آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

برداشتن خال با لیزر یا آر اف – بهترین روش چیست؟

برداشتن خال با لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش ها و در عین حال بسیار ایمن می باشد. خال صورت بجز در یکی دو جای استثنایی در هر کجای صورت که باشد ظاهر خوبی برای فرد ایجاد نمی کند.

اکثر خالها تجمع سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت هستند. درون ملانوسیت ها ماده ی رنگی به نام ملانین تولید می شود ورنگ تولید شده باعث رنگی شدن سلول های ملانوسیت می شود. توزیع و فراوانی ملانوسیت ها تعیین کننده ی رنگ پوست است. تجمع بیش از حد ملانوسیت ها در مساحت کوچکی از پوست باعث ایجاد خال می شود. گاهی این تجمع با بالا آمدن پوست همان ناحیه همراه می شود که نتیجه ی آن خال برجسته است.

برداشتن خال با لیزر - خال های اطراف چشم به خوبی به لیزر پاسخ می دهند

برداشتن خال با لیزر – خال های اطراف چشم به خوبی به لیزر پاسخ می دهند

روش های متعددی برای برداشتن خال وجود دارد. یکی از روش های مرسوم جراحی است. اما مشکل بزرگ در روش جراحی، لزوم انجام برش عمیق جهت برداشتن خال است. همین برش عمیق موجب ایجاد جای زخم یا اِسکار می شود. به همین دلیل برداشتن خال با لیزر  بیشتر توسط افراد انتخاب می گردد زیرا شانس اسکار و باقی ماندن جای آن کمتر است.

 اِسکار یکی از معضلات زیبایی است و در عمل، درمان قطعی برای اسکار وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود برای برداشتن خالها به هیچ وجه از روش های جراحی استفاده نشود و تا حد امکان برداشتن خال با لیزر  انجام گردد مگر در مواقع ضرورت که نتوان از آن کمک گرفت.

از دیگر روش های خال برداری استفاده از تکنیک کرایوسرجری یا به اصطلاح کرایو است. در این روش گاز اکسید نیتروژن به سطح پوستی مورد نظر زده می شود و بر اثر سرمای ایجاد شده عروق خونرسان به آن ناحیه یخ می زند و در نتیجه خون رسانی به ناحیه مختل می گردد.

اختلال در خونرسانی، مرگ بافتی یا نکروز را به همراه دارد و نهایتا خال به این شکل برداشته می شود. اشکال اصلی در روش کرایو، عدم تعیین عمق آسیب بافتی است زیرا قوام لایه های زیرین پوست تخمینی است و ممکن است سرمای زیاد باعث نکروز لایه های عمقی پوست و ایجاد اسکار گردد.

از مشکلات مهم و قابل توجه روش کرایو تغییر رنگ ناحیه ی عمل است به این معنی که ناحیه ی درمان شده کم رنگ تر یا پر رنگ تر از ناحیه ی اطراف می شود و متاسفانه تغییر رنگ ایجاد شده به روش های مرسوم پاسخ مناسب نداده و معمولا پایدار است.

از روش های بسیار قدیمی و منسوخ شده، برداشتن خالها به روش حرارتی یا کوتریزاسیون است که به دلیل عدم تعیین دقیق عمق آسیب بافتی و احتمال زیاد در ایجاد اسکار، به خصوص برای برداشتن خال های صورت توصیه نمی شود و تقریبا یک روش منسوخ شده در برداشتن خال است.

برداشتن خال با لیزر: خالهای متعدد روی پلک فوقانی و اطراف چشم یک زن 60 ساله با لیزر – قبل و یک ماه پس از درمان نتایج عالی است

برداشتن خال با لیزر: خالهای متعدد روی پلک فوقانی و اطراف چشم یک زن ۶۰ ساله با لیزر – قبل و یک ماه پس از درمان نتایج عالی است

یکی از بهترین روش ها برداشتن خال با لیزر  است. در روش برداشتن خال با لیزر  عمق آسیب بافتی به طور دقیق تعیین می شود  این روش برای خالهای مسطح پوستی و یا خالهای جانکشنال (ریشه دار) تنها روش است. حتی می توان از آروش برداشتن خال با لیزر جهت برداشتن خال های ناحیه ی اطراف چشم و پلک ها نیز با محافظت از چشم استفاده کرد. اما گران بودن تکنولوژی به کار رفته و آسیب بافتی مبتنی بر ایجاد حرارت و نتیجتا طولانی شدن زمان ترمیم از نکات قابل تامل برداشتن خال با لیزر  است. در این روش روند بهبودی اولیه تا ۲ هفته به طول می انجامد.

لیزر یکی از دقیقترین روش ها است که هیچگونه عارضه جانبی یا خطر ایجاد سرطان و یا عوارض جدی برای فرد ایجاد نمی کند.

برداشتن خال با لیزر - خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر

برداشتن خال با لیزر – خال ملانوسیتیک جانکشنال با لیزر

یکی از روش های بسیار مدرن که در بسیاری از مراکز زیبایی به منظور خالبرداری از آن استفاده می شود روش رادیوفرکانسی یا آر. اف است. تکنولوژی آر. اف متکی بر تولید و انتقال امواج مایکرووِیو بر سطح پوست است. در این روش به آسانی می توان عمق آسیب بافتی را تعیین نمود و در صورت آگاهی پزشک از ساختمان های پوست و تسلط کافی بر تکنولوژی آر. اف RF احتمال ایجاد اسکار یا جای زخم تقریبا صفر است. از آنجا که اساس آر. اف بر ایجاد حرارت نیست معمولا بهبودی و ترمیم ضایعه ی ایجاد شده از سایر روش ها سریع تر است.

قیمت مقرون به صرفه ی روش آر. اف از دیگر نقاط قوت این تکنیک است. توانایی آر. اف در برداشتن خال های اطراف چشم و پلک (حتی لابه لای مژه ها) منحصر به فرد است و با هیچ روش دیگری به خوبی آر. اف نمی توان خال های این نواحی را برداشت. بر این اساس بهترین روش برداشتن خال و ضایعات مشابه پوستی آر. اف است.

خال گوشتی

برداشتن خال گوشتی صورت با آر اف

از ضایعاتی دیگری که به خوبی با آر اف قابل برداشتن است Skin Tag  یا میخچه های پوستی است. همچنین زگیل ها نیز به خوبی با آر اف قابل برداشتن است. البته در زگیل های راجعه با توجه به ماهیت ویروسی بیماری بهترین روش استفاده از لیزر و از بین بردن ویروس در عمق پوست می باشد.

زگیل پوستی در نواحی مختلف به خوبی به لیزر یا آر اف پاسخ می دهند

نمونه هایی از میخچه های پوستی Skin Tag که به آر اف پاسخ داده است، در زیر نشان داده شده است.

برداشته شدن میخچه های پوستی Skin Tag با آر اف

برای حذف خال با روش آر اف یا لیزر در صورتی که منعی از نظر پزشکی وجود نداشته باشد، با یک بی حسی موضعی بدون هر گونه درد یا خونریزی در مدت کوتاهی ضایعه از پوست حذف می گردد. معمولا طی ۲ هفته بهبودی اولیه حاصل خواهد شد.

میخچه روی پوست سبزه

در پوست های سبزه برای از بین بردن میخچه های پوستی لیزر نسبت به آر اف ارجح تر است

 

توصیه می کنم ویدئو زیر که روند درمان یک خال با لیزر را نشان داده است مشاهده فرمائید

 

 

در صورتی که مبتلا به خال در صورت یا بدن دارید و مایل به از بین بردن خال  هستید: 

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. ممکن است قبل از آغاز درمان نیاز به نمونه برداری و بررسی پاتولوژیک باشد.
 3. انتخاب نوع و روش درمانی پس از معاینه و ارزیابی های تکملی توسط پزشک خواهد بود و بهترین روش از بین بردن خال قابل پیش بینی نیست.
 4. در صورتی که نیاز به انجام لیزر یا آر اف باشد معمولا درد یا خونریزی پس از برداشتن خال نادر یا بسیار ناچیز است.
 5. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.

 

در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری و درمان خال صورت

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نسترن جمعه ۲۷ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من یه لکه ی قهوه ای رنگ روی بدنم دارم که عرضش حدودا به اندازه طول کف دسته و که از وسط قفسه سینم تا وسر کمرم کشیده شده اطرافش نا مثقارنه و رنگش یکسان نیست قسمت هایی که جلوی بدنمه روشن تر از قسمتایی هستش که پشت بدنم قرار گرفته و در قسمت پشتی روی این لکه موی زیادی وجود داره
  من به دکتر مراجعه کردم که گفت یه نوع خال هستش و باید با دستگاه مخصوصی لیزر بشه ولی هیچی درباره اینکه خطرناک هست یا نه نگف بهم به نظرتون ممکنه این خال یا لکه هه خطری داشته باشه؟؟سرطان یا هر چیز دیگه ای...
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۷ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام نسترن جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه یک خال مادرزادی برات مطرح باشه
   در صورتی که پزشک چیز نگران کننده ای مشاهده نماید ممکنه قبل از درمان نمونه برداری و بررسی سیتوپاتولوژیک انجام شود
   ولی به احتمال خیلی زیاد چیز نگران کننده ای برات مطرح نباشد
   موفق
 • تصویر کاربر Yeganeh سه شنبه ۲۴ شهریور ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام

  دكتر انتظاري عزيز، اميدوارم حالتون خوب باشه. به خاطر استفاده از pangel 100 mg كه يك ژل انتي اكنه هست ،پوستم در ناحيه دور لب و بخصوص خط خنده تيره شده. ميسوزه، خشك شده و زبر. يك خطِ اضافه كنار ِ خط خنده ايجاد شده، كه در واقع اين خط حدود سه سال پيش به خاطر استفاده همزمان ِ داروي راكوتان و كرم لايه بردار كترل ايجاد شد و متاسفانه ماندگار شد. الان كه فقط يك شب از پن ژل استفاده كردم اين خط دوباره عميق تر شده و بيشتر مشخص شده. دكتر انتظاري عزيز، خييييلي به من كمك مي كنيد اگر جواب بدين. چه دارويي استفاده كنم كه خيييلي سريع اين خط عميق ِ كنار ِ خط خنده حداقل نامحسوس تر بشه. عكسش رو هم ضميمه ايميل كردم. خطي كه از لب دورت هست مد نظرِ من در عكس ارسالي هست .در ضمن اگر بخواهم وقت حضوري بگيرم بايد تلفن كنم؟

  سپاسگزار شما
  يگانه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ شهریور ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام یگانه جان
   مرسی از ابراز لطفت
   مهمترین اقدام در درمان جوش های صورت شناسایی نوع و عامل زمینه ساز آن است
   در غیر اینصورت ممکن است نتایج رضایتبخش نباشد.
   عکس ارسالی تو را دیدم. البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی این نکته را باید اشاره کنم که اقدامات خیلی سریع الزما پایدار نخواهد بود. در اینگونه موارد معمولا یک دوره کرم موضعی، صابون و داروی خوراکی و در صورتی که امکان انجام وجود داشته باشد از لیزر استفاده می گردد. پاسخ درمانی معمولا رضایت بخش است
   برای تعیین نوبت می توانی از طریق لینک زیر اقدام به تعیین نوبت به صورت آنلاین بکنی و روز و ساعت مورد نظرت را برای ویزیت انتخاب کنی. کار بسیار راحت هست
   و یا نام و نام خانوادگی خود را به شماره 02122023107 از طریق SMS ارسال کنی تا در اولین فرصت منشی های مطب با تو تماس بگیرند
   یا از ساعت 4 تا 7 عصر با تلفن مطب تماس بگیری
   موفق
 • تصویر کاربر مهرناز چهارشنبه ۳۱ تیر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من 3 عدد میخچه در قسمت کف پا دارم که یکی از آنها بزرگ و دردناک هست و بافت نرم و شیشه ای داره و اصلا شباهتی به پینه هم نداره (پوست شاخی ) برای درمان آن باید چکار کنم ؟ داروخانه بهم گفته که با چسب یا محلول میخچه خوب نمیشه و نیاز به جراحی داره اما ئر سرچ های اینترنتی کفته شده باید با لیزر برداشته بشه و... لذا از شما درخواست دارم توضیحاتی در رابطه با درمان میخچه ارائه بفرمایید و همین طور اینکه جهت معاینه و درمان باید به جراح عمومی مراجعه کنم یا دکتر پوست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۱ تیر ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام مهرناز جان
   راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   ممکنه نیاز به نموه برداری باشه
   البته یکی الز موثرترین و سریعترین روش های درمانی استفاده از لیزر هست
   برای درمان می تونی به پزشک جراح یا پوست مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر