واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

فهرست مطالب

به  عفونت واژن، واژینوز گفته می شود. واژینیت یا التهاب واژن ممکن است به دلیل واژینوز یا سایر عوامل مانند آلرژی، سوزش یا کاهش هورمون زنانه استروژن اتفاق بیفتد. پس واژینو با واژینیت تفاوت دارد. واژینیت یک بیماری بسیار شایع است که بیشتر در زنان در سنین باروری دیده می شود.

 طبق گزارشات، عفونت واژن ناشی از باکتری (واژینوز باکتریایی) بیش از 21 میلیون زن در سنین 14 تا 49 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند باعث خارش دستگاه تناسلی، درد یا سوزش و اغلب ترشح غیر طبیعی از واژن شود. وقتی دستگاه تناسلی خارجی نیز ملتهب باشد، ممکن است از این بیماری به عنوان ولوو واژینیت یاد شود. التهاب دهانه رحم (cervicitis) نیز ممکن است وجود داشته باشد. رایج ترین اصطلاحاتی که توسط عموم مردم برای واژینیت و واژینوز استفاده می شود “عفونت مخمر” و “عفونت واژن” است.

واژن به طور معمول تعادل پویای فلور طبیعی را حفظ می کند. که مخلوطی از میکروب های “خوب” را شامل می شود که به محافظت از واژن، حفظ محیط اسیدی آن و جلوگیری از رشد میکروب های بیماری زا کمک می کند. لاکتوباسیلها بیشترین باکتریهای طبیعی فلور هستند که در آن مخلوطی از میکروب های دیگر مانند کورینباکتری و مقداری مخمر نیز یافت می شود.

مقدار کمی ترشحات واژن در روز طبیعی است که معمولاً شفاف یا شیری رنگ است و از نظر قوام و کمیت در چرخه قاعدگی زنان متفاوت است.

واژینیت چیست؟

واژینیت اصطلاحی است که شامل انواع مختلفی از سوزش های واژن مانند عفونت های مخمری و تریکومونیازیس است. واژینوز نوعی واژینیت است.

علائم واژینیت

علائم واژینیت شامل موارد زیر است:

واژینوز و واژینیت

واژینوز چیست؟

این عفونت شایع معمولا زنان 15 تا 44 سال را درگیر می کند. واژینوز به دلیل عدم تعادل در فلور واژن، باکتری های “خوب” و “بد” که در واژن زندگی می کنند، ایجاد می شود.

علائم واژینوز

این علائم بسیار شبیه به علائم واژینیت است که شامل موارد زیر است:

علل واژینیت و واژینو

هر چیزی که تعادل فلور طبیعی را مختل کند و یا باعث تحریک بافت های واژن یا ولو شود، می تواند به طور بالقوه باعث واژینیت شود.

شایعترین علل واژینیت و واژینوز (تا 90٪) عفونتهای ناشی از:

1- واژینوز باکتریال، ناشی از تغییر پیچیده فلور واژن با کاهش تعداد لاکتوباسیلهای طبیعی و افزایش باکتریهای دیگر از جمله Gardnerella vaginalis و Mycoplasma hominis.

2- عفونت کاندیدا آلبیکانس (مخمر)، که کاندیدیازیس نیز نامیده می شود، و گاهی اوقات توسط سایر گونه های کاندیدا نیز ایجاد می شود.

3- عفونت تریکوموناس واژینالیس، که تریکومونیازیس یا “تریک” نیز نامیده می شود، یک عفونت انگلی است که از طریق مقاربت جنسی منتقل می شود.

برخی از دلایل دیگر واژنیت عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیک و تحریک کننده به محصولات بهداشتی زنانه، استفاده از فرآورده های نفتی در واژن، حمام حباب دار، لباس زیر محکم (به ویژه موارد ساخته شده با پارچه های مصنوعی که رطوبت دارند)، عطرها، صابون های خوشبو کننده، استفاده از ورق های نرم کننده پارچه، کاندوم لاتکس، و غیره.
 • نازک شدن پوست و از دست دادن مخاط و رطوبت واژن که به دلیل کاهش استروژن اتفاق میفتد. به این اتفاق واژنیت آتروفیک گفته می شود و در درجه اول در زنان در دوران یائسگی و بعد از آن دیده می شود.
 • عدم تعادل هورمونی
 • یک شی خارجی در واژن (مانند یک تکه کوچک دستمال توالت در کودک، یا تامپون فراموش شده در یک زن به هنگام قاعدگی) که می تواند باعث سوزش و ایجاد عفونت شود.

واژینوز باکتریایی می تواند خطر عفونت های دستگاه تناسلی، به ویژه بیماری های مقاربتی (STD) در زنان را افزایش دهد. بیماریهای مقاربتی غیر از عفونت تریکوموناس، که گاهی اوقات می تواند باعث واژینیت و یا واژینوز شود، موارد زیر را شامل می شود:

 • کلامیدیا
 • تبخال
 • HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)
 • سوزاک
 • HIV

علائم واژینوز و واژینیت

علائم و نشانه های مرتبط با واژینیت و واژینوز ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد که شامل خارش عمومی، درد، سوزش، قرمزی و تورم واژن می شود. بسته به علت، برخی علائم و نشانه های مشخص ممکن است وجود داشته باشند که شامل یک یا چند مورد زیر است:

#عفونت باکتریایی (واژینوز): 

ترشحات رقیق، خاکستری یا شیری همراه با بوی نامطبوع ماهی مانند واژن (به دلیل مواد شیمیایی به نام آمین ها که باعث افزایش pH واژن می شوند) که به ویژه پس از مقاربت جنسی قابل مشاهده است. خارش و سوزش واژن ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد. اکثر زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی هیچ علائمی ندارند.

#عفونت مخمر (کاندیدیازیس):

ترشحات واژینال که می تواند مانند پنیر دلمه ای غلیظ و سفید باشد، همراه با خارش، سوزش، ادرار همراه با سوزش، قرمزی و تورم، و رابطه جنسی دردناک.

#عفونت ناشی از تریکوموناس (تریکومونیازیس):

ترشحات واژن مایل به سبز یا زرد که ممکن است همراه با “کف” و بوی نامطبوع، خارش، قرمزی، رابطه جنسی دردناک و ادرار دردناک باشد. در معاینه لگن ممکن است زخم های کوچک قرمز بر روی دیواره های واژن یا دهانه رحم دیده شود. با این حال، بسیاری از زنان مبتلا به تریکومونیازیس علائم قابل توجهی ندارند.

#واژینیت آتروفیک:

این وضعیت در برخی از زنان به هنگام ورود به دوران یائسگی یا در دوران یائسگی رخ می دهد، که به عنوان نازک شدن دیواره واژن تعریف می شود. زنان مبتلا ممکن است دچار خشکی واژن، خارش یا سوزش، درد در حین رابطه جنسی و مقدار کمی خونریزی پس از مقاربت جنسی شوند.

به ندرت، دلایل واژینیت یا واژینوز ممکن است منجر به عوارضی مانند التهاب دهانه رحم یا پوشش رحم یا بیماری التهابی لگن (PID)  شود. در زنان باردار، واژینوز گاهی اوقات می تواند باعث درد زایمان زودرس، زایمان زودرس، نوزادان کم وزن و در بعضی موارد منجر به انتقال عفونت از مادر به نوزاد تازه متولد شده شود.

زنانی که کمبود ویتامین D دارند و باردار هستند ممکن است بیشتر به واژینوز باکتریایی مبتلا شوند. واژینوز باکتریایی نیز ممکن است با سقط در سه ماهه دوم بارداری همراه باشد.

در زنان امکان دارد زگیل تناسلی درون مهبل و گردن رحم نیز ایجاد شود، چنانچه زگیل بر روی دهانه رحم ایجاد شده باشد امکان دارد خونریزی خفیفی نیز داشته و یا در موارد بسیار نادری، ترشحات مهبلی به رنگ غیر عادی داشته باشد. البته زیگیل در همه افرادی که در معرض تماس با این ویروس قرار می گیرند ایجاد نمی شود.

پیشگیری

پیشگیری از واژینوز یا واژینیت همیشه امکان پذیر نیست، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش ابتلا یا بازگشت آن انجام دهید. این مراحل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 ⛔ از دوش گرفتن یا حمام واژینال مکرر خودداری کنید.

 ⛔ از محصولات بهداشتی زنانه، صابون های معطر و سایر مواد محرک شیمیایی بالقوه خودداری کنید.

 ⛔ از لباس تنگ و لباس زیر مصنوعی که ممکن است رطوبت را به دام بیندازد خودداری کنید.

 ⛔ رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

 ⛔ بهداشت را رعایت کنید(و به کودکان بیاموزید).

درمان

چندین درمان موضعی استاندارد (کرم ها یا شیاف هایی که داخل واژن قرار داده شده اند) برای واژینوز باکتریایی و عفونت های مخمری، و همچنین درمان های خوراکی برای واژینوز باکتریایی، کاندیدیازیس و تریکومونیا وجود دارد. چندین گزینه مختلف زمان بندی و دوز بندی وجود دارد. زنان همیشه باید از دستورالعمل های ارائه شده پیروی کنند.

غالبا، برای تریکومونیازیس و سایر عفونتهای مقاربتی، درمان شریک جنسی زن برای افزایش میزان درمان و جلوگیری از عفونت مجدد توصیه می شود. تریکومونیازیس معمولاً در مردان محدود است و طی دو هفته برطرف می شود.

اگر عفونت مخمر نه چندان پیشرفته مجدداً رخ دهد و زن علائم را تشخیص دهد، ممکن است درمان بدون نسخه کافی باشد. با این حال، اگر علائم یک زن عود کرد یا ادامه داشت، باید با پزشک خود مشورت کند.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  جناب دکتر انتضاری
  باسلام
  احتراما به عرض میرسانم من خودم بعد ادرار که میکنم درون الت تناسلیم درد شدیدی احساس میکنم ورنگ ادرارم هم زرد رنگه ولی وقتی اب زیاد مصرف میکنم همچین دردی ندارم ؛
  زیر کلاهک التم هم یه چهارتا جوش زده
  همسرم هم مایع سفید رنگ از التشون میزنه بیرون
  ممنون میشم دارویی بهمون تجویز کنید
  چون ما جایی زندگی میکنیم که پزشک متخصص وجود ندارد
  ممنون میشم راهنماییمون کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمالا برخی بیماری های مقاربتی مطرح باشد
   بهتره به نزدیکترین پزشک یا پزشک خانوادخ مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  تو یه سایتی نوشته بود برای درمان فوردایس لب میشه از سرکه سیر استفاده کرد ایا از همین سرکه سیر برای الت هم میشه استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   راستش در این مورد هیچگونه نظر علمی نمی توان داد
   موفق
 • تصویر کاربر حدیث پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام دکتر،من حدود 5ماه پیش ناخن انگشت دستم برگشت وزیرش تاچند روز قرمزوکبودشدوبعد یه مدت خوب شد،اما الان زیر ناخنم سفید شده وظاهر بدی داره(از گوشت جداشده)یعنی دیگه خوب نمیشه؟لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   صبور باش
   این مشکل به مرور زمان برطف خواهد شد
   موفق
 • تصویر کاربر علي یکشنبه ۹ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشيد. سوتل پرسيده بودم براي خال قرمز.جواب دادين ممنون. گفتم عكسشم بفرستم مطمين بشم. متشكرم. من ٣٠ سالمه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   آنژیوکراتوم نیازی به درمان ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم آیا خودارضایی باعث این بیماری ها میشه؟
  من یه مدت روی آلتم یه سری زخم های دارم که اطرافش حالت گوشتی پیدا کرده و امروزم یه دایره ی جوش مانند روش ایجاد شده آیا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   خود ارضایی مکرر ممکن است باعث بروز این عوارض شود
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر بهاره یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  راه درمان ویتیلیگو آیاراهی است که این بیماری پیشروی نکند؟مبتلایان به این بیماری برای رفع چروک میتونن بوتاکس و تزریق ژل کنن یعنی بوتاکس یا لیزر باعث عود بیماری نمیشن ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   ویتیلیگو درمان قطعی ندارد
   استفاده ار لیزر و بوتاکس مشکلی ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر می خواستم بدونم این بیماری خطرناکی است؟ اگر این تکه گوشت و دانه ها حدود 1یا2 سال بر روی بیضه باشد خوب شدنی هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد بهتره هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد
   موفق
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۱ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  دکتر جان من الان 5 روزه که روی الت تناسلیم یه زائده زیر پوستی ظاهر شده که هم خارش داره هم وقتی بهش دست میزنم یکم درد داره.و وقتی التم نعوض پیدا میکنه این زائده سفتتر میشه و درد میکنه که روی خط ختنه گاهم ظاهر شده همچنین وقتی التم نعوض میشه یک رگم که بهش وسله اونم سفت میشه انگار یه چیز سفتی داخلش هست.چیکار کنم .میشه راهنماییم کنید.یه بار سوال پرسیدم اما کد رهگیریشو نمیدونستم نتونستم جواب سوالمو ببینم .ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فولیکولیت یا برخی بیماری های مقاربتی یا آبسه زیر جلدی مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   موفق
 • تصویر کاربر د.م جمعه ۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشین
  چند ماهی هست که روی یک قسمت کوچک از آلت خشکه میزنه و خارش ایجاد میکنه بعد استفاده کرم بتامتازون یک درصد این التهاب من میخوابه ولی بعد مدتی و به محض افزایش موهای زائد و عرق کردن دوباره این التهاب شروع میشه ایا راهی برای درمان قطعی آن وجود دارد؟
  با تشکر از توجهتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما برات مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد

   در صورتی که به هر دلیل امکان مراجعه حضوری به پزشک را نداری می توانی از را دور و به صورت آنلاین با بهره مندی از برنامه Skype از طریق گوشی تلفن همراه مورد معاینه قرار بگیری تا در صورت امکان توصیه های دقیقتر و در صورت لزوم دارو نیز تجویز گردد
   کافی است از طریق لینک زیر نسبت به دریافت کد رهگیری نوبت ویزیت آنلاین اقدام شود
   لینک ثبت نوبت برای ویزیت از راده دور و آنلاین: http://online.drentezari.com

   آدرس مطب : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، روبروی باشگاه خبرنگاران جوان، برج جم، طبقه 2، واحد 3
   تلفن : 22023107

   موفق
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  باسلام
  الان چند روز است که چند تا جوش بزرگ در کناره التم زده حالت ورم کرده ای داره به همراه خارش خفیف.فقط ورم کرده مثل کیست اپیدرمال میماند خاستم ببینم درمانی دارد؟واگیر اره؟نیاز به مراجعه به پزشک هست؟
  از پاسختان ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   حتما برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   ممکنه نیاز به تجویز داروهای خوراکی یا تخلیه جراحی ضایعه باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر