم جواب تستم منفی شد، ولی این دونه ها رو زدم و خیلی میترسم میشه راهنمایی کنید من رو
  1. تصویر کاربر مانا پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر میشه لطفا سوال من رو هم جواب بدین، فعلا شرایط دکتر رفتن رو ندارم، خیلی استرس دارم
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   ولی نگران نباش

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Mry شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  خواهش میکنم راهنمایی کنین این ها زکیل هستن؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر Mry پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱( 3 ماه پیش)
   ممکنه پاپیلوماتوز وستیبولار باشه ؟
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 3 ماه پیش)

   علیک سلام

   بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است چنانچه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دكتر. وقت بخير
  من حدود ٢ سال قبل براي چند ماه رابطه جنسي داشتم با فردي
  ١/٥ سال از پايان ارتباط گذشته
  هيچ نوع علامت يا سوزش و خارش و .. نداشتم.
  براي انجام چكاپ زنان رفم دكتر منخصص زنان.
  ايشان ويزيت كردن و گفتن چند تا زگيل ديده ميشه. با وسيله اي كه داشتن روي چند نقطه مذاشتن و گفتن جهارتا زگيل ديده ميشه و ترشح داري.
  انتي بيوتيك دادند براي يك هفته. و يك ماه شستشوي روزانه با بتادين. تست پاپ اسمير هم كه انجام دادم و منتظر نتيجه هستم. اقاي دكتر هييييچ توضيحي ندادند و هر سوالي رو با انشالله و ببينيم حي ميشه جواب دادند. من خيييييلي نكرانم. ايا ممكنه زگيل تناسلي باشه ؟ اينكه حدود ١/٥ سال گذشته و هيچ نوع سوزش و خارشي نداشتم دليل بر اين نيست كه زگيل نيست.
  خودم نميتونم ببينم. ولي با گوشي كه عكس گرفتم و ديدم چند دانه ريز سفيد رنگ به اندازه سر سوزن با فاصله از هم ديدم. ايا ممكنه جوش معمولي باشد ؟ ايشان گفتن يك ماه بعد دوباره برم براي معاينه و به جز انتي بيوتيك و شيتءو با بتاديبن توصيه اي فعلا نداشتن .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر