دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

فهرست مطالب

این‌که خودمان را به چه جنسی بشناسیم: مرد، زن، بی‌جنسیت و…

هویت جنسی تعریف جنسیتی است که هر فرد خودش را با آن می‌شناسد: مرد، زن یا جنسیت‌های دیگر. هویت جنسی با جنسیت و گرایش جنسی متفاوت است.

آن‌دسته از افرادی که هویت جنسیشان با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌اند تطبیق ندارد، تراجنسی هستند درحالی که وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌، منطبق باشد؛ به او هم‌سوجنسی می‌گویند.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

حتی اگر از هویت جنسی فرد پرسیده شود؛ باز هم این کار به شیوه‌ای انجام نمی‌شود که بتوان از این داده‌ها به عنوان یک متغیر ثابت در پژوهش‌ها استفاده کرد. به همین دلیل در تخمین تعداد افراد تراجنسی تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

موسسه ویلیامز در سال 2016 یکی از بهترین برآوردها را از جمعیت افراد تراجنسی آمریکا ارائه داد. این پژوهش نشان داد که بین 0.3 تا 0.8% از جمعیت هر ایالت، تراجنسی هستند. برآورد کلی این پژوهش‌ها  برابر است با 0.6% آن جمعیت.

این تخمین حاکی از این است که حدود 1.4 میلیون فرد بزرگسال  تراجنسی در آمریکا وجود دارد اما احتمالا با گذشت زمان این میزان افزایش می‌یابد زیرا هویت تراجنسی بیشتر در افراد جوان قابل مشاهده است.

عوامل پزشکی برای تغییر جنسیت

برای تغییر هویت جنسی افراد نیازی به انجام درمان‌های پزشکی یا روان‌شناسی نیست اما اگر هویت جنسی فرد با جنسیت و بدن او در تضاد باشد؛ ممکن است شخص به آشفتگی جنسیتی دچار شود.

احتمال دارد برخی افراد مبتلا به آشفتگی جنسی مجبور شوند تحت عمل جراحی قرار گیرند یا دارو مصرف کنند. در ضمن شاید نیاز باشد این افراد از مشاوره‌ها و حمایت‌های یک روان‌پزشک یا روان‌شناس هم بهره ببرند.

آیا ممکن است شما دمی سکشوال و نیمه جنس گرا باشید؟

اصطلاحات مرتبط

اصطلاحات و موضوعات مرتبط با هویت جنسی به سرعت تغییر می‌کنند. برخی از واژه‌های رایج شامل موارد زیر هستند:

??هم‌سوجنسی: کسی که هویت جنسیش با جنسیتی که هنگام تولد داشته است؛ تطبیق داشته باشد

(برای مثال وقتی فرد با هویت جنسی مونث شناخته می‌شود و در هنگام تولد نیز همین جنسیت به او نسبت داده شده است یعنی فرد یک زن هم‌سوجنس است).

??دو جنسه: وقتی فرد هم هویت جنسی مردانه داشته باشد و هم زنانه.

??آشفتگی جنسیتی: هنگامی که هویت جنسی فرد با بدن او تطبیق نداشته باشد؛ احساس ناراحتی و رنجی پیش می‌آید که به آن آشفتگی جنسیتی گفته می‌شود.

??سرخوشی جنسیتی: احساس رضایت و شادی که فرد نسبت به هویت جنسی یا درک خود نسبت به هویت جنسی‌اش دارد.

??ابراز هویت جنسی: به ابراز جنسی فرد مثل طرز لباس پوشیدن یا مدل موی او، ابراز هویت جنسی گفته می‌شود.

??جهت‌گیری جنسی: تمایل جنسی هر فرد نسبت به جنسیت دیگر (این مورد با هویت جنسی تفاوت دارد. از جمله جهت‌گیری‌های جنسی رایج می‌توان به جهت‌گیری‌های جنسی دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا، دوجنس‌گرا، همه‌جنس‌گرا و بی‌جنس‌گرا اشاره کرد).

??تراجنسی: وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتش هنگام تولد تطبیق نداشته باشد.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

همان‌طور که قبل‌تر هم توضیح دادیم؛ هویت جنسی نیاز به درمان ندارد. در واقع در بسیاری از مناطق استفاده از روش‌های درمانی مختلف برای تغییر هویت جنسی فرد غیراخلاقی و مجرمانه است اما ممکن است برای درمان آشفتگی جنسیتی برخی از افراد که هویت جنسی متفاوتی دارند از عمل جراحی استفاده شود یا برای او دارو تجویز شود.

درمان بالینی آشفتگی جنسیتی شامل تجویز هورمون‌ها و/یا داروهای مسدودکننده هورمون برای جلوگیری از ایجاد خصوصیات ثانویه جنسی نامتناسب با هویت جنسی فرد یا کمک به ایجاد خصوصیاتی است که متناسب با هویت جنسی او باشد.

عمل جراحی و مصرف دارو در اختلال هویت جنسی

هر دو روش درمانی عمل جراحی و مصرف دارو هدفی مشترک دارند اما عمل جراحی برای به اتمام رساندن تغییراتی است که با مصرف دارو رفع نشده‌اند. برای مثال می‌توان از جراحی بالاتنه برای مردانه کردن سینه مرد تراجنسی استفاده کرد که قبل از انجام این عمل جراحی، سینه‌های زنانه و بزرگی داشته است.

واژینوپلاستی یا فادیوپلاستی برای ترنس ها؟

از واژینوپلاستی برای ایجاد واژن در یک زن تراجنسی استفاده می‌شود و روش‌های جراحی فادیوپلاستی یا متودیوپلاستی نیز برای ایجاد آلت تناسلی در یک مرد تراجنسی کاربرد دارند.

البته همه افراد تراجنسی یا کسانی که به آشفتگی جنسیتی دچار هستند؛ علاقه‌ای به انجام عمل جراحی یا مصرف دارو ندارند. عوامل مختلفی وجود دارند که تعیین می‌کنند

این روش‌ها برای کدام دسته از این افراد مناسب است. ممکن است با توجه به روش‌های درمانی پشت‌سرگذاشته‌شده (مصرف داروهایی خاص یا انجام عمل جراحی) دیگر فرد تراجنسی نباشد یا به هویت جنسی معتبری دست یافته باشد

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

اختلال هویت جنسیتی و ابعاد اجتماعی آن

باید بدانید که فرد مبتلا به آشفتگی جنسیتی با هویت جنسی خود مشکلی ندارد. درواقع به همین دلیل است که در روش‌های تشخیصی مورد استفاده برای حمایت‌های بالینی و انجام روش‌های جراحی مختلف مرتبط با تغییر جنسیت؛ به جای واژه «اختلال هویت جنسی»از واژه «آشفتگی جنسیتی» استفاده می‌شود.

به طور کلی هویت هیچ فردی منجر به بروز اختلال نمی‌شود اما مشکل از جایی شروع می‌شود که بدن شخص با هویتش تطبیق نداشته باشد. البته تبعیض و بدنامی‌های نسبت‌داده‌شده به افراد تراجنسی هم می‌تواند موجب نابسامانی در سلامت جسمانی و روانی اشخاص شود.

حمایت از تراجنسی ها

رییس جمهور باراک اوباما قدمی در جهت حمایت از افراد تراجنسی و منع قوانین تبعیضی علیه این افراد برداشت. درضمن این تغییرات موجب شد که دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی هم در سطح دولت فدرال و هم در بسیاری از ایالت‌ها گسترش یابد.

به دستور دولت ترامپ وزارت دادگستری تلاش کرده است تا هویت جنسی را به عنوان یک دسته‌بندی محافظت‌شده در نظر بگیرد و آن را از حوزه‌های داخلی و خارجی پزشکی حذف کند.

بنابراین ممکن است همان قوانینی که مانع از تبعیض جنسی در مناطق دیگر می‌شوند؛ در کشور آمریکا منجر به حمایت از تراجنسی‌ها شوند.

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرضیه شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با سلام ..من دختری 21ساله هستم ..از دورره راهنمایی یا شایدم قبل تر یک دانه زیرپوستی که کاملا رنگ پوست است زیر لب پایین ام در امده .. قبلا توی دوران راهنمایی رفتم با چراحی موضعی بردارم دکتر گفت امکان داره دوباره رشد کنه ..و وقتی با تیغ جراحی داشت بر می داشت گفت یه غده چربیه ..دوباره امسال تابستون اقدام با برداشتن ان با لیزر کردم ..بعد از یک ماه از انجام اولین عمل لیزر دوباره به همان پزشک مراحعه کردم ..جای عمل لیزر هنوز قرمز بود و هنوز وقتی زیر لب م را فشار می دادم دانه زیرپوستی احسا س می شد ..اما حجم ان کم تر شده بود ..پزشک م دوباره عمل لیزر انجام داد ..و الان پس از یک ماه هنوز جای ان قرمز است وهنوز م وقتی فشار می دم , دونه زیر پورستی رو احساس می کنم..
  می خواست م بپرسم برای رفع قرمزی پوست چیکار کنم ..(نا گفته نماند که من تا یک هفته یا شایدم 10 روز بعد از عمل لیزر از پماد تتراسایکلین -ناژو برای بهبود زخم ان استفاده می کردم)..ایا این دونه امکان داره با لیزر به طور کامل برطرف بشه ؟..یا ممکن است دوباره رشد کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری از ضایعه انجام شود
   ممکن است نیاز به جراحی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشيد
  خانمي 27 ساله هستم.تیر ماه 94 ازدواج کردم و حدود چندماه بعد متوجه ضایعاتی در ناحیه تناسلی خودم شدم. با مراجعه به دکتر زنان و انجام آزمایش پاپ اسمیر متوجه شدم زگیل تناسلی نوع 31 رو دارم، زگیل هارو با چند بار پدوفیلین زدن از بین برده و به توصیه دکتر هم خودم و هم همسرم واکسن گارداسیل رو تزریق کردیم.متاسفانه حدود دو هفته پیش متوجه چند ضایعه کوچک در ناحیه تناسلی همسرم شدیم این ضایعات در حالت نعوظ خودشون رو بیشتر نشون میدادن، به دکتر متخصص مجاری ادرارمراجعه کردیم ايشون گفتن که این ضایعات زگیل نبوده و اسگین تگ میباشند و جای نگرانی نيست و هیچ دارویی ندادن ولی من و همسرم با داشتن تجربه قبلی در این زمینه به صورت خودسرانه اقدام به مصرف پدوفیلین بر روی ضایعات نمودیم، ضایعات از بین نرفتن ولی پوست اون ناحیه به صورت کامل از بین رفت. الان من خیلی نگران هستم آیا ممکنه این ضایعاتی که با پدوفیلین از بین نرفتن نوعی بدخیمی باشن؟چون اگر زگیل بودن به پدوفیلین واکنش نشون میدادن. لطفا منو راهنمایی کنین. خیلی نگران هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمال بروز بدخیمی با شرایطی که ذکر می کنی بسیار کم است ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه کنید
   موفق
 • تصویر کاربر پریسا دوشنبه ۱۵ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید من میخواستم میکرودرم انجام بدم و پوستمم مستعد جوشه خواستم بدونم بعد از انجامش بیشتر نمیشن و یا اینکه اگ ملتهب بشه بعد از چه مدتی از بین میرن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   حتما با پزشک معالجت نیز مشورت کن ولی ممکنه از 3 تا 20 روز التهاب در صورت دیده شود
   موفق
 • تصویر کاربر بی چهارشنبه ۱۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام
  خانمی 33 ساله هستم، که حدود دو ماه گذشته جهت درست کردن دندان به دندانپزشک مراجعه کردم، در این حین زبان بنده به اندازه و شکل نصف یک لوبیا با دستگاه سابیده شد، و تا کنون اثر بهبودی را روی آن ندیده ام، آیا زبان قادر به ترمیم می باشد؟آیا قرص ترمیم وجود دارد؟
  باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا در اینگونه موارد اقدام خاصی لازم نیست و به مرور زمان ترمیم خواهد شد
   موفق
 • تصویر کاربر بردیا شنبه ۶ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید چند وقتیه یه لک تیره روی پوست آلتم اومده که نمی دونم چیه. روش دونه های سیاه میبینم. چند بار با بتادین و صابون ضد عفونی کردم ولی تاثیری نداشته. قبلا متاسفانه آنال سکس داشتم و این موضوع بعد از اون پیش اومده. اولش شبیه زخم بود که خشک شد و خوب شد ولی الان دوباره دقیقا همون جای زخم تیره شده و روش دونه های سیاه هست. ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل مقعدی یا بونوئید پاپولوزیس یا حتی سبوریک کراتوزیس مطرح باشد
   بهتره در اولین فرصت برای نمونه برداری و درمان به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به درمان دارویی یا لیزر باشد
   موفق
 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۴ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر 31 ساله ام 1 هفته پیش این زگیلها تو قسمت پایینی التم ایجاد شده متاهلم خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در اولین فرصت برای درمان اقدام کن
   احتمالا لیزر بهتربن روش درمانی باشد
   حتما برای همسرت نیز پاپ اسمیر انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر فرناز جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  من پوست سبزه تقریبا تیره دارم .برای موهای ضخیم بیکینی و موهای کرکی سینه و شکم و کمر، از چه دستگاه هایی بهتره استفاده کنم؟
  دردی که ایجاد میشه هر چقدر هم زیاد باشه برام مهم نیست فقط میخوام که نتیجه بگیرم و همه موهام از بین بره.
  و البته باعث اثرات خطرناک مثل لک های پوستی نشه .
  خواهش میکنم جواب بدید چون خیلی برام اهمیت داره و عجله هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۲ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   بهتره برات تست انجام بشه
   ممکنه الکس یا ای لایت خوب باشه
   موفق
 • تصویر کاربر مهساصفری سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  برای درمان کورک روی واژن چه میتوان کرد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   به پزشک مراجعه شود
   موفق
 • تصویر کاربر baharah جمعه ۱۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام
  من موهای فر و خشک دارم. از شامپو ها ماسک ها و روغن ارگان استفاده میکنیم ولی درست یک روز بعد از حموم موهام خشک و حالت نامرتبی میگیره.
  و حتی بدون استفاده از سشوار و اتو موهام بازم مو خوره دارن.......
  میشه لطفا بگین که من باید چیکار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۵ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://drentezari.com/%D9%85%D9%88%D8%AE%D9%88%D8%B1%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F/
   موفق
 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۳۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما سؤالم اینه که اگه زگیل تناسلی تایپ 6 به داخل دهان رفته باشه و زیر زبون رو آلوده کرده باشه با چه روشی میشه اونو از بین برد؟ اگه لیزر کنم آسیبی به غده های بزاق یا بقیه ی اعضای میکروسکپی داخل دهان وارد نمیشسه؟ و اینکه آیا به واسطه ی مرطوب بودن همیشگی محیط دهان قابلیت گسترش داره یا نه؟ و دست آخر چند درصد احتمال داره که این تایپ در داخل دهان به سرطان تبدیل بشه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۰ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   سروتیپ 6 ویروس HPV از انواع کم خطر بوده و شانس سرطانزایی آن کمتر از 10 درصد است
   در موارد ضایعات دهانی لیزر بهترین روش بود و معمولا عوارض زیادی ندارد
   احتمال عود بیماری حتی پس از درمان نیز وجود دارد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر