آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

آشنایی با انواع مو

 • دکتر عباس انتظاری
 • آخرین ویرایش : 14 دی 96

آشنایی با انواع مو

به طور کلی سه نوع مو بر روی سر انسان می روید. نخستین مو پس از تولد، ولوس نام دارد که ریز، نرم و معمولا بیرنگ بوده و به ندرت بلندتر از ۲ سانتی متر می شود. هنگام بلوغ، در برخی از قسمتها موهای ترمینال با موهای ولوس جایگزین می شود.

موی ولوس و ترمینال

موی ولوس و ترمینال

موی ترمینال مویی بلند بوده که بر روی سر می روید و در غالب افراد برروی بدن، بازوها و پاهایشان نیز روییده می شود. این نوع مو توسط فولیکلهایی با غدد چرب ساخته می شوند. در افرادی که به طور ارثی استعداد طاسی دارند، موها در این فولیکلها به تدریج باریکتر و کوتاهتر شده تا این که شبیه موهای ولوس به نظر می رسند. در مردان موهای صورت حدود دو سال پس از رشد موهای ناحیه تناسلی ظاهر می شوند. موهای بدن پس از بلوغ توسط هورمونهای جنسی مذکر تحریک شده و به رشد خود ادامه می دهند. در حالیکه بالعکس این هورمونها با شروع پدیده طاسی، باعث جایگزین شدن موهای ترمینال با موهای ولوس می شوند.

موهای لانوگو: موهایی که بر روی بدن جنین می روید لانوگو نامیده شده که حدود سه ماه پس از لقاح شروع به رویش می نمایند. این موها ریز و نرم بوده و در همه جای بدن جنین می رویند. سرعت رشد آنها یکسان بوده و طول آنها با هم برابر است. برخی از نوزادانی که پیش از موعد به دنیا می آیند بدن آنها هنوز پوشیده از این موهای کرک مانند است. معمولا این موها چهار هفته پیش لز تولد نوزاد می ریزند. گستره تنوع موها وسیع است که از موهای پیچدار سفت تا موهای صاف سیخ مانند تغییر می کند. رنگ و شکل موها نیز متفاوت است. اما چه چیزی باعث این تفاوتها می شود؟

شما نوع موهایتان را از والدینتان به ارث می برید. می توان به عقبتر برگشته و ببینید که اجدادتان در کدام بخش از کره زمین می زیستند. در واقع همه این عوامل به نژاد یا آمیختگی نژادی شما و نیاکانتان برمی گردد. به نظر می رسد که در نخستین گونه های نسل بشر، سه گروه از نژادهای اصلی برروی این سیاره وجود داشته اند. این نژادها در سرتاسر کره خاکی پراکنده شده و با یکدیگر آمیخته شده اند. در کشورهایی مانند آمریکا که در طی چند صد سال گذشته با مهاجرتهای انبوه مواجه بوده اند، این نژادها کاملا با یکدیگر درآمیخته اند.

دانشمندان سه نوع اصلی مو در جامعه بشری امروزی را شناسایی کرده وآنها را با سه نژاد اصلی اولیه یعنی آسیایی، سفید و آفریقایی مرتبط نموده اند. این سه گونه مو نه تنها از نظر ظاهری با یکدیگر متفاوتند، بلکه اختلافهای میان آنها در واکنش به آسیبهای فیزیکی و شیمیایی نیز می تواند چشمگیر باشد.

نژاد آسیایی: افراد این نژاد غالبا اهل مشرق زمین (مانند چین و ژاپن) می باشند. موهای آنها بسیار صاف و سیخ مانند و به رنگ مشکی است.

نژاد سفید: گروه سفید پوستان را می توان چندرگه ترین افراد در بین این سه گروه نامید. سفید پوستان فعلی حتی اگر دارای نیاکان مشترکی هم باشند، تفاوتهای زیادی با هم دارند. طیف تغییرات آنها از جمعیت شمال غرب اروپا با پوست روشن تا ساکنین کاملا متفاوت شبه قاره هند گسترده است.

موهای آنها فردار یا صاف بوده که قطر آن نیز در افراد گوناگون بسیار متغیر است. طیف رنگ موهایشان هم از مشکی تا بور کمرنگ متمایل به سفید را دربرمی گیرد. 

نژاد آفریقایی: نژاد آفریقایی که زیستگاه ابتدایی آنها در قاره آفریقا بوده، موهایی کاملا فردار و مشکی دارند. موهای این نژاد حالت پشم مانند و خشک دارد که دربرابر حرارت و مواد شیمیایی بسیار آسیب پذیراست.

 رنگ موها

رنگ مو توسط ملانین موجود در سلولهای رنگی تعیین می شود. هرچه دانه های رنگی بیشتر باشد، تراکم آنها بیشتر بوده و مو تیره تر می شود. دو نوع ملانین در ایجاد رنگ مو نقش دارند. اوملانین مو را به رنگ قهوه ای تا مشکی درآورده و فوملانین که یک ماده رنگی غنی از آهن است، آنرا به رنگ زرد بور متمایل به قرمز در می آورد. رنگ مو وابسته به نوع و مقدار ملانین و میزان تراکم آن در هر تار مو است. برای مثال موهای مشکی تیره نژاد آفریقایی حاوی ملانین های متراکمی در لایه کورتکس، و اندکی نیز در لایه کوتیکل می باشند. موهای اروپایی بسیار تیره، علاوه بر برخورداری از گرانولهای ملانین بیشتر نسبت به موهای روشنتر یا بور، در هر گرانول، از ملانین بیشتری برخوردار می باشند. هنگامی که سلولهای تولیدکننده رنگ از کار بیافتند، رنگ مو سفید یا خاکستری می شود.

ملانین ها درون دانه هایی به نام گرانول قرار گرفته اند. گرانولهای حاوی ملانین در سرتاسر کورتکس مو پراکنده شده است. در پراکندگی گرانولها هیچ گونه آرایش یا مقدار خاصی وجود ندارد. به این ترتیب آفریدگار طبیعت توانسته تنها از یک ماده رنگی به نام ملانین تنوع بسیار زیادی از رنگهای مو را بیافریند. تمامی رنگهای مو از دو نوع ملانین ایجاد می شوند. هنگامی که اوملانین و فوملانین با هم در یک گرانول باشند به آن گرانول مخلوط می گویند.

رنگ طبیعی مو با عوامل زیر تعیین می شود:  ۱٫ نوع ملانین موجود در مو،   ۲٫ مقدار ملانین موجود در مو،   ۳٫ میزان تراکم یا پراکندگی ملانین در کورتکس. نوع ملانین و اندازه گرانولها مشخص می کند که مو مشکی، قهوه ای، بور یا قرمز باشد. مقدار ملانین و توزیع آن تعیین کننده روشنی یا تیرگی رنگ مو است.

موی سفید

موی سفید یکی از معروفترین نشانه های پیری است. سنی که در آن سفیدی مو آغاز می شود مربوط به وراثت ژنتیکی شخص است. اما در نیمی از افراد نژاد سفید، تا سن ۵۰ سالگی نیمی از موهای سر سفید می شود. از دست دادن رنگ مو مربوط به افت تدریجی تولید ملانین در پیاز مو است. اگر به موهای سفید و خاکستری یک نفر توجه کنید درمی یابید که تنوع رنگ و سایه زیادی در هریک از تارهای مو وجود دارد. معمولا افراد نخستین موهای سفید خود را در نزدیکی شقیقه مشاهده می کنند. سپس سفیدی مو به ناحیه تاج مو و پس از آن به پشت سر می رسد.

سفید شدن ناگهانی مو :  احتمالا تاکنون داستانهایی درباره افرادی که در اثر شوک یا ناراحتی به طور ناگهانی موهایشان سفید شده شنیده اید. این افسانه ها را باور نکنید! موهای مشکی نمی توانند به طور ناگهانی سفید شوند. مو تا چند سال با مواد رنگی درون خود رشد می کند و حتی اگر مو »بمیرد« هم هیچگونه فرآیندی که ملانین موجود در مو را به طور ناگهانی از بین ببرد وجود ندارد (البته امکان اینکه مو در طی سالیان متمادی در اثر نور خورشید سفید شود وجود دارد).

سفید شدن سریع ظاهری ممکن است در شخصی که دارای موهای سفید پنهان شده است، آن هم در اثر ریزش موهای رنگی و آشکار شدن موهای سفید رخ دهد. این نوع ریزش معمولا چند ماه طول می کشد، اما ممکن است در عرض چند روز نیز اتفاق بیافتد. در این صورت این پدیده ممکن است اشتباها سفید شدن سریع موها تلقی شود. اگرچه شوک یا اضطرابی که منجر به این نوع ریزش مو می شود (و »ریزش مو آریتا« نامیده می شود) هنوز ناشناخته مانده است.

سفیدشدن زودرس: در موارد بسیار نادر، موهای فردی ممکن است در سنین پایین شروع به سفید شدن نماید (که در نژاد سفید قبل از ۲۰ سالگی و در نژاد آفریقایی قبل از ۳۰ سالگی رخ می دهد). در بعضی از افراد علت آن ممکن است معالجات پزشکی باشد ولی معمولا به خاطر وجود نوعی ژن خاص است.

سپیدمویی : سپیدمویی نوعی ویژگی ارثی است که مو فاقد یا حاوی رنگدانه های اندکی است. موهای یک شخص سپیدمو به طرز شگفت آوری کمرنگ است که ممکن است زرد روشن یا تقریبا سفید باشد. پوست افراد سپیدمو حتی در نژاد آفریقایی هم به رنگ روشن است. در مواردی که سپیدمویی شدید باشد چشمها کمرنگ بوده و صورتی به نظر می رسد. غالب افراد سپیدمو بینایی ضعیفی دارند.

عیوب رنگی اکتسابی: التهاب در فولیکل مو،به ملانوسیتها آسیب رسانده و ممکن است سبب از دست دادن رنگ موها شود. تماس زیاد با اشعه ایکس در موارد نادری می تواند باعث پررنگتر شدن موها شود. گاهی پس از انجام عمل جراحی بر روی دندان، لکه های سفیدی بر موهای صورت شکل می گیرد.

توصیه های من:

در صورتی که نگران از دست دادن موهای خود هستید و مایل به جلوگیری از ریزش مو می باشید

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. در بسیاری از موارد بیماری ریزش مو  با برخی مداخلات و اصلاح الگوی زندگی قابل پیشگیری است
 3. در گروهی از موارد ممکن است علی رغم همه اقدامات درمانی نتایج رضایت بخش نباشد
 4. مهمترین اقدام برای جلوگیری از ریزش مو شناسایی علل ریزش مو و در صورت امکان کنترل آن می باشد
 5. درمان و کنترل ریزش مو در گروهی از افراد نیازمند پیگیری و صبر و تحمل فراوان است
 6. به صورت منظم و حداقل سالانه به منظم چکاپ سلامت با پزشک خود مشورت کنید

پیشگیری بهتر از درمان است

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ آذر ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من پسری 15ساله هستم ازیک سال پیش سرم مداوم شوره می گذاشت.پس چند ماه سرم به شدت تا به الان ریزش دارد.وتازگی ها دوباره شروع به شوره کرده است.لطفاًراهی برای درمان به من پیشنهاد کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ آذر ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام رضا جان
   توصیه می کنم در اولین فرصت برای معاینه و بررسی عامل زمینه ساز به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه یک درگیری قارچی برات مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۵ مرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ببخشید من مویی خشک به همراه شوره سر زیاد دارم که خیلی سخت حالت پذیر می شه البته من خودم فکر می کنم که این حالت پذیر نبودن ان به علت ان است که زیاد بزرگ نیست چون که وقتی مثلا الان ماشین 4 بزارم روی مو و اون رو کوتاه کنم تقریبا تا یک ماه خوب است و هیچ پیچ خوردگی ندارد منظورم از پیچ خوردگی همون وز وزی شدن ان است و این وز وزی شدن بیشتر در قسمت کناره های مو و پشت سرم هست و من هم چاره ای ندارم که مو ها مو کوتاه کنم .می خواستم یه کاری یه دارویی که چیزی بهم معرفی کنید تا این مشکلم رفع شه

  خیلی خیلی ممنون دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۵ مرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام رضا جان
   گرجه بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد اما به نظر می رسد در حال حاضر مهمترین اقدام برای تو شناسایی عامل زمینه ساز شوره سر و درمان آن باشد
   ممکن است نیاز به تغییر شامپو داشته باشی
   بهتره معاینه بشی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
از بین بردن چین و چروک پیشانی
آنژیوگرافی
تنگی مجرای ادراری
جوانسازی پوست
متخصص ارتوپد
رژیم لاغری
اتوماسیون مالی تحت وب
درمان واریس
درمان پروستات
لیزر موهای زائد
درمان زگیل تناسلی
درمان فشار خون
درمان زگیل تناسلی زنان
ناباروری
مرکز پزشکی هسته ای
اصلاح طرخ لبخند