آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

اگزما تماسی چیست؟

اگزما تماسی

اگزما تماسی در بخش هایی از بدن ایجاد می‌شوند که با مواد خاصی تماس دارند که یا سبب التهاب پوست می‌گردند یا به بروز واکنش‌ آلرژی و حساسیتی منتهی می‌شوند مانند پیچک سمی. این راش‌ سبب احساس سوزش، گزش یا خارش می‌شود و ممکن‌است تاول ایجاد نماید.

اگزما تماسی می‏تواند بادومکانیسم ایجاد شود:

۱- اگزما تماسی حساسیتی

۲- اگزما تماسی تحریکی.

ماده ای که باعث ایجاد حساسیت پوستی تماسی می‏شود بنام مده حساسیت‏ زا (آلرژن) نامیده می‏شود خیلی از مردم نسبت به آلرژن‏ها، واکنشی نشان نمی‏دهند ولی تعداد کمی از مردم به مرور زمان نسبت به بعضی مواد ( که در تماس قبلی نسبت به آن حساس نبوده‏اند)، حساس می‏شوند ، تماس بیشتر موجب پیدایش ضایعات خارش دار می‏شود .
موادی از قبیل اسیدها، حلال‏ها، قلیاها وصابون های قوی ومواد شوینده معمولاً اگزما تماسی  تحریکی ایجاد می کنند . این مواد شیمیایی آزارنده که می توانند برروی پوست هرکسی ایجاد واکنش نمانید، بنام آزارنده ‏ها (Irritants) نامیده می شوند. بعضی مواد شیمیایی هم آزارنده وهم حساسیت زا هستند.

علایم اگزما تماسی

  contact Dermatitis 2

در اگزمای پوستی تماسی ، پوست قرمز ومتورم شده وتاول می‏زند تاول ها ممکن  است بترکند واز خود دلمه و پوسته بجا بگذارند. درمراحل بعدی پوست ممکن است تیره تر شده وحالت چرم مانند وچروکیده بخود بگیرد افتراق اگزامای تماسی از سایر انواع اگزما گاهی مشکل است .

یافتن عامل اگزما تماسی

patch-testing

معمولاً پزشک و  بیمار درباره موادی که درخانه و محل کار با پوست شخص تماس می یابند بحث می کنند تاعامل حساسیت زا را بیابند پزشک ممکن است انجام تست حساسیتی آزمایش برچسب (Patch Test) نیز توصیه کند. این آزمایش راهی آسان وبی خطر برای تشخیص حساسیت های تماسی می باشد مقادیر ناچیزی از مواد حساسیت زای احتمالی برای مدت معینی (معمولاً دو روز) با چسب مخصوص بر روی پوست چسبانده می شوند ودرصورت بروز واکنش، عامل حساسیت زا مشخص خواهد شد مواد حساسیت زا مشخص خواهد شد. مواد حساسیت زای شایع شامل نیکل ، لاستیک ، سیمان ، چرم،  بعضی داروهای موضعی، نگاهدارنده‏های موجود درکرم ها ولوازم آرایش، رنگ ها، مواد معطر، پیچک سمی، بلوط سمی وگیاهانی از این قبیل می باشند.

اگزما تماسی و حساسیت به نیکل  

اگزما تماسی و حساسیت به نیکل

اگزمای پوستی تماسی و حساسیت به نیکل


 نیکل درتعداد زیادی از مواد فلزی یافت می شود. دربسیاری ازموادی که روکش کروم دارند نیکل به مقدار کافی برای ایجاد واکنش وجود دارد. در ظروف استیل نیز نیکل وجود دارد اما پیوندهای بسیار محکم آن باسایر فلزات احتال بروز واکنش اگزما تماسی به استیل را در افراد حساس به نیکل بسیار کم می کند

گوشواره های حاوی مواد نیکل دار هم می توانند باعث ایجاد حساسیت پوستی گوش شوند که یکی از مشکلات شایع در افرادی است که به نیکل حسایت دارند این حالت می تواند حتی با سوزنی که برای سوراخ کردن گوش استفاده می شود ویا با خود گوشواره ها شروع شود.

دراین افراد باید از سوزن هایی استفاده شود که حاوی نیکل نباشند وبعد از آن نیز حداقل بمدت ۳ هفته بایستی از گوشواره های بدون نیکل استفاده شود.
گیره ‏های ساخته شده از نیکل درلباسها ازقبیل سگک ها، زیپ ها،  دگمه های وکلیپس ها می توانند ایجاد حساسیت کنند. کشانی که به نیکل حساسیت دارند باید از گیره های پلاستیکی استفاده کنند.
تعریق موجب تشدید حساسیت به نیکل و تشدید اگزمای پوستی تماسی درافراد حساس به آن می شود درفصل تابستان ۲۰-۱۵ دقیقه پس از تماس با مواد حاوی نیکل ، احساس خارش وسوزش در پوست ایجاد می شود. پس از یکی دوروز، ضایعات پوستی هم ممکن است پدیدار شوند اما اگر تعریق نباشد شاید بتوان جندین ساعت از این وسایل استفاده کرد بدون اینکه مشکلی پدید آید.

اگزما تماسی  ناشی از حساسیت به لاستیک 

اگزما تماسی و حساسیت به دستکش های لاستیکی

اگزمای پوستی تماسی و حساسیت به دستکش های لاستیکی


مواد لاستیکی اغلب ایجاد اگزما تماسی نمی نمایند مواد شیمیایی موجود در لاستیک عامل ایجاد این واکنش ها هستند. کسانی که به لاستیک حساسیت دارند باید از مواد دیگری استفاده کنند.
لاستیک همچنین می تواند باعث واکنش‏های حساسیتی فوری از قبیل سوزش ، خارش وکهیر درمحل تماس بالاستیک شود. بعضی مردم پس از تماس با لاستیک دچار خارش و آبریزش از چشم‏ها وبندرت تنگی نفس می‏شوند.
این حالات بخصوص درافرادی که دستکش‏های تنگ و چسبان  لاستیکی ( نظیر دستگش‏های پزشکی) می پوشند ایجاد می شود پوست دست درمحل تماس با دستکش‏های لاستیکی ممکن است دچار حساسیت شود در این گونه مواقع بایستی  از دستکش‏های ساخته شده از وینیل یا سایر مواد مصنوعی استفاده کرد.
وجود الیاف نایلونی درلباسهای زیر نیز موجب ایجاد حساسیت های پوستی تماسی درمحل تماس لباس می شود در اینگونه موارد نیز بایستی از البسه فاقد مواد نایلونی استفاده  شود. بیشتر موارد اگزما تماسی ناشی از کفشها بدلیل مواد تشکیل دهنده لاستیکی که درساختار کفش بکار رفته  پدید می آید. چسب های به کاررفته درکفش هم می توانند ایجاد مشکل کنند. حتی درکفش‏های چرمی هم ممکن است از چسب استفاده شده باشد دراین موارد بایستی حتماً  از کفش غیر لاستیکی استفاده شود.

حساسیت به رنگ مو 

اگزما تماسی و حساسیت به رنگ مو

اگزمای پوستی تماسی و حساسیت به رنگ مو


بیشتر مردم می توانند بدون هیچ مشکلی ، موی خود را رنگ کنند بااین حال ، بعضی ها نسبت به پارافنیلن دی آمین (PPD) حساسیت دارند. این ماده در رنگ موهای دایمی که با سایر مواد شیمیایی ( نظیر پراکسیدها) مخلوط می شوند، وجود دارد.
کسانی که به PPD حساسیت دارند هرگز نباید از رنگ موی دائمی استفاده کند . درحدود یک چهارم افراد حساس به PPD نسبت به مواد موجود در رنگ های نیمه دائمی هم حساسند. قبل از استفاده  از هرگونه رنگ مویی از توصیه های داخل جعبه آن برای انجام یک تست حساسیت  پوستی پیروی کنید.

خیلی از کسانی که به PPD حساسند می توانند از رنگ های موقتی برای رنگ کردن موهایشان استفاده کنند اما تعداد اندکی از افراد به این مواد نیز حساسیت نشان می دهند.
گرچه رنگ های PPD بندرت در لباس ها استفاده می شوند، ولی سایر رنگ هایی که با PPD واکنش متقاطع نشان  می دهند ، به وفور برای رنگ کردن لباسها به کار می روند . درنتیجه بعضی از افراد حساس به PPD نمی توانند لباس های تیره بپوشند وناچاراً بایستی از رنگ های روشن لباس استفاه کنند .حدود ۲۵ درصد افراد حساس PPD نسبت به بعضی مواد بی حس کننده موضعی نظیر بنزوکائین هم حساس هستند. در این مواقع بایستی از ترکیبات جایگزین استفاده شود.

حساسیت به فرآورده های آرایشی بهداشتی  

اگزما تماسی و حساسیت به رژ لب

اگزما تماسی و حساسیت به رژ لب


عطرها، لوسیونها ومواد آرایشی می‏توانند ایجاد واکنش های حساسیت تماسی بکنند بعضی از مردم نسبت به مواد شیمیایی معطر که در فرآوردههای آریشی – بهداشتی استفاده می شوند حساسند.

برخی دیگر نیز به مواد شیمیایی نگهدارنده که بمنظور جلوگیری از فساد این گونه فرآورده‏های بدون عطر استفاده کنند ولی حتی فرآورده های بدون عطر هم هنوز دارای مواد معطر هستند که بمنظور پوشاندن بوی ناخوشایند بعضی از مواد شیمیایی به محصول اضافه شده اند تعداد بسیار کمی فرآورده‏های واقعاً بدون مواد نگهدارنده وجود دارند، ولی افراد ممکن است حتی نسبت به یک ماده شیمیایی نگهدارنده حساس بوده و نسبت به سایر مواد مشابه حساس نباشند.

حساسیت به گرومات ها

کرومات ها معمولاً مسئول ایجاد واکنش‏های اگزما  تماسی و حساسیت ناشی از تماس با سیمان ، چرم،کبریت رنگها ومواد ضد زنگ هستند تماس باکروم درمشاغلی که درارتباط بااتومبیل، جوشکاری، ریخته‏ گری، بتون ریزی، صنایع راه آهن وصنایع ترمیمی ساختمان هستند شایع است.

از کروماتها برای رنگ کردن چرم به منظور ساخت کفش ولباس استفاده می شود. درماتیت ناشی از کفش ممکن است متعاقب پوشیدن کفش هایی که از چرم محتوی کرومات ساخته شده اند پدیدار شود. این افراد باید از کفش هایی استفاده کنند که در رنگ آمیزی چرم آنها بجای کرومات از مواد گیاهی استفاده شده باشد.
بعضی از کبریت ها، محتوی کرومات هستند کبریت خاموش ،  دود ناشی از کبریت روشن شده وسرسوخته کبریت هم محتوی مقادیری از کروماتها هستند و می توانند موجب بروز حساسیت شوند.

حساسیت به پیچک سمی وکیاهان هم خانواده با آن

گیاه پیچک سمی

گیاه پیچک سمی

این خانواده گیاهی شامل پیچک سمی وبلوط سمی می باشد. این گیاهان علت بسیاری از موارد اگزمای تماسی هستند. واکنس پدید آمده مشابه با سایر انواع این گونه واکنش هاست. معمولاً خطی از تاول های کوچک در محل تماس با گیاهان برروی پوست بیمار بوجود می آید، بیماران حساس به این گیاهان سمی معمولاً نسبت به فرآورده‏های روغنی این گیاهان نیز حساسند.

توصیه های من: 

در صورتی که مبتلا به اگزما یا ضایعه مشکوک روی پوست هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان ضایعات پوستی نکنید 
 3. مهمترین اقدام برای کنترل اگزمای پوستی شناسایی عامل زمینه ساز و کنترل آن می باشد
 4. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک بیماری به پزشک مراجعه کنید
 5. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 6. کنترل اگزمای پوستی گاهی مواقع بسیار دشوار است لذا کاملا صبور باشید
برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من در سالن آرایشب ناخن کار هستما مدت زیادیه . اما الان دو سه هفته ای هست که بعد از اجام کار دور ناخن هام تاول های ریز آبدار میزنه و خارش فوق العاده شدید دارم . پوست دستم افتاد الان خیلی نازک شده در حدی که اگه چیزی رو فشار بدم زیر انگشتام خون جمع میشه و کبود میشه دکتر رفتم دارو داد و خارشش متوقف شد تاول ها از بین رفت . سوالم اینه که من تا اخر عمر به مواد کاشت ناخن حساسیت دارم دیگه نمیتونم استفاده کنم ؟ ممنون میشم جواب بدید چون شعلم هستش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما و حساسیت مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   سعی کن موقع کار ابتدا یک دستکش نخی و روی آن یک دستکش لاتکس بپوشی

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من سال گذشته وارد رابطه با شریک جنسی جدید شدم که بعدا معلوم شد دچار HPV11 بوده است( نمونه برداری از زگیل) 6 ماه بعد حدود مرداد ما امسال من دو زگیل بسیار کوچک در ناحیه تناسلی ( نه روی خود آلت ،بلکه نزدیک پایه آن) دیدم. زگیل ها به تشخیص دکتر را پودوفیلین برداشته شد. یک زگیل کوچک یک ماه بعد روی پوست بیضه بروز کرد که به همان ترتیب درمان شد. از قرص زینک و پماد آلدارا هم استفاده کردم. به دستور دکتر تا 70 روز و بیشتر از اصلاح موهای ناحیه تناسلی خودداری کردم. امروز موها را با ماشین تراشیدم و در کشاله ران چپم متوجه این برجستگی شدم که در عکس میبینید. آیا این برجستگی زگیل جدید است یا زائده دیگری است. زگیل های کوچک قبلی شبیه این نبودند و شکل قارچی داشتند.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی زگیل تناسلی مطرح است
   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. احتمالا نیاز به درمان دارویی با پدوفیلین باشد.
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند