آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

آشنایی با سوزاک (پیشگیری و درمان)

سوزاک دومین بیماری واگیردار مقاربتی از نظر شیوع در جهان است که در صورت پیشرفت عفونت ممکن است بسیار خطرناک باشد. این بیماری بیشتر در کشورهایی رواج دارد که روابط جنسی نامشروع در آنها بلا مانع است. در کشور ما پس از انقلاب این بیماری تقریباً ریشه کن شد، اما در سالهای اخیر بخصوص در میان جوانان کم سن و سال سریعاً شیوع پیدا کرد. متأسفانه ابتلا به عفونت سوزاک احتمال ابتلا به ایدز و عفونتهای دیگر را نیز افزایش میدهد لذا تشخیص به موقع این بیماری و جلوگیری از پیشرفت و شیوع آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

عامل بیماری سوزاک :

عامل بیماری سوزاک باکتری ای است بنام نایسریا گنوره آ این باکتری از دسته کوکسی های گرم منفی میباشد که اخیراً در مقابل بسیاری از آنتی بیوتیکها از خود مقاومت نشان میدهد. میزبان این باکتری نیز تنها انسانها میباشند.

بیماری سوزاک

میزبانان بیماری:

مبتلایان به این بیماری نه تنها زنان و مردان میتوانند باشند، بلکه کودکان و نوزادانی که از مادر ناقل متولد میشوند نیز میتوانند این عفونت را دریافت کنند. عفونت در سوزاک در ابتدا بر خلاف بیماریهای مقاربتی دیگر مانند ایدز و سیفلیس موضعی میباشد و تمام بدن را درگیر نمیکند.

انتقال بیماری:

این بیماری براحتی از طریق ترشحات بدن قابل انتقال است و احتمال ابتلاء به سوزاک در هربار تماس جنسی با ناقل بیماری در مردان نسبت به زنان ۱ به ۴ است، یعنی زنان ۴ برابر بیشتر از مردان در هر مقاربت خطرناک، احتمال درگیری دارند. روش انتقال سوزاک عموما از طریق مقاربت اعم از واژنی، دهانی یا مقعدی و انتقال با احتمال کمتر از روشهای ذیل صورت می گیرد:

باکتری سوزاک در تعاملات زیر انتقال میابد:

• از طریق روابط جنسی که در آنها دخول رخ میدهد. (این مورد میتواند دهانی، مقعدی یا واژینال باشد)
• از طریق لیس زدن و وارد کردن زبان به اندام جنسی و یا مقعد فرد مبتلا.
• از طریق دست. (این مورد با تماس دست و انگشتان دست با ترشحات واژن، منی و آب دهانی که مبتلا به باکتریست و سپس وارد کردن بلافاصله دست آلوده در واژن دهان و یا مقعد و یا چشم فرد سالم صورت میگیرد)
• از طریق زایمان. (این مورد اکثراً چشمان نوزاد را درگیر میکند که در صورت تشخیص به موقع با قطرهای مخصوص قابل درمان است و درصورت عدم تشخیص و پیشرفت احتمال کوری کودک وجود دارد)
علائم سوزاک :

همانطور که از اسم این بیماری مشخص است این بیماری باعث ایجاد سوزش در اندامهای جنسی مخصوصاً در هنگام دفع ادرار میشود. سوزاک در اکثر مواقع در روزهای ۲ الی ۱۴ پس از ابتلاء علائم خود را بروز میدهد، با این حال علائم این بیماری در مردان بارزتر از زنان است. گاهی ممکن است در موارد خاص پس از روز ۳۰ام بعد از ابتلا این بیماری نشانه های خود را آشکار کند.

نکته: ۱۰% مردان و یک سوم زنان مبتلا به سوزاک ممکن است بدون هیچ علامتی درگیر بیماری باشند اما باید در نظر گرفت که همچنان ناقل بیماری هستند.
نکته: پیشرفت این بیماری چه در زنان و چه در مردان باعث ایجاد عقیمی و ناباروری و حتی در برخی موارد باعث مرگ بیماران نیز میشود.

نشانه های ابتلا به سوزاک در مردان:

• احساس سوزش در پیشآبراه مردان.
• تکرر ادرار.
• گاهی دیدن خون در ادرار به میزان کم و یا خروج لخته های خون از مجرا.
• ترشحات چرکی از مجرا و یا ترشحات غلیظ و یا رنگی به رنگهای زرد یا سبز که اکثراً بوی نامطبوعی دارد.
• ورم بیضه ها.
• گاهی ایجاد دردهای شکمی.
• تورم آلت تناسلی.
• تورم غدد لنفاوی در کشاله رانها
• التهاب غدد فوق بیضوی و پروستات.
• عفونت خونی که باعث بروز تب خفیف میشود.
• مشکلات و ورم مفاصل
• عفونت پوستی
• مشکلات قلبی
• التهاب های چشمی
• مننژیت.

نشانه های ابتلا به سوزاک در زنان:

• احساس سوزش در هنگام ادرار
• تکرر ادرار
• تورم و قرمزی مجرای ادرار(که هنگام معاینه مشخص میشود)
• وجود ترشحات چرکی، زرد رنگ و بد بو در گردن رحم و خروج آنها از بدن
• مقاربت های دردناک و گاهی خونریزی پس از مقاربت
• درد پشت و کمر
• نامرتبی در قائدگی
• التهاب رحم
• التهاب های لگنی که باعث عفونت لوله های فالوپ میشود.(این مسئله باعث ایجاد چسبندگی این لوله ها میشود و در نهایت ناباروری و یا حاملگی خارج از رحم را ایجاد میکند که در صورت عدم تشخیص و ترکیدن لوله در برخی موارد مرگ مادر را ایجاد میکند)
• ترشحات چرکی از نوک آلت

ترشحات چرکی از نوک آلت

ترشحات چرکی از نوک آلت

گسترش عفونت میتواند باعث:

• ایجاد تب و لرز.(که در نتیجه ورود باکتری به خون است)
• مشکلات و ورم مفاصل
• عفونت پوستی
• مشکلات قلبی
• التهاب های چشمی
• مننژیت:علائم عفونت مقعدی یا همان رکتوم(راست روده): که هم زنان و هم مردان و افرادی که از طریق مقعد نزدیکی داشته اند به آن مبتلا میشوند
• خارش مقعد.
• ترشحات چرکی مقعد.
• حرکات دردناک روده.
• وجود خون تازه در مدفوع.

ترشحات چرکی واژن در فاز حاد سوزاک

ترشحات چرکی واژن در فاز حاد سوزاک

روش تشخیص سوزاک :

بیماری سوزاک را میتوان از روشهای مختلف آزمایشگاهی در مدت زمان کمی(از چند ساعت تا نهایتاً حدود یک هفته) تشخیص داد. این شیوه ها میتواند از طریق کشت باکتری و یا رنگ آمیزی مستقیم نمونه ها و یا تشخیص DNA باکتری در کشتها باشد که در آن میتوان این آزمایشها را بر روی نمونه ترشحات، خون، ادرار و یا نمونه برداری از سلولها(بطور مثال سلولهای مدخل رحم) انجام داد.

نمونه ها باید با استفاده از سواپ اسـفنجی یـا پارچـه کتـانی ازقسمت های آلوده نظیر سرویکس پـیش آبـراه، مقعـد و دهـان جمع آوری شود. زنان باید تحت آزمایش داخـل لگنـی قـرارگیرند. هیچکدام از آزمایشـات فـوق دردنـاک نیسـتند، ولـی ممکن است برخی اوقات باعـث نـاراحتی گردنـد. اگـر شـمامقاربت مقعدی دارید، لازم اسـت بـه پزشـک بگوییـد تـا بـاسواپ از رکتوم شما نمونه تهیه کنـد. همچنـین اگـر مقاربـتدهانی دارید، باید به پزشک اطلاع دهید. اگر فکـر مـی کنیـد در معرض تماس با سوزاک قرار گرفته اید، ممکن اسـت نیـازفوری به آزمایش داشته باشید .

با این حال در اکثر موارد کارکنان آزمایشگاههای تشخیصی ترجیح میدهند که بیش از یک روش را در مورد افراد انجام دهند زیرا بطور مثال در زنان در روش رنگ آمیزی حدود نیمی از مبتلایان نتیجه آزمایششان منفی میشود.اما در مورد مردان این تشخیصها به مراتب آسانتر است.
پس از مثبت بودن نتیجه آزمایش شریک جنسی فرد آلوده نیز آزمایش میشود و حتی در صورت منفی بودن جواب آزمایش دوره ای کوتاه از آنتی بیوتیکها برایش تجویز میشود. علاوه بر این مشاور هم برایشان تجویز میشود تا با شیوه های جلوگیری از انتقال، شیوع و درمان بیماری آگاه شوند.

از علائم ابتلای دهان به سوزاک میتوان به عفونت گلو اشاره کرد.

سوزاک دهانی

سوزاک دهانی

پیشگیری از ابتلا به سوزاک :

بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری عدم برقراری تماس جنسی با افراد مشکوک و با افراد دارای شرکای جنسی متعدد است.
از دیگر روشها میتوان به حاصل کردن اطمینان (از طریق آزمایش) در مورد شریک جنسیتان اشاره کرد.
و مطمئن ترین شیوه پیشگیری همان استفاده از کاندوم در هنگام برقراری تماسهای جنسی(واژینال، دهانی و یا مقعدی) میباشد.
علاوه بر اینها به منظور احتیاط بیشتر بهتر است پس از تماس دست با اندامهای جنسی و ترشحات بدن و پس از اجابت مزاج دستها را به خوبی شستشو دهید.

تشخیص و درمان

نمونه های تهیه شده از آزمایشات در زیر میکروسـکوپ بـرای بررسـی عفونت مشاهده می شود در بعضـی کلینیـک هـا نتیجـه را سـریعاً اعـلام می کنـد. نمونـه دیگـری نیـز بـه آزمایشـگاه بـرای آزمـایش و بررسـی فرستاده می شود. نتیجه آن معمولاً یک هفته به طول می انجامد. درمـان ساده و ضروری است. برای شما آنتی بیوتیک به اشکال قرص مایع یـاتزریق ی تجویزخواهدش د، اگر به هر نوع آنتی بیوتیک آلرژی و حساسیت دارید یا هرگونه احتمالی وجود دارد که باردار باشـید، بایـدپزشک را مطلع نمائید. کامل کردن دوره درمان کاملاً ضروری است ،اگر به شما گفته شد که مبتلا به سوزاک هستید، ممکن اسـت نیـاز بـه مشاوره پزشکی داشته باشید

مشاور بهداشت از شما در خصـوص الگـوی مقـاربتی تـان سـؤال مـینماید تا بتواند راحت تر مسأله را بررسی کند و درمان ضروری و معاینه کامل را دنبال نماید. توجه داشته باشید که شما نباید تـا زمـان بهبـودیکامل مقاربت داشته باشید باید به کلینیک مراجعـه مجـدد داشـته باشـیدوسالم بودن شما توسط پزشک تأییدشود. پزشک درباره اینکـه کـدام فعالیت های مقاربتی سالم هستند، توضیح خواهد داد.

پیگیری بیماری

هنگامی که دوره درمان کامل شد، باید به کلینیک یا پزشک عمـومی بــرای معاینــه کامــل رجــوع کنیــد. بعضــی از انــواع سوزاک بــه آنتی بیوتیک های مشخصی مقاوم اسـت، خصوصـاً زمـانی کـه شـما بـه بیماری در خارج از کشور مبتلا شده باشید.بنابراین آزمایشات بیشـتری برای اطمینان از سلامت شما انجام خواهـد شـد و اگـر عفونـت از بـین نرفته باشد، آنتی بیوتیک جدیدی برای شما تجویز خواهد شد.

عوارض بیماری در زنان

اگر سوزاک درمان نشود به بیماری التهابی لگـن PID منـتج خواهـدشد . PID التهاب لوله های رحمی است که باعث تب، درد در ناحیه پایین شکم و کمردرد می شود. . بیماری التهـابی لگـن باعـث مقاربـت دردناک ،نازایی و حاملگی خارج رحمی می گردد. اگر باردار و مبتلا به سوزاک می باشید، فرزند شما در زمان تولد ممکن است مبتلا گردد .

و با عفونت چشمی سوزاکی متولد گردد. برای درمان بیماری بایـد بـاآنتی بیوتیک مصرف شود، زیرا باعث کوری می شود. بهتر است قبل از تولد فرزندتان تحت درمان قرارگیرید.

عوارض بیماری در مردان

سوزاک باعث التهاب بیضه ها و و دردنـاک شـدن غـده ی پروسـتات می شود. در صورت عدم درمان تنگی پیش آبراه یا آبسه ایجاد می شود .سوزاک به طور موفقیت آمیزی قابل درمان است و عود نمی کند، مگر اینکه فرد مجدداً مبتلا شـود. بـه خـاطر داشـته باشـید، بعـداز درمـان ازکاندوم در حین مقاربت استفاده کنید زیرا که باعث کاهش خطر ابـتلابه بیماری مقاربتی می گردد .

شیوه های درمان:

برای درمان این بیماری بسته به میزان شیوع بیماری و یا نوع درگیری آنتی بیوتیک تجویز میشود که میتواند بصورت خوراکی و یا تزریقی باشد.

با این حال چنانچه کمتر از ۱۸ سال سن دارید و یا میدانید و احتمال میدهید که باردار باشید حتما با پزشک درمیان بگذارید زیرا این مسئله در نوع و زمان بی خطرترین آنتی بیوتیک تجویزی بسیار اهمیت دارد.
همانطور که گفته شد متأسفانه این باکتری اخیراً (بخصوص در نمونه هایی که از خارج از کشور مبتلا شده اند) مقاومت زیادی در مقابل برخی از آنتی بیوتیکها نشان داده است لذا در این موارد پس از دوره درمان دوباره آزمایشهای تشخیصی تجویز میشوند.

توصیه های من: 

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا بهترشحات چرکی از آلت یا سوزش در ناحیه تناسلی هستید:

  1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
  2. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
  3. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
  4. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
  5. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
  6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
  7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد  

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
خال
مهم

سلام آقای دکتر .
من دختری 18 ساله هستم و در طرف راست بدنم متمایل به کمر و نزدیک کلیه ها ولی در سمت پشت بدنم یک خال بیضی شکل قهوه ای رنگ بدون مو و برجسته دارم که نوک این خال کمی کم رنگه و اندازه شم به اندازه ی نوک انگشت کوچیکم میشه البته کمی کوچکتر از اون و این تنها خال برجسته ای که دارم و اینکه سفید پوستم و نمیدونم این خال مادر زادی بوده یا اکتسابی ولی یادم مییاد در که این خال تازه به وجود نیومده و بوده این خال نیازی به جراحی دارد ؟؟ من دانشجوی پزشکی هستم ولی اصلا نمی تونم تشخیص بدم لطفا کمکم کنید ! با تشکر فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
Pcos
مهم

Hello doctor
Sorry I'm not good at Farsi ,before 4 month the doctor told me that I have pcos from that day I lost half of my hair,Also I have lack of vitamin d3 and iron , also my hdl is high ,by the way I'm 24 years old single ,the doctor just gave me loestrin20!! But I'm afraid to take these tablets ! he told me you can use (tranexamic acid500)with(medenamic acid) im confused
I had very long strong hair ?But until now I lost half of my hair I really need ur advice
I will be thankful if u could tell me what is the best Solution for my hair I need my hair back!
مشاهده پاسخ دکتر
3
زگیل
مهم

سلام،من مبتلا به زگیل های زیادی روی دستم هستم که به درمان خیلی مقاوم هستن،جواب آزمایشم هم سالم بود و 27 سال هم سن دارم،سوال من اینه که داروی خوراکی برای زگیل هست که استفاده کنم،با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
4
عوارض لیرز برای دختران مجرد
مهم

سلام وقت بخیر من یه دختر ۲۲ ساله و مجرد هستم میخواستم بدونم انجام لیزر برای من عوارضی نداره مثل نازایی و این مسائل؟؟ممنون میشم پاسخگو باشید مشاهده پاسخ دکتر
5
پاپول مروارید
مهم

سلام بنده پیش دکتر ارولوژی و پوست رفتم معاینه شدم تشخصی پاپول بود و گفتن مشکلی نداره دست نرن هیچ راهی به من نگفتن من شریک زندگیم راضی نیست بعد دور التم جاهایی که پاپول هست خشکه حالا لیزر هزینش چنده و دردش زیاد با پماد یا کرم قابل درمان نیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
مو زائد
مهم

سلام آقای دکتر ممنونم از پاسخ و توجهتون.
من عکس آزمایش هورمونی ام رو براتون فرستادم.
من تو منطقه محروم هستم.
متاسفانه دکترمتخصص نداریم ک برم برام دارو تجویزکنن.فقط 1دکتر هست لیزر میکنه.قبلا3جلسه لیزر انجام دادم اما باز برگشتن.مشکل اصلیم حل نمیشه.اگرممکنه با توجه به شرایطم برام دارو تجویز کنید که لیزرم جواب بده.
فقط بخاطر کیستم قر ال دی میخورم 3روزه هست .قبلش دارویی مصرف نمیکردم مجددا آزمایشمو میفرستم.
مشاهده پاسخ دکتر
7
خال گوشتی
مهم

سلام خسته نباشید ...مادرمن یه خال گوشتی داشت ک چندروزه این حالت متورم شدنو سوزش داره میخواستم ببینم علتش چیه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
8
پوست چرب .جای جوش .
مهم

با سلام خدمت دکتر عزیز.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید منو.من پسر بیست ساله ای هستم که از سن پونزده سالگی پوستم هیچ مشکلی نداشت .اما به خاطر داروهای هورمونی بدنسازی از همون سن صورتم شروع کرد به جوش زدن زیاد طوری که دو گونه ام مثل ابکش شده .فرورفته های زیادی هستش که عذابم میده .الان جای جوش هام مونده.صورتم فقط جوش زیر پوستی میزنه .پوستم بدنم به خصوص صورتم به حدی چربه که با دستمال کاغذی پاک میکنم دستمال خیس میشه به حدی که چربی از پوستم میره تو چشمم.کلافه شدم.موها هم همینطوره .موهامو با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم اما یک روز بعد تمام سرم چربه.دکتر های زیادی رفتم اما گفتن ما با هورمون هات که باعث شده این جوری شه کاری نمیتونیم بکنیم فقط میتونیم شامپو و صابون بدیم همش باید یه دستمال بگیرم صورتمو پاک کنم.تو رو خدا شما بگید چی کارکنم. دارم عذاب میکشم..در ضمن جای جوش هام زیاده ولی نسبتا سطحی لیزر بهتره یا میکرودرم.در ضمن لطف بفرمایید هرینه شو بفرمایید .با تشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
9
چین و چروک زیر چشم
مهم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.ازتون یک سوالی داشتم. من 23 سالمه ولی زیر چشمام خیلی چین و چروک شده از چه روش های درمانی به جز بتاکس و روشهای تزریقی میتونم استفاده کنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
زگیل تناسلی

ممنون از راهنماییتون. من ازتون سواللتی در رابطه با زگیل کف پا و ربطش به زگیل تناسلی و کلا در معرض خطر زگیل تناسلی قرار گرفتن پرسیدم و شما پاسخ دادید. فقط با توجه به شرایطی که تعریف کردم و فرمودید خطر انتقال از اون طریق کم هست ایا لازمه اون ازمایش رو انجام بدم؟ و در ضمن انجام اون آزمایش چطوریه؟ نمونه برداریه؟ چون ضایعه ایی نیست که بخوان ازش نمونه برداری کنن و در اخر واکسنش الان موجود هست کجاها میزنن؟ مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 689 بعدی »
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند