خانه / برخی از سرویس های ما / حذف چین و چروک صورت با بوتاکس
حذف چین و چروک صورت با بوتاکس

حذف چین و چروک صورت با بوتاکس

در دنیای پر تنش امروزی و با توجه به شرایط اجتماعی جهانی، پیشگیری از پیری صورت و جوان سازی پوست با ازبین بردن چین و چروک ها به یکی از محبوبترین روش های درمانی برای جوانی تبدیل گردیده است به گونه ای استفاده از این روش ها از سال 2000 تا سال 2010 هر ساله رشد بسیار بالائی داشته است و طبق گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا این آمار در ابتدای سال 2011 تقریبا” 50 برابر بیشتر از سال 2000 بوده است. دلیل این رشد روز افزون نتیجه گیری سریع و کم عارضه بودن نسبت به روش های جراحی می باشد.

امروزه بوتاکس شایع‌ترین عمل زیبایی در آمریکاست و در کشور ما نیز شیوع بالایی پیدا کرده است. چروک صورت 2 نوع است؛ نوع اول چروک‌های دینامیک است که در اثر انقباض عضلات ایجاد شده‌اند. در سنین پایین که پوست الاستیسته خوبی دارد، این نوع چروک‌ها باقی نمی‌ماند اما در سنین بالاتر 40-35، چون الاستیسیته پوست پایین می‌آید، انقباض عضلات زیر پوست باعث می‌شود چروک‌ها از بین نرود و آثار چین خود را نشان دهد.

این حالت در ناحیه پیشانی، بین ابروها و دور چشم و قسمت بالای بینی بسیار واضح دیده می‌شود و با درجه‌های خفیف‌تری در ناحیه گردن، دور لب‌ها و چانه‌ ظاهر می‌شود. این چین و چروک‌ها را فقط بوتاکس برطرف می‌کند و جایگزین دیگری ندارند. البته لیزر می‌تواند کمک کننده باشد اما نتیجه دیگری ندارند. البته لیزر می‌تواند کمک‌کننده باشد اما نتیجه ضعیفی دارد، سختی کار بیشتر است و به تعداد جلسات زیادی نیاز دارد.

نوع دوم چروک‌ها به دلیل تجمع نور خورشید، و از دست رفتن الاستیسیته پوست و شل و افتاده شدن پوست، به وجود می‌آید. این نوع چروک‌ها با کرم‌ و تزریق بوتاکس از بین نمی‌روند و حتماً به استفاده از چند تکنولوژی لیزر برای جوان‌سازی پوست نیاز است.

توکسین بوتولینوم یک پروتئین تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که قوی ترین سم شناخته شده جهان می باشد. این سم یک نوروتوکسین neurotoxin   بوده و مقدار بسیار کمی از آن می تواند منجر به مرگ شود. سم بوتولیسم، قویترین سم موجود در جهان است که چند گرم آن می‌تواند به مرگ تمامی مردم جهان منجر شود.مصرف سم بوتولینوم به صورت خوراکی موجب ایجاد بیماری بوتولیسم  که یک بیماری جدی وتهدید کننده حیات در انسان است می شود.

بوتاکس

تزريق توكسين بوتولينوم براي درمان خطوط بیش فعال صورت يك روش سريع و نسبتاً غير تهاجمي است كه تغيير قابل توجهي در خصوصيات زيبايي شناختي صورت ايجاد مي كند و مدت بهبودي در اين روش حداقل است. رضايت بيمار و عوارض جانبي خفيف سبب استقبال گسترده از اين روش در طي دهه گذشته شده است.

سالها تجربه در مورد توکسین بوتولینوم نشان داده است كه اين توكسين در درمان چروكها يك روش ايمن و مؤثر است. در صورتی که تزریق به درستی و با اطلاعات دقیق از ساختمان عضلانی صورت و نیز آگاهی کامل از ماهیت عملکردی توکسین انجام گیرد عوارض جانبي شايع نبوده و عمدتاً عوارضي خفيف و گذرا مي باشند و تا امروز هيچ عارضه جدي يا طولاني مدتي از آن گزارش نشده است.

مکانیسم اثر بوتاکس چگونه است؟

بوتاکس با مهار ترشح ماده استیل کولین در محل اتصال عصب به عضله باعث فلج شدن موقتی عضله می شود. شکل های زیر این مکانیسم را به وضوح نشان می دهد.

botox_mechanism_of_action-1

اتصال ملکول بوتاکس به سطح عصب حرکتی

ورود به سلول از طریق وزیکول های کوچک

ورود به سلول از طریق وزیکول های کوچک

فلج شدن عضله مربوطه

فلج شدن عضله مربوطه

در چه مواردی می توان از بوتاکس استفاده نمود؟

در چه مواردی می توان از بوتاکس استفاده نمود؟

چین های پیشانی خط اخم چین های اطراف چشم خط خنده چروک های اطراف لب افتادگی و چروک های چانه چروک های عمودی و افقی در گردن

 

آیا استفاده از بوتاکس در درمان تعریق بیش از حد موثر است؟

آیا استفاده از بوتاکس در درمان تعریق بیش از حد موثر است؟

از این توکسین در درمان بیش تعریقی یا هیپرهیدروز نیز استفاده میشود. هيپرهيدروز يا بيش تعريقي، تحت عنوان تعريق بيش از حد فيزيولوژيك، كه براي حفظ تعادل حرارتي بدن لازم است، تعريف ميشود. اين بيماري به شدت باعث ایجاد اختلال در فعاليتهاي روزانه زندگي، روابط اجتماعي و فعاليتهاي شغل میگردد. هيپرهيدروز اوليه يا ايديوپاتيك معمولاً به شکل کانونی و محدود به زير بغل، كف دستها، كف پاها و صورت است. نوع ثانويه مي تواند موضعي يا فراگیر باشد و كل بدن را تحت تأثير قرار دهد.
اثربخشی تزریق بوتاکس چقدر است؟

تزریق بوتولینوم برای مقاصد زیبایی تا ۹۰ درصد نتیجه ‌بخش است و در حدود ۸۰ درصد از مصرف‌کنندگان از تزریق آن راضی هستند. به همین دلیل اکثراً برای تکرار جلسات تزریق مراجعه می‌کنند. تزریق ماده بوتولینومA روشی مطمئن و مؤثر برای رفع و کاهش چروک‌های دور چشم و پیشانی و اخم صورت است. به اعتقاد برخی از پزشکان، در فاصله زمانی یک تا دو هفته بعد از تزریق ماده می‌توان تا ۱۰ سال جوان‌تر شد!

در فاصله ۲ روز تا ۲ هفته بعد از تزریق، آثار تزریق ظاهر می‌شود. اوج اثر ماده به‌طور متوسط ۱۰ روز بعد از تزریق است، اما دوام آثار مثبت در افراد مختلف متفاوت است. در اغلب موارد، این دوره حدود ۳ تا ۷ ماه طول می‌کشد. در تعداد کمی از افراد نیز تأثیر اولین تزریق ۹ تا ۱۲ ماه و حتی در موارد نادری، یک سال و نیم پابرجا می‌ماند.

بوتاکس

تزریق دوم معمولاً ۳ تا ۴ ماه بعد از نوبت اول و تزریق سوم ۱۲ ماه بعد از اولین تزریق، با هدف دوام حالت فلجی عضلات صورت و صاف ماندن پوست و ایجاد عادت اجتناب از حالات تولیدکننده چروک، انجام می‌شود. پس از چند نوبت تزریق به فرد آموزش داده می‌شود تا در صورت مشاهده برگشت انقباضات و چروک‌های قبلی، برای تزریق مجدد مراجعه کند

موارد منع استفاده از بوتاکس چیست؟

موارد منع استفاده از بوتاکس چیست؟

زنان باردار، زنان شیرده، کودکان زیر دوازده سال، افرادی که از تزریق ماده انتظارات غیرواقعی دارند، بیمارانی که ثبات روانی ندارند، افراد با سابقه حساسیت نسبت به هرکدام از اجزای دارو، افراد با سابقه بیماری‌های عصبی‌ـ‌عضلانی مانند میاستنی‌گراو و ام‌اس، کسانی که تحت درمان با داروهای آنتی‌بیوتیکی نظیر جنتامایسین قرار دارند و نیز مصرف‌کنندگان گروهی از داروهای قلبی نمی توانند ازاین ماده استفاده کنند.

عوارض تزریق

تاکنون به نظر می رسد بوتاکس روشی کم‌عارضه است و عوارض مطرح‌شده برای آن نادر، جزئی و گذرا هستند. از عارضه‌های بی‌اهمیت و گذرای بعد از تزریق می‌توان به قرمزی محل تزریق، ورم موضع، خون مردگی به خصوص در نواحی دور چشم، درد محل تزریق، سردردی که ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد، تهوع مختصر، ضعف عمومی و خارش اشاره کرد. بعضی عوارض احتمالی دیررس که اهمیت بیشتری دارند نظیر دوبینی، افتادگی پلک و ابرو نیز مطرح هستند. البته این عوارض در صورت رعایت نکات ظریفی از جانب پزشک و بیمار قابل پیشگیری‌اند و اغلب آنها به‌مرور زمان و خودبه‌خود اصلاح می‌شوند.باید توجه داشت که در صورت بروز ورم شدید در ناحیه تزریق ماده، خونمردگی وسیع و نیز مشاهده افتادگی در پلک و ابرو باید پزشک را از آنها مطلع کرد

هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده از آن برای زیبا سازی صورت می شود.

در زیر چند نمونه از اثربخشی تزریق بوتاکس بعد از دو هفته از اولین تزریق نشان داده شده است.

btx1

کاربرد بوتاکس در از بین بردن خط اخم، چروک های پیشانی و اطراف چشم

 

کاربد بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چین و چروک اطراف چشم

کاربرد بوتاکس برای از بین بردن خطوط و چین و چروک اطراف چشم

 

کابردی بوتاکس در از بین بردن خطوط آفقی در پیشانی

کابرد بوتاکس در از بین بردن خطوط آفقی در پیشانی

 

 

درباره ی دکتر عباس انتظاری

ارسال پرسش در این رابطه


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

Powered By Hamyar © 2014

لیست پرسش ها

در حال بارگذاری...

14 دیدگاه

 1. سلام
  بسیار سپاسگزارم که راهنمایی می فرمایین
  من 34 سالمه و احساس می کنم پوست صورتم شل شده و افتادگی هایی رو مخصوصا در جای خط لبخندم می بینم.البته خط اخم و چروک دور چشم خدارو شکر فعلا ندارم. خواستم برای سفت کردن پوست صورتم ماسک, ورزش صورت یا هر کرمی که مناسب میدونین معرفی کنین. ممنونم

  • دکتر عباس انتظاری

   سلام لیلا جان
   یکی از بهترین روش ها برای سفت تر شدن پوست استفاده از چندین جلسه RF است.
   اگر تهران هستی بیا تا ببینمت.
   کرم های موضعی سفت کننده معمولا تاثیر اندکی دارند.
   موفق

 2. سلام. من ام اس دارم. در منعیات بوتاکس خوندم که افرادی که بیماری های خود ایمنی مثل ام اس و … دارند نمی تونند از بوتاکس استقاده کنند، نظر شما چیه آقای دکتر؟
  با تشکر

 3. سلام

  ممنونم که به سوالاتم پاسخ می دیدن.
  من حدود 31 سالمه. چون در چند ماه قبل وزن خودمو کم کردم حس می کنم خط لبخندم داره روی صورتم مشخص میشه. همینطور زیر چشمهام. میخواستم بدونم شما با توجه به سن من و اینکه این خطوط خیلی خیلی محو هستن فعلا چه روشی رو پیشنهاد میدین؟

  آیا کرم خاصی رو توصیه می کنید که بتونه این خطوط رو برطرف کنه؟ چون من تا حد امکان میخوام از روشهای جراحی تو سنین بالاتر استفاده کنم.

  خیلی ممنون خواهم شد اگر من رو راهنمایی بفرمایید

  • دکتر عباس انتظاری

   سلام لیلی جان
   کرم هایی که برای این منظور استفاده می گردند عموما اثربخشی محدودی دارند. ممکن است RF کمک کننده باشد
   به هیچ عنوان در حال حاضر روش های جراحی و نظائر آن را فعلا برای تو توصیه نمی کنم
   علی الحساب کرم ضد آفتاب را به طور منظم به صورتت بزن
   موفق

 4. سلام
  من با وجود اینکه پیشانیمو بوتاکس کردم خط اخمم کاملا محو نشده برای اینکه کاملا از بین بره باید چیکار کنم؟

  • دکتر عباس انتظاری

   سلام رقیه جان
   در اینگونه موارد برای از بین بردن باقیمانده خط اخم ممکن است بتوان از تزریق ژل کمک گرفت.
   موفق

 5. سلام.برا درمان سیاهی دور چشم چه کنم؟اگه با عمل انجام میشه هزینش تقریبا چقد میشه؟

  • دکتر عباس انتظاری

   سلام
   سیاهی دور چشم علل متعددی دارد. در بسیاری از موارد موفقیت درمان وابسته به رفع عامل زمینه ای دارد.
   در گروهی از موارد نیز اقدام موثری نمی توان انجام داد.
   لیزر ممکن است موثر باشد. هزینه ها نیز کاملا متغیر است
   موفق

 6. سلام . من 25 سال عمردارم پیشانی واطراف چشمم چروک شده اگرازبوتاکس استفاده کنم مدت آن خیلی کم است . آیا کدام راه حلی وجود دارد .. مثلا از طریق کرم ویا ماسک.. اگر هست کدام نوع کرم ها وماسک ها؟

  • دکتر عباس انتظاری

   سلام بشیر جان
   حداکثر ماندگاری بوتاکس 6 تا 8 ماه است.
   متاسفانه جایگزینی هم برای آن وجود ندارد
   سعی کن از ضد آفتاب استفاده کنی
   موفق

 7. سلام . خواهشمند است نام بوتاکسی که خوب است و تاییدیه وزارت بهداشت ایران را دارد را ذکر کنید .

  • دکتر عباس انتظاری

   سلام
   وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور، دیسپورت و نورونوکس را به عنوان 2 نمونه بوتاکس مطمئن تائید نموده است و در داروخانه های معتبر نیز موجود است.
   موفق

-->
بازگشت به بالا