آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

تغییرات پوست با افزایش سن

 • دکتر عباس انتظاری
 • آخرین ویرایش : 12 بهمن 96

با افزایش نسبت افراد سالمند در جامعه , علاقه محققان به مطالعه تغییرات مرتبط با سن در حال افزایش است ،این علاقه از دو جنبه زیبایی و پاتولوژی ناشی می شود . گفته می شود که ۲ دسته فاکتورهای اصلی تاریخ شماری(chronology) و محیطی (environmental) درتغییرات مرتبط با سن در پوست نقش دارند. که تغییرات مرتبط با زمان بیشتر فاکتورهای داخلی یا فیزیولوژیک قلمداد می شوند. یک فاکتور محیطی عمده در معرض بودن مداوم در برابر نور خورشید است که به آن photo ageing اطلاق می شود و دانشمندان بر این نکته تاکید دارند که از تغییرات ناشی از نور خورشید می توان جلوگیری نمود.

ویژگی ها ی اصلی پوست در پیش از تولد شکل می گیرند و طی دو یا سه دهه اول زندگی تغییرات دیگری نظیر گسترش سطح آن و ضخیم شدن اپیدرم و درم ( بهمراه سایر تغییرات  در مو و الگوهای غدد که در دوره بلوغ رخ می دهند) حادث می شوند در دوره بلوغ غدد سباسه تحت اثر هورمونها ترشحات بیشتری انجام داده و پوست چرب تر می شود. از حدود دهه سوم زندگی به بعد تغییر تدریجی در منظره پوست و ویژگی های مکانیکی های آن رخ می دهد که بیانگر فرآیند طبیعی پیری (Ageing) می باشد که درسالمندان بسیار مشخص تر است.

پیری درونی

پیری طبیعی انسان با آتروفی اپیدرم ودرم همراه است که این موجب بروز تغییراتی در منظره ساختمان میکروسکوپی و عملکرد پوست خواهد بود تغییرات شامل چین دار شدن wrinkling، خشکی، فقدان حالت ارتجاعی (elasticity)، نازک شدگی و تمایل بسوی purpura در جراحات جزئی است. آتروفی اپیدرمی با نازک شدگی عمومی و فقدان رتپگهای قاعده ای (basal rete pegs) و پهن شدگی ملتقای اپی درم – درم خواهد بود که این موجب کاهش سطح تماس این دو می شود که این ممکن است تغذیه اپیدرم را تحت تاثیر قرار دهد.

پهن شدگی تماس، کاهش مقاومت به نیروهای فشاری را در پی خواهد داشت که این منجر به چسبندگی ضعیف اپیدرم به درم و جدایی آن بدنبال جراحت های جزئی خواهد شد. ضخامت لایه شاخی اپیدرم در سنین بالا کاهش نمی یابد و ویژگی های نفوذپذیری آن تاثیر کمی پیدا خواهد کرد. فعالیت تکثیری اپیدرم ومیزان جایگزینی سلولی با افزایش سن کاهش می یابد. بعد از اواسط عمر تعداد ملانوسیتها ۱۰ الی ۲۰ درصد کاهش می یابد و سلولهای لانگرهانس پراکنده تر می شوند و بهمراه آن واکنش ایمنی هم نقصان می یابد این تغییرات که در سلولهای غیر کراتینوسیتی رخ می دهد بدنبال حضور مداوم در پرتو فرابنفش تشدید میشود.دپیگمانتاسیون موها و کاهش آن ها بهمراه افزایش موضعی مو در برخی نقاط نظیر ابرو , وگوش خارجی وبینی در مردان و صورت و لب در زنان رخ می دهد.کاهش عملکرد غدد پوست که همراه با تغییرات دژنراتیواست وجود دارد.

تغییرات پیری در نواحی از پوست که به طور مداوم درمعرض نور خورشید نیست از نظر کلینیکی بانازک شدن پوست وکاهش در میزان چربی زیرجلدی همراه است.همچنین در زیر میکروسکوپ الکترونی این تغییرات به صورت ناپدید شدن پیش رونده بافت الاستیک در درم پاپی می باشد.فیبرهای اکسی تالن که در جوانی به صورت یک شبکه نازک عمود بر محل اتصال درم و اپیدرم هستند،در میان سالی شکسته شده و کمتر می شوند و در پیری کاملا از بین می روند. .همچنین تغییر در محتوی ماتریکس شامل کاهش گلیکوزآمینوگلیکان رخ می دهد. سلولاریته عمومی درم با افزایش سن کاهش یافته ،بویژه تعداد ماست سلها نیزکاهش می یابد. عروق پوست و بویژه حلقه های مویرگی پاپیلاهای درم کاهش می یابند و تمایل بسوی خونریزیهای purpuric خود بخودی نشاندهنده شکنندگی عمومی عروق ریز (microvasculature) پوست است. کاهش در حساسیت درک حسی پوست بهمراه فقدان برخی از گیرنده ها رخ می دهد.

تغییرات مرتبط با سن در پوست

 در پوست افراد پیری که دائما در معرض نور آفتاب بوده اند،مثل پوست صورت، بخصوص در افرادی که پوست روشن دارند تغییرات قابل توجهی درپوستبه خاطر نور آفتاب ایجاد می شودکه شامل چین وچروک ظریف،نازک شدن پوست و چین های عمیق می باشدوار نظر منظره میکروسکوپی فیبرهای الاستیک از نظر تعداد ز یاد وکلفت وپیچ خورده ودرهم وبرهم وقطعه قطعه می باشد،این تغییرات در پوست صورت افراد سفید پوست بعد از سی سال ،.حتی درافرادی که از نظر با لینی پوست ظاهراً سالمی دارند نیز مشاهده می شود. در افرا دی که از نظر بالینی سولار الاستوز واضح دارند علاوه بر تغییرات فوق.کلاژن دژنره شده ورنگ بازوفیلیک به خود  می گیرد(در پوست طبیعی که در معرض نور خورشید نبوده است در رنگ آمیزی با هما توکسیلین_ ائوزین کلاژن رنگ ائوزینوفیلیک به خود می گیرد) کلاژن دژنره بازوفیلیک بوسیله یک باند باریک کلاژن طبیعی ازاپیدرم آتروفیک جدا میشود .

درنواحی که کلاژن دژنرسانس بازوفیلیک شده باندلهای ائوزینوفیلیک کلاژن طبیعی جای خودرا بامواد بی شکل بازوفیلیک دانه دارعوض کرده اند. ضخامت کلی درم بدلیل کاهش  سنتز کلاژن وشکسته شدن آنها کاهش می یابد .این تغییرات بدلیل فیبروبلاستهایی است که تغییر عملکرد پیدا کرده اندوازاین به بعد قادر به تولید کلاژن و الاستین طبیعی نیستند. ولی نسبت نسبی کلاژن نوع سه افزایش می یابد.توضیع ملانین در لایه بازال نا منظم است واین ناشی ازتخریب  انتقال پیگمان از ملانوسیت  به کراتینوسیت می باشد، هر چند بعضی از کراتینوسیت ها حاوی تعداد زیادی ملانوزوم می باشند ،بعضی از آنها یا ملانوزوم ندا رندیا مقدار آن بسیار کم است وباعث نواحی هیپر پیگمانته ودپیگمانته به طور متناوب میشود . . این تغییرات را الاستوزیسآفتابی(solar elastosis)می گویند.

اخیراً پدیده photoageing توجه  زیادی را بخود جلب کرده است زیرا  با سرطانهای اپیدرم مرتبط است .تاثیر تماس مداوم بانور خورشید روی ملانوسیتها (تاثیر تحریکی) و سلولهای لانگرهاس (تاثیر تخریبی) مورد توجه زیادی قرار گرفته است،زیرا میزان بروز (incidence) ملانومهای بدخیم در میان کسانی که در نور آفتاب کار می کنند افزایش یافته است که در این افراد کاهش فعالیت نمایشگری آنتی ژن سلولهای لانگرهانس ممکن است یک فاکتور باشد.

شکل زیر محل اثر فاکتورهای مختلف را روی پوست نشان می دهد.

تغییرات مرتبط با سن در پوست

توصیه های من:

 • در صورتی که خود یا یکی از بستگانتان از چین و  چروک صورت رنج می برید:
 • مهمترین اقدام استفاده از ضد آفتاب است حتما به صورت منظم از آن استفاده نمائید
 • از میوه و سبزیجات تازه استفاده نمائید. آنتی اکسیدان ها نقش پیشگیری کننده از چروک صورت دارند
 • بهداشت پوست خود را رعایت کنید و از شوینده های مناسب استفاده نمائید
 • از کرم های مرطوب کننده مناسب با نظر پزشک استفاده نمائید
 • گاهی مواقع برای از بین بردن چین و چروک صورت اقدامات متعددی لازم است. لذا صبور باشید و پروتوکل درمانی را با نظر پزشک معالج خود پیگیری نمائید
آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساناز یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده حدود دوماه پیش مبتلا به گال شدم، چون باردار هستم، پزشک دارویی تجویز نکرد، یکماه بعد بیماری شدت گرفت، به متخصص مراجعه کردم که گفتن مصرف پماد پرمترین بی ضرر هست.
  من هم یکبار استفاده کردم، و یک هفته بعد مجددا استفاده کردم و خوب شدم.

  الان حدود دو سه هفته میگذره، منتها دونه هایی که در ناحیه ی بین باسنم زده بود و متورم تر از بقیه هم بودن، هنوز هستن و زمان راه رفتن یا نشستن بدلیل تماس با هم، سوزش ایجاد میکنن.البته خارشی ندارن.

  سعی میکنم زیاد نشینم، راه نرم و عرق نکنم...اما بهبود قابل توجهی ایجاد نشده...عاجز شدم..توروخدا بگین راه حلی داره...الان ۱۴ هفته باردارم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۰ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که گال مطرح باشد کرم پرمترین کاملا ایمن است و باید تکرار گردد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک معالجت مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر محمدسجاد پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من بیشتر از یکماه هست که در قسمت پاشنه پام میخچه ای اذیتم میکنه. توی این مدت از داروخانه قطره و چسب میخچه تهیه کردم اما میخچه هنوز وجود داره و تا دو سانت اطرف میخچه درد میکنه. دیروز هم وقتی داشتم پوست روی میچه رو با تیغ میکندم خونریزی کرد. میشه راهنمایی بفرمایید که آیا نیاز به جراحی وجود داره یا خیر و اگر نیاز هست این جراحی چطور انجام میشه؟ ممنون میشم اگر در مورد حدود هزینه ای که داره هم بفرمایید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به عکس ارسالی به نظر می رسد نیاز به اقدامات تهاجمی نظیر جراحی یا لیزر باشد
   در ابتدا باید حداقل 5 تا 10 روز داروی آنتی بیوتیک مناسب برای کاهش عفونت بافتهای مجاور تجویز شود و سپس نوع و روش درمان انتخاب شود
   هزینه ها اصلا قابل پیش بینی نیست
   مقاله زیر را با دقت در مورد روش های درمان مطالعه کن
   https://goo.gl/9sqkph
   موفق
 • تصویر کاربر maryam چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ســلــام مــن یــڪ هفــتــه قــبــل تــســت پــاپ اســمــیــر انــجــام دادم مــشــڪــلــے نــداشــتــم گــوشــت اضــافــه دهانــه واژن داشــتــم دوشــنــبــه رفــتــم دڪــتــر وقــتــے خــواســتــنــد بــر دارنــد گــفــتــنــد پــایــه داره فــرســتــادنــد پــاتــوبــیــولــوژے جــواب دوهفــتــه دیــگــه ۲۸ مــرداد آمــاده مــیــشــه دڪــتــر دوتــا ڪــپــســول بــه نــامــهاے مــفــنــامــیــڪ اســیــد ۲۵۰ هر ۶ ســاعــت و ســفــالــڪــســیــن ۵۰۰ روزے چــهار بــار ســه شــنــبــه صــبــح دوبــاره یــڪــے دیــگــه دیــدم داخــل تــر و ڪــمــے ڪــوچــڪــتــر از قــبــلــے خــیــلــے نــگــرانــم ڪــه ســرطــان بــاشــه پــریــودم هم ۳ روز عــقــب افــتــاده هیــچ وقــت ایــنــجــورے نــمــے شــدچــیــڪــار ڪــنــم مــنــتــظــر جــواب آزمــایــش بــاشــم یــا بــرم دڪــتــر؟آیــا ســرطــان هســت؟ایــن مــســرے هســت نــزدیــڪ بــچــم نــبــایــد بــرم ؟لــطــفــا زودتــر جــوابــم رو بــدیــد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   همانگونه که قبلا هم گفتم بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی عکس ارسالی نشان دهنده سرطان نیست ولی توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   نگران کودک دلبندت هم نباش می تواتی او را در آغوش گرفته یا ببوسی هیچ مشکلی برای او نخواهد داشت
   انشالله مورد خاصی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر تارا دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشین . مشکلم جوشهای بزرگ و دردناک و گاها چرکی در ناحیه تناسلی و اطرافش هس .دکترم رفتم فقد قرص و پماد اسیکولیور دادن و انتی بیوتیک . این جوشها ی مدت فروکش میکنه و بد باز تشدید میشه .خاهش میکنم کمکم کتید خیلی ناراحت کنندس. ذلیش و درمان قطعیش چیه ایا خطرناکه ؟ خیلی ممنون میشم جوابمو بدین . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   به هیچ عنوان جوش ها فشار نده یا نترکان زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد
   از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کن
   شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن ممکنه حتما کمک کننده است
   https://drentezari.com/%D8%AC%D9%88%D8%B4-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D9%87-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C/
   موفق
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسری 19 ساله ام و بالا تنه و صورتم مو نداره 19 سال دارم به نطر شما مشکل چیه؟ایا در مانی داره؟تو رئ خدا بگین چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   هماهنگونه که قبلا نیز گفته بودم البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا یک اختلال هورمونی مطرح است
   ممکنه محلول ماینوکسیدیل موضعی کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۱۱ خرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  روی لبم زگیل بسیار کوچکی تشکیل شده هزینه لیزر چقدر است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۱ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   علیک سلام
   هزینه ها بدون معاینه مشخص نیست ولی از حداقل ۵۰ تومان آغاز می شود
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  Mr Reza: با سلام خدمت شما.من یک سالی میشه در ناحیه بیضه و کنار آلت تناسلی و بخصوص زیر بیضه هام خارش شدید دارم و حالا متوجه یه سری برجستگی های قرمز کم رنگ زیر بیضه هام شدم.اول از همه میخوام ببینم زیگیله و بعد اینکه باید چیکار کنم برا تموم شدن خارش و همچنین اگه زیگیله به چه دکتری مراجعه کنم یا خودش خوب میشه.تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۷ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا نوروددماتیت یا اگزما یا گال مطرح باشد
   زکیل تناسلی مطرح نیست
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به نزدیکترین پزشک مراجعه کنی
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر آیدا جمعه ۲۹ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  من دختری 18 ساله هستم و در طرف راست بدنم متمایل به کمر و نزدیک کلیه ها ولی در سمت پشت بدنم یک خال بیضی شکل قهوه ای رنگ بدون مو و برجسته دارم که نوک این خال کمی کم رنگه و اندازه شم به اندازه ی نوک انگشت کوچیکم میشه البته کمی کوچکتر از اون و این تنها خال برجسته ای که دارم و اینکه سفید پوستم و نمیدونم این خال مادر زادی بوده یا اکتسابی ولی یادم مییاد در که این خال تازه به وجود نیومده و بوده این خال نیازی به جراحی دارد ؟؟ من دانشجوی پزشکی هستم ولی اصلا نمی تونم تشخیص بدم لطفا کمکم کنید ! با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که تغییری در ضایعه ایجاد شده است بهتره یک نمونه برداری از ضایعه انجام شود
   توصیه می کنم با یکی از اساتید دانشگاه خودت هم مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۱۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکترزحمت کش و مهربان. داخل شهرما متخصص پوست نیست و من چون پوستم چرب هست میخواستم برم پیش دکتر عمومی برام آزمایش بنویسه که ببینم اختلال هورمون دارم یا نه باید بهش بگم چه آزمایشی برام بنویسه لطفا اسم آزمایش رو برای من بگید .خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا در ارزیابی های اولیه آزمایشات زیر انجام می شود
   CBC- DIFF -ESR
   FBS
   CHILDREN
   THE
   BUNDLE
   CREATE
   URIC ACID
   T3- T4- TSH
   SHOT
   SHOT
   ALKA PHOS
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۰ دی ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من 19سالمه؛ موهای زائد آلت تناسلیمو با تیغ کوتاه میکنم اما هر دفعه چون محدوده دقیقی ندارن موها، به محدوده موهای زائدم افزوده شده، طوری که زیر آلت تناسلیم هم رشد مو دارم و حتی اخیرا روی آلتم هم چند مو رشد کردند که اگر با تیغ بزنم، دفعه بد بیشتر میشوند، من کلا مجبورم موهای آلتم و دور و برش(بیضه و...) رو کامل بزنم. من الان مشکلم اینه با این وضع پیش برم، روی آلت تناسلیمم مو دار میشه! حالا چیکار کنم؟ :(
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۰ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالت طبیعی است
   نگران نباش
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند