آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

پیشگیری از اگزمای پوستی دست

اگزمای پوستی در دست ها

خشکی و التهاب پوست دست که پزشکان به آن ” اگزمای پوستی “ یا ”درماتیک“ یا ”سودا“ می‏گویند، می‏توان دلایل زیادی داشته باشد ولی بیشتر این علل را می‏توان در یکی از دو گروه زیر طبقه‏ بندی نمود
الف- آسیب‏های پوستی ناشی از تماس با مواد خارجی
ب- آسیب‏های پوستی ناشی از حساسیت داخلی

اگزمای پوستی دست بسیار شایع است. این بیماری در اکثر مردم ابتدا به صورت زبری و خشکی دست‏ها شروع شده و بعداً تبدیل به ضایعات قرمز رنگ و ملتهب و پوسته پوسته می‏شود که با خارش همراه است.

عوامل زیادی می‏توانند به پوست دست آسیب برسانند و باعث اگزمای پوستی شوند. تماس زیاد با آب و هوای خیلی خشک، صابون‏ها، مواد پاک‏کننده، پودرهای رختشویی، حلال‏ها، مواد شیمایی، دستکش‏های لاستیکی و حتی مواد بکار رفته در کرم‏ها و فرآورده‏های بهداشتی می‏توانند اگزمای پوستی در دست ایجاد نمایند.

اگزمای پوستی در دست

اگزمای دست

وقتی پوست قرمز و خشک شد، حتی مواد بی‏ضرری مانند آب و محصولات بهداشتی نوزادان (کرم و شامپوهای بچه) هم می‏توانند موجب تحریک بیشتر پوست و بدتر شدن ضایعه و ایجاد اگزمای پوستی شوند.

مشاوره با پزشک و پیدا کردن اینکه کدام ماده مورد مصرف در زندگی روزانه شما باعث پیدایش اگزمای پوستی شده است بسیار اهمیت دارد. اغلب، تغییر دادن مواد مصرفی یا خودداری از تماس با ماده حساس کننده، موجب کمتر شدن مشکل پوست و کاهش اگزمای پوستی در دست ها می‏شود.

 زمینه پیدایش واکنش‏های حساسیت پوستی و اگزمای پوستی ، معمولاً از پدر و مادر به فرزندان به ارث می‏رسد. افرادی که استعداد ابتلا به اگزمای پوستی را دارند، ممکن است سابقه ابتلا به تب یونجه (حساسیت فصلی به گرده گیاهان) و یا آسم را هم داشته باشند.

این افراد حتی ممکن است به بعضی از مواد غذایی هم حساسیت داشته باشند و یا دچار حالتی باشند که اصطلاحاً ”درماتیت آتوپیک“ یا ”اگزمای پوستی سرشتی“ نامیده می‏شود.

پوست این افراد پس از تماس با بسیاری از مواد که در حالت عادی برای سایر مردم آزار دهنده نیست، دچار قرمزی، خارش و سایر علایم حساسیت می‏شود.

چگونه علت اصلی اگزمای پوستی را بیابیم؟

وظیفه پزشک بررسی و جستجوی علل احتمالی ایجاد کننده بیماری اگزمای پوستی دست است. وی باید بفهمد که این مشکل به دلیل تحریک پوست است و یا به دلیل الرژی؟

اHand eczema testو از شما سوالات بسیاری در مورد هرگونه مشکل پوستی قبلی، تاریخچه حساسیت‏های احتمالی، آسم و هرگونه مشکل پزشکی دیگر خواهد پرسید. او باید بداند که شما چه کرم‏ها و لوسیون‏هایی را به پوست خود می‏مالید، آیا از دستکش استفاده می‏کنید یا خیر و در طول روز دست‏های شما با چه موادی در تماس هستند. وی دست‏ها، پاها و بقیه پوست شما را برای یافتن علایم بیماری بررسی خواهد کرد.
ممکن است برای رسیدن به تشخیص دقیق اگزمای پوستی ، انجام آزمایش‏های میکروسکوپی و بررسی بیشتر پوست هم لازم باشد.

اگر پزشک به این نتیجه برسد که اگزمای پوستی شما به خاصر حساسیت به بعضی مواد موجود در محیط است، ممکن است آزمایشی را برای شما تجویز کند که اصطلاحاً ”آزمایش برچسب Patch Test“ نامیده می‏شود.

در این آزمایش بعضی از مواد حساسیت ‏زا را بر روی پوست می‏ چسبانند تا به وجود آلرژی نسبت به آنها پی‏ ببرند. با استفاده از این روش‏ها، پزشک شما خواهد توانست علت یا مجموعه علل ایجادکننده اگزمای پوستی دست را پیدا و ضایعه را درمان کند.

اگزمای پوستی دسترا چگونه درمان می‏کنند؟

ممکن است پزشک برای درمان و ترمیم پوست شما از مجموعه‏ای از روش‏ها استفاده کند. گاهی برای درمان مشکل پوستتان باید آنتی ‏بیوتیک‏ های خوراکی هم مصرف کنید. یک کرم یا پماد مرطوب کننده نیز ممکن است برایتان تجویز شود.
توجه داشته باشید که این کرم باید به تنهایی مصرف شود و آن را نباید همراه با سایر کرم‏های دست به پوست بمالید. گاهی لازم می‏شود که از پمادهای حاوی داروهای کورتونی جهت درمان اگزمای پوستی دست استفاده شود.
اگر به نظر می‏رسد که کرم تجویز شده فایده‏ای نداشته است، این موضوع را بطور صریح با پزشک خود در میان بگذارید. با جلوگیری از تماس دست‏ها با مواد شیمایی قوی و سایر مواد حساس کننده می‎توانید بر سرعت بهبود دست‏هایتان بیفزایید.

برای پیشگیری از اگزمای پوستی دست چه باید کرد؟

اگزمای پوستی - همواره از دستکش نخی استفاده کنید

همواره از دستکش نخی استفاده کنید

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست دست‏ها کارهای زیادی می‏توان انجام داد:
• با پوشیدن دستکش می‏توان از دست‏ها در برابر صابون‏ها، پاک‏ کننده‏ها و سایر مواد شیمیایی مراقبت کرد.

همیشه در آشپزخانه و حمام یک جفت دستکش داشته باشید و در موقع شستشوی ظرف‏ها و لباس‏ها از آنها استفاده کنید.

از آنجا که خیلی از مردم نسبت به دستکش‏های لاستیکی حساسیت دارند، بهتر است زیر دستکش‏های لاستیکی دستکش نخی بپوشند. به محض سوراح و پاره شدن دستکش، آن را بدور بیندازید. در فواصلی که از دستکش استفاده نمی‏کنید، آنها را در هوای آزاد آویزان کنید تا خشک شوند.
• همیشه حتی برای انجام کارهای روزانه نظیر شستن لباس، خرید میوه و تهیه غذا دستکش نخی بر دست داشته باشید.
• در صورت امکان حتماً برای شستشوی لباس‏ها از ماشین لباسشویی و برای شستشوی لباس‏ها و ظرف‏ها با دست اجتناب کنید.
• در موقع شستن دست‏ها از آب ولرم استفاده کنید و ترجیحا از صابون استفاده نکنید و به جای آن از پن (شوینده غیر صابونی) استفاده کنید. در هر بار شستشوی دست و یا کار با آنها، حلقه و انگشتری را از دست خارج کنید.

حلقه و انگشتر،  رطوبت را در زیر خود جمع کرده و موجب آزرده شدن پوست می‏شوند. بلافاصله پس از شستن دست‏ها، از کرم مرطوب کننده به منظور حفظ آب موجود در پوست استفاده نمایید.
• زمستان‏ها از دستکش چرمی استفاده کنید تا مانع از خشکی و پوسته شدن دست‏هایتان شود. همیشه برای نرم و مرطوب نگهداشتن پوست دست‏هایتان از یک فرآورده مناسب که توسط پزشک تجویز شده استفاده کنید. اینگونه فرآورده‏ها را باید چندین بار در روز بسته به نیاز، به دست‏ها بمالید.

زمانی که ضایعات پوستی دست‏ها در حال ترمیم هستند، گاهی منظره ناخوشایندی (بخاطر دلمه بستن) پیدا می‏کنند که به تدریج برطرف می‏شود. گاهی هم این ضایعات پس از بهبودی دوباره عود می‏کنند. سعی کنید به خاطر بسپارید که تماس با کدام فرآورده یا انجام کدام فعالیت سبب عود عارضه شده است. حتماً پزشک خود را از عود مجدد ضایعه پوستی دست‏ها مطلع کنید. از آنجا که ضایعات پوست دست‏ها عموماً مقاوم به درمان هستند، ادامه درمان و رعایت دقیق دستورات پزشک و نیز حفظ ارتباط با طبیب در مدت درمان، بسیار اهمیت دارد. بخاطر داشته باشید، اکزمای دست‏ها به شرط رعایت نکات فوق، درمان شدنی است. پس ناامید نشوید و به پزشک خود اعتماد داشته باشید. از سوی دیگر به یاد داشته باشید که حتی پس از بهبودی کامل اگزمای پوستی دست در صورت عدم رعایت مواد فوق، احتمال عود اگزمای پوستی زیاد می‏باشد. لذا سعی کنید موارد فوق را بصورت عادت روزمره درآورده و همیشه آنها را رعایت نمایید.

در صورتی که مبتلا به  قرمزی یا ضایعات مشکوک روی بدن  هستید:

 1. اکیدا از خود درمانی یا اقدامات غیر علمی اجتناب کنید 
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید
 3.  حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 4. حتما برای بررسی عامل زمینه ساز به پزشک مراجعه کنید
 5. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 6. به صورت منظم و حداقل سالانه به منظم چکاپ سلامت با پزشک خود مشورت کنید
 7. در صورتیکه مایل به مراجعه به مطب هستید یا سوالی در این مورد دارید با کلیک روی دکمه مربوطه از همینجا اقدام فرمائید

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر baran شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام چند روز پیش که برای انجام لیزر بدن مراجعه کرده بودم خانم اپراتور متوجه زگیل تناسلی در ناحیه واژن من شدند به دکتر متخصص زنان مراجعه کردم تایید کردند.با توجه به پرسش های مطرح از طرف دکتر و اینکه من ازدواج نکرده ام و تا کنون رابطه جنسی نداشته ام از هر نوعش.اما تو طول عمرم بالاخره از استخر استفاده کردم که آخرین بارش پارسال بوده و حدود 9-10 بار هم برای لیرز بدن مراجعه کرده ام و اینکه از قبل بدنم را شیو میکردم با تیغ.خیلی روحیه مو بهم ریخته..تو این زمینه مطالعه کردم متاسفانه نمیدونستم واکسنی وجود داشته و من نمی دونستم تا خودم را ایمن کنم.و اینکه نوشته بود تماس پوست به پوست (تناسلی):من یه مسئله ای تازه یادم اومد آیا تنها تماس انگشت مرد با ناحیه تناسلی(واژن) هم امکان انتقال این ویروس رو میده؟؟؟؟؟؟مسئله ای که منو بهم ریخته اینه که این ویروس از بدن آدم خارج نمیشه.ممنون از راهنمایی تون.ممنون میشم جواب رو برام ایمیل کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمال انتقال زگیل تناسلی در شرایطی که ذکر کردی کم است

   شایعترین راه های انتقال آلودگی عبارتند از تماس جنس استفاده از تیغ آلوده و حتی پوشیدن لباس خیس آلوده یا استخر و سونا و جکوزی یا اپیلاسیون و نظائر آن یا هر گونه تماس پوستی آلوده

   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   موفق

   [raw][make_appointment /][/raw]

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند