دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

دلایل ترنس یا دو جنسه شدن جنین

فهرست مطالب

این‌که خودمان را به چه جنسی بشناسیم: مرد، زن، بی‌جنسیت و…

هویت جنسی تعریف جنسیتی است که هر فرد خودش را با آن می‌شناسد: مرد، زن یا جنسیت‌های دیگر. هویت جنسی با جنسیت و گرایش جنسی متفاوت است.

آن‌دسته از افرادی که هویت جنسیشان با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌اند تطبیق ندارد، تراجنسی هستند درحالی که وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتی که هنگام تولد داشته‌، منطبق باشد؛ به او هم‌سوجنسی می‌گویند.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

حتی اگر از هویت جنسی فرد پرسیده شود؛ باز هم این کار به شیوه‌ای انجام نمی‌شود که بتوان از این داده‌ها به عنوان یک متغیر ثابت در پژوهش‌ها استفاده کرد. به همین دلیل در تخمین تعداد افراد تراجنسی تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

موسسه ویلیامز در سال 2016 یکی از بهترین برآوردها را از جمعیت افراد تراجنسی آمریکا ارائه داد. این پژوهش نشان داد که بین 0.3 تا 0.8% از جمعیت هر ایالت، تراجنسی هستند. برآورد کلی این پژوهش‌ها  برابر است با 0.6% آن جمعیت.

این تخمین حاکی از این است که حدود 1.4 میلیون فرد بزرگسال  تراجنسی در آمریکا وجود دارد اما احتمالا با گذشت زمان این میزان افزایش می‌یابد زیرا هویت تراجنسی بیشتر در افراد جوان قابل مشاهده است.

عوامل پزشکی برای تغییر جنسیت

برای تغییر هویت جنسی افراد نیازی به انجام درمان‌های پزشکی یا روان‌شناسی نیست اما اگر هویت جنسی فرد با جنسیت و بدن او در تضاد باشد؛ ممکن است شخص به آشفتگی جنسیتی دچار شود.

احتمال دارد برخی افراد مبتلا به آشفتگی جنسی مجبور شوند تحت عمل جراحی قرار گیرند یا دارو مصرف کنند. در ضمن شاید نیاز باشد این افراد از مشاوره‌ها و حمایت‌های یک روان‌پزشک یا روان‌شناس هم بهره ببرند.

آیا ممکن است شما دمی سکشوال و نیمه جنس گرا باشید؟

اصطلاحات مرتبط

اصطلاحات و موضوعات مرتبط با هویت جنسی به سرعت تغییر می‌کنند. برخی از واژه‌های رایج شامل موارد زیر هستند:

??هم‌سوجنسی: کسی که هویت جنسیش با جنسیتی که هنگام تولد داشته است؛ تطبیق داشته باشد

(برای مثال وقتی فرد با هویت جنسی مونث شناخته می‌شود و در هنگام تولد نیز همین جنسیت به او نسبت داده شده است یعنی فرد یک زن هم‌سوجنس است).

??دو جنسه: وقتی فرد هم هویت جنسی مردانه داشته باشد و هم زنانه.

??آشفتگی جنسیتی: هنگامی که هویت جنسی فرد با بدن او تطبیق نداشته باشد؛ احساس ناراحتی و رنجی پیش می‌آید که به آن آشفتگی جنسیتی گفته می‌شود.

??سرخوشی جنسیتی: احساس رضایت و شادی که فرد نسبت به هویت جنسی یا درک خود نسبت به هویت جنسی‌اش دارد.

??ابراز هویت جنسی: به ابراز جنسی فرد مثل طرز لباس پوشیدن یا مدل موی او، ابراز هویت جنسی گفته می‌شود.

??جهت‌گیری جنسی: تمایل جنسی هر فرد نسبت به جنسیت دیگر (این مورد با هویت جنسی تفاوت دارد. از جمله جهت‌گیری‌های جنسی رایج می‌توان به جهت‌گیری‌های جنسی دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا، دوجنس‌گرا، همه‌جنس‌گرا و بی‌جنس‌گرا اشاره کرد).

??تراجنسی: وقتی هویت جنسی فرد با جنسیتش هنگام تولد تطبیق نداشته باشد.

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

همان‌طور که قبل‌تر هم توضیح دادیم؛ هویت جنسی نیاز به درمان ندارد. در واقع در بسیاری از مناطق استفاده از روش‌های درمانی مختلف برای تغییر هویت جنسی فرد غیراخلاقی و مجرمانه است اما ممکن است برای درمان آشفتگی جنسیتی برخی از افراد که هویت جنسی متفاوتی دارند از عمل جراحی استفاده شود یا برای او دارو تجویز شود.

درمان بالینی آشفتگی جنسیتی شامل تجویز هورمون‌ها و/یا داروهای مسدودکننده هورمون برای جلوگیری از ایجاد خصوصیات ثانویه جنسی نامتناسب با هویت جنسی فرد یا کمک به ایجاد خصوصیاتی است که متناسب با هویت جنسی او باشد.

عمل جراحی و مصرف دارو در اختلال هویت جنسی

هر دو روش درمانی عمل جراحی و مصرف دارو هدفی مشترک دارند اما عمل جراحی برای به اتمام رساندن تغییراتی است که با مصرف دارو رفع نشده‌اند. برای مثال می‌توان از جراحی بالاتنه برای مردانه کردن سینه مرد تراجنسی استفاده کرد که قبل از انجام این عمل جراحی، سینه‌های زنانه و بزرگی داشته است.

واژینوپلاستی یا فادیوپلاستی برای ترنس ها؟

از واژینوپلاستی برای ایجاد واژن در یک زن تراجنسی استفاده می‌شود و روش‌های جراحی فادیوپلاستی یا متودیوپلاستی نیز برای ایجاد آلت تناسلی در یک مرد تراجنسی کاربرد دارند.

البته همه افراد تراجنسی یا کسانی که به آشفتگی جنسیتی دچار هستند؛ علاقه‌ای به انجام عمل جراحی یا مصرف دارو ندارند. عوامل مختلفی وجود دارند که تعیین می‌کنند

این روش‌ها برای کدام دسته از این افراد مناسب است. ممکن است با توجه به روش‌های درمانی پشت‌سرگذاشته‌شده (مصرف داروهایی خاص یا انجام عمل جراحی) دیگر فرد تراجنسی نباشد یا به هویت جنسی معتبری دست یافته باشد

اختلال هویت جنسی یا ترنس سکشوال

اختلال هویت جنسیتی و ابعاد اجتماعی آن

باید بدانید که فرد مبتلا به آشفتگی جنسیتی با هویت جنسی خود مشکلی ندارد. درواقع به همین دلیل است که در روش‌های تشخیصی مورد استفاده برای حمایت‌های بالینی و انجام روش‌های جراحی مختلف مرتبط با تغییر جنسیت؛ به جای واژه «اختلال هویت جنسی»از واژه «آشفتگی جنسیتی» استفاده می‌شود.

به طور کلی هویت هیچ فردی منجر به بروز اختلال نمی‌شود اما مشکل از جایی شروع می‌شود که بدن شخص با هویتش تطبیق نداشته باشد. البته تبعیض و بدنامی‌های نسبت‌داده‌شده به افراد تراجنسی هم می‌تواند موجب نابسامانی در سلامت جسمانی و روانی اشخاص شود.

حمایت از تراجنسی ها

رییس جمهور باراک اوباما قدمی در جهت حمایت از افراد تراجنسی و منع قوانین تبعیضی علیه این افراد برداشت. درضمن این تغییرات موجب شد که دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی هم در سطح دولت فدرال و هم در بسیاری از ایالت‌ها گسترش یابد.

به دستور دولت ترامپ وزارت دادگستری تلاش کرده است تا هویت جنسی را به عنوان یک دسته‌بندی محافظت‌شده در نظر بگیرد و آن را از حوزه‌های داخلی و خارجی پزشکی حذف کند.

بنابراین ممکن است همان قوانینی که مانع از تبعیض جنسی در مناطق دیگر می‌شوند؛ در کشور آمریکا منجر به حمایت از تراجنسی‌ها شوند.

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نفیسه چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  بین مقعد و ناحیه تناسلیم جوش های سفیدی ظاهر شدن که کوچیکن و درد ندارن اصلا نمبدونم چی هستن،اگر زگیل تناسلی باشن،راه درمان هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۲ روز پیش به شما تماس گرفتم از استانبول بودم
  فرمودید قرص لووفلیکساسین ۵۰۰ مصرف کنم تا ۱۰ روز
  علایم به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرد
  اما امروز بعد از گذشت دو روز از اتمام قرص مجدد ادرار به صورت دو شاخه و با کمی سوزش خارج میشه
  راه حل چیه و باید چکار کنم
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره یک ارزیابی از نظر پروستاتیت برات انجام شود

   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام وادب خدمت شما مشکل پوستی در بیضه دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی کیست اپیدرمال مطرح است که هیچگونه خطری نداشته معمولا نیاز به درمان ندارد

   معمولا ضایعه به تدریج بزرگتر خواهد شد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مهیاس یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید

  من اورال س ک س داشتم در حد ۲ دقیقه لبم تبخال زده بود البته دو روز بود گذشته بود از زدنش چون یه عادت بد که دارم اینه اگه تبخال باشه با دندونم هی وَر میرم بهش و سوراخش میکنم مایعی داخلش نبود ولی میگن آفت هم هست البته شباهتش، میخوام بدونم لیسیدن آلت تناسلی همسرم باعث شده که تبخال به ایشون وارد بشه و بعد بشه تبخال تناسلی ؟؟؟ دخول صورت نگرفت.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از تبخال دیده نمی شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  2. تصویر کاربر مهیاس شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   دکتر از تبخالم دو سه روز گذشته بود و آبکی نبود از بس گاز گرفته بودم پوست لبم رو، میخوام بدونم بازم احتمالش هست به آلت شوهرم وارد شده باشه
   ممنون از پاسخگوییتون
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   بهتره تست Anti HSV بررسی شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ارغوان یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر ببخشید 2 یا 3 ماه هست که جوشهای ریزی کنار الت تناسلیم وجود داره البته ران هام هستش الان یکم بزرگتر شدن سفت هستن و میخوارن ودرد میکنن سرشون هم یکم چرکی هست بعدا که فشار میدم یه ماده سفید رنگ سفت بیرون میاد رفتم دکتر گفتن زگیل حمام هستش دوبار هم رفتم متخصص زنان گفتن که زگیل تناسلی نیست ونه تبخال ولی اذیتم میکنن و جاشون سیاه رنگ میمونه دکترم گفته اول روشون رو یکم زخم کن بعد روزی دوبار با بتادین بشورم قرص ازیترومایسین روزی یه بار و پماد زینک اکساید روزی دو بار نگرانم خوب نشم آیا راه درمان دیگه ای وجود داره لطفا راهنماییم کنین افسردگی گرفتم از نظر ظاهری تو اذیتم خیلیی ممنونم تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   برای ارزیابی دقیقتر عکس از ضایعه ارسال گردد

   موفق

  2. تصویر کاربر ارغوان یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر آقای دکتر عکس فرستادم خدمتتون خدا خیرتون بده اگه عکسا بی کیفیت افتاده شرمنده ام ممنون از راهنماییتون ببخشید در مورد رابطه هم میشه لطف کنین اگه منع داره بهم بگین خیلی ممنونم
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   متاسفانه عکس به درستی آپلود نشده. مجددا تلاش کن

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شکوف دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام.من مادر دوتا بچم.۵ و ۱سال و نیمه هستن.زگیل واژن دارم و نمیدونم زگیل دهانی هم دارم یا نه.رابطه دهانی نداشتم اما همش توهم میزنم راجبش و ترس دارم.حالا سوال من فرض بر این هس که مثلا دارم.یکساعت قبل لبم مقداری در اثر خشکی هوا پاره شد و پسر کوچیکم اومد کلشو محکم زد بهم و لبش خورد به لبم بابتش استرس گرفتم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش

 • تصویر کاربر M یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام .ببخشید من در ناحیه آلت تناسلی و اطراف آن جوش های بسیار ریزی رو دیدم و این جوش ها بسیار ریز و در کنار هم و پراکنده در همه جای آلت هستند.وقتی نعوذ پیدا میشه زیاد دیده نمی شوند.نه دردی دارند نه سوزشی و نه خارشی.تکرر ادرار و سوزش ادرار هم ندارم .به نظر شما چیست؟ البته که تازگیا کم شده افزایشش اگه میشه پاسخ بدهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی بیماری خاصی مطرح نیست

   نگران نباش

 • تصویر کاربر شهرام شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر چند روزه که از شما برای مشگلم سوال کردم ولی متاسفانه جواب نگرفتم و خیلی نگرانم بیشتر بخاطر مسری بودن بیماری لطف کنید راهنماییم کنید بخاطر کم روی متاسفانه نتونستم مراجعه حضوری داشته باشم باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   سوال تو با کد رهگیری X7SeP66117پاسخ داده شده است

    

   موفق

 • تصویر کاربر طاهره یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.خسته نباشید. من 35 سالمه و مجرد هسهستم. تقریبا هشت ماه که موهام از فرق سرم ریزش داره و کم کم داره به طاسی میره. خیلی نگرانم کرده. لطفا راهنماییم کنید. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   ریزش مو علل متعددی دارد که برای درمان باید آنها را شناسایی و تا حد امکان رفع نمود

   شایعترین علل عبارتند از کم خونی ، کمبود ریز مغذی های و مشکلات هورمونی

   بهتره به پزشک مراجعه کنی تا یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه 

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام مجدد
  تعدادی لکه زیر ناخنهای بنده ایجاد شده که بنا به تشخیص جنابعالی زگیل میباشد و دارویی رو تجویز کردید که حدود یکهفته هست که استفاده میکنم
  تعدادی تصویر از دستها و دارو براتون ارسال کردم
  حالا سوال بنده اینه که آیا ویروس hpv است یاخیر؟
  آیا برخورد دست با نقاط تناسلی و مقعد و یا بدن دیگران این نقاط درگیر میشوند یا خیر چه تدابیری برای پیشگیری از زگیل تناسلی باید اتخاذ کرد؟
  آیا پس از محو شدن کامل زگیل ها از روی دست باز قابلیت انتقال به نقاط تناسلی و بدن دیگران وجود دارد یا خیر؟
  برای ازدواج چه باید کرد ؟
  آیا تزریق واکسن گارداسیل رو پیشنهاد میکنید؟
  در ضمن اینرو هم باد اضافه کنم که بنده مبتلا به پسوریازیس خفیف تناسلی نیز هستم و ۲۸ سال سن دارم
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمال انتقال آلئدگی با این ویروس در سایر نواحی نیز وجود دارد
   به منظور پیشگیری بهتره دستها به نواحی خیس بدن یا نواحی که خراش دارد تماس نداشته باشد و در صورت لزوم بهتره از دستکش استفاده شود
   بعد از پاک شدن ضایعه شانس انتقال از بین خواهد رفت
   مشکلی برای ازدواج ایجاد نمی کند
   گارداسیل روی این نوع ویروس اثری ندارد
   ولی گارداسیل روی سروتیپ های ویروسی 6 و 11 و 16 و 18 موثر است و در افراد زیر 26 سال توصیه می شود
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر