آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

اشتباه های رایج در رژیم غذایی

اشتباه های رایج در رژیم غذایی

۱- مصرف بیش از حد نوشیدنی های پرکالری

انواع نوشابه های شیرین و گازدار نه تنها مواد مغذی مفید ندارند. بلکه حاوی مواد مضری هستد  و کالری زیادی وارد بدن فرد می کنند و این خود باعث بروز اضافه وزن می گردد.

راه حل :مصرف آب. دوغ و یا آب میوه های طبیعی به جای انواع نوشیدنی های مصنوعی راهکار مناسبی برای غلبه بر این عادت غذایی است. زیرا هم کالری کمتری دارند و هم  مواد مفیدی برای سلامتی فرد تأمین  میکنند.

۲- پیروی از رژیم غذایی خیلی محدود

 برای چند روز یا چند هفته امکان دارد فرد بتواند مصرف مواد غذایی را خیلی محدود کند ولی بعد از مدت محدودی که احساس گرسنگی کرد امکان دارد مقدار زیادی از این مواد غذایی را مصرف نماید. با این روش. سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و علاوه بر توقف کاهش وزن با وجود ادامه رژیم غذایی. به محض رها کردن این روش و مصرف غذا در حد معمول. دچار اضافه وزن بیش از قبل می شود .

راه حل : فرد باید با مصرف مکرر مواد غذایی پر حجم و کم کالری (از قبیل سبزیجات) مانع گرسنگی بیش از حد شود و همچنین وقتی با مواد غذایی که نمی تواند استفاده کند روبرو می شود، باید سعی کند ذهنش را به مواد غذایی سالم گرایش داده و به مواد مغذی آن فکر کند.

۳-باور نداشتن امکان پیشگیری و درمان  چاقی علیرغم وجود زمینه ژنتیکی

برخی افراد  چون اعضای خانواده شان دچار اضافه وزن هستند و به قول معروف چون می دانند استعداد چاقی دارند. تصور می کنند غلبه بر اضافه وزن غیر ممکن است و بنابراین از اصول شیوه سالم غذاخوردن پیروی  نمیکنند.

  راه حل : درست است که ژنها در چاقی موثر هستند اما از دیگر علل مهم چاقی هم دریافت کالری بیش از حد نیاز بدن و همچنین بی تحرکی است، حتی اگر تمام افراد خانواده هم چاق باشند و فرد هم دارای همین استعداد ژنتیکی باشد. باز هم با رعایت تعادل در انرژی دریافتی و مصرفی و در واقع با تغذیه مناسب و تحرک کافی می توانند با اضافه وزن خود مقابله نموده و چه بسا به وزن ایده آل خود دست باید. نکته اساسی برای این قبیل خانواده ها این است که از همان اوان کودکی به فکر پیشگیری و کنترل اضافه وزن فرزندانشان باشند .

۴-حذف کردن یک وعده غذایی:

یکی از مواردی که تصور می شود باعث کاهش وزن  میگردد. نخوردن یک وعده غذایی است در حالی که این امرهم سلامتی را به خطر می اندازد هم با کاهش سوخت و ساز بدن کاهش وزن را به تأخیر می اندازد.

راه حل : همانطور که در گفتارهای قبلی اشاره شده مصرف نکردن صبحانه یکی از عوامل مؤثر در افزایش وزناست. توصیه می شود همه وعده های غذایی مصرف شوند ولی بیشتر از مواد غذایی کم کالری و سرشار از موادمغذی مانند سبزی و میوه جات استفاده شود.

۵-برخورد با فردی که شما را مجبور به خوردن می کند

در بسیاری موارد اعضای خانواده و یا دوستان. فرد را تشویق به بیشتر خوردن می نمایند و از آنجا که بسیاری افرادچاقی را نشانه سلامتی  میدانند، کودکان و نوجوانان را به خوردن تشویق می کنند و می پندارند با این توصیه به رشدو سلامتی ایشان کمک می کنند.

راه حل : باید با رفتار صحیح به این قبیل افراد نشان داد که تا چه حد رسیدن به وزن ایده آل برای کودکان ونوجوانان اهمیت دارد به ویژه اینکه اضافه وزن ممکن است با ایجاد تغییرات در روند بلوغ مانع رشد قدی کافی بهویژه در دختران بشود. بنابراین باید با مصرف مواد غذایی مفید از قبیل حبوبات لبنیات سبزی و میوه جات از مصرف مواد غذایی چرب و شیرین به رسیدن به وزن ایده آل کمک کرد.

۶-نگرانی از افزایش وزن به دنبال کاهش وزن

برخی خانواده ها نگران این موضوع هستند که اگر فرزندشان پس از مدتی رژیم غذایی خود را رها کند بیش از پیش چاق شود.

راه حل : این موضوع در بسیاری موارد رخ می دهد و به همین دلیل است که بیشتر افراد پس از کاهش وزن باردیگر دچار اضافه وزن  میشوند. به همین دلیل است که همواره براین نکته تأکید شده که برای رسیدن به وزن مناسب باید از رژیم غذایی متنوع و متعادل استفاده کرد که بتوان آن را ادامه داد. در واقع برای رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن. باید به ” خوب خوردن ” و “به اند ازه خوردن ” عادت کرد. به این ترتیب هم می توان به وزن مناسب رسید. هم می توان آن را حفظ نمود.

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند