واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

واژینیت و واژینوز چیست و چگونه تشخیص داده می شوند؟

فهرست مطالب

به  عفونت واژن، واژینوز گفته می شود. واژینیت یا التهاب واژن ممکن است به دلیل واژینوز یا سایر عوامل مانند آلرژی، سوزش یا کاهش هورمون زنانه استروژن اتفاق بیفتد. پس واژینو با واژینیت تفاوت دارد. واژینیت یک بیماری بسیار شایع است که بیشتر در زنان در سنین باروری دیده می شود.

 طبق گزارشات، عفونت واژن ناشی از باکتری (واژینوز باکتریایی) بیش از 21 میلیون زن در سنین 14 تا 49 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند باعث خارش دستگاه تناسلی، درد یا سوزش و اغلب ترشح غیر طبیعی از واژن شود. وقتی دستگاه تناسلی خارجی نیز ملتهب باشد، ممکن است از این بیماری به عنوان ولوو واژینیت یاد شود. التهاب دهانه رحم (cervicitis) نیز ممکن است وجود داشته باشد. رایج ترین اصطلاحاتی که توسط عموم مردم برای واژینیت و واژینوز استفاده می شود “عفونت مخمر” و “عفونت واژن” است.

واژن به طور معمول تعادل پویای فلور طبیعی را حفظ می کند. که مخلوطی از میکروب های “خوب” را شامل می شود که به محافظت از واژن، حفظ محیط اسیدی آن و جلوگیری از رشد میکروب های بیماری زا کمک می کند. لاکتوباسیلها بیشترین باکتریهای طبیعی فلور هستند که در آن مخلوطی از میکروب های دیگر مانند کورینباکتری و مقداری مخمر نیز یافت می شود.

مقدار کمی ترشحات واژن در روز طبیعی است که معمولاً شفاف یا شیری رنگ است و از نظر قوام و کمیت در چرخه قاعدگی زنان متفاوت است.

واژینیت چیست؟

واژینیت اصطلاحی است که شامل انواع مختلفی از سوزش های واژن مانند عفونت های مخمری و تریکومونیازیس است. واژینوز نوعی واژینیت است.

علائم واژینیت

علائم واژینیت شامل موارد زیر است:

واژینوز و واژینیت

واژینوز چیست؟

این عفونت شایع معمولا زنان 15 تا 44 سال را درگیر می کند. واژینوز به دلیل عدم تعادل در فلور واژن، باکتری های “خوب” و “بد” که در واژن زندگی می کنند، ایجاد می شود.

علائم واژینوز

این علائم بسیار شبیه به علائم واژینیت است که شامل موارد زیر است:

علل واژینیت و واژینو

هر چیزی که تعادل فلور طبیعی را مختل کند و یا باعث تحریک بافت های واژن یا ولو شود، می تواند به طور بالقوه باعث واژینیت شود.

شایعترین علل واژینیت و واژینوز (تا 90٪) عفونتهای ناشی از:

1- واژینوز باکتریال، ناشی از تغییر پیچیده فلور واژن با کاهش تعداد لاکتوباسیلهای طبیعی و افزایش باکتریهای دیگر از جمله Gardnerella vaginalis و Mycoplasma hominis.

2- عفونت کاندیدا آلبیکانس (مخمر)، که کاندیدیازیس نیز نامیده می شود، و گاهی اوقات توسط سایر گونه های کاندیدا نیز ایجاد می شود.

3- عفونت تریکوموناس واژینالیس، که تریکومونیازیس یا “تریک” نیز نامیده می شود، یک عفونت انگلی است که از طریق مقاربت جنسی منتقل می شود.

برخی از دلایل دیگر واژنیت عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیک و تحریک کننده به محصولات بهداشتی زنانه، استفاده از فرآورده های نفتی در واژن، حمام حباب دار، لباس زیر محکم (به ویژه موارد ساخته شده با پارچه های مصنوعی که رطوبت دارند)، عطرها، صابون های خوشبو کننده، استفاده از ورق های نرم کننده پارچه، کاندوم لاتکس، و غیره.
 • نازک شدن پوست و از دست دادن مخاط و رطوبت واژن که به دلیل کاهش استروژن اتفاق میفتد. به این اتفاق واژنیت آتروفیک گفته می شود و در درجه اول در زنان در دوران یائسگی و بعد از آن دیده می شود.
 • عدم تعادل هورمونی
 • یک شی خارجی در واژن (مانند یک تکه کوچک دستمال توالت در کودک، یا تامپون فراموش شده در یک زن به هنگام قاعدگی) که می تواند باعث سوزش و ایجاد عفونت شود.

واژینوز باکتریایی می تواند خطر عفونت های دستگاه تناسلی، به ویژه بیماری های مقاربتی (STD) در زنان را افزایش دهد. بیماریهای مقاربتی غیر از عفونت تریکوموناس، که گاهی اوقات می تواند باعث واژینیت و یا واژینوز شود، موارد زیر را شامل می شود:

 • کلامیدیا
 • تبخال
 • HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)
 • سوزاک
 • HIV

علائم واژینوز و واژینیت

علائم و نشانه های مرتبط با واژینیت و واژینوز ممکن است مبهم و غیر اختصاصی باشد که شامل خارش عمومی، درد، سوزش، قرمزی و تورم واژن می شود. بسته به علت، برخی علائم و نشانه های مشخص ممکن است وجود داشته باشند که شامل یک یا چند مورد زیر است:

#عفونت باکتریایی (واژینوز): 

ترشحات رقیق، خاکستری یا شیری همراه با بوی نامطبوع ماهی مانند واژن (به دلیل مواد شیمیایی به نام آمین ها که باعث افزایش pH واژن می شوند) که به ویژه پس از مقاربت جنسی قابل مشاهده است. خارش و سوزش واژن ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد. اکثر زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی هیچ علائمی ندارند.

#عفونت مخمر (کاندیدیازیس):

ترشحات واژینال که می تواند مانند پنیر دلمه ای غلیظ و سفید باشد، همراه با خارش، سوزش، ادرار همراه با سوزش، قرمزی و تورم، و رابطه جنسی دردناک.

#عفونت ناشی از تریکوموناس (تریکومونیازیس):

ترشحات واژن مایل به سبز یا زرد که ممکن است همراه با “کف” و بوی نامطبوع، خارش، قرمزی، رابطه جنسی دردناک و ادرار دردناک باشد. در معاینه لگن ممکن است زخم های کوچک قرمز بر روی دیواره های واژن یا دهانه رحم دیده شود. با این حال، بسیاری از زنان مبتلا به تریکومونیازیس علائم قابل توجهی ندارند.

#واژینیت آتروفیک:

این وضعیت در برخی از زنان به هنگام ورود به دوران یائسگی یا در دوران یائسگی رخ می دهد، که به عنوان نازک شدن دیواره واژن تعریف می شود. زنان مبتلا ممکن است دچار خشکی واژن، خارش یا سوزش، درد در حین رابطه جنسی و مقدار کمی خونریزی پس از مقاربت جنسی شوند.

به ندرت، دلایل واژینیت یا واژینوز ممکن است منجر به عوارضی مانند التهاب دهانه رحم یا پوشش رحم یا بیماری التهابی لگن (PID)  شود. در زنان باردار، واژینوز گاهی اوقات می تواند باعث درد زایمان زودرس، زایمان زودرس، نوزادان کم وزن و در بعضی موارد منجر به انتقال عفونت از مادر به نوزاد تازه متولد شده شود.

زنانی که کمبود ویتامین D دارند و باردار هستند ممکن است بیشتر به واژینوز باکتریایی مبتلا شوند. واژینوز باکتریایی نیز ممکن است با سقط در سه ماهه دوم بارداری همراه باشد.

در زنان امکان دارد زگیل تناسلی درون مهبل و گردن رحم نیز ایجاد شود، چنانچه زگیل بر روی دهانه رحم ایجاد شده باشد امکان دارد خونریزی خفیفی نیز داشته و یا در موارد بسیار نادری، ترشحات مهبلی به رنگ غیر عادی داشته باشد. البته زیگیل در همه افرادی که در معرض تماس با این ویروس قرار می گیرند ایجاد نمی شود.

پیشگیری

پیشگیری از واژینوز یا واژینیت همیشه امکان پذیر نیست، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش ابتلا یا بازگشت آن انجام دهید. این مراحل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 ⛔ از دوش گرفتن یا حمام واژینال مکرر خودداری کنید.

 ⛔ از محصولات بهداشتی زنانه، صابون های معطر و سایر مواد محرک شیمیایی بالقوه خودداری کنید.

 ⛔ از لباس تنگ و لباس زیر مصنوعی که ممکن است رطوبت را به دام بیندازد خودداری کنید.

 ⛔ رابطه جنسی ایمن داشته باشید.

 ⛔ بهداشت را رعایت کنید(و به کودکان بیاموزید).

درمان

چندین درمان موضعی استاندارد (کرم ها یا شیاف هایی که داخل واژن قرار داده شده اند) برای واژینوز باکتریایی و عفونت های مخمری، و همچنین درمان های خوراکی برای واژینوز باکتریایی، کاندیدیازیس و تریکومونیا وجود دارد. چندین گزینه مختلف زمان بندی و دوز بندی وجود دارد. زنان همیشه باید از دستورالعمل های ارائه شده پیروی کنند.

غالبا، برای تریکومونیازیس و سایر عفونتهای مقاربتی، درمان شریک جنسی زن برای افزایش میزان درمان و جلوگیری از عفونت مجدد توصیه می شود. تریکومونیازیس معمولاً در مردان محدود است و طی دو هفته برطرف می شود.

اگر عفونت مخمر نه چندان پیشرفته مجدداً رخ دهد و زن علائم را تشخیص دهد، ممکن است درمان بدون نسخه کافی باشد. با این حال، اگر علائم یک زن عود کرد یا ادامه داشت، باید با پزشک خود مشورت کند.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهراربیعی جمعه ۲۳ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  بادرود.من17سالمه ومتوجه شدم ناخن شست هردوپام سیاه شده البته چون پاهام لاک داشتن زیادتوجه نکردم اماامروزکه پاک کردم دیدم بخشی ازناخنم سیاه شده ضربه نخورده امامدتی پیش ازکفش تنگی استفاده کردم که خیلی برام ازاردهنده بود وپاهام اذیت شدامابه ناخنم اسیبی نرسیداماحال که کفشم روعوض کردم متوجه این موضوع شدم ومطالبی هم درموردملانوماخوندم که بسیارمنوآشفته ونگران کرده منتظرم نظرشماروبدونم.سپاس ازمهرتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۳ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام دختر گلم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا جای نگرانی نیست
   اما ممکنه برخی عفونت های قارچی یا اگزما یا خال و یا ملانوم مطرح باشد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   فعلا کفش گشاد بپوش
   شستشوی پا با آب گرم بسیار کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر على دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  حدوداً يك سال اين قاچا هستن با چه دارو يا كرمي از بين ميروند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   معمولا کرم کمک کننده نیست
   ممکنه لیزر یا کرایو موثر باشه
 • تصویر کاربر محمود،ت چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  طبق مطالعاتی که بنده در سایت شما داشته ام و تصاویری ک در مورد هرپس گذاشته بودید،بنده مبتلا به هرپس هستم،البته هنوز بنده در این مورد به پزشک مراجعه نکردم،و هر بار ک تاولهای هرپس رو روی پوست خود مشاهده کردم،تاولها را ترکاندم و با آب وصابون محل زخم را شستشو دادم و با پماد تتراسایکلین۳درصد چرب کردم و روی زخم را می پوشانم که به اطراف سرایت نکند،ک زخم آن معمولا طی۲روز خوب میشود،ولی برای رهایی کامل از این نوع عفونت چه کاری لازم است انجام دهم؟آیا داروی خاصی لازم دارد یا خیر؟با تشکر از سایت پر محتوا و خوب شما.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه نیاز به آسیکلوویر موضعی یا خوراکی نیز باشد
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر باغبانی شنبه ۲۰ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین ی سوال درمورد لیزر کردن و نحوه بیحسی ان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا بی حسی با تزریق موضعی انجام می شود
   موفق
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  باسلام
  من 16روز هست که از راکوتان استفاده میکنم ولی اسهال گرفتم بعد یک روز قرصو نخوردم و روز بعد که که اسهال برطرف شد فرداش بازهم قرصو مصرف کردم که منجر به اسهال شد میخاستم بدونم از عوارض راکوتان هستش و چیکار باید بکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر جواد شنبه ۲۹ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  به مدت یک ماه است که سیبیل من از وسط به اندازه یک سکه ریخته است و مدت ده روز است که در بغل سر هم به اندازه یک سکه ریخته و تمام سرم خارش شدید و مرتب ریزش دارد و تا بحال سابقه ریزش مو یا سبیل نداشته ام چند روز پیش به توصیه یک آرایشگر پیاز اونسل هندی را جوشاندم و به مدت پانزده دقیقه رو سر و سیبیلم گزاشتم اما جلوگیری از خارش یا رویش مجدد نکرد. لطفا راهنمایی کنید
  سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ریزش موی سکه ای معمولا نیازی به درمان ندارد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر حنیف دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 350 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خسته نباشید
  آیا برای ساییدگی سر آلت مردان بر اثر تداوم خود انزالی درمانی وجود داری؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در اینگونه موارد پرهیز از رابطه جنسی موثر است
   موفق
 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۲۰ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با سلام
  من زن ۱۸ ساله ای هستم که امروز متوجه شدم زیر پوست الت تناسلیم دو تا توده تقریبا کوچک هستش در دو طرف اون و وقتی دس میزنم حرکت میکنن و دردی ندارن میخواستم بپرسم چی میتونن باشن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمالا کیست زیر جلدی مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۶ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر انتظاری
  من نزدیک به یک سال میشه که زیر نظر اساتید دانشگاه شیراز مشغول درمان میخچه کف هستم در این مدت برای من روش کرایوتراپی همراه با استفاده از داروهای حاوی اسید سالیسیلیک استفاده شده در ابتدای درمان تعداد 7 عدد از میخچه ها به طور کامل از بین رفت ولی تعداد5 عدد نزدیک 1 سال است که درمان نمی شود و اساتید با توجه به ویروسی بودن نوع میخچه اصرار به ادامه کرایو دارند و از لیزر کردن امتناع میکنند(به گفته ایشان باعث پخش شدن ویروس میشود) لطفا اینجانب را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه جراحی یا لیزر نیز کمک کننده باشد
   ولی بهتره تا حد امکان درمان دارویی پیگیری شود
   موفق
 • تصویر کاربر پونه یکشنبه ۱۶ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام من پوست مرغي هستم.درمان هاي گياهي و دارويي هم جواب نداده دكتر گفته ليزر هم جواب نميده ممكنه شما بگيد ممكنه ليزر خوب كنه واقعا خجالت ميكشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   پوست مرعی معمولا نیازی به درمان ندارد و به مرور زمان از بین می رود
   لیزر ممکن است تا حدودوی کمک کننده باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر