آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

تغذیه و فشار خون بالا

تغذیه و فشار خون بالا

مطالعات نشان داده است که به ازای هر یک کیلوگرم کاهش وزن ،۱ میلی متر جیوه از فشار خون سیستولیک و دیاستولیک کم می شود. بنابراین افراد مبتلا به پرفشاری خون باید رژیم غذایی کم کالری و ورزش منظم را جهت تعادل وزن و تنظیم فشار خون در پیش بگیرند. در این خصوص توصیه می شود افراد مبتلا به فشار خون بالا ،افرادی که فشار خون آن ها در نوسان است و یا سابقه پر فشاری خون در بستگان نزدیک خود دارند برای ثبات، پیشگیری و کنترل فشار خون مرزی، علاوه بر مراجعه به پزشک، از مشاور تغذیه، برنامه غذایی مناسب خود را دریافت نمایند.

بهترین رژیم برای کاهش فشار خون و کاهش وزن برای این افراد رعایت برنامه غذایی با تاکید بر اصول زیر است:

    •    مصرف غذا های غنی از کلسیم، منیزیم و پتاسیم

•    مصرف لبنیات از نوع کم چرب

•    مواد غذایی پر فیبر مانند غلات کامل (سبوس دار)

•    مواد غذایی کم نمک

•    محدود کردن مصرف غذا های کنسروی و فست فود ها

•    محدود کردن مصرف نوشیدنی ها و غذا های شیرین مانند نوشابه ها، قند و شکر، شیرینی ها و…

•    برنامه غذایی حاوی میوه و سبزی فراوان

از آنجایی که مصرف بی رویه نمک و غذا های شور، روغن ها و چربی ها و همچنین مواد شیرین می تواند به طور مستقیم و یا غیرمستقیم مسبب و زمینه ساز افزایش فشار خون باشد، بر نکات زیر برای پیشگیری و کنترل فشار خون بالا تاکید می شود:

۱٫ توصیه هایی برای کاهش و اصلاح الگوی مصرف نمک: مهمترین دلایل مصرف زیاد نمک، عادت به طعم شور است. پس مطمئن باشید با کم کردن مقدار نمک مصرفی ،در طول زمان می توانید به طعم کم نمک هم عادت کنید: در نظر داشته باشید حداکثر مقدار توصیه شده برای مصرف نمک ۵ گرم در روز (معادل ۲-۳ گرم سدیم است).

افراد زیر باید بیش از بقیه مراقب مقدار نمک مصرفی خود باشند:

افرادی که فشار خون بالا دارند .

افراد بالای ۲۵ سال، بخصوص افراد بالای ۶۵ سال.

مادران باردار و شیرده

افرادی که دارای فشارخون بالا در بستگان نزدیک هستند .

•    برچسب روی بسته بندی مواد غذایی را برای آگاهی از مقدار سدیم (ماده اصلی نمک( مواد غذایی، مطالعه کرده و انواع کم نمک را انتخاب نمایید.

•    هنگام تهیه و طبخ غذا، مقدار نمک افزودنی به غذا را کاهش دهید.

•    از نمکدان در سرسفره استفاده نکنید.

•    برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک در تهیه غذا ها به جای نمک از سبزی های تازه، سیر، لیمو ترش تازه، آب نارنج، آویشن، شوید و … استفاده کنید.

•    غذا های کنسرو شده و بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده آماده دارای مقدار زیادی نمک هستند به همین دلیل بهتر است از مصرف آن ها تا حد امکان اجتناب کنید.

•    از مواد غذایی تازه و طبیعی و غیرفراوری شده استفاده کنید و مصرف مواد غذایی شور، دودی و ترشی ها مثل ماهی دودی، آجیل شور، چیپس، پفک، انواع شور و سوسیس و             کالباس را کاهش دهید .

•    نان های کم نمک یا بی نمک را انتخاب کنید. مقدار نمک موجود در برخی نان ها زیاد است .

•    برای کم کردن مقدار نمک پنیر، قبل از مصرف آن را در آب بخیسانید.

•    آجیل ها و مغزدانه ها (مانند بادام و پسته) را به صورت بی نمک یا خام (شور نشده) مصرف کنید.

۲٫ توصیه هایی برای کاهش و اصلاح الگوی مصرف روغن و چربی:

•    لبنیات کم چرب را جایگزین نوع پرچرب نمایید.

•    مصــرف گوشت قرمز در وعده های غذایی را محدود کنید زیرا گوشت حاوی مقداری چربی پنهان است.

•    از مصرف کله پاچه، مغز و دل و قلوه که حاوی مقادیر بالایی کلسترول هستند تا حد ممکن خودداری کنید.

•    چربی قابل رویت گوشت را قبل از پخت تا حد ممکن جدا کرده و از مصرف آن خودداری کنید.

•    چربی گوشت پخته را دور بریزید .

•    برای کم کردن چربی موجود در غذا، مقداری پروتئین گیاهی مانند حبوبات (نخود، لوبیا، عدس یا سویا) را جایگزین بخشی از گوشت نمایید.

•    قبل از طبخ مرغ، پوست آن را کاملاً جدا کنید.

•    مصرف ماهی به علت داشتن چربی مفید امگا ۳، سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود. حداقل دوبار در هفته ماهی مصرف کنید. برای بهبود طعم ماهی می               توان سبزی های معطر و آب لیمو به آن اضافه کرد.

•    مصرف سوسیس و کالباس و همبرگر را محدود کنید.

•    از مصرف چیپس و سیب زمینی سرخ کرده خودداری کنید و سیب زمینی را به صورت پخته، آب پز و یا تنوری مصرف کنید.

مصرف زرده تخم مرغ را محدود کنید.یک عدد زرده تخم مرغ حاوی حدود ۲۱۰ میلی گرم کلسترول می باشد. بهتر است بیشتر از یک تخم مرغ در روز چه به تنهایی و چه داخل غذا هایی مثل کوکو مصرف نکنید و چنانچه سطح چربی خون بالا است و یا  مبتلا به فشار خون بالا یا چاقی هستید، حداکثر ۳ عدد تخم مرغ در هفته مصرف کنید. در بعضی از مواقع با توجه به سطح کلسترول خون این تعداد ممکن است به ۱ عدد در هفته نیز کاهش یابد. لازم به ذکر است که این محدودیت مربوط به زرده تخم مرغ است و سفیده تخم مرغ به علت دارا بودن پروتئین ارزشمند محدودیت مصرف در این افراد ندارد .

•    از مصرف شیرینی های خامه دار اجتناب کنید.

•    در سالاد به جای سس های چرب، از کمی روغن زیتون با آبلیمو یا سرکه و سبزی های معطر استفاده کنید. همچنین می توانید ماست را جایگزین سس مایونز در سالاد کنید.

•    مواد غذایی پرفیبر مصرف کنید زیرا فیبر موجود در مواد غذایی مانند حبوبات و غلاتی که سبوس آن ها جدا نشده است به کنترل سطح کلسترول خون کمک می کند.

•    از سبزی ها، میوه ها، حبوبات، غلات و نان های سبوس دار که حاوی مقدار زیادی فیبر، ویتامین های آنتی اکسیدان و مقدار کمی چربی هستند و از بـروز بیماری های قلبی                پیشگیری می کنند به میزان کافی استفاده نمایید. باید در نظر داشت که در مصرف این مواد غذایی نیز نباید زیاده روی کرد زیرا مصرف بیش از حد نیاز آن ها نیز باعث دریافت بیشتر          انرژی و افزایش وزن می شود. استفاده از سبزی ها را به میزان ۵-۳ واحد در روز، میوه ها ۴-۲ واحد در روز، حبوبات ۳-۲ واحد در روز و نان و غلات ۱۱-۶ واحد در روز توصیه می شود.          بهتر است تا حد امکان میوه و سبزی ها به صورت تازه مصرف شوند و در صورت نیاز به پختن سبزی ها بهتر است آن ها را بخارپز کرد تا خواص تغذیه ای آن ها حفظ شود.

•    مصرف غذا های سرخ کرده را کاهش دهید و ترجیحا غذا را به صورت آب پز، بخارپز ،کباب شده یا تنوری تهیه کنید. در صورت لزوم، برًای سرخ کردن از روغن مایع مخصوص سرخ                 کردنی به جای روغن های جامد و مایع معمولی استفاده کنید.

به جای روغن های جامد ،کره، مارگارین و چربی های حیوانی از روغن های مایع مثل روغن زیتون، روغن آفتابگردان و روغن ذرت استفاده کنید.

۳٫ توصیه هایی برای اصلاح الگوی مصرف قند ها:

قند ها هم مانند چربی ها در صورتی که بیش از میزان مورد نیاز مصرف شوند باعث اضافه وزن، چاقی، افزایش فشارخون، چربی خون، دیابت و پوسیدگی دندان ها می شوند .

لذا توصیه می شود:

    •    مواد قندی و نشاسته ای مثل برنج، ماکارونی، شیرینی، شکلات، مربا، عسل و نوشابه ها را کمتر مصرف کنید.

•    در میان وعده ها از میوه های تازه یا بیسکویت های سبوس دار به جای کیک ها و شیرینی های تر پرچرب و شیرین استفاده کنید.

•    در هنگام تهیه کیک و شیرینی های ساده خانگی مقدار شکر افزودنی را کم کرده یا به جای آن از میوه های تازه و بخارپز یا پخته شده استفاده کنید.

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
خال
مهم

سلام آقای دکتر .
من دختری 18 ساله هستم و در طرف راست بدنم متمایل به کمر و نزدیک کلیه ها ولی در سمت پشت بدنم یک خال بیضی شکل قهوه ای رنگ بدون مو و برجسته دارم که نوک این خال کمی کم رنگه و اندازه شم به اندازه ی نوک انگشت کوچیکم میشه البته کمی کوچکتر از اون و این تنها خال برجسته ای که دارم و اینکه سفید پوستم و نمیدونم این خال مادر زادی بوده یا اکتسابی ولی یادم مییاد در که این خال تازه به وجود نیومده و بوده این خال نیازی به جراحی دارد ؟؟ من دانشجوی پزشکی هستم ولی اصلا نمی تونم تشخیص بدم لطفا کمکم کنید ! با تشکر فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
Pcos
مهم

Hello doctor
Sorry I'm not good at Farsi ,before 4 month the doctor told me that I have pcos from that day I lost half of my hair,Also I have lack of vitamin d3 and iron , also my hdl is high ,by the way I'm 24 years old single ,the doctor just gave me loestrin20!! But I'm afraid to take these tablets ! he told me you can use (tranexamic acid500)with(medenamic acid) im confused
I had very long strong hair ?But until now I lost half of my hair I really need ur advice
I will be thankful if u could tell me what is the best Solution for my hair I need my hair back!
مشاهده پاسخ دکتر
3
زگیل
مهم

سلام،من مبتلا به زگیل های زیادی روی دستم هستم که به درمان خیلی مقاوم هستن،جواب آزمایشم هم سالم بود و 27 سال هم سن دارم،سوال من اینه که داروی خوراکی برای زگیل هست که استفاده کنم،با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
عوارض لیرز برای دختران مجرد
مهم

سلام وقت بخیر من یه دختر ۲۲ ساله و مجرد هستم میخواستم بدونم انجام لیزر برای من عوارضی نداره مثل نازایی و این مسائل؟؟ممنون میشم پاسخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
5
پاپول مروارید
مهم

سلام بنده پیش دکتر ارولوژی و پوست رفتم معاینه شدم تشخصی پاپول بود و گفتن مشکلی نداره دست نرن هیچ راهی به من نگفتن من شریک زندگیم راضی نیست بعد دور التم جاهایی که پاپول هست خشکه حالا لیزر هزینش چنده و دردش زیاد با پماد یا کرم قابل درمان نیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
مو زائد
مهم

سلام آقای دکتر ممنونم از پاسخ و توجهتون.
من عکس آزمایش هورمونی ام رو براتون فرستادم.
من تو منطقه محروم هستم.
متاسفانه دکترمتخصص نداریم ک برم برام دارو تجویزکنن.فقط 1دکتر هست لیزر میکنه.قبلا3جلسه لیزر انجام دادم اما باز برگشتن.مشکل اصلیم حل نمیشه.اگرممکنه با توجه به شرایطم برام دارو تجویز کنید که لیزرم جواب بده.
فقط بخاطر کیستم قر ال دی میخورم 3روزه هست .قبلش دارویی مصرف نمیکردم مجددا آزمایشمو میفرستم.
مشاهده پاسخ دکتر
7
خال گوشتی
مهم

سلام خسته نباشید ...مادرمن یه خال گوشتی داشت ک چندروزه این حالت متورم شدنو سوزش داره میخواستم ببینم علتش چیه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
8
پوست چرب .جای جوش .
مهم

با سلام خدمت دکتر عزیز.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید منو.من پسر بیست ساله ای هستم که از سن پونزده سالگی پوستم هیچ مشکلی نداشت .اما به خاطر داروهای هورمونی بدنسازی از همون سن صورتم شروع کرد به جوش زدن زیاد طوری که دو گونه ام مثل ابکش شده .فرورفته های زیادی هستش که عذابم میده .الان جای جوش هام مونده.صورتم فقط جوش زیر پوستی میزنه .پوستم بدنم به خصوص صورتم به حدی چربه که با دستمال کاغذی پاک میکنم دستمال خیس میشه به حدی که چربی از پوستم میره تو چشمم.کلافه شدم.موها هم همینطوره .موهامو با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم اما یک روز بعد تمام سرم چربه.دکتر های زیادی رفتم اما گفتن ما با هورمون هات که باعث شده این جوری شه کاری نمیتونیم بکنیم فقط میتونیم شامپو و صابون بدیم همش باید یه دستمال بگیرم صورتمو پاک کنم.تو رو خدا شما بگید چی کارکنم. دارم عذاب میکشم..در ضمن جای جوش هام زیاده ولی نسبتا سطحی لیزر بهتره یا میکرودرم.در ضمن لطف بفرمایید هرینه شو بفرمایید .با تشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
9
چین و چروک زیر چشم
مهم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.ازتون یک سوالی داشتم. من 23 سالمه ولی زیر چشمام خیلی چین و چروک شده از چه روش های درمانی به جز بتاکس و روشهای تزریقی میتونم استفاده کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
خال غیر عادی

سلام و عرض ادب
دختر19ماهه ای دارم که از بدو تولد یک خال مادرزادی در انتهای باسن داشت که صاف و سیاه بود اما حدود یک ماه هست که برجسته شده و خارش پیدا کرده...
خواااهش میکنم بفرمایید آیا خطرناک هست یا نه
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 690 بعدی »
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند