بهداشت بلوغ و نوجوانی: چرا بهداشت نوجوانان اهمیت دارد ؟

بهداشت بلوغ و نوجوانی: چرا بهداشت نوجوانان اهمیت دارد ؟

تاثیر دوره جوانی بر بقیه سال های زندگی بسیار حائز اهمیت است

در نظری کلی بر زندگی یک فرد، پی می بریم که در طی آن سه دوره از اهمیت بیشتری نسبت به سایرسال های عمر دارد و تاثیر این دوره ها بر  سالهای بعدی، قطعی و حیاتی است. واحد زمان در این دوره ها با واحد زمان در سایر دوره ها یکسان نیست.

اولین دوره مهم، دوره جنینی فرد است.

فرد در مدت نه ماه اعضا و توانایی هایی را برای بقیه سال های عمر به دست می آورد و اگر در این مدت نتواند آن کفایت ها را کسب نماید چه بسا در مرحله جنینی و یادوران خارج از رحم، زندگی سختی را در پیش خواهد داشت. مثل فردی که در دوران جنینی نتواند ازقلب سالم یا پای سالمی برخوردار شود.

دومین دوره مهم، زمان تولد و اولین سال زندگی است.

در زمان زایمان، تنفس در خلال دقایق اول، ازاهمیت ویژه ای برخوردار است، طولانی شدن این زمان موجب آسیب های طولانی مدت برای فرد خواهدشد و لذا همگی افراد یاری دهنده برای زایمان، سعی وافر بر تنفس نوزاد در لحظات اول را دارند. فرد درطی نه ماه از یک نوزاد حدود سه کیلویی به شیرخوار حدود نه کیلو می رسد و در این مدت از نظر کیفی، توانایی های بیشتری پیدا  میکند. نوزادی که توان حرکت نداشت، در پایان سال اول می ایستد، راه می رودو حرف می زند.

سومین مرحله و دوره مهم فرد، دوره نوجوانی است

که فرد از طریق گذر از آن از کودکی به بزرگسالیوارد می شود . و توانایی ها و کفایت هایی را کسب می کند که در زندگی بزرگسالی از آن ها استفاده کند واگر نتواند، دوران بزرگسالی راحتی نخواهد داشت.

نوجوانی زمان گذر از کودکی به بزرگسالی و آمادگی برای بزرگسالی است : (نوجوانی زمان اکتساب باروری، اکتساب خصوصیات عاطفی هیجانی بزرگسالی، زمان کسب هویت فردیو اجتماعی . . .   میباشد. بلوغ فیزیکی و روانی و عاطفی در نوجوانی، متحول شده و ادامه  مییابد.)

بسیاری از مشکلات جسمانی، روانی، اجتماعی و  رفتارهای ناسالم ریشه در زمان نوجوانی دارند

 ازدواج های ناموفق، حاملگی های پرخطر، مرگ و میر ها، عادات و رفتار های ناسالم از این زمان نشاتمی گیرند. تحقیقات نشان می دهند که بیشتر افراد سیگاری اولین سیگار را در زمان بلوغ تجربه کرده اند.

نوجوانان آینده سازان جامعه هستند:

( نوجوانان کنونی، جامعه و دنیای  دهه های آینده را اداره خواهند کرد. پس پرداختن به سلامت نوجوانان سرمایه گذاری برای آینده است)

بلوغ دوران تغییر است

بلوغ دوران تغییر است

بلوغ چگونه اتفاق می افتد ؟ bolough 3

•   در شروع و کارکرد بلوغ، یک برنامه ریزی مغزی مسئول می باشد.

•   ساعت رشد و تکامل در مغز، فرایند بلوغ را هدایت و تنظیم می کند.

•   به عبارتی بلوغ در اثر رسیدگی سیستم عصبی مرکزی است که شروع می شود.

•   تغییرات بلوغ در دختران و پسران قدری متفاوت است.

علایم بلوغ جسمانی دختران   

مراحل بلوغ جنسی در دختران

مراحل بلوغ جنسی در دختران

•   رشد پستان ها

•   پیدایش مو های تناسلی و زیر بغل

•   تبدیل شکل کودکی بدن به بزرگسالی

•   تبدیل صدای کودکانه به زنانه

•   تغییرات و تحولات اسکلتی

•   رشد و تحول در غدد عرق و چربی

•   رشد و جهش سریع در قد و وزن

•   تغییر پراکندگی چربی در بدن

•   جوش جوانی

•   تمایل به جنس مخالف

•   قاعدگی (منارک)

چه زمانی برای  دادن اطلاعات به دختران نوجوان  در این مورد مناسب است؟

 بدیهی است که اطلاعات باید در زمان مناسب و متناسب با نیاز و هماهنگ با فرهنگ هر جامعه ای باشد. پدیده بلوغ باید مورد توجه والدین و اولیا و مربیان باشد. به نظر می رسد، بهترین زمان برای دادن اطلاعات در مورد هر تحولی زمانی نه چندان نزدیک و نه چندان دور از آن رخداد  باشد، در مورد قاعدگی بهترین وقت، زمان جهش قد در دختران می باشد که به فاصله چند ماه پدیده قاعدگی اتفاق خواهد افتاد.

 مجموعه اطلاعاتی که در باره جنسیت و بلوغ برای دختران پیش می آید را الفبای زنانگی می نامیم.

تجارب نشان می دهند که ندانستن این الفبا، سلامت جسمی، جنسی، روانی و اجتماعی فرد را دچار مخاطره می سازد. این الفبا شامل، شرایط و وضعیت بلوغ و قاعدگی طبیعی و غیرطبیعی، رفتار های زندگی سالم از جملهتغذیه، ورزش، استراحت، استفاده از آفتاب، مراجعه به افراد ذیصلاح برای کسب اطلاعات و کاهش اضطراب و احیانا تشخیص و درمان مسایل فرد و . . . می باشد.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضرورت پیدا می کند؟

•   اگر قاعدگی تا سن ۱۶ شروع نشده باشد.

•   چنانچه صفات ثانویه جنسی مثل جوانه زدن پستان، رویش مو های زهار تا سن ۱۴ سالگی شروع نشده باشد

•   چنانچه سه سال بعد از جوانه زدن پستان قاعدگی اتفاق نیفتد

•   اگر ۵ سال از شروع اولین علامت بلوغ بگذرد ولی هنوز قاعدگی اتفاق نیفتد

•   اگر بین قد و وزن با سن همزمان، اختلاف زیادی وجود داشته باشد

•   اگر بعد از برقراری  قاعدگیهای منظم بطور ناگهانی رویش مو های زبر در ناحیه صورت، زیر چانه یا سایرقسمت های بدن پیش آیـد، مخصوصا اگر این علامت با نامنظم شدن قاعدگی و چاقی همراه شود

•   اضطراب و سوالات نوجوان و یا والدین.

 

علایم بلوغ پسران

صفات اولیه جنسی در پسران عبارتند از :  دو قسمت ساختمان داخلی و خارجی است. این ساختمان ها عبارتند از آلت تناسلی، دو عدد بیضه که هرکدام در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم)، قرار دارد. مجاری خروجی (واز دفران یا اسپرم بر)، و دو عدد غده به نام سمینال وزیکول.

 

صفات جنسی ثانویه در پسران عبارتند از   

•   تغییر صدا

•   پیدایش مو های صورت (ریش و سبیل) و خشن شدن مو های سراسر بدن

•   پیدایش مو های ناحیه زیر بغل و ناحیه تناسلی

•   تحولات در غدد عرق

•   افزایش قد و وزن و تبدیل فرم کودکی بدن به فرم مردانه

•   پیدایش جوش جوانی

•   پیدایش اسپرمِ ساخته شده

•   تمایل به جنس مخالف

•   بزرگ شدن بیضه ها و آلت تناسلی

•   احتلام (خروج منی در هنگام خواب)

 

زمان و ترتیب تغییر و تحولات، بر حسب افراد متفاوت است. بدیهی است، آگاه سازی نوجوان در وقت و زمانو به نحو مناسب او را در گذر و ایجاد تطابق با تحولات سریع و عمیق در بدن او، یاری می نماید. نوجوانان نیازمبرم به کسب اطلاعات در مورد فرایند بلوغ، بهداشت فردی و جنسی، ورزش و استراحت، تغذیه . . . دارند.


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و حتما کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
زگیل
مهم

سلام،من مبتلا به زگیل های زیادی روی دستم هستم که به درمان خیلی مقاوم هستن،جواب آزمایشم هم سالم بود و 27 سال هم سن دارم،سوال من اینه که داروی خوراکی برای زگیل هست که استفاده کنم،با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
2
عوارض لیرز برای دختران مجرد
مهم

سلام وقت بخیر من یه دختر ۲۲ ساله و مجرد هستم میخواستم بدونم انجام لیزر برای من عوارضی نداره مثل نازایی و این مسائل؟؟ممنون میشم پاسخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
3
پاپول مروارید
مهم

سلام بنده پیش دکتر ارولوژی و پوست رفتم معاینه شدم تشخصی پاپول بود و گفتن مشکلی نداره دست نرن هیچ راهی به من نگفتن من شریک زندگیم راضی نیست بعد دور التم جاهایی که پاپول هست خشکه حالا لیزر هزینش چنده و دردش زیاد با پماد یا کرم قابل درمان نیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
مو زائد
مهم

سلام آقای دکتر ممنونم از پاسخ و توجهتون.
من عکس آزمایش هورمونی ام رو براتون فرستادم.
من تو منطقه محروم هستم.
متاسفانه دکترمتخصص نداریم ک برم برام دارو تجویزکنن.فقط 1دکتر هست لیزر میکنه.قبلا3جلسه لیزر انجام دادم اما باز برگشتن.مشکل اصلیم حل نمیشه.اگرممکنه با توجه به شرایطم برام دارو تجویز کنید که لیزرم جواب بده.
فقط بخاطر کیستم قر ال دی میخورم 3روزه هست .قبلش دارویی مصرف نمیکردم مجددا آزمایشمو میفرستم.
مشاهده پاسخ دکتر
5
خال گوشتی
مهم

سلام خسته نباشید ...مادرمن یه خال گوشتی داشت ک چندروزه این حالت متورم شدنو سوزش داره میخواستم ببینم علتش چیه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
6
پوست چرب .جای جوش .
مهم

با سلام خدمت دکتر عزیز.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید منو.من پسر بیست ساله ای هستم که از سن پونزده سالگی پوستم هیچ مشکلی نداشت .اما به خاطر داروهای هورمونی بدنسازی از همون سن صورتم شروع کرد به جوش زدن زیاد طوری که دو گونه ام مثل ابکش شده .فرورفته های زیادی هستش که عذابم میده .الان جای جوش هام مونده.صورتم فقط جوش زیر پوستی میزنه .پوستم بدنم به خصوص صورتم به حدی چربه که با دستمال کاغذی پاک میکنم دستمال خیس میشه به حدی که چربی از پوستم میره تو چشمم.کلافه شدم.موها هم همینطوره .موهامو با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم اما یک روز بعد تمام سرم چربه.دکتر های زیادی رفتم اما گفتن ما با هورمون هات که باعث شده این جوری شه کاری نمیتونیم بکنیم فقط میتونیم شامپو و صابون بدیم همش باید یه دستمال بگیرم صورتمو پاک کنم.تو رو خدا شما بگید چی کارکنم. دارم عذاب میکشم..در ضمن جای جوش هام زیاده ولی نسبتا سطحی لیزر بهتره یا میکرودرم.در ضمن لطف بفرمایید هرینه شو بفرمایید .با تشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
7
اچ پي وي ٦٦

ببخشيد من دوباره مي پرسم من ديروزم پرسيدم همونيم كه اچ پي وي ٦٦ دارم فقط مي خوام بدونم كه ممكنه كه كلا ديگه اين ويروس از بدنم بره و اينكه سرطان هاي ديگه مرتبط به اين هست يا خير و اينكه ممكنه خيلي زودتر علايم نشون داده بشه يعني حتي تو اين مدت ٦ ماه اخه شنيدم ميگن چند سال طول ميكشه و احتياج به چكاپ كلي هست اخه چون نگران هستم و مي خوام اگه چيزي هست بدونم مشاهده پاسخ دکتر
8
برآمدگی به شکل رگ روی آلت تناسلی

سلام
برآمدگی روی قسمت بالای آلت تناسلی بین خط ختنه و سر آلت تناسلی به صورت یک رگ نشانه چیست؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیماری جنسی

با سلام واحترام
اگر دختر و پسری که هیچگونه فعالیت جنسی نداشته اند باهم ازدواج کنند ایا در صورت داشتن رابطه جنسی ( مقعدی، واژینال و اورال) امکان ابتلا به بیماری های مقاربتی وجود دارد یا خیر؟
لطفا در صورت مثبت بودن جواب احتمال کدام بیماریها بیشتر است؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
روش درمان مولوسکوم دختر 4 ساله

به نام خدا
جناب آقای دکتر انتظاری
سلام و احترام
پیش از این با ارسال تصاویر جوش هایی که روی بازو و سینه دختر 4 ساله ام ایجاد شده بود تشخیص مولوسکوم دادید و امر فرمودید در صورت نگرانی (همسرم خیلی نگران است) به پزشک کودک یا پزشک پوست مراجعه کنیم هم اکنون 11 ماه از بروز اولین جوش گذشته و این طور است که جوش ها رشد کرده قرمز می شوند و بعد از چند روز خارش معمولا در حمام سر باز می کنند و ماده پنیری شکلی از آن خارج و کمی هم خون می آید ولی باز جای دیگر یا کنار جوش قبلی موارد جدید ایجاد می شود ؛ پزشک متخصص پوست در اصفهان به ما توصیه کرد با فشار جوش ها را ترکانده و خارج کنیم و بتادین بزنیم و یا از رینوتویید یک درصد استفاده کنیم لذا سوال ما این است این دو روشی که اشاره کرده اند را به کار ببریم؟ با این زمینه که حضرتعالی در توضیحاتی که درج فرموده اید دستور داده اید که جوش ها دست کاری نشوند! و شما چه روشی را پیشنهاد می فرمایید؟
و در آخر خواهشمندم چنان چه توصیه ای برای سیستم ایمنی دختر من (4ساله) نیاز است (مثلا تغذیه خاص یا دارو و ...) اشاره فرمایید تا اقدام کنیم چون چند جا اشاره فرموده اید ممکن است سیستم ایمنی بدن ضعیف شده باشد.
پزشک گودکان برای او زینک پلاس تجویز کرده که بک شب در میان 5 میلی می خورد.
خیلی خیلی سپاس گذار و ممنونم .
روزگارتان شاد و سلامت باشید.
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 559 بعدی » همه