آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

بلوغ روانی، هیجانی عاطفی و اجتماعی در نوجوانان

بلوغ روانی، هیجانی عاطفی در نوجوانان   

 در دوران بلوغ تحولات سریع و عمیق در سیستم مغزی و بدنی، باعث تغییرات در عواطف، هیجانات و روان و رفتارنوجوان، می شود. این علایم در دختران و پسران قدری متفاوت می باشد، ولی بطور کلی عبارتند از :

 میل به گوشه گیری، انزواطلبی، پاسخ نامناسب نسبت به محرک، خندیدن یا گریستن بیش از حد، تمایل به آراستن ظاهر و آرایش، به شدت ذوق کردن، بی تفاوتی، شرم و حیا و خجالت، مخالفت با خانواده و خود نشاندادن، فرو رفتن در رویا، تفکرات رویایی در باره آینده، خودرایی، واکنش هایی که قبلا نبوده است، عدم تحمل انتقاد و نصیحت، گفتگو های طولانی و پنهانی با دوستان، علاقه به وضعیت ظاهر و صرف وقت زیاد در مقابل آینه. . . معمولا نوجوان، در باطن به عدم توانایی کامل خود در انجام کاری اذعان دارد ولی دلش می خواهد خود را توانا نشان  دهد. شایان ذکر است که خشم، ترس، حسادت و عشق، بخصوص در رابطه با جنس مخالف، نگرانی، کمرویی، در رویا فرو رفتن، گوشه گیری، تمایل به روابط اجتماعی و تمایل به گروه گرایی، بی حوصلگی، حادثه جویی، ترس از ناتوانی، عدم اعتماد به نفس، تماس طولانی با همسالان و الگو پذیری از آن ها، مقاومت در مورد هنجارهای جامعه از دیگر تظاهرات در این دوره می باشد و بدیهی است که نهایی و پخته شدن این علایم در طول زمان اتفاق می افتد و والدین و مربیان باید نوجوانان را درک کرده و به آنان کمک کنند.

youth_Health 1

 

بلوغ اجتماعی   

 همچنین در دوران بلوغ تعامل تغییرات و رشد و نمو کیفی و کمی در جسم و روان نوجوان، از یک طرف و تاثیر محرکات آموزشی و رفتارهای محیطی، باعث کسب هویت اجتماعی در فرد می شود. برای کسب این رسیدگی اجتماعی پرداختن به مسایلی از قبیل نقش جنسیتی، جایگاه و وظایف، حقوق همسری، حقوق فرد و اجتماع و دیگران، یادگیری و بکارگیری آداب شهروندی، مسایل همسرگزینی و همسریابی، مهارت های اجتماعی، شغلی، کسب هویت فردی، خانوادگی و اجتماعی، فعالیت های ورزشی، هنری، برنامه های روزانه فعال، نگرش سازنده با والدین، شرکت در جریانات اجتماعی و سیاسی، انتخابات . . . دارای اهمیت ویژه می باشد. در پایان دوران بلوغ فرد هویت فردی، جنسی و اجتماعی خود را پیدا می کند . او حال می تواند در صورت سپری شدن بهینه بلوغ، آماده پذیرفتن مسئولیت های فردی، اجتماعی و خانوادگی باشد. نوجوان در پایان این مرحله، فردی است مستقل، دارای استقلال رای، متکی به خود، دارای قدرت تفکر انتزاعی، تفکر منطقی، تصور از خویشتن خوب، مسئولیت پذیر و دارای اعتماد به نفس.

چهار عملی که برای ورود به بزرگسالی ضروری است 

•   تغییرات فیزیکی منجر به فرم بزرگسالی و قدرت باروری در دوران بلوغ

•   کسب استقلال و خودمختاری از خانواده

•   کسب هویت ثابت و تصور خوب از خویشتن

•   ایجاد طرح تفکر بزرگسالی و تفکر انتزاعی و منطقی و بلوغ هیجانی و عاطفی

 

نقش والدین، مربیان و اولیای امور   در دوران بلوغ

 عدم درک نوجوان از طرف افراد با صلاحیت، باعث سوق پیدا کردن نوجوان، به طرف منابع غیر صالح می شود و اغلب زیر بنای رفتار های ناهنجار، در بزرگسالی را فراهم می آورد.

نقش حیاتی افراد کلیدی فوق به قرار زیر است   

•   دانش و درک از خصوصیات و شرایط زیستی و فیزیولوژیک بلوغ نوجوان

•   درک وضعیت بحرانی بلوغ

•   شناخت مسائل و مشکلات بلوغ و نحوه برخورد صحیح با آن

•   حمایت، ایجاد فضایی آرام، پرمحبت، به دور از مناقشات و قهر و غضب

•   ابراز علاقه و محبت به نوجوان، به ترتیبی که نوجوان خود را شایسته دوست داشتن، احساس کند

•   احترام به نوجوان

•   کمک و هدایت نوجوان، برای عبور از مرحله نوجوانی و پذیرفتن مسئولیت های بزرگسالی، نقطه اتکابودن برای او، پشتیبان او بودن

•   مشورت با نوجوان، به جای قهر و تحکم، راهنمایی برای انتخاب صحیح

•   در کنار او بودن، نه در مقابل او

•   شخصیت دادن به او، دوست بودن با نوجوان، به جای ارباب و دشمن او بودن

•   ایجاد اعتماد در نوجوان، به ترتیبی که او والدین و افراد ذیصلاح را مورد اعتمادترین و معتبرترین افراد،بداند

•   راهنمایی و هدایت نوجوان در انتخاب دوستان مناسب

•   رابطه همدلانه و صمیمانه به جای تمسخر او

•   در دسترس بودن سهل برای مشاوره و یاری رساندن به او

•   ایجاد سرگرمی سازنده در منزل و خارج از منزل

•   تشویق برای فعالیت در گروه های همسال از قبیل فعالیت های ورزشی، هنری، درسی و تحصیلی،تفریحی، آموزشی

•   نظارت بر نیازمندی های بهداشت و سلامتی از قبیل تغذیه، ورزش، رفتار های سالم

•   دادن اطلاعات مورد لزوم در باره تصمیمات مهم زندگی از قبیل ازدواج، بارداری، دوستیابی و دانش جنسی و جنسیتی، جایگاه ها، حقوق و احترام افراد

•   جلوگیری از خشونت و رفتار های مخرب، کنترل انگیزه های رفتار های ناسالم

•   کمک به ایجاد اعتماد به نفس و تحت تاثیر دیگران نبودن، به نحوی که نوجوان توان کیفیت تجزیه وتحلیل شرایط و شهامت گفتن “نه” را داشته باشند.

•   دادن شخصیت به نوجوان به ترتیبی که نوجوان نیاز به نشان دادن خود به طریق رفتار های پرخطر وماجرا جویانه نداشته باشد. ممکن است که مصرف مواد مخدر از طرف نوجوان به          دلیل دستیابی به احساس استقلال از والدین و مخالفت صریح در مقابل معیارهای جامعه و مقابله با اضطراب، گوشه گیری و افسردگی یا پذیرفته شدن از طرف گروه همسال باشد.        فرار از خانه، می تواند یکی از نشانه های مهم استرس های محیطی بر روی نوجوان باشد. عواقب این اقدام بر روی سلامت فرد واضح و روشن است.

•   والدین و اولیا با حمایت نوجوان می توانند از این امر جلوگیری کنند.

•   ایجاد عزت نفس در نوجوان

نقش پزشکان در سلامت نوجوانان   
Adolescent-Medicine

 در یک تقسیم بندی، نوجوانی را به سه مرحله تقسیم می کنند : اوایل نوجوانی، اواسط نوجوانی و اواخرنوجوانی.  در اوایل نوجوانی، آموزش تغییرات بدن و راهنمایی و دادن اطلاعات لازم به منظور کسب آمادگی رویارویی منطقی با حوادث آتی برای نوجوانان و والدین آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با اینکه حمایت هم سالان بیش از والدین برای نوجوان ارزش دارد (چرا که معمولا همسالان انتقاد نمی کنند) پزشکان می توانند مدل های خوب و مهمی برای نوجوان باشند. آنان می توانند با بحث و مذاکره در مورد ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری ها مفید باشند. البته نحوه آموزش و توضیحات پزشکان باید واقعی و مناسب باشد و مرحله به مرحله انجام شود . در اواخر نوجوانی، احتمالا حل شدن تمامی درگیری های مربوط به تصور از بدن و پذیرش بیشتر مسئولیت فردی و خانوادگی پیش می آید.

یک رویکرد بدون قضاوت توسط پزشک باعث تسهیل بحث های مربوط به جنسیت، رفتار ها و سایر مسائل زندگی می شود.  ممکن است بسیاری از مسائل در کنار مسائل جسمانی درمعرض دید پزشک قرار گیرد، یا درد شکم و درد موقع قاعدگی دختران باعث مخفی ماندن افسردگی، ترس ازمدرسه، استرس در خانواده یا خشونت شود. گاه ترشحات دستگاه تناسلی حاکی از بدرفتاری جنسی، دوسوگرایی درباره فعالیت های جنسی یا هویت جنسی، تمایل یا نیاز به روش پیشگیری از بارداری باشد . افسردگی ممکن است باتظاهرات تغییرات وزن، جراحات عود کننده، شکایات والدین از شکست های درسی، گریز از مدرسه یا رفتار هایضداجتماعی خود را نشان دهد.

 

وظایف مهم نوجوان   

کسب هویت و احساس هویت گروهی (شرکت در کلوب، جمعیت، گروه های با اهداف ویژه) امری عادی می باشد. نوجوانی سن تجربه کردن است. والدین و پزشکان باید فعالیت های گروهی را تشویق کنند، که موجب تجربه اندوزی سالم می شود (کلوب های مدرسه، کلاس تئاتر، فعالیت های موسیقی، تیم های ورزشی)

پزشک باید والدین و نوجوانان را در بحث سازنده، در باره موارد انتخابی نوجوان و موارد انتخابی گروه های هم سالان که ممکن است خطرناک هم باشد، وارد کند.

توصیه های انجمن علمی طب پیشگیری آمریکا در دوران بلوغ

•   ویزیت سالیانه برای ارائه خدمات سلامت بلوغ جنسی و هیجانی و احتماعی

•   راهنمایی

•   غربالگری مشکلات بلوغ

•   واکسیناسیون

معاینات باید جوانب زیست پزشکی (بیومدیکال)  و روانی را شامل شود و بر خدمات پیشگیری تاکید کند.

اطلاعات نشان می دهد که عوامل خطر آفرین سلامت در دوران بلوغ بیشتر منشاء اجتماعی دارند تا طبی.  مداخله زودرس وکاهش رفتار های ناسالم می تواند باعث کاهش مرگ و میر و بیماری و ناتوانی نوجوانان شود. مراقبت طبی نوجوان باید محرمانه باشد. سیاست پزشک (در مورد اینکه چه زمانی والدین باید در تصمیم گیری برای مراقبت شرکت کنند یا شرکت نکنند) اهمیت دارد. این سیاست باید برای نوجوان و والدین روشن و واضح باشد.

 کلاس های راهنمایی با حضور والدین حداقل یکبار در شروع هر مرحله از بلوغ (اوائل بلوغ، اواسط و اواخر بلوغ)  و به منظور بحث رفتار های سالم نوجوانان، علایم غیر عادی بلوغ، رفتار والدین، الگو سازی. تشکیل می شود این راهنمایی ها موجب درک بهتر از رشد جسمانی، رشد روانی اجتماعی و نیز روانی جنسی و مشارکت نوجوان در تصمیمات مربوط به سلامتی او می شود. راهنمایی ها و خدمات باید متناسب با سن و نیاز نوجوان باشد. البته می باید، جوانب مسائل فردی و فرهنگی رعایت شود.

 ارتباط با نوجوان در دوران بلوغ می بایست ارتباطی فعال، راحت و دوستانه باشد و بین حقوق والدین و آنچه برایسلامت نوجوان لازم است تعادلی برقرار گردد. این ارتباط محرمانه باید باشد و نکات مهم تشخیص داده شود،گوش دادن فعال بوده و پاسخ ها بدون قضاوت باشد، از سوالات مستقیم و از بکار بردن اصطلاحات علمی احتراز شود. از زبان محاوره ای استفاده شود، برون ده (فیدبک) مثبت داده شود، از پیدایش تغییرات بدن در نوجوان ایجاد احساس غرور شود. صحبت های خانواده در مورد رشد و تکامل (هویت و  تجربه جنسی ) تسهیل شده و از سایر افراد مطلع و آژانس های جامعه و . . .استفاده شود.

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

5561
اسکار خال

سلام اقای دکتر خدا خیرتون بده با نا امیدی مینویسم امیدوارم جواب بدید خیلی حال روحیم بده،دختری ۲۱ ساله هستم ۱ماه پیش ۳تا خال ریز کنار لب و خط خندمو لیزر کردم دکتر گفت آراف ،الان هر سه خیلی قرمزه اولش خیلی عمیق بودن اما الان یکیش هنوز یکم گوده انقدر کم که از نیم رخ معلوم میشه من خیلی ناراحتم ینی این قرمزی همیشگیه؟ این یکم گودیو میشه درست کرد؟ کاش جواب بدید من همیشه دعاگوتون میشم ،1 ماهه غصه دارم،
تروخدا به سوالم جواب بدید اگه میشه کاری کرد من از مطب شما وقت بگیرم،خیلی میترسم بعداین پیش هر پزشکی برم
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
5562
جوش صورت

با سلام
34 ساله هستم روی صورت و پیشانی جوش می زنه پارسال خط ریش لیزر کردم 4 جلسه هم ریشام کمتر شد و جوشهای قسمتی که لیزر کردم از بین رفت آیا لیزری هست که جوشها از بین بره ولی ریشام نریزه اگر هست شما انجام میدهید ؟
مشاهده پاسخ دکتر
5563
انواع دستگاههای لیزر

با سلام
دستگاههای مورد استفاده در مطب شما چیست؟ کدام را برای ایجاد درد کمتر و برگشت ناپذیری توصیه میکنید؟
برای انجام لیزر چه روزهایی باید مراجعه کرد و اقدامات قبل از لیزر چه کارهایست که باید انجام دهیم؟

با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5564
خال پوستی

سلام اقای دکتر خسته نباشید
من یه لکه ی قهوه ای رنگ روی بدنم دارم که عرضش حدودا به اندازه طول کف دسته و که از وسط قفسه سینم تا وسر کمرم کشیده شده اطرافش نا مثقارنه و رنگش یکسان نیست قسمت هایی که جلوی بدنمه روشن تر از قسمتایی هستش که پشت بدنم قرار گرفته و در قسمت پشتی روی این لکه موی زیادی وجود داره
من به دکتر مراجعه کردم که گفت یه نوع خال هستش و باید با دستگاه مخصوصی لیزر بشه ولی هیچی درباره اینکه خطرناک هست یا نه نگف بهم به نظرتون ممکنه این خال یا لکه هه خطری داشته باشه؟؟سرطان یا هر چیز دیگه ای...
مشاهده پاسخ دکتر
5565
هزینه تقریبی

سلام
میخواستم بدونم خدمات شما برای آقایون هم هست ؟ چون بعضی کلینیک ها فقط خانم میپذیرند

و اینکه هزینه لیزر مو های زائد از زیر گردن تا زیر شکم برای هر دوره تغریبا چقدر هست؟
البته پوستم سفید و موهای تیره مشکی میباشد


با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5566
زیگیل تناسلی

سلام آقای دگتر خوب هستین من دوماه دچار سوزش زیر ختنه کاه شدم که پیش مختصص رفتم که تشخیص شان زیگیل تناسلی بود در صورتی که من به هیچ عنوان رابطه جنسی نداشتم واقعا دارم دیونه میشم آقای دکتر چیکار کنم آیا احتمال داره تشخیص اشتباه باشه آیا آزمایش خون مشخص می کنه که به ویروس مبتلا هستم یا نه مشاهده پاسخ دکتر
5567
با سلام

دكتر من روي الت تناسليم يه كورك تناسلي بوجود اومده چه كنم از بين بره ممنون منظورم در خانه هست البته با تشكر مشاهده پاسخ دکتر
5568
رزاسه

باعرض سلام
بیماری من رزاسه تشخیص داده شده است دارو کلیند ماسین یک درصد-صورت شو سینره- شامپو کتوکونازول دو درصد-کرم ضد آفتاب 50 مردانه- کرم کتوکونازول دو درصد نظر شما درمورد داروها چیست?احسا س میکنم بیماری در حال بدتر شدن است ?
مشاهده پاسخ دکتر
5569
مشکل پوستی بعد از جراحی پا

سلام آقای دکتر.
من سال 88 تصادف کردم و مچ پایم از ساق پا جدا شد،4 عدد پین در طی عمل جراحی داخل پای من گذاشته شد که سر پین ها از پوست بیرون بود.
محل خروج پین ها همیشه در طی این 6 سال اثرش مشخص بود،ولی حدودا 1 سال است که در محل خروج یکی از پین ها سلول های مرده پوست شروع به تجمع کرده اند و یک برآمدگی بسیار سفت را روی پوست مچ پای بنده(روی سر استخوان فیبولا) ایجاد کرده اند که دیشب آن برآمدگی را خودم با دست جدا کردم.
نگرانی بنده بابت این مورد است که چه عاملی باعث وقوع این تجمع شده؟آیا طبیعی است؟چرا از بین 4 پین،فقط محل یک پین دچار این مورد شده است؟آیا ایمنی پوست من در این ناحیه آسیب دیده است؟
بسیار بسیار متشکرم از توجه شما
مشاهده پاسخ دکتر
5570
کهیرو بیماری لوپوس

سلام وخسته نباشید جناب دکترازسال83 درگیربیماری لوپوس هستم وبردنیزولون 5 مصرف میکنم نصف قرص هر روز با کلسیم دی حدودا3ماه پیش در پی خوردن چیزی حالت دل درد بهم دست دادکه برای درمان از قرص هیوسین استفاده کردم به تعداد3عدد وبعد از 3 روز که از این قضیه گذشت مشکل عصبی هم در محل کارداشتم وشب دچارتب وکهیر تمام بدنم و مشکل تنفسی پشدم که با مراجعه به اورژانس وتزریقهای لازم این کهیرها بعد از دو روزکاملا رفع شد ومن ازیکماه پیش دیگرسرکارنمیروم ولی با توجه به اینکه قرصهای سابق را مصرف میکنم چندروز است که بعضی نقاط بدنم کهیرمیزندوفشاری در قفسه سینه حس میکنم وازقرص آنتی هیستامین هر 12ساعت استفاده کرده ام و اگر یکروز استفاده نکنم باز کهیرهای کوچکی روی بازو وکشاله ران ایجاد میشود بهمین دلیل لطفا بفرمایید تاکی باید از آنتی هیستامین استفاده کنم مشاهده پاسخ دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند