منو

دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

فهرست مطالب

این‌که خودمان را به چه جنسی بشناسیم: مرد، زن، بی‌جنسیت و…

هویت جنسی تعریف جنسیتی است که هر فرد خودش را با آن می‌شناسد: مرد، زن یا جنسیت‌های دیگر. هویت جنسی با جنسیت و گرایش جنسی متفاوت است.

آن‌دسته از افرادی که هویت جنسیشان با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌اند تطبیق ندارد، تراجنسی هستند درحالی که وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌، منطبق باشد؛ به او هم‌سوجنسی می‌گویند.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

حتی اگر از هویت جنسی فرد پرسیده شود؛ باز هم این کار به شیوه‌ای انجام نمی‌شود که بتوان از این داده‌ها به عنوان یک متغیر ثابت در پژوهش‌ها استفاده کرد. به همین دلیل در تخمین تعداد افراد تراجنسی تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

موسسه ویلیامز در سال 2016 یکی از بهترین برآوردها را از جمعیت افراد تراجنسی آمریکا ارائه داد. این پژوهش نشان داد که بین 0.3 تا 0.8% از جمعیت هر ایالت، تراجنسی هستند. برآورد کلی این پژوهش‌ها  برابر است با 0.6% آن جمعیت.

این تخمین حاکی از این است که حدود 1.4 میلیون فرد بزرگسال  تراجنسی در آمریکا وجود دارد اما احتمالا با گذشت زمان این میزان افزایش می‌یابد زیرا هویت تراجنسی بیشتر در افراد جوان قابل مشاهده است.

عوامل پزشکی برای تغییر جنسیت

برای تغییر هویت جنسی افراد نیازی به انجام درمان‌های پزشکی یا روان‌شناسی نیست اما اگر هویت جنسی فرد با جنسیت و بدن او در تضاد باشد؛ ممکن است شخص به آشفتگی جنسیتی دچار شود.

احتمال دارد برخی افراد مبتلا به آشفتگی جنسی مجبور شوند تحت عمل جراحی قرار گیرند یا دارو مصرف کنند. در ضمن شاید نیاز باشد این افراد از مشاوره‌ها و حمایت‌های یک روان‌پزشک یا روان‌شناس هم بهره ببرند.

آیا ممکن است شما دمی سکشوال و نیمه جنس گرا باشید؟

اصطلاحات مرتبط

اصطلاحات و موضوعات مرتبط با هویت جنسی به سرعت تغییر می‌کنند. برخی از واژه‌های رایج شامل موارد زیر هستند:

??هم‌سوجنسی: کسی که هویت جنسیش با جنسیتی که هنگام تولد داشته است؛ تطبیق داشته باشد

(برای مثال وقتی فرد با هویت جنسی مونث شناخته می‌شود و در هنگام تولد نیز همین جنسیت به او نسبت داده شده است یعنی فرد یک زن هم‌سوجنس است).

??دو جنسه: وقتی فرد هم هویت جنسی مردانه داشته باشد و هم زنانه.

??آشفتگی جنسیتی: هنگامی که هویت جنسی فرد با بدن او تطبیق نداشته باشد؛ احساس ناراحتی و رنجی پیش می‌آید که به آن آشفتگی جنسیتی گفته می‌شود.

??سرخوشی جنسیتی: احساس رضایت و شادی که فرد نسبت به هویت جنسی یا درک خود نسبت به هویت جنسی‌اش دارد.

??ابراز هویت جنسی: به ابراز جنسی فرد مثل طرز لباس پوشیدن یا مدل موی او، ابراز هویت جنسی گفته می‌شود.

??جهت‌گیری جنسی: تمایل جنسی هر فرد نسبت به جنسیت دیگر (این مورد با هویت جنسی تفاوت دارد. از جمله جهت‌گیری‌های جنسی رایج می‌توان به جهت‌گیری‌های جنسی دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا، دوجنس‌گرا، همه‌جنس‌گرا و بی‌جنس‌گرا اشاره کرد).

??تراجنسی: وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتش هنگام تولد تطبیق نداشته باشد.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

همان‌طور که قبل‌تر هم توضیح دادیم؛ هویت جنسی نیاز به درمان ندارد. در واقع در بسیاری از مناطق استفاده از روش‌های درمانی مختلف برای تغییر هویت جنسی فرد غیراخلاقی و مجرمانه است اما ممکن است برای درمان آشفتگی جنسیتی برخی از افراد که هویت جنسی متفاوتی دارند از عمل جراحی استفاده شود یا برای او دارو تجویز شود.

درمان بالینی آشفتگی جنسیتی شامل تجویز هورمون‌ها و/یا داروهای مسدودکننده هورمون برای جلوگیری از ایجاد خصوصیات ثانویه جنسی نامتناسب با هویت جنسی فرد یا کمک به ایجاد خصوصیاتی است که متناسب با هویت جنسی او باشد.

عمل جراحی و مصرف دارو در اختلال هویت جنسی

هر دو روش درمانی عمل جراحی و مصرف دارو هدفی مشترک دارند اما عمل جراحی برای به اتمام رساندن تغییراتی است که با مصرف دارو رفع نشده‌اند. برای مثال می‌توان از جراحی بالاتنه برای مردانه کردن سینه مرد تراجنسی استفاده کرد که قبل از انجام این عمل جراحی، سینه‌های زنانه و بزرگی داشته است.

واژینوپلاستی یا فادیوپلاستی برای ترنس ها؟

از واژینوپلاستی برای ایجاد واژن در یک زن تراجنسی استفاده می‌شود و روش‌های جراحی فادیوپلاستی یا متودیوپلاستی نیز برای ایجاد آلت تناسلی در یک مرد تراجنسی کاربرد دارند.

البته همه افراد تراجنسی یا کسانی که به آشفتگی جنسیتی دچار هستند؛ علاقه‌ای به انجام عمل جراحی یا مصرف دارو ندارند. عوامل مختلفی وجود دارند که تعیین می‌کنند

این روش‌ها برای کدام دسته از این افراد مناسب است. ممکن است با توجه به روش‌های درمانی پشت‌سرگذاشته‌شده (مصرف داروهایی خاص یا انجام عمل جراحی) دیگر فرد تراجنسی نباشد یا به هویت جنسی معتبری دست یافته باشد

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

اختلال هویت جنسیتی و ابعاد اجتماعی آن

باید بدانید که فرد مبتلا به آشفتگی جنسیتی با هویت جنسی خود مشکلی ندارد. درواقع به همین دلیل است که در روش‌های تشخیصی مورد استفاده برای حمایت‌های بالینی و انجام روش‌های جراحی مختلف مرتبط با تغییر جنسیت؛ به جای واژه «اختلال هویت جنسی»از واژه «آشفتگی جنسیتی» استفاده می‌شود.

به طور کلی هویت هیچ فردی منجر به بروز اختلال نمی‌شود اما مشکل از جایی شروع می‌شود که بدن شخص با هویتش تطبیق نداشته باشد. البته تبعیض و بدنامی‌های نسبت‌داده‌شده به افراد تراجنسی هم می‌تواند موجب نابسامانی در سلامت جسمانی و روانی اشخاص شود.

حمایت از تراجنسی ها

رییس جمهور باراک اوباما قدمی در جهت حمایت از افراد تراجنسی و منع قوانین تبعیضی علیه این افراد برداشت. درضمن این تغییرات موجب شد که دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی هم در سطح دولت فدرال و هم در بسیاری از ایالت‌ها گسترش یابد.

به دستور دولت ترامپ وزارت دادگستری تلاش کرده است تا هویت جنسی را به عنوان یک دسته‌بندی محافظت‌شده در نظر بگیرد و آن را از حوزه‌های داخلی و خارجی پزشکی حذف کند.

بنابراین ممکن است همان قوانینی که مانع از تبعیض جنسی در مناطق دیگر می‌شوند؛ در کشور آمریکا منجر به حمایت از تراجنسی‌ها شوند.

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اراد دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  دکترپسرم نزدیک به ۳سالش چندروزی که کلاهک ختنه گاهش قرمز و متورم شده البته چند ماه پیش هم شده بودبا یک پماددرمانش کردم ولی یادم نیست چه پمادی بود خارش زیاد داره خواستم که پمادی به من توصیه کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۲ تیر ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بعد از استفاده از واجبی یا پودر نوره روی خطی دانه ای که به راحتی هم دیده نمیشه خیلی ریزه متوجه شدم من هفته ۳۹ بارداری هستم . مشکلی دارد ایا؟ و چه چیزی هستش لطفا جواب بدید دکتر خیلی نگرانم خاهش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  حدودا ۴۰ سال دارم و احتمالا از ۱۵ سال پیش ماده ای در ابعاد ۲تا۳میلیمتر بصورت متناوب هر چندماه یکبار از بدنه آلت(حدودا وسط) و نزدیک محل ختنه گاه خارج میگردد
  آیا مشکلی وجود دارد و نیاز به درمان خاصی هست؟
  سپاس از محبتتان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ملینا پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان زگیل تناسلی دارم و نزدیک پریودیم میشه تبخال میزنم..دکتر رفتم آزمایش هم دادم ولی خوب نشدم ممنون میشم کمکم کنید بگید چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام من به مولوسکوم مبتلا هستم. میخواستم بدونم این ویروس تا چه مدت روی لباس و حوله زنده باقی میمونه و از این طریق ب یه نفر دیگه که از لباس استفاده کرده باشه منتقل میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   ویروس در محیط های خشک و لباس مدت بسیار کوتاهی ( در حد چند دقیقه ) امکان فعال بودن دارد

   موفق

 • تصویر کاربر Pourmohammadi یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، من تو ناحیه لب چند تا دون دونه خیلی ریز سفید رنگ دیدم این چند روزه که خیلی خیلی نگرانم کرده و نمیدونم چی هست (برای شنبه هفته اینده وقت دارم پیشتون اما خیلی استرس دارم گفتم اینجا هم بپرسم زودتر)
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   چنانچه فوردایس لب مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر نفیسه چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  بین مقعد و ناحیه تناسلیم جوش های سفیدی ظاهر شدن که کوچیکن و درد ندارن اصلا نمبدونم چی هستن،اگر زگیل تناسلی باشن،راه درمان هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۲ روز پیش به شما تماس گرفتم از استانبول بودم
  فرمودید قرص لووفلیکساسین ۵۰۰ مصرف کنم تا ۱۰ روز
  علایم به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرد
  اما امروز بعد از گذشت دو روز از اتمام قرص مجدد ادرار به صورت دو شاخه و با کمی سوزش خارج میشه
  راه حل چیه و باید چکار کنم
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره یک ارزیابی از نظر پروستاتیت برات انجام شود

   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام وادب خدمت شما مشکل پوستی در بیضه دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی کیست اپیدرمال مطرح است که هیچگونه خطری نداشته معمولا نیاز به درمان ندارد

   معمولا ضایعه به تدریج بزرگتر خواهد شد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مهیاس یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید

  من اورال س ک س داشتم در حد ۲ دقیقه لبم تبخال زده بود البته دو روز بود گذشته بود از زدنش چون یه عادت بد که دارم اینه اگه تبخال باشه با دندونم هی وَر میرم بهش و سوراخش میکنم مایعی داخلش نبود ولی میگن آفت هم هست البته شباهتش، میخوام بدونم لیسیدن آلت تناسلی همسرم باعث شده که تبخال به ایشون وارد بشه و بعد بشه تبخال تناسلی ؟؟؟ دخول صورت نگرفت.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از تبخال دیده نمی شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  2. تصویر کاربر مهیاس شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   دکتر از تبخالم دو سه روز گذشته بود و آبکی نبود از بس گاز گرفته بودم پوست لبم رو، میخوام بدونم بازم احتمالش هست به آلت شوهرم وارد شده باشه
   ممنون از پاسخگوییتون
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   بهتره تست Anti HSV بررسی شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر