آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

جوان سازی صورت با لیزر آر اف

با افزایش سن، تقاضا برای درمان چین و چروک صورت و جوانسازی پوست رو به افزایش است. در چند سال اخیر رادیوفرکانسی یا لیزر آر اف به عنوان درمان انتخابی چین وچروک برای جوانسازی پوست معرفی شده است. جوان سازی پوست صورت با لیزر آر اف یکی از بهترین روش ها برای حذف چین و چروک پوست صورت است.

مطالعات علمی، تغییرات الیاف کلاژن پوست را در زمینه بهبود و ترمیم جنس آن، تحت درمان با رادیوفرکانسی و جوانسازی پوست را نشان داده اند.

لیزر آر اف چگونه کار می کند؟

در حال حاضر روش های متعددی برای درمان چین و چروک و جوانسازی پوست پیشنهاد می شوند. در واقع رادیوفرکانس RF به عنوان نوعی درم ابریژن از طریق ایجاد حرارت در لایه های عمقی پوست درم، سبب کاهش چین و چروک و جوانسازی پوست می گردد.

در این روش حرارت مناسب به بافت های پیوندی عمیق پوست می رسد؛ درحالی که این حرارت در لایه های سطحی تر پوست به شکل پراکنده و کم بوده و امکان ترمیم سریع نیز وجود دارد.

در حال حاضر، سیستم های متعددی از لیزر فرکشنال ار اف برای جوانسازی پوست طراحی شده و برای کاربرد پزشکی در دسترس است. اما استفاده از فرکانس بالا با حداکثر توان در جوانسازی صورت معمولا با عوارض جانبی به شکل قرمزی یا سوختگی و حتی اسکارهای پوستی همراه می باشد.

لذا استفاده از رادیوفرکانسی ار اف با شدت کم انرژی با تعداد جلسات بیشتر برای جوانسازی پوست صورت استفاده می شود. در این روش معمولا عوارض جانبی به ندرت دیده می شود.

با افزایش دانش پزشکی، امکان جوانسازی پوست با روشهای مناسب رادیوفرکانسی و بدون خطر که به خصوصیات بیمار هم بستگی داشته باشد فراهم شده است که آثار زیبایی آن نیز مورد پذیرش بیماران قرار گرفته است.

تائید FDA آمریکا: همچنین سازمان غذا و داروی امریکا هم روش جوانسازی پوست از طریق اشعه فرکانسی را مورد تائید قرار داده است.

تفاوت رادیوفرکانسی با برخی دستگاه های لیزر مخصوص جوانسازی پوست این است که آن را بدون محدودیت در همه متقاضیان با انواع رنگ های پوست اعم از تیره یا سفید می توان انجام داد و نتیجه جوانسازی پوست در آن طولانی است و بسته به تشخیص پزشک درمان کننده و نیاز پوست می توان جلسات متعدد جوانسازی صورت را تکرار نمود.

در سال ۲۰۰۲ سازمان غذا و دارو امریکا (FDA)  و سپس در سال ۲۰۰۳ کشور کانادا، کاربرد اشعه رادیوفرکانسی در زمینه زیبایی پوست خصوصاً درمان چین و چروک اطراف چشم و جوانسازی پوست را تایید کردند.

این روش درمانی موجب بالارفتن درجه حرارت بافت های عمیق پوستی تا ۵۷ -۵۶ درجه سانتیگراد می شود؛ در حالی که در همین حال، حرارت لایه های سطحی پوست بین ۵۴ -۴۳ درجه سانتی گراد است.

استفاده از ژل خنک کننده قبل ازدرمان، در حین آن و بعد از رادیوفرکانسی، از سوختگی سطح پوست جلوگیری می کند. لذا جریان بالای الکتریسیته بدون صدمه از پوست عبور می کند.

کاهش چین و چروک و جوانسازی پوست صورت

چین و چروک و خطوط در قسمت هاى مختلف بدن به ویژه نواحى صورت و گردن به عنوان مهمترین نشانه هاى پیرى پوست محسوب مى شوند با توجه به اینکه بروز آنها فرد را مسن تر نشان مى دهند، امروزه تقاضا براى پیشگیرى و درمان آنها و جوانسازی پوست رو به افزایش است. از طرفى مطالعات زیادى از جمله مطالعه صورت گرفته در کشورمان، حاکى از اثرات درمانى سیستم هاى رادیوفرکانسی در رفع و کاهش علائم پیرى و جوانسازی پوست است.

چین و چروک پوست صورت

کلاژن یک پروتئین برای محافظت از صافی و جوانی پوست است؛ در واقع کلاژن یک مولکول پروتئین است که به میزان زیاد در پوست، عضلات، تاندون ها و استخوان ها یافت می شود و ساختار پایه آنها را فراهم می کند.

با افزایش سن و تحت تاثیر فاکتورهایى نظیر؛ تابش زیاد آفتاب، شرایط آب و هوایى محیط زندگى، استرس های عصبی، مواد مورد تماس در شغل و کار، استعمال دخانیات، تغییرات هورمونى و فیزیولوژیکی بدن و برخى بیماریهای سیستمیک، کلاژن سریعتر از آن که بدن بتواند تولید کند، از بین می رود و فیبرهاى کلاژن و الاستین موجود نیز به تدریج استحکام و قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری خود را از دست مى دهند این پدیده منجر به شل شدن پوست و ایجاد چین و چروک در صورت می گردد.

شرایط فوق، مانند شکستن ستون هاى یک چادر، باعث پژمرده شدن، شل شدن، ضعیف شدن و چروکیدن پوست از درون و شکل گیری چین و چروک، خطوط، افتادگی و چروک های ظریف در سطوح قسمت هاى مختلف بدن بویژه در نواحى مختلف صورت مى گردد.

چین و چروک و خطوط صورت را از جنبه شرایط حضور و سیر تحولشان در سطح پوست نیز در دو گروه دینامیک و استاتیک طبقه بندى مى کنند:

خطوط دینامیک: خطوطى هستند که با حرکت (انقباض عضلات مانند فعالیت عضلات صورت) ظاهر می شوند.

خطوط استاتیک: خطوطى که بطور ثابت حضور دارند و با حرکت (انقباض عضلات) تغییر نمى یابند.

نکته: خطوط دینامیک به مرور زمان، در نهایت به خطوط ایستاتیک تبدیل می شوند.

با توجه به علل و مکانیسم شکل گیرى چین و چروک هاى پوستى که بطور خلاصه در بالا توضیح داده شد و نیز اهمیت این موضوع براى بسیارى از افراد و نقش آن در بینش افراد نسبت به خود، به نظر مى رسد. علاوه بر بکارگیرى تجهیزات ایمن براى رفع آنها، باید به موضوع پیشگیرى از بروز زودرس این علائم نیز توجه کافى به عمل آید.

با افزایش آگاهى عمومى بیماران و مراجعین از عوامل زمینه ساز آن مانند: استعمال دخانیات، قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب و نیز بکارگیرى رویه هاى درمانى مناسب جوانسازی پوست، شادابى و جوانى طولانى ترى را به آنان هدیه داد. همچنین شایان ذکر است افراد تحت درمان نیز باید در طول درمان و بعد از آن، از عوامل یاد شده اجتناب نمایند.

عوامل تشدید چین و چروک پوست صورت

هر چند شاید علل و عوامل فیزیولوژیک زیادى در بروز علائم پیرى پوست نقش داشته باشند ولى نتایج اغلب مطالعات حاکى است که تضعیف و از بین رفتن فیبرهاى کلاژن و نیز کاهش تولید این پروتئین، نقش پراهمیت ترى نسبت به دیگر عوامل در بروز علائم پیرى پوست دارد.

جوانسازی پوست - از بین بردن چروک اطراف چشم

لذا اکثر روشهاى درمانی موجود برای جوان سازی پوست، نظیر انرژى یا شوک حرارتى، شیمیایى یا مکانیکى و یا ایجاد بى اکسیژنى و مواردى از این قبیل به لایه های پوست، بدنبال تحریک فیبرهاى کلاژن به منظور برگرداندن استحکام و انعطاف پذیرى فیبرهاى کلاژن و الاستین و تحریک باز تولید آن هستند.

با توجه به مفاد فوق، روش درمانى برای جوانسازی پوست زمانی موفق تر خواهد بود که بتواند با کمترین عوارض جانبى، بصورت غیر تهاجمى و بدون آسیب به پوست، انرژى و شوک لازم را به لایه های عمقی پوست نفوذ داده و آن را در سطح سلولى-مولکولى به بافت اعمال نماید. این همان تفاوت درمانى و دلیل اصلى موفقیت سیستم هاى RF در درمان چین و چروک ها، خطوط پوست و جوانسازی صورت است.

FDA در سال ۲۰۰۲ کاربرد RF را در درمان چین و چروک پوست و جوان سازی پوست بویژه اطراف چشم، تایید و بی خطری آن را پذیرفت. در سال ۲۰۰۴ نیز آن را برای درمان تمامی صورت و در سال ۲۰۰۷ برای تمام بدن و حتى جوان سازی پوست پلک های چشم، تایید نمود.

مکانیسم عمل لیزر RF در درمان چین و چروک پوست صورت

عبور امواج رادیویى از بافت هاى بدن، موجب نوسان مولکولها با فرکانس بالا (چند میلیون در ثانیه) و چرخش مولکولهای دوقطبی در بافت می گردد. این کار موجب اعمال یک شوک مکانیکى میکرونى (سلولى-مولکولى) به فیبرهاى کلاژن و الاستین موجود و تحریک و انقباض آنها و در ادامه روند درمان موجب برگشت استحکام و انعطاف پذیرى آنها و در نهایت جوان سازی پوست می گردد.

جوانسازی پوست - از بین بردن خط خنده

همچنین اتفاقات فوق موجب تولید گرما در درون موضع عبور امواج مى گردد بطوریکه کاربر می تواند بدون آسیب رساندن به سطح پوست، میزان گرما و عمق تقریبى تمرکز آن را به دلخواه تنظیم نماید این کار ضمن اعمال شوک حرارتى به فیبرهاى کلاژن و الاستین موجود، و تحریک شروع یک فاز التهابى، منجر به تحریک فرآیند تولید کلاژن تازه و ایجاد ساختار پایه جدید براى پوست و جوانسازی پوست ظرف حداکثر شش ماه مى گردد.

همراه شدن اثرات فوق با اثرات فیزیولوژیک حرارت به عنوان ترموتراپى، نظیر افزایش گردش خون مویرگى، نتایج درمانى آن را برای جوانسازی پوست ارتقاء داده و بازسازی واقعى پوست را تحقق مى بخشد.

روش درمان جوانسازی پوست با سیستم هاى RF

شایان ذکر است استفاده از سیستم هاى RF نیاز به آموزش قبلى و کسب مهارت و دانش مقتضى دارد و با توجه به تفاوتهاى ساختارى سیستم هاى کمپانی هاى مختلف و نیز تفاوت در تنظیم پارامترها و پروتکلهاى آنها، علاوه بر آموزش کلى، آموزش ویژه کاربرى و پروتکل درمانى هر سیستمى قبل از بکارگیرى آن الزامى است.

برای جوانسازی پوست  با سیستم رادیوفرکانسی مراحل زیر توسط تیم پزشکی انجام می شود:

۱- بررسی و معاینه بیمار و تعیین دقیق مشکلات شامل( چین و چروک، شل شدگی، چاقی و سلولیت ) در نواحی مختلف بدن و ثبت آنها.

۲- تکمیل پرونده پزشکی شامل تاریخچه، بیماریهای زمینه ای، کنتراندیکاسیون ها، داروهای مصرفی احتمالی و غیره و نیز انجام آزمایشات مقتضی در صورت نیاز.

۳- بررسى و طبقه بندی میزان سلولیت و چین و چروکهاى هر کدام از نواحی بدن بر اساس مقیاس هاى طبقه بندى مانند Fitzpatrick و Glogau

۴- بررسى وجود چین و چروکهاى دینامیکى و در نظر گرفتن آنها در برنامه هاى درمانى جوان سازی پوست

۵- گرفتن عکس از شرایط قبل از درمان (در صورت رضایت بیمار)

۶- تنظیم برنامه درمانی جوان سازی پوست و ارائه توضیح کامل به بیمار در خصوص وضعیت مشکلات، روش درمان و عوارض احتمالى، تعداد جلسات مورد نیاز و انتظارات احتمالی از درمان

۷- مالیدن ژل یا هرگونه محلول دیگر مورد ارائه و یا توصیه سازنده در موضع و آغاز جلسه جوانسازی پوست با رادیوفرکانسی. (یادآورى اینکه این موضوع نیز در پروتکل برخى سازندگان قید نشده و در آنها نیازى به استفاده از ژل یا هرگونه محلول دیگر نیست.) این مایع یا ژل باعث اتصال بهتر الکترود و انتقال بهتر امواج به موضع درمان می شود.

۸- دراغلب موارد نیازی به پماد یا آمپول بیحسی موضعی یا ضد درد نیست. لیکن بسته به تشخیص پزشک معالج یا مواردى نظیر پایین بودن آستانه درد بیمار و غیره مى توان از آنها استفاده نمود.

 جوانسازی پوست دست

زمان و تعداد جلسات درمان جوان سازی پوست با رادیوفرکانسی

به منظور جوانسازی پوست ، تعداد جلسات درمانی لازم بر اساس وضعیت بیمار و نوع بیماری فرد از دو تا دوازده جلسه متغیر است ولى برنامه کلى زیر را مى توان به عنوان مرجع تنظیم برنامه درمانى مد نظر قرار داد:

درمان هاى صورت: دو الى ۱۰ جلسه با فواصل یک تا دو هفته

درمان هاى بدن: چهار الى ۱۵ جلسه با فواصل ۲ تا ۴ هفته یکبار

درمان هاى نگهدارنده: هر سه ماه یکبار براى صورت و بدن و هر دو الى سه هفته یکبار برای موارد آکنه

زمان هر جلسه درمان جوانسازی پوست ، بر حسب میزان نواحی درمان از ۱۰ دقیقه تا یک ساعت متفاوت است.

نتایج درمان جوانسازی پوست، بلافاصله پس از اولین جلسه درمان قابل مشاهده است ولی نتایج ماندگار پس از تکمیل جلسات درمانی ظاهر می شوند و برحسب سن و نوع پوست بیمار و نیز رعایت مواردی نظیر اجتناب از تابش زیاد آفتاب، کشیدن سیگار و استفاده از درمانهاى نگهدارنده، می توانند به مدت ۱ الی ۳ سال باقی بمانند.

نواحی قابل درمان برای جوانسازی پوست با RF

با توجه به ایمنى بالاى سیستم هاى RF برای جوانسازی پوست که حتى براى درمان در ناحیه پلک چشم نیز داراى تاییدیه FDA مى باشند، مى توان گفت RF در همه نواحى بدن مانند نظیر گردن، پیشانی، اطراف چشم، اطراف لب، گون ها و حتی شکم، ناحیه دکلته و پستان بازوها و دست ها نیز قابل استفاده است.

جوانسازی پوست گردن

عوارض جانبی RF در جوان سازی پوست چیست؟

عوارض جانبى سیستم هاى RF در جوانسازی پوست ، شامل قرمزی و تورم مختصر در ناحیه درمان است که ظرف یک تا ۲ ساعت اولیه (در برخی موارد ظرف یک الی دو روز) از بین می روند. در موارد نادر یا اشتباه کاربر ممکن است تورم و تاول ظاهر شود.

در صورت اعمال انرژی های بالاتر از معمول، اشکالات دستگاهى، انتخاب نامناسب بیمار و عدم رعایت مراقبت های بعد از درمان، خطر بروز عوارض جانبی می تواند افزایش یابد.

عمده ترین عارضه جانبی RF احساس ناخوشایند بیمار به هنگام درمان است و در صورت استفاده نکردن از بی حسی موضعی و کاربرد انرژی بالا ممکن است قابل تحمل نباشد.

در چه مواردی نمی توان از رادیوفرکانس برای جوانسازی پوست استفاده نمود؟

⛔ بیماران با پیس میکر قلبی یا دفیبریلاتور داخلی و یا بیماری شدید قلبی

⛔ بارداری و شیردهی

⛔ وجود پروتز یا ایمپلنت های فلزی در نواحی درمان مثل (پیچ و پلاک.)

⛔ بیماریهای بافت پیوندی و عضلانی، لوپوس ارتیماتوس، پورفیری و صرع

⛔ درماتوز شدید، عفونت موضعی فعال یا عفونت سیستمیک

⛔ سابقه یا وجود سرطان پوست یا سرطان های دیگر و اسکارهاى هایپرتروفیک

⛔ بیماری های سیستم ایمنی مانند HIV و مصرف داروهای ضعیف کننده ایمنی

⛔ آتروفی پوست به دلایل مختلف در موضع درمان مانند درماتیت مزمن ناشی از رادیوتراپی

⛔ دیابت کنترل نشده و فشار خون بالا

⛔ زخم پسوریازیس، اگزما و راش فعال در ناحیه درمان

⛔ سابقه تب خال عود کننده با تجویز آنتی ویرال خوراکی به عنوان پیش گیری

⛔ انجام هر گونه جراحی در نواحی درمان در سه ماه گذشته

⛔ تزریق چربی در ۶ ماه گذشته، درمان با فیلرهای کلاژن

⛔ تزریق بوتاکس طی ۳ ماه گذشته

⛔ مصرف راکوتان طی شش ماه گذشته

با توجه به اینکه ساخت کلاژن جدید و جایگزین شدن آن در نواحی درمان حداقل به مدت شش ماه زمان نیاز دارد. لذا هر چند بیماران نتایج درمان جوانسازی پوست را پس از جلسه اول مشاهده خواهند نمود ولى به آنان توضیح داده خاهد شد که تاثیرات ماندگار و طولانی مدت حداقل پس از سه تا ۶  ماه بروز مى یابند.

نتایج درمان جوانسازی پوست بستگی زیادی به سن و شرایط پوستی بیمار دارد لذا در ایجاد انتظار درمانى در بیمار، این موضوع را حتما مدنظر قرار دهید.

جوانسازی پوست صورت

در صورتی که مایل به درمان جوانسازی پوست یا از بین بردن خط خنده سفت شدن پوست صورت با روش های غیر جراحی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2.  به هیچ عنوان امکان اصلاح ۱۰۰ درصد ضایعه وجود ندارد لذا باید انتظارات خود را واقعی تر نمائید
 3. ممکن است نیاز به اقدامات متعددی نظیر لیزر، میکرودرم یا سایر روش ها باشد
 4. درمان ممکن است نیاز به چندین مرحله اقدام داشته باشد لذا صبر و پیگیری لازمه اجتناب ناپذیر موفقیت درمانی است
 5. در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید. من 23 ساله و مجرد هستم. بعضی اوقات دچار کیست تخمدان میشم که با قرص هم رفع میشه و هیچوقت مشکل جدی نداشته. خواستم بدونم برای لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی ازنظر بدترشدن کیست یا مورد دیگری دچار مشکل نمیشم؟؟ و اینکه میتونم لیزر را شروع و انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام جانم
   لیزر هیچگونه خطری برای این مورد ندارد
   نگران نباش
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  من حدود ١٢ سال پيش در سينه ام توده اي بود كه با جراحي در اوردند و از نوع خوش خيم و فيبرو ادنوم بود
  بعد از ان هم توده اي ايجاد شد كه دائما سونوگرافي انجام دادم و سايز ان هيچ تغييري نكرده و مشكلي نداشته
  مي خواستم بدونم ايا ليزر ميتونه خطرناك باشه يا مشكلي ايجاد كنه؟
  تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   لیزر هیچگونه خطری ندارد
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر بهاره پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدودا دو ماهي هست صورتم دچار جوش شده وخيلي اذيتم ميكنه
  يه مدت به خاطر مشكلات روحي الكل مصرف ميكردم اما الان نه
  الان جوش هاي صورتم ازارم ميدن بيشتر رو گونه هام هيچ كرمي روي پوست صورتم نميزنم
  به پزشك مراجعه كردم
  بهم قرص داكسي كيم
  ويتامين E
  وقرصselen plus داد يك ماهي هست ميخورم اما خوب نميشه ميشه كمكم كنيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   داروهایی که مصرف کردی مناسب هستند ولی ممکنه نیاز به تغییر دوز باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر مجددا به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر امير شنبه ۱۸ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  اين ضايعه يه مدتيه روي پوست التم به وجود امده
  ميخواستم فقط بدونم خطر داره يا نه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی دارد ولی عکس ارسالی هیچگونه خطری را در حال حاضر نشان نمی دهد
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۶ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب. مدتی است پوست کف دست و پای فرزند نه ساله ام کنده میشود و جایش پوست تازه میزند بعد از مدتی دوباره پوست جدید نیز از بدنش جدا میشود چندین پزشک متخصص نیز معاینه کردند گفتند مشکل خاصی نداره و یکسری داروی ساختنی و موضعی تجویز کردند حتی دکتر نیز معاینه کردند گفتند به هیچ وجه مساله نگران کننده ای نیست و ایشان نیز سیتریزین و یک داروی موضعی ساختنی تجویز نمودند عکسهای مربوطه را نیز ارسل میکنم ممنونم از زحمات شما بزرگوار ضمنا در یک دوره کوتاه مدت بهبود یافت ولی دوباره پدیدار شده است
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۶ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حال و عکس ارسالی به نظر می رسد یک اگزمای خفیف مطرح باشد
   نگران نباش. از رطوبت و جوراب های نایلونی و کفش تنگ پرهیز شود
   داروهایی که تجویز شده مناسب هستند ولی هیچکدام درمان قطعی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر مازیار دوشنبه ۸ خرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  1.اگه فرورفتگی جای جوش به نسبت سطحی باشد بطوریکه در زیر نور مستقیم دیده شود ایا امکان درمان کامل ان با روش های موجود ممکن میباشد؟ 2.اسکار های برامده که بصورت گوشت اضافه درامده اند تا چه حد قابل درمانند؟ 3.ایا پس از درمان امکان دارد دوباره در صورت بر اثر جوش اسکار ایجاد شود؟ 4.هزینه های درمانی (لیزر و سابسیژن و...)در چه رنجی هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   علیک سلام
   بر اساس عکس های ارسالی معمولا نتایج درمان به پیگیری و استمرار درمان توسط فرد بستگی دارد
   صایعات برجسته معمولا پاسخ خوبی به درمان نمی دهند
   احتمال بازگشت ضایعات پس از درمان وجود دارد
   هزینه ها قابل پیش بینی نیست و از حداقل ۵۰ هزار تومان آغاز می شود.
 • تصویر کاربر غلامرضا یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  جوش صورت و بدن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زونا یا پمفیگوس یا اگزما مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره هر چه سریعتر برای معاینه دقیقتر به بیمارستان تخصصی پوست رازی تهران یا نزدیکترین بیمارستان پوست در شهر خودت مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مهتاب یکشنبه ۱۲ دی ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. مهتاب هستم 20 سالمه. پوست صورتم تا یک ماه پیش سالم بود و هیچ جوشی نمیزد شاید سالی دو سه تا . اما چند وقته که رو گونم برامدگی هایی به وجود میان که نمیتونم بگم جوشن یا نه چون هیچ التهابی ندارن و موقع شستن صورت یا دست زدن قرمز میشن چند وقته که تا یکیشون رفع میشه یه طرف دیگه باز ظاهر میشه این خیلی اذیتم میکنه.و احساس میکنم گونه سمت راستم رو هم داره درگیر میکنه. ممکنه بخاطر حساسیت به کافئین باشه ؟چون من به تازگی مصرف قهوه رو شروع کردم من تو شرایطی هستم که نمیتونم مصرف قهوه رو کنار بزارم یه مدت . اگهوبخاطر اون هست راه حلی داره که بشه جولوشو گرفت؟ و اینم بگم که هیچ مشکل تنفسی ندارم وسیگار ووالکل مصرف نمیکنم پوستم هم نسبتا معمولی متمایل به خشکه. ممنون میشم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   علی الحساب از قهوه پرهیز کن
   روزانه 2 بار صابون کلیندا به صورت بزن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   موفق
 • تصویر کاربر على شنبه ۶ آذر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد بنده 19سالمه چند وقت پيش براى جوش هاى صورتم به متخصص مراجعه كردم و براى من قرص راكوتان و ژل لايه بردار اكنو ميس با يه صابون داكترز كه خيلى پرچربه برام تجويز كردن قرص راكوتانو هرروز بعد از نهار ميخورم ژل اكنو ميس هم رو قبل از خواب ميزنم رو صورتم صابون هم ساعت 4بعدظهر ميزنم الان يه هفته هست كه مصر ميكنم صورتم پوسته پوسته و سرخ شده لطفا راهنمايي كنيد دليلش چيه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ آذر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   راکوتان عوارض متعددی دارد
   حتما با پزشک معالجت در این خصوص مشورت کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند