مجموعه تصاویر خطرناکترین بیماری های جنسی (std) رایج

مجموعه تصاویر خطرناکترین بیماری های جنسی (std) رایج

فهرست مطالب

بیماری های جنسی و مقاربتی بیشتر وقت‌ها علائم و نشانه‌های مشخصی دارند و از طریق همین علائم و نشانه‌ها قابل تشخیص هستند. با این وجود بسیاری از این بیماری ها هم به طور کلی هیچ علامت و نشانه‌ای ندارند.
در واقع بیشتر افراد مبتلا به بیماری های آمیزشی شبیه افراد سالم هستند. نه زخم خاصی روی بدن آن‌هاست، نه ترشحاتی دارند و نه هیچ نشانه دیگری که قابل توجه باشد. به همین دلیل فقط از طریق آزمایش می‌توانید مطمئن شوید که دچار بیماری مقاربتی هستید یا نه.

با این وجود طبیعی است که مردم با دیدن یک برآمدگی یا زخم شک کنند که آیا به بیماری های جنسی مبتلا شده‌اند یا نه. عکس‌های موجود در این مطلب به این منظور تهیه شده‌اند که به شما نشان دهند در جست‌وجوی چه نشانه‌هایی باشید. البته این عکس‌ها برای تشخیص شرایط و یا جایگزین کردن مراقبت‌های بهداشتی، مناسب نیستند.

فقط پزشک می‌تواند بیماری مقاربتی را تشخیص دهد و اصولا برای تشخیص، فرد باید چند آزمایش مختلف بدهد. البته تعدادی از بیماری های جنسی هستند که می‌توان آن‌ها را فقط از روی ظاهر تشخیص داد اما این موارد، استثنا هستند و شامل یک قاعده کلی نمی‌شوند.

تبخال دهانی

تبخال دهانی دور دهان

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 عامل بیماری تبخال دهانی است. این بیماری به نام‌های Cold sores، fever blisters یا oral herpes هم شناخته می‌شود. تبخال دهانی تاول‌های دردناک و کوچکی است که در اطراف لب‌های فرد نمایان می‌شود. بیشتر وقت‌ها هفت تا ده روز طول می‌کشد که این تاول‌ها سوراخ و پوسته‌پوسته شده و درنهایت بهبود یابند.

تبخال دهانی به سادگی از راه بوسه سرایت می‌کند. هم‌چنین با برقراری رابطه جنسی دهانی می‌توان این ویروس را به اندام تناسلی شریک جنسی منتقل کرد.

تبخال دستگاه تناسلی

تبخال دستگاه تناسلی روی آلت

نشانه تبخال تناسلی گروهی از تاول‌های کوچک است که سر باز می‌کنند و تبدیل به زخم‌های دردناکی می‌شوند. در بیشتر موارد عامل ایجاد کننده این بیماری ویروس هرپس سیمپلکس 2 است.
ممکن است برخی افراد به این ویروس مبتلا شوند و هیچ نشانه خاصی نداشته باشند. برخی دیگر نشانه‌های خفیفی دارند (مثل قرمز شدن یا تاول‌های سر باز نکرده‌) که به راحتی می‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

درمان سرکوب‌کننده نه تنها میزان بروز این بیماری را در فرد مبتلا کاهش می‌دهد بلکه احتمال سرایت این ویروس به شریک جنسی را هم کاهش می‌دهد.

در پایان باید اشاره کنیم که شخص تنها از طریق آزمایش می‌تواند بفهمد به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا شده است یا نه. در واقع بسیاری از بیماران مبتلا به ویروس هرپس سیمپلکس 2 تنها زمانی متوجه می‌شوند به این ویروس مبتلا شده‌اند که شریک جنسیشان هم به این بیماری دچار شده باشد.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

ویروس پاپیلوم انسانی عامل ابتلا به بیماری زگیل تناسلی و پیشرفت بسیاری از سرطان‌های رحم و مقعد است.
زخم‌های مقعدی موجود در عکس وحشتناکند اما می‌توانند از زگیل تناسلی تصور خوبی به شما بدهند. به طور کلی این زگیل‌ها به رنگ پوست یا به رنگ سفید هستند، سطح نامنظمی دارند و بیشتر به گل‌کلم شباهت دارند. آن‌ها می‌توانند در اندازه‌های بزرگ یا کوچک و به صورت خوشه‌ای یا تکی نمایان شوند.
زگیل‌های تناسلی می‌توانند در ناحیه بیرونی اندام تناسلی زنان، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی مردان، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شوند که به عنوان زگیل تناسلی مردان ، زگیل تناسلی زنان و زگیل مقعدی شناخته می‌شوند. بیشتر مواقع این زگیل‌ها دردناک نیستند ولی بعضی وقت‌ها باعث می‌شوند احساس خارش داشته باشید.

متاسفانه نمی‌توان فقط با مشاهده زگیل‌ها به این نتیجه رسید که فرد مبتلا به این بیماری است. آزمایش زگیل تناسلی راه همیشگی تشخیص است. در ضمن هنوز هیچ آزمایش مقرون‌به‌صرفه‌ای برای تشخیص زگیل تناسلی مردان وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است همیشه رابطه جنسی ایمن برقرار کنید تا خطر ابتلا به چنین عفونت‌هایی کاهش یابد.

التهاب میزراه مرتبط با بیماری های مقاربتی

ترشح آلت تناسلی مرد

معمولا وقتی مردان به سوزاک یا کلامیدیا مبتلا می‌شوند، هیچ علامت و نشانه‌ای وجود ندارد. ترشح آلت تناسلی و دیگر نشانه‌های التهاب میزراه از جمله قرمزی و تورم سر آلت و احساس درد و سوزش هنگام ادرار می‌توانند از نشانه‌های این بیماری باشند. در بعضی موارد ممکن است فقط وقتی فرد دچار انزال شده باشد، نشانه‌هایی در ترشحات شخص دیده شود.

احتمالا افرادی که به سوزاک مبتلا شده باشند، بیشتر از افراد مبتلا به کلامیدیا ترشحات دارند. معمولا افراد مبتلا به سوزاک ترشحات بسیار زیادی دارند. در بعضی موارد ممکن است این ترشحات فقط لکه زردی بر لباس زیر فرد بر جای بگذارند یا بر سر آلت فرد به شکل پوسته‌های خشک و لعاب‌داری ظاهر شوند.

از نشانه‌های دیگر این بیماری می‌توان به دردناک شدن و تورم بیضه‌ها و تکرر ادرار و افزایش میزان آن اشاره کرد. اگر گلوی فرد دچار عفونت شود، این ناحیه دچار خارش و زخم می‌شود.

التهاب گردن رحم مرتبط با بیماری های جنسی

التهاب گردن رحم که از درون اسپکولوم واژینال قابل مشاهده است

هنگامی که رحم ورم می‌کند، به آن التهاب گردن رحم می‌‌گویند. موارد زیادی می‌تواند عامل این بیماری باشد اما بیماری های جنسی مانند تریکومینوزیاسیس، سوزاک یا کلامیدیا از عوامل ایجادکننده التهاب گردن رحم هستند. معمولا تنها راه تشخیص التهاب دهانه رحم، معاینه لگن شخص است اگر چه این بیماری نشانه‌های دیگری نیز دارد از جمله:

سفلیس اولیه

سفلیس اولیه یکی از سه درجه تعریف‌شده برای عفونت سفلیس است. این بیماری با زخم‌های بازی قابل تشخیص است که به آن‌ها «شانکِر» می‌گویند. معمولا شانکرها گرد و بدون درد هستند. به همین دلیل تشخیص آن‌ها در گلو، واژن یا مقعد شخص کار سختی است.

نواحی بیرونی واژن به راحتی دچار شانکرهای سفلیسی می‌شوند و معمولا سه تا شش هفته طول می‌کشد که بدون هیچ درمانی بهبود یابند. البته بهبود خودبه‌خودی آن‌ها به این معنا نیست که عفونت اصلی از بین رفته است.

اگر عفونت سفلیسی درمان نشود، این بیماری می‌تواند سال‌ها در بدن شخص باقی بماند. در مرحله بعدی فاز دوم عفونت آغاز می‌شود که مواردی مانند خستگی، علائم شبیه آنفوالانزا و گاهی بروز برآمدگی های زگیل‌مانند در اطراف واژن شخص، از نشانه‌های این فاز است. پس از کمی تاخیر و چند سال بعد، مرحله سوم سفلیس آغاز می‌شود که وخیم‌ترین حالت این بیماری است.

شپش تناسلی

شپش تناسلی

به نظر می‌رسد شپش تناسلی بیشتر از این‌که یک نگرانی برای به خطر افتادن سلامت مردم باشد، نوعی عامل اذیت برای افراد باشد ولی حقیقت تلخ این‌جاست که با توجه به پژوهشی که در مجله بین المللی تحقیقات پیشرفته بیولوژی و پزشکی منتشر شد، هر سال بین شش تا دوازده میلیون آمریکایی «شپش» می‌گیرند.

شپش تناسلی شبیه شپش سر نیست. این بیماری بیشتر از راه برقراری تماس‌های جنسی نامشروع منتقل می‌شود و احتمال کمی وجود دارد که از راه لباس یا ملافه مشترک به افراد سرایت کند.

وقتی حشراتی که شبیه خرچنگ هستند در موهای ناحیه تناسلی دیده شوند و هم‌چنین فرد دچار خارش شده باشد، می‌توان به این نتیجه رسید که او به این بیماری مبتلا شده است. یکی دیگر از نشانه‌های این بیماری این است که تخم‌های بیضی‌شکل سفیدی به موهای این ناحیه می‌چسبند.

معمولا شپش تناسلی را می‌توان در ناحیه تناسلی فرد مشاهده کرد اما این بیماری می‌تواند به دیگر نواحی بدن که موهای ضخیم داشته باشند هم سرایت کند. اصولا شپش تناسلی در سر فرد یافت نمی‌شود. با تجویز لوسیون شپششی که 1% پرمترین داشته باشد یا نوعی موس که حاوی پیرِترین و پیپرونیل باتوکسیل باشد؛ می‌توان این بیماری را درمان کرد.

جَرب

جرب نوعی آلودگی پوستی است که توسط نوعی مایت (نوعی انگل) به نام هیره خارشی ایجاد می‌شود. حشرات بسیار ریزی که روی پوست زندگی می‌کنند و می‌توانند وارد بافت بدن شده و تخم‌گذاری کنند. این امر باعث ایجاد خارش و بثورات قرمز می‌شود. میزان خارش در شب بیشتر می‌شود.

در مرحله اول علائم و نشانه‌های جرب در آن دسته از نقاط بدن که پوست مرطوب‌تری دارند، ایجاد می‌شود مثلا بین انگشتان، روی مچ دست و پا و در ناحیه تناسلی فرد. تماس عادی با لباس‌ها، حوله‌ها و ملافه‌های تخت‌خواب می‌تواند راه دیگر انتقال جرب باشد.

معمولا تجویز داروهای موضعی مانند الیمیت(پرمترین)، یوراکس(کروتامیتون)، لیندان(گاماکسن) یا استرومکتول(ایورمکتین) برای درمان این بیماری موثر است.

نشانه‌های شانکرویید زودرس

شانکرویید زودرس

شانکرویید نوعی بیماری جنسی و مقاربتی باکتریایی است که در آمریکا نادر است. در سراسر دنیا نیز میزان بروز این بیماری رو به کاهش است، اگرچه هنوز هم در بخش‌هایی از آفریقا و کارائیب می‌توان آن را مشاهده کرد. در واقع اگر در این نواحی باشید و با فردی رابطه جنسی برقرار کنید، ممکن است به این عفونت دچار شوید.

معمولا نشانه‌ها بین 4 تا 10 روز بعد پدیدار می‌شوند. اگزماهای ایجادشده توسط این بیماری، جوش‌های برآمده پر از چرک قرمز رنگی هستند. این جوش‌ها می‌توانند تبدیل به زخم‌های شانکر مانندی شوند. البته این زخم‌ها به جای داشتن سطحی صاف، سطحی ناهموار دارند. زخم‌های ایجاد شده در این بیماری، برعکس بیماری سفلیس دردناک هستند.

معمولا با مصرف یک دوز آزیترومایسین خوراکی یا تزریق عضلانی سفتریاکسون می‌توان شانکرویید را درمان کرد.

نشانه‌های شانکرویید تاخیری

شانکرویید تاخیری

 شانکرویید در موارد حاد می‌تواند باعث ترکیدن گره‌های لنفاوی موجود در ناحیه کشاله ران شود. این گره‌ها نزدیک خط باسن هستند و توسط پاها، کشاله ران و نشیمن‌گاه محاصره شده‌اند.

تورم گره‌های لنفاوی کشاله ران (که به آن لنفادنوپاتی کشاله ران هم می‌گویند) یکی از نشانه‌های رایج شانکرویید است و معمولا تنها نشانه این عفونت همین است. اگرچه احتمال بسیار کمی وجود دارد که غدد لنفاوی پاره شوند ولی اگر نشانه‌ها نادیده گرفته شوند و درمان نشوند، ممکن است این اتفاق بیفتد.

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Payam سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز، من حدودا از ۶-۷ سال پیش روی آلتم یه خال زد و سپس به مرور زمان اندک اندک تعداد خال ها در همون ناحیه زیاد شد میخواستم ببینم طبیعی هست یا مشکلی دارم؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس های ارسالی احتمال سبوریک کراتوزیس یا زگیل تناسلی وجود دارد

   توصیه می کنم در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   این حالت طبیعی نیست و باید هر چه سریعتر درمان گردد

   موفق

 • تصویر کاربر Sara دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان من نزديك به دو ماه پيش خدمت شما رسيدم بهم كپسول پاور فيت دادين الان داروهام تموم شده نياز به حضور مجدد هست؟البته جواب كلوپوسكپي هم براتون فرستادم خداروشكر مشكلي گفتين نداره.فقط پاپ اسمير فرمودين هر ٦ ماه تكرار كنم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و دارو را ادامه بده

   فعلا نیازی به ویزیت حضوری نیست

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  چند هفته ای است که یه جوش روی الت ام زدم اوایل که داشت رشد میکرد اصلا درد و خوارش نداشت وقتی دیگه خیلی بزرگ شد و ترکید یکم درد داشت ولی نه زیاد اندازه جوش صورت بعد ام که خوب شد و دیگه درد نکرد ولی زیر پوست هنوز یه چیز کوچیکی مثل توپ سفت هستش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمالا نوعی آبسه زیر جلدی مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر N پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من مدتی حس میکنم شاید hpv داشته باشم ولی فعلا دکتر مراجعه نکردم. دیروز تست خون دادم crp روPositivec +2 زده امکانش هست بخاطرhpv باشه یا نه عفونت دیگه هست. چون تست خون بابت hpv ندادم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی به نفع آلودگی HPV دیده نمی شود

   تست CRP در تشخیص هیچ تاثیری ندارد

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر لیلی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  همسرم زگیل تناسلی داره و من هم داشتم برطرف کردم بچه ۱۱ماهه ای داریم که بسیار بهداشت رو رعایت میکنیم در حدی که به وسواس رسیدیم و حتی نمیزاریم بچه شب پیش ما بخوابه میگیم شاید منی یا ترشحی روی روتختی افتاده باشه ما ندیده باشیم.اما سوال و نگرانی اصلی من راجب این هست که ما چند روز قبل رفتیم استخرمون و اونجا رابطه سطحی داشتیم که لباس من و همسرم الوده به منی شد که با همون لباسا رفتیم تو استخر و بیست دقیقه موندیم وقتی بیرون اومدیم همسرم غفلت کرد و لباسامون رو گذاشت بیرون از استخر روی زمین کنار حلقه شنا بادی بچمون.و تا دیدیم بچه نشسته کنار حلقه بادیش و داشت طبق عادت بچگی لیسش میزد.دنیا روی سرمون اوار شد که نکنه اب استخری که توش بودیم چون از مایع شست و شوی لباس استفاده نکردیم منی و ویروس الوده زگیل تناسلی رو تمیز نکرده و نشسته باشه نکنه بچم همون قسمت الوده رو زبون زده باشه چون یه مقدار از لباسا روی حلقه شناش بود.اقای دکتر توروخدا منو از نگرانی بیرون بیارین روز و شب ندارم.با این کرونا شرایط دکتر رفتن هم ندارم.لباس میتونه الودگی رو به حلقه شنا منتقل کرده باشه؟چون با چشمام دیدم بچم لیس میزد حلقه شو.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   علیک سلام

   نگران انتقال به فرزندت نباش ولی اصولا باید تمام نکات بهداشتی را در این خصوص رعایت کنی

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام بالای آلت تناسلیم یه جوشهایی زده نمیدونم زگیل هست یا جوش تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به عکس ارسالی علاوه بر مولوسکوم زگیل تناسلی نیز قابل مشاهده است

   توصیه می کنم در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر و درمان به پزشک مراجعه کنی

   از هرگونه دستکاری یا تیغ زدن ناحیه پرهیز کن

   از هرگونه رابطه جنسی نیز باید پرهیز شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهتاب.خ شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من دوران باردای یه خال گوشتی در واژنم زدم که گفتن اچ پی وی، ولی ازمایش تیتر اچ پی ویم منفی بود. الان اون خال هنوز هست، یه جوش های سفید رنگ و قرمز رنگ بدون هیچ خارشی اطراف واژن و باسنم زدم . اینا چی هستن دیگه؟؟ البته من روی مقعدم هم یه گوشتی هس که گفتن اون هموروئیده،
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح نیست و احتمالا مولوسکوم مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رامتین شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید میخواستم ببینم این زایده زگیل است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی زگیل تناسلی محتمل است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Mr یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مدتیه یک سانت پایین تر از کلاهک تناسلیم یک جوش ریز سر سفید در اومده که بزرگتر شده وقتی فشار میدم درد کمی داره اگه بترکونم و خالی کنم ایرادی داره؟یا راه درمان دیگه ای در خانه وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره ضایعات دستکاری نشود و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Zr یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  باسلام
  من مدتیه عفونت شدید دارم و اینکه 3 سال پیش از دوستای خیلی صمیمیم بیماریhpv گرفت و منم مراجعه کردم دکتر که گفتن از طریق لباس و یا اب استخر احتمالش کمه و منن با خیاله راحت دیگه نرفتم دنبالش الان متوجه شدم که یه چیزه خیلی کوچیک شبیه به زگیل زدم که خیلی نگرانم کرده. امکانش هست که قارچ باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره یک تست HPV PCR برات انجام شود

   احتمال آۀودگی قارچی زیاد نیست

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر