حذف چین و چروک صورت با بوتاکس

Wrinkle Reduction LOGO 1

در دنیای پر تنش امروزی و با توجه به شرایط اجتماعی جهانی، پیشگیری از پیری صورت و جوان سازی پوست با ازبین بردن چین و چروک ها به یکی از محبوبترین روش های درمانی برای جوانی تبدیل گردیده است به گونه ای استفاده از این روش ها از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۰ هر ساله رشد بسیار بالائی داشته است و طبق گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا این آمار در ابتدای سال ۲۰۱۱ تقریبا” ۵۰ برابر بیشتر از سال ۲۰۰۰ بوده است. دلیل این رشد روز افزون نتیجه گیری سریع و کم عارضه بودن نسبت به روش های جراحی می باشد.

امروزه بوتاکس شایع‌ترین عمل زیبایی در آمریکاست و در کشور ما نیز شیوع بالایی پیدا کرده است. چروک صورت ۲ نوع است؛ نوع اول چروک‌های دینامیک است که در اثر انقباض عضلات ایجاد شده‌اند. در سنین پایین که پوست الاستیسته خوبی دارد، این نوع چروک‌ها باقی نمی‌ماند اما در سنین بالاتر ۴۰-۳۵، چون الاستیسیته پوست پایین می‌آید، انقباض عضلات زیر پوست باعث می‌شود چروک‌ها از بین نرود و آثار چین خود را نشان دهد.

این حالت در ناحیه پیشانی، بین ابروها و دور چشم و قسمت بالای بینی بسیار واضح دیده می‌شود و با درجه‌های خفیف‌تری در ناحیه گردن، دور لب‌ها و چانه‌ ظاهر می‌شود. این چین و چروک‌ها را فقط بوتاکس برطرف می‌کند و جایگزین دیگری ندارند. البته لیزر می‌تواند کمک کننده باشد اما نتیجه دیگری ندارند. البته لیزر می‌تواند کمک‌کننده باشد اما نتیجه ضعیفی دارد، سختی کار بیشتر است و به تعداد جلسات زیادی نیاز دارد.

نوع دوم چروک‌ها به دلیل تجمع نور خورشید، و از دست رفتن الاستیسیته پوست و شل و افتاده شدن پوست، به وجود می‌آید. این نوع چروک‌ها با کرم‌ و تزریق بوتاکس از بین نمی‌روند و حتماً به استفاده از چند تکنولوژی لیزر برای جوان‌سازی پوست نیاز است.

توکسین بوتولینوم یک پروتئین تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که قوی ترین سم شناخته شده جهان می باشد. این سم یک نوروتوکسین neurotoxin   بوده و مقدار بسیار کمی از آن می تواند منجر به مرگ شود. سم بوتولیسم، قویترین سم موجود در جهان است که چند گرم آن می‌تواند به مرگ تمامی مردم جهان منجر شود.مصرف سم بوتولینوم به صورت خوراکی موجب ایجاد بیماری بوتولیسم  که یک بیماری جدی وتهدید کننده حیات در انسان است می شود.

بوتاکس

تزریق توکسین بوتولینوم برای درمان خطوط بیش فعال صورت یک روش سریع و نسبتاً غیر تهاجمی است که تغییر قابل توجهی در خصوصیات زیبایی شناختی صورت ایجاد می کند و مدت بهبودی در این روش حداقل است. رضایت بیمار و عوارض جانبی خفیف سبب استقبال گسترده از این روش در طی دهه گذشته شده است.

سالها تجربه در مورد توکسین بوتولینوم نشان داده است که این توکسین در درمان چروکها یک روش ایمن و مؤثر است. در صورتی که تزریق به درستی و با اطلاعات دقیق از ساختمان عضلانی صورت و نیز آگاهی کامل از ماهیت عملکردی توکسین انجام گیرد عوارض جانبی شایع نبوده و عمدتاً عوارضی خفیف و گذرا می باشند و تا امروز هیچ عارضه جدی یا طولانی مدتی از آن گزارش نشده است.

مکانیسم اثر بوتاکس چگونه است؟

بوتاکس با مهار ترشح ماده استیل کولین در محل اتصال عصب به عضله باعث فلج شدن موقتی عضله می شود. شکل های زیر این مکانیسم را به وضوح نشان می دهد.

botox_mechanism_of_action-1

اتصال ملکول بوتاکس به سطح عصب حرکتی

ورود به سلول از طریق وزیکول های کوچک

ورود به سلول از طریق وزیکول های کوچک

فلج شدن عضله مربوطه

فلج شدن عضله مربوطه

چین های پیشانی خط اخم چین های اطراف چشم خط خنده چروک های اطراف لب افتادگی و چروک های چانه چروک های عمودی و افقی در گردن

 

از این توکسین در درمان بیش تعریقی یا هیپرهیدروز نیز استفاده میشود. هیپرهیدروز یا بیش تعریقی، تحت عنوان تعریق بیش از حد فیزیولوژیک، که برای حفظ تعادل حرارتی بدن لازم است، تعریف میشود. این بیماری به شدت باعث ایجاد اختلال در فعالیتهای روزانه زندگی، روابط اجتماعی و فعالیتهای شغل میگردد. هیپرهیدروز اولیه یا ایدیوپاتیک معمولاً به شکل کانونی و محدود به زیر بغل، کف دستها، کف پاها و صورت است. نوع ثانویه می تواند موضعی یا فراگیر باشد و کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد.اثربخشی تزریق بوتاکس چقدر است؟

تزریق بوتولینوم برای مقاصد زیبایی تا ۹۰ درصد نتیجه ‌بخش است و در حدود ۸۰ درصد از مصرف‌کنندگان از تزریق آن راضی هستند. به همین دلیل اکثراً برای تکرار جلسات تزریق مراجعه می‌کنند. تزریق ماده بوتولینومA روشی مطمئن و مؤثر برای رفع و کاهش چروک‌های دور چشم و پیشانی و اخم صورت است. به اعتقاد برخی از پزشکان، در فاصله زمانی یک تا دو هفته بعد از تزریق ماده می‌توان تا ۱۰ سال جوان‌تر شد!

در فاصله ۲ روز تا ۲ هفته بعد از تزریق، آثار تزریق ظاهر می‌شود. اوج اثر ماده به‌طور متوسط ۱۰ روز بعد از تزریق است، اما دوام آثار مثبت در افراد مختلف متفاوت است. در اغلب موارد، این دوره حدود ۳ تا ۷ ماه طول می‌کشد. در تعداد کمی از افراد نیز تأثیر اولین تزریق ۹ تا ۱۲ ماه و حتی در موارد نادری، یک سال و نیم پابرجا می‌ماند.

بوتاکس

تزریق دوم معمولاً ۳ تا ۴ ماه بعد از نوبت اول و تزریق سوم ۱۲ ماه بعد از اولین تزریق، با هدف دوام حالت فلجی عضلات صورت و صاف ماندن پوست و ایجاد عادت اجتناب از حالات تولیدکننده چروک، انجام می‌شود. پس از چند نوبت تزریق به فرد آموزش داده می‌شود تا در صورت مشاهده برگشت انقباضات و چروک‌های قبلی، برای تزریق مجدد مراجعه کند

زنان باردار، زنان شیرده، کودکان زیر دوازده سال، افرادی که از تزریق ماده انتظارات غیرواقعی دارند، بیمارانی که ثبات روانی ندارند، افراد با سابقه حساسیت نسبت به هرکدام از اجزای دارو، افراد با سابقه بیماری‌های عصبی‌ـ‌عضلانی مانند میاستنی‌گراو و ام‌اس، کسانی که تحت درمان با داروهای آنتی‌بیوتیکی نظیر جنتامایسین قرار دارند و نیز مصرف‌کنندگان گروهی از داروهای قلبی نمی توانند ازاین ماده استفاده کنند.

عوارض تزریق

تاکنون به نظر می رسد بوتاکس روشی کم‌عارضه است و عوارض مطرح‌شده برای آن نادر، جزئی و گذرا هستند. از عارضه‌های بی‌اهمیت و گذرای بعد از تزریق می‌توان به قرمزی محل تزریق، ورم موضع، خون مردگی به خصوص در نواحی دور چشم، درد محل تزریق، سردردی که ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد، تهوع مختصر، ضعف عمومی و خارش اشاره کرد. بعضی عوارض احتمالی دیررس که اهمیت بیشتری دارند نظیر دوبینی، افتادگی پلک و ابرو نیز مطرح هستند. البته این عوارض در صورت رعایت نکات ظریفی از جانب پزشک و بیمار قابل پیشگیری‌اند و اغلب آنها به‌مرور زمان و خودبه‌خود اصلاح می‌شوند.باید توجه داشت که در صورت بروز ورم شدید در ناحیه تزریق ماده، خونمردگی وسیع و نیز مشاهده افتادگی در پلک و ابرو باید پزشک را از آنها مطلع کرد

هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده از آن برای زیبا سازی صورت می شود.

در زیر چند نمونه از اثربخشی تزریق بوتاکس بعد از دو هفته از اولین تزریق نشان داده شده است.

btx1

کاربرد بوتاکس در از بین بردن خط اخم، چروک های پیشانی و اطراف چشم

 

کاربد بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چین و چروک اطراف چشم

کاربرد بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چین و چروک اطراف چشم

 

کابردی بوتاکس در از بین بردن خطوط آفقی در پیشانی

کابرد بوتاکس در از بین بردن خطوط آفقی در پیشانی

 

 

به دوستانتون پیشنهاد دهید!
Email this to someoneShare on Google+۱Share on Facebook۴Tweet about this on Twitter۰Print this page

مطالب مرتبط

ارسال پرسش در این رابطه


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

Powered By Hamyar © 2015

لیست پرسش ها


لیست کامل پرسش ها ( 594 مورد )

 • 1. پوست چرب .جای جوش .
  (مهم)
  • با سلام خدمت دکتر عزیز.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید منو.من پسر بیست ساله ای هستم که از سن پونزده سالگی پوستم هیچ مشکلی نداشت .اما به خاطر داروهای هورمونی بدنسازی از همون سن صورتم شروع کرد به جوش زدن زیاد طوری که دو گونه ام مثل ابکش شده .فرورفته های زیادی هستش که عذابم میده .الان جای جوش هام مونده.صورتم فقط جوش زیر پوستی میزنه .پوستم بدنم به خصوص صورتم به حدی چربه که با دستمال کاغذی پاک میکنم دستمال خیس میشه به حدی که چربی از پوستم میره تو چشمم.کلافه شدم.موها هم همینطوره .موهامو با شامپو مخصوص موهای چرب میشورم اما یک روز بعد تمام سرم چربه.دکتر های زیادی رفتم اما گفتن ما با هورمون هات که باعث شده این جوری شه کاری نمیتونیم بکنیم فقط میتونیم شامپو و صابون بدیم همش باید یه دستمال بگیرم صورتمو پاک کنم.تو رو خدا شما بگید چی کارکنم. دارم عذاب میکشم..در ضمن جای جوش هام زیاده ولی نسبتا سطحی لیزر بهتره یا میکرودرم.در ضمن لطف بفرمایید هرینه شو بفرمایید .با تشکر فراوان
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 2. خال گوشتی
  (مهم)
  • سلام خسته نباشید ...مادرمن یه خال گوشتی داشت ک چندروزه این حالت متورم شدنو سوزش داره میخواستم ببینم علتش چیه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 3. سیاهی دور چشم
  • با سلام دختر 20ساله ای هستم که همیشه زیر چشمام سیاه و کبود هست واقعا رنج میبرم و بشدت ناراحتم اطفا بگین چکار کنم؟
   با تشکر
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 4. ريزش ابرو
  • با سلام و تشكر ازپاسخ هاي خوبتون
   من تو 1/5 ماه تا الان حدودا 20 تا قرص دكوتان براي جوش خوردم اما احساس ميكنم باعث ريزش از ناحيه سر ابرو شده (البته قبلا هم بود اما نه تا اين حد) در درمان ريزش ابرو فقط روغن بادوم تلخ جواب داده(كه در استفاده مكرر و طولاني 3،4 ماه تاثير داره) و كرم سريتا بي فايده بود
   آيا دكوتان باعث ريزش ابرو ميشه؟ و
   راه درمان لطفا

   با تشكر فراوان
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 5. ریزش مو و پرمویی
  • سلام.آقای دکتر.من دچار مشکل پرمویی هستم.از طرفی موهای سرم ریزش داره و کم پشته.چند ماه پیش آزمایش دادم که معلوم شد یکی از هورمون های مردونم بالاس و دکترم برای درمان ریزش مو واسم قرص ضدبارداری دزوسپتیو و ویتامین دی و مکمل آناکپس تجویز کردن. به نظرشما من میتونم همزمان با درمان ریزش مو برای درمان پرمویی با دارو هم اقدام کنم؟ بعدم اینکه شنیدم این داروها به مرورباعث تنبلی تخمدان و افسردگی میشه و در صورت قطع مصرف همه چی برمیگرده سر جای اولش و دیگه اینکه چندین سال هم باید مصرف بشه.متاسفانه فعلا لیزر کردن برای من مقدور نیس ولی حتما باید مشکلمو حل کنم.با توجه به بالا بودن هورمون مردانه میتونم امیدی به بهبودی داشته باشم؟ لطفا منو راهنمایی کنین. ( ببخشید طولانی شد.)
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 6. ریزش مو
  • سلام همسرم ریزش مو داره.البته این قضیه ارثی هست پدر و برادرش هم همینطور هستن.می خواستم ببینم راهی برای تقویت و جلوگیری از ریزش مو های ایشون که اثی هست وجود داره؟ ممنون
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 7. جوش زیرپوستی
  • با عرض سلام و خسته نباشید
   دختر 18 ساله ای هستم که چند ساله روی گونه هام،چونه و پیشانی جوش های سفید زیرپوستی دارم.برای درمانش باید چکار کنم؟لطفا راهنماییم کنید
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 8. لیزر مو
  • دکتر سلام.ممنونم از اینکه وقت میزارین و راهنمای می کنید .من کیست تخمدان دارم و بعد از دوره درمان کامل لیزر باز هم مقداری باقی میمونه .اکه از بند برای اصلاح استفاده کنم زیادتر میشه رشد موها یا نه؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 9. زگیل
  • سلام دکتر ..یه سوال داشتم در مورد زگیل ..ایا امکانش هست که زیر ناخن زگیل ایجاد بشه؟چ ویزگی هایی داره؟
  مشاهده پاسخ دکتر
 • 10. آرایش
  • با سلام خدمت دکتر عزیز.
   سوال بنده این بود که بعد از چه مدت یک فرد که خالهای صورتش رو لیزر کرده میتونه از کرمهای آرایشی استفاده کنه؟
   با تشکر.
  مشاهده پاسخ دکتر

« قبلی 1 60 بعدی » همه
Powered By Hamyar © 2015

20 نظر

 1. سهیلا گفت :

  سلام ممنون که جواب میدهید خواهش میکنم منو راهنمایی کنید که آیا ورزش صورت در رفع چین و چروک تاثیری دارد ممنون

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام سهیلا جان
   مرسی از ابراز لطف
   ورزش ها ممکن است کمک کننده باشد
   موفق

 2. reza گفت :

  سلام آقای دکتر
  من ٢٢ سال سن دارم صورتم چورک خیلی زیاد ورداشته و سنم را بالای ٣٠ سال نشان میده
  من باید چه کار کنم آیا عمل جراحی باید انجام بدم ؟
  روش FR چیه ؟
  تشکر

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام رضا جان
   بهتره معاینه بشی
   در سن و سال تو اصلا جراحی پیشنهاد نمی شود
   سعی کن ضد آفتاب را به صورت منظم استفاده کنی
   برای تو RF توصیه نمی شود
   موفق

 3. dasa گفت :

  سلام آقای دکتر، خسته نباشید
  من ۵۲ ساله هستم و برای RF میخواستم خدمتتون بیام . می خواستم بدانم هزینه اش چقدر است و چند جلسه لازم است؟
  چون شاغل هستم صورتم قرمز نمی مونه ؟
  ممنونم

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام جانم
   تعداد جلسات و هزینه ها معمولا قابل پیش بینی نیست و پس از معاینه قابل ارزیابی است
   معمولا بعد از RF قرمزی و نظائر آن پیش نمی آید
   برای بررسی شرایط و تست های اولیه از لینک زیر یک وقت مشاوره (رایگان) بگیر
   http://hrtest.drentezari.com

 4. لیلا گفت :

  سلام
  بسیار سپاسگزارم که راهنمایی می فرمایین
  من ۳۴ سالمه و احساس می کنم پوست صورتم شل شده و افتادگی هایی رو مخصوصا در جای خط لبخندم می بینم.البته خط اخم و چروک دور چشم خدارو شکر فعلا ندارم. خواستم برای سفت کردن پوست صورتم ماسک, ورزش صورت یا هر کرمی که مناسب میدونین معرفی کنین. ممنونم

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام لیلا جان
   یکی از بهترین روش ها برای سفت تر شدن پوست استفاده از چندین جلسه RF است.
   اگر تهران هستی بیا تا ببینمت.
   کرم های موضعی سفت کننده معمولا تاثیر اندکی دارند.
   موفق

 5. سوها گفت :

  سلام. من ام اس دارم. در منعیات بوتاکس خوندم که افرادی که بیماری های خود ایمنی مثل ام اس و … دارند نمی تونند از بوتاکس استقاده کنند، نظر شما چیه آقای دکتر؟
  با تشکر

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام جانم
   با توجه به بیماری زمینه ای، بهتر است برای شما از بوتاکس استفاده نشود.
   موفق

 6. لیلی گفت :

  سلام

  ممنونم که به سوالاتم پاسخ می دیدن.
  من حدود ۳۱ سالمه. چون در چند ماه قبل وزن خودمو کم کردم حس می کنم خط لبخندم داره روی صورتم مشخص میشه. همینطور زیر چشمهام. میخواستم بدونم شما با توجه به سن من و اینکه این خطوط خیلی خیلی محو هستن فعلا چه روشی رو پیشنهاد میدین؟

  آیا کرم خاصی رو توصیه می کنید که بتونه این خطوط رو برطرف کنه؟ چون من تا حد امکان میخوام از روشهای جراحی تو سنین بالاتر استفاده کنم.

  خیلی ممنون خواهم شد اگر من رو راهنمایی بفرمایید

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام لیلی جان
   کرم هایی که برای این منظور استفاده می گردند عموما اثربخشی محدودی دارند. ممکن است RF کمک کننده باشد
   به هیچ عنوان در حال حاضر روش های جراحی و نظائر آن را فعلا برای تو توصیه نمی کنم
   علی الحساب کرم ضد آفتاب را به طور منظم به صورتت بزن
   موفق

 7. رقیه گفت :

  سلام
  من با وجود اینکه پیشانیمو بوتاکس کردم خط اخمم کاملا محو نشده برای اینکه کاملا از بین بره باید چیکار کنم؟

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام رقیه جان
   در اینگونه موارد برای از بین بردن باقیمانده خط اخم ممکن است بتوان از تزریق ژل کمک گرفت.
   موفق

 8. ali گفت :

  سلام.برا درمان سیاهی دور چشم چه کنم؟اگه با عمل انجام میشه هزینش تقریبا چقد میشه؟

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام
   سیاهی دور چشم علل متعددی دارد. در بسیاری از موارد موفقیت درمان وابسته به رفع عامل زمینه ای دارد.
   در گروهی از موارد نیز اقدام موثری نمی توان انجام داد.
   لیزر ممکن است موثر باشد. هزینه ها نیز کاملا متغیر است
   موفق

 9. bashir گفت :

  سلام . من ۲۵ سال عمردارم پیشانی واطراف چشمم چروک شده اگرازبوتاکس استفاده کنم مدت آن خیلی کم است . آیا کدام راه حلی وجود دارد .. مثلا از طریق کرم ویا ماسک.. اگر هست کدام نوع کرم ها وماسک ها؟

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام بشیر جان
   حداکثر ماندگاری بوتاکس ۶ تا ۸ ماه است.
   متاسفانه جایگزینی هم برای آن وجود ندارد
   سعی کن از ضد آفتاب استفاده کنی
   موفق

 10. elham.farahbod گفت :

  سلام . خواهشمند است نام بوتاکسی که خوب است و تاییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد را ذکر کنید .

  • دکتر عباس انتظاری گفت :

   سلام
   وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور، دیسپورت و نورونوکس را به عنوان ۲ نمونه بوتاکس مطمئن تائید نموده است و در داروخانه های معتبر نیز موجود است.
   موفق

*

*


× پنج = 35

Top