آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

افزایش وزن و چاقی

افزایش وزن و چاقی و خطرات آن برای سلامتی

شیوع اضافه وزن در سرتاسر جهان رو به افزایش است. در دهه اخیر، در ایالات متحده شیوع چاقی افزایش چشمگیری داشته است. چاقی تنها مشکل بزرگسالان نیست و در کودکان و نوجوانان نیز روند رو به رشدی دارد. طبق آمار منتشره، نیمی از افراد ساکن در تهران اضافه وزن دارند و ۲۰ درصد آنان چاق هستند.

از سه دهه پیش، برای درمان چاقی توصیه می شود که عادات زندگی اصلاح شوند و افراد چاق عادات مربوط به خوردن و فعالیت های بدنی خود را تغییر دهند که اثرات این روش در دراز مدت قابل مشاهده می باشد. بسیاری از افراد پس از موفقیت در رسیدن به وزن مطلوب به دلیل عدم دریافت آموزش های لازم برای پیشگیری از افزایش وزن مجدد، پس از مدتی به وزن اولیه برگشته اند.

امروزه به دلیل موفقیت نسبتا ناچیز و عدم تمایل افراد به تغییر عادات زندگی، رژیم غذایی و ورزش، استفاده از مکمل های رژیمی به عنوان روش جایگزین مطرح شده است.

مفهوم ساده چاقی عبارت است از دریافت انرژی بیشتر (دریافت چربی و کالری زیاد) و به دنبال آن مصرف انرژی کمتر (زندگی با تحرک کم). اوزان بالاتر از حد استاندارد تعاریفی دارند:

اضافه وزن: از نظر علمی ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر از وزن استاندارد اضافه وزن می باشد. obesity chart

چاقی: ۲۰ درصد اضافه وزن یا بیشتر چاقی نامیده می شود. چاقی پس از گذشتن از مرحله افزایش وزن ایجاد می شود و باید در همان مراحل اولیه درمان را شروع کرد.

چاقی متوسط: ۲۰ درصد بالاتر از وزن ایده آل چاقی متوسط است که خطرات مرگ زودرس را افزایش می دهد. در این افراد احتمال دیابت نوع ۲ افزایش می یابد که علت آن مقاومت به انسولین است.

چاقی شدید: در چاقی شدید وزن افراد ۴۵ کیلوگرم و یا حدود ۶۰ درصد بیشتر از وزن ایده آل است. در این نوع چاقی مشکلات قلبی و ریوی بزرگترین خطرات را بوجود می آورد. شیوع مرگ ناگهانی در این افراد ۱۰ برابر بیشتر از افراد عادی است. به علاوه عواقب روانی اجتماعی این اختلال، اغلب مشکلات ویرانگری را ایجاد می کند.

آناتومی چاقی: چاقی می تواند به دو صورت چاقی شکمی (آندروئید) و چاقی در نواحی ران و لگن (ژینوئید) خود را نشان دهد.

چاقی شکمی عمدتا در مردان شایع است و با افزایش فشارخون، مقاومت به انسولین، هیپر اوریسمی و دیس لیپوپروتئینمی ارتباط نزدیک دارد. در این نوع چاقی که به پیکر سیبی معروف است بافت چربی در نواحی شکم و سینه تجمع می یابد و به مراتب از چاقی ژینوئید که به پیکر گلابی معروف است و چربی در نواحی ران، لگن و سرین جمع می شود خطرناک تراست.

تفاوت چاقی در زنان و مردان

تفاوت چاقی در زنان و مردان

چاقی شکمی با ترشح هورمون هایی که تحریک کننده رشد سلول های بافت چربی و افزایش اشتها می باشند، به افزایش چاقی دامن می زد. برای سنجش وضعیت چاقی شکمی از نسبت دور شکم به دور باسن و یا دور شکم به میزان قد نیز استفاده می شود.

بیماری های مرتبط با چاقی درمان نشده یا چاقی بیمارگونه: مطالعات نشان داده که افراد چاق نسبت به بیماری هایی چون دیابت نوع ۲، سندرم متابولیک، فشارخون بالا، بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان (عموما سرطان سینه و روده بزرگ)، افسردگی، کبدچرب، سنگ های صفراوی، استئوارتریت و …  بسیار مستعد هستند.

فرمول شاخص توده بدن (BMI):

روش دیگر، استفاده از فرمول شاخص توده بدن و مقایسه آن با حدود استاندارد می باشد. در این روش، وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) تقسیم می شود.

جدول زیر ارتباط شاخص توده بدن و وضعیت وزنی را نشان می دهد:

وضعیت وزنی BMI
لاغر کمتر از ۵/۱۸
نرمال ۵/۱۸ – ۹/۲۴
دارای اضافه وزن ۲۵ – ۹/۲۹
چاق ۳۰ و بالاتر

بزرگسالان با نمایه توده بدن ۳۰ یا بالاتر چاق در نظر گرفته می شوند. زمانی که نمایه توده بدن ۴۰ یا بیشتر باشد چاقی شدید یا چاقی مرضی نامیده می شود و در این حالت فرد مستعد بیماری های جدی است.

مهترین عوامل موثر در چاقی عبارتند از:

•   تغذیه نامناسب (پرخوری و بدخوری)

•   تحرک ناکافی

•   فاکتورهای ژنتیک

•   سن

•   جنسیت

•   اختلالات هورمونی

•   مشکلات روحی- عصبی

•   مصرف برخی از داروها

چاقی در هر سنی دیده می شود اما هرچه سن بالاتر باشد احتمال چاقی بیشتر است زیرا متابولیسم بدن کاهش و تحرک کمتر می شود که باعث می شود نیاز بدن به کالری کاهش یافته و مازاد انرژی به صورت چربی در بدن ذخیره شود. علاوه بر این چاقی در زنان شایع تر از مردان است که به دلیل نقش هورمون های زنانه در ایجاد چاقی است. چاقی در دوران بارداری خانم ها بیشتر در ناحیه ران و باسن است اما پس از یائسگی میزان چاقی شکمی افزایش می یابد.

چه افرادی مستعد چاقی هستند؟

•   افراد سیگاری

•   افراد با بیماری های روانی

•   افراد با ناراحتی های حرکتی و معلولین

•   افراد با زندگی کم تحرک

•   افراد با درآمد پایین

تئوری هایی در رابطه با چاقی:

•   چاقی و عدم تحرک منجر به افزایش سطح انسولین در جریان خون می شود و این انسولین اضافی می تواند سوخت مورد نیاز برای رشد سلول های سرطانی را مهیا کند.

•   افزایش بافت چربی باعث آزادسازی پروتئین هایی می شود که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند و التهاب را افزایش می دهند و این دو عامل در پیشرفت سرطان موثرند.

با استفاده از روش های زیر می توان چاقی را مدیریت نموده و وزن خود را کاهش داد:

•   کاهش دریافت کالریBariatric-Food-Pyramid-Obesity 2

•   افزایش فعالیت بدنی

•   تغییر شیوه زندگی (اصلاح رفتاری)

•   دارو درمانی

•   مصرف مکمل های رژیمی کمک کننده به کاهش وزن

برای کاهش وزن باید رژیم غذایی با کالری مناسب همراه با افزایش فعالیت بدنی باشد و رژیم هایی با کالری بسیار محدود (کمتر از ۱۰۰۰ کیلو کالری) بسیار نامناسب است و عوارضی به دنبال دارد.

با رعایت چنین رژیم هایی افراد ویتامین و املاح کافی دریافت نمی کنند و علائمی چون احساس خستگی، سرما، ریزش مو، سر گیجه، افزایش خطر ایجاد سنگ های کلیوی، اختلال در سیکل قاعدگی و ناهنجاری در ریتم قلبی و بسیاری مشکلات دیگر را تجربه می کنند و در نهایت بعد از قطع رژیم غذایی مجددا چاق می شوند. رعایت اصول زیر می تواند وزن را کاهش دهد:

•   مصرف لبنیات کم چرب

•   مصرف میوهها به مقدار متعادل در میان وعده صبح و عصر

•   مصرف مایعات نیم ساعت قبل از ناهار و شام

•   مصرف نان های سبوس دار (نان های سبوس دار اشتها را کم کرده، کلسترول خون را کاهش می دهد و از یبوست جلوگیری می کند)

•   خوردن سالاد و سبزی به همراه غذا

•   نوشیدن آب (حداقل ۸ لیوان در روز)

•   تقسیم وعده های غذاییبه ۵ یا ۶ وعده و عدم ریزه خواری

•   پیاده روی روزانه (نیم تا یک ساعت در روز)

تناسب اندام: Obesity-007

برای رسیدن به تناسب اندام، در کنار رعایت رژیم های کاهش وزن و علاوه بر افزایش فعالیت های بدنی می توان از مکمل هایی با منشا گیاهی استفاده نمود که در کاهش اشتها و تغییر در متابولیسم چربی و کربوهیدرات موثرند.

مکمل های مداخله گر در جذب کربوهیدرات ها:

استفاده از مکمل های مداخله گر در جذب کربوهیدرات که بخش اصلی رژیم غذایی را تشکیل می دهد می تواند منجر به کاهش جذب و متابولیسم کربوهیدرات در بدن شده تا در نهایت بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود از ذخایر گلیکوژن و چربی موجود در بدن استفاده کند.

مکمل های مداخله گر در جذب چربی ها:

چربی های موجود در مواد غذایی از عوامل موثر در افزایش وزن می باشند که علاوه بر چاقی، زمینه ساز بروز بیماری های قلبی و عروقی هستند. استفاده از مکمل های مداخله گر در جذب چربی منجر به کاهش جذب و استفاده از ذخایر چربی موجود در بدن می گردد و می تواند در رسیدن به وزن مطلوب موثر باشد.

مکمل های کنترل کننده اشتها:

مکمل های موثر روی اشتها با کاهش اشتها و افزایش میزان متابولیسم بدن به کاهش وزن کمک می کنند.

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  mahdi ghanbari:
  سلام
  روی الت مردانه زخمی مانند خون مردگی مثل کشیده شدن پوست دست به دیوار به وجود اید نشانه چیست این مشکل بعد از نزدیکی متوجه شدم تا قبل از نزدیکی چیزی ندیده بودم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه نوعی خراش ناشی از رابطه جنسی بدون آمادگی کامل ایجاد شده باشد
   علی الحساب روزانه 2 بار پماد ویتامین A-D بزن
   در صورت عدم بهبودی طی یک هفته آینده بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۱ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.پسر من دو ماهشه .تقریبا از یک ماه پیش لکه هایی در قسمت پایین تنه ران و بالاتر ازبوجود امده که تعدادش بیشتر از شش تا هست.بزرگترینش اندازه نخود و بقیه کوچکتر هستند.بردم پزشک مغز و اعصاب اطفال نوار مغز و تستهایی که کرد همه سالم بودن.همه کارهایی و حرکاتی که یک بچه دو ماهه باید انجام بده را انجام میده.
  من و همسرم نسبت فامیلی نداریم.و هیچ لکی نداریم.نه خودمون نه خانواده هامون.خیلی نگرانم
  سوال من این هست که آیا این لک ها به تنهایی خطرناک هستند؟من توی اینترنت خوندم که این علامت بیماری نورو فیبر هست.بخاطر همین خیلی نگرانم
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام جانم
   خوشبختانه این لک به تنهایی هیچگونه خطری ندارد ولی بهتره هر سه ماه یکبار توسط پزشک اطفال معاینات ادواری انجام شود
   نگران نباش و روند تشخیصی و کنترلی را زیر نظر پزشک معالج پیگیری کن
   موفق
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..من دو جلسه ایزر shr میرم نتیجش خوب بود ..الان که 10 روز از جلسه دومم میگذره متوجه شدم یک خال سطحی که روی پام داشتم یه حالت سوختگی پیدا کرده و روی سطح خال یه زخم سوختست...نگران شدم چون میگن تغییر در حالت خال رو جدی بگیرین..باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش
   این حالت طبیعی است
   ولی برای اطمینان بیشتر با پزشک معالجت هم مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر مبین سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .
  ببخشید روی تناسلم تقریبا وسطش یه چیزی (فکر کنم جوش)دو سه روزی که وجود داره و بزرگ شده البته قبلا (تا یکه دو هفته پیش)خیلی کوچک بود که امشب یه مایع سفید نسبتا غلیظ از جوش بیرون اومد (فکر کنم چرک بود )و بعد خون از داخلش بیرون اومد الانم که کوچک نشده .
  لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمالا آبسه زیر جلدی مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر tiam.m شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر ی مدتیه جوش های سفید مث جوش صورت زیر الت تناسلیم هست گیج شدم چیکار کنم ؟؟ علت چیه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن
 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. 22 سال سن دارم. دو روز پیش یکی از اقوام که سرما خورده بود رو دیدم و روز بعدش علاعم گلودرد در خودم پدیدار شد. اما بعد از یک روز تاول های ریزی کنار انگشان دستم شروع به ظاهر شدن کردند که عکس های اون رو براتون ارسال کردم. البته این رو هم اضافه کنم که به مدت 4 یا 5 بار از پماد هیدروکورتیزون 1 درصد برای سوختگی قسمتی از بیضه استفاده کردم که بعد از مصرف فکر کنم مقداری از پماد لای انگشتانم مونده باشه. دکتر آیا به نظر شما به سرما خوردگی ربط داره یا به خاطر پماد هستش و یا علت دیگه ای داره؟ آیا به نظر شما بیماری پوستیه و نیاز به درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۶ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه گردد
   موفق
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید. یه ده روزی هست که زخم روی آلتم و به مرور زمان بزرگتر میشن.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۴ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   بهتره به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
 • تصویر کاربر محدطاها جمعه ۹ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر خسته نباشید من خیلی وقته روی باسنم به طرز وحشت ناکی استریا دارم ،که تازه نیستن و پوستم سبزه ست و حالت بدی میده کامل اعتماد به نفسم ازبین رفته ترو خدا با وی‌میشه حلش منم با هزینه و زمانش بکین ممنون.لطفا جوابمو از ایمیام بدین چون شمارم خاموشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا استریا ها پاسخ مناسبی به اکثر درمان ها نمی دهند
   موفق
 • تصویر کاربر avin شنبه ۳ مهر ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید من می خواستم بدونم استفاده از لیزر برای موهای قسمت واژن از چه سنی مناسبه؟آیا فرد كمتر از سن ١٨سال هم می تونه لیزر انجام بده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ مهر ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   معمولا بهتره بعد از 18 سالگی انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر مرضیه شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ..من دختری 21ساله هستم ..از دورره راهنمایی یا شایدم قبل تر یک دانه زیرپوستی که کاملا رنگ پوست است زیر لب پایین ام در امده .. قبلا توی دوران راهنمایی رفتم با چراحی موضعی بردارم دکتر گفت امکان داره دوباره رشد کنه ..و وقتی با تیغ جراحی داشت بر می داشت گفت یه غده چربیه ..دوباره امسال تابستون اقدام با برداشتن ان با لیزر کردم ..بعد از یک ماه از انجام اولین عمل لیزر دوباره به همان پزشک مراحعه کردم ..جای عمل لیزر هنوز قرمز بود و هنوز وقتی زیر لب م را فشار می دادم دانه زیرپوستی احسا س می شد ..اما حجم ان کم تر شده بود ..پزشک م دوباره عمل لیزر انجام داد ..و الان پس از یک ماه هنوز جای ان قرمز است وهنوز م وقتی فشار می دم , دونه زیر پورستی رو احساس می کنم..
  می خواست م بپرسم برای رفع قرمزی پوست چیکار کنم ..(نا گفته نماند که من تا یک هفته یا شایدم 10 روز بعد از عمل لیزر از پماد تتراسایکلین -ناژو برای بهبود زخم ان استفاده می کردم)..ایا این دونه امکان داره با لیزر به طور کامل برطرف بشه ؟..یا ممکن است دوباره رشد کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری از ضایعه انجام شود
   ممکن است نیاز به جراحی باشد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند